Polityka obronna
Kolejne Leopardy 2 dla Czech w zamian za pomoc Ukrainie
Czeskie ministerstwo obrony poinformowało o niemieckiej propozycji pozyskania kolejnych 14 czołgów Leopard 2A4 oraz jednego wozu zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel w zamian za pomoc wojskową dla Ukrainy. Istnieje też możliwość kupna takiej samej liczby pojazdów od niemieckiego przemysłu.
Jak dotąd Czesi otrzymali od Niemiec 14 czołgów podstawowych Leopard 2A4 i jeden wóz zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel jako rekompensatę za przekazanie Ukrainie około 40 egzemplarzy T-72M1 z rezerwy sprzętowej Armády České republiky (AČR). Mimo że Niemcy podają to jako przykład procedury Ringtausch, to Praga zdecydowała o dostarczeniu do Kijowa poradzieckich czołgów tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku, zanim w Berlinie przygotowano taką procedurę wymiany sprzętu wojskowego. Wymienione pojazdy stanowiły też także formę zaproszenia Czech do grona użytkowników Leoparda 2. Pod koniec listopada odebrano ostatnie przewidziane umową czołgi, zaś wóz zabezpieczenia technicznego zostanie dostarczony w bieżącym roku.
🇨🇿🤝🇩🇪 @ArmadaCR má šanci posílit tankový prapor!
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) February 21, 2024
Po úspěšných jednáních s Německem se nám otevírá možnost získat darem 15 tanků Leopard 2A4 a dalších 15 případně odkoupit. Celkem bychom jich měli 45 - to znamená nejen naše posílení, ale také rychlejší plnění závazku NATO. pic.twitter.com/VmpJERVHTY
Teraz Czesi informują, że otrzymali propozycję pozyskania kolejnych 14 Leopardów 2A4 wraz z 1 wozem zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel (nie 15 czołgów, jak podano w komunikacie) w zamian za dalszą pomoc wojskową dla Ukrainy. Nie wiadomo, czy ma to być forma rekompensaty za przekazane w kwietniu ubiegłego roku 12 kolejnych czołgów T-72M1 (łącznie Ukrainie dostarczono 62 egzemplarze pochodzące z zapasów AČR), czy też za dostawę do Kijowa pozostałych tego typu wozów znajdujących się w linii. Mowa tutaj o około 20 egzemplarzach, które w ostatnim czasie przywrócono do służby z racji na olbrzymie problemy ze sprawnością gruntownie zmodernizowanych T-72M4CZ (które obecnie także są remontowane). O problemach z eksploatacją tych ostatnich relacjonował choćby Honza Beránek z Česká televize. Nie można wykluczyć, że niemiecka rekompensata dotyczy obu transz pomocy wojskowej dla Ukrainy. Dostawy miałyby rozpocząć się w połowie obecnego roku, by zakończyć się w 2025 r. Samo podpisanie porozumienia miałby odbyć się w drugim kwartale bieżącego roku.
Zarówno Republika Czeska, jak i Republika Federalna Niemiec są zainteresowane dalszym wspieraniem walki Ukrainy z rosyjskim agresorem. Jednak należy wymienić technologię dostarczaną ukraińskim siłom zbrojnym.
Minister Obrony Czech Jana Černochová
Czytaj też
Ponadto, Praga otrzymała propozycję zakupienia od niemieckiego przemysłu (w domyśle Rheinmetall AG) kolejnych 14 Leopardów 2A4 wraz z jednym wozem zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel. Wartość potencjalnego kontraktu miałaby zamknąć się w kilkuset milionach euro. Zarówno przekazywane, jak i oferowane Czechom czołgi to prawdopodobnie wozy eks-szwajcarskie, które koncern Rheinmetall odkupił jakiś czas temu (plus 5 wozów z zapasów niemieckiego przemysłu).
Decydując się na przyjęcie wszystkich proponowanych pojazdów, Czesi weszliby w posiadanie łącznie 42 Leopardów 2A4 wraz z 3 WZT Bergepanzer 3. Znacząco podniosłoby to możliwości tamtejszych wojsk pancernych i zmechanizowanych, które obok T-72M1 posiadają jeszcze 30 egzemplarzy T-72M4. W tle trwają negocjacje dotyczące pozyskania 77 Leopardów 2A8, które zastąpią T-72M4CZ. Tym samym Czesi mogą ponad dwukrotnie zwiększyć liczebność broni pancernej, bo w perspektywie kilku lat mogą otrzymać nawet 119 czołgów podstawowych (obecnie w AČR służy około 50 egzemplarzy). Sami Czesi obecnie wskazują, że wraz z wdrożeniem Leopardów 2A8 część wozów w wariancie 2A4 trafi do zapasów mobilizacyjnych.
Armia Republiki Czeskiej oceniła, że przyjęcie oferty strony niemieckiej w całości byłoby korzystne dla obronności Republiki Czeskiej. Możliwości batalionu czołgów zostałyby wyraźnie zwiększone poprzez darowiznę, a następnie zakup niemieckich czołgów w perspektywie krótko- i średnioterminowej.
Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Czech Karel Řehka
Czytaj też
Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 r. To ostatnia wersja Leoparda 2 wdrożona w czasie zimnej wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh-120 L/44 kalibru 120 mm. Zapas amunicji wynosi 42 naboje. Z armatą sprzężono uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm. Identyczny ukm umieszczono na stropie wieży. Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Czołg może rozpędzić się do 68 km/h podczas jazdy do przodu oraz 31 km/h przemieszczając się wstecz. Do tej wersji modernizowano wszystkie wcześniejsze warianty Leoparda 2 (A0-A3). Czołgi w tym standardzie zostały zakupione przez (między innymi) Polskę, Ukrainę, Hiszpanię, Finlandię, Chile, Czechy, Słowację, Czechy czy Grecję.
Tani2
Zamieni stryjek siekierę na kijek. Czyli teciaka na teciaka lux.
szczebelek
Czesi wiedzą, że te 42 maszyny będzie trzeba w przyszłości zmodernizować do jakiegoś bieda wariantu 2ACZ by mogły strzelać nowszymi pociskami?
thorshammer
Nie będzie wariantu A4CZ. Szwajcaria uzależniła sprzedaż swoich czołgów od tego, że nie mogą one trafić do strefy działań wojennych, więc w ramach wymiany trafią do Czech. A4 będą używane do szkolenia, a T-72 M1 mogą zostać przeniesione na Ukrainę. T-72M4CZ pozostaną podstawą ciężkiej brygady. Po dostarczeniu nowych A8, A4 zostaną przeniesione do rezerw, a T-72M4CZ zostaną wycofane. Czesi wyciągnęli wnioski, nie planują krajowego wariantu czołgu, a według słów czeskiego ministra obrony istnieją plany zaangażowania czeskiego przemysłu w łańcuch produkcyjny A8. Biorąc pod uwagę, że odnieśli sukces z F-35, nie mam wątpliwości, że odniosą sukces z A8.
Anty 50 C-cali
@thors...jeszcze nie dostali ni jednego F-, jo wyszły jaja z startem remontu T-ciaków Ukraińcom, wartość kolejnych Leo2a4 w liczbie 14 " miałaby zamknąć się w kilkuset milionach euro." A JUŻ NIE MASZ WĄTPLIWOŚCI O SUKCESIE? Może poczekaj, ochłoń, kiedy Czesi dostaną ten Wóz zabezpieczenia - tych 14 dostarczonych. Czeski film ,cdn
Bulba1
Tak się robi biznes my Niemcy damy wam zestaw haczyków na ryby a wy Czesi kupicie sobie od nas wędki bo tylko nasze pasują😀 a jak chcecie to nawet nazwiemy to ofsetem. Ciekawe co z naszym Borsukiem i K2PL. Mam nadzieje że nie złapiemy się na niemiecki haczyk....
LMed
Uzależnią się, bo biorą Leo (jakieś kilkadziesiąt). Wesołe Bulba. Chcesz powiedzieć, że inni którzy jeszcze niedawno planowali kilka tysięcy azjatyckich wozów (z góra szczątkowym montażem w kraju) się nie uzależniają? Pytasz co z Borsukiem i K2? Hmmm... może już jest tak, że narasta świadomość iż dla przeciętnego drona różnicy między BWP'em a Borsukiem praktycznie nie ma? A ten K2 też cieńkoskóry jest wybitnie.
skition
Do LMed..Zaręczam ci ,że jest. K2 nie jest bezbronny gdyż posiada karabin 7,62 sprzężony z lufą co na Lancety jak na razie wystarczy, a na Geranie ma kaliber 12,7 mm. To co odróżnia Leosia od K2 to czujniki i świadomość sytuacyjna jest zdecydowanie po stronie K2. Borsuk ma mieć ZSSW 30 czyli ochronę przed wszystkimi środkami napadu powietrznego.
thorshammer
Zatem kupowanie całych jednostek technologicznych z Azji, wysyłanie ich do Europy, gdy Morze Południowochińskie może nie być bezpieczne w najbliższym czasie, piraci szaleją na Morzu Czerwonym, Kanał Sueski można zablokować jednym statkiem, płytkie cieśniny Wielkiego i Małego Bełtu można łatwo zaminować, montaż w jednej fabryce, która może być celem ostrzału wroga, to niezależność, a podłączenie do łańcucha produkcyjnego w Europie, serwisowanie i magazynowanie części zamiennych w około 20 krajach to zależność?
Granat
To są czołgi które Niemcy pożyczili od Czechów w 1939r. Mają teraz lekko podrasowane silniki i nową wieżę. Poza tym to te same czołgi.
Davien3
LT-35 na sterydach?? Oj raczej nie:)
Anty 50 C-cali
Ot twórcze rozwijanie idei "niszczyciela czołgów". Ma czychać na wraże panzery, jak Hetzer (Heca?!) , na podwoziu dobrze znanym. Bo do atakowania To się nie bardzo nadaje, I teraz schowam tu, może przejdzie, w epoce po 12-grudnia 2023 ; ..."
Anty 50 C-cali
...." jako rekompensatę za przekazanie Ukrainie około 40 egzemplarzy T-72M1 z rezerwy sprzętowej Armády České republiky (AČR). Mimo że Niemcy podają to jako przykład procedury Ringtausch, to Praga zdecydowała o dostarczeniu do Kijowa poradzieckich czołgów tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku,.."Pod koniec listopada..2023 mniemam, odebrali ostatnie z tych 14, ALE wóz zabezpieczenia Dojedzie W TYM roku, 2024. Hm. Widziałem jak z Antonowa wychynęły w oparach Dwa "bezpieczniki" techniki, tak pchali je przed kontrofensywą - 2023. Co jeszcze? O..." olbrzymie problemy ze sprawnością gruntownie zmodernizowanych T-72M4CZ (które obecnie także są remontowane)".
DanielZakupowy
Chyba w zamian za zamówienie nowych maszyn od Niemców :)
Franek Dolas
Daniel To jest polityka Niemiec uzależniania innych państw za "darowizny". Zastanawiające jest to że tak łatwo inni dają się otymanić.
Anty 50 C-cali
Cytat;..."propozycję zakupienia od niemieckiego przemysłu (w domyśle Rheinmetall AG) kolejnych 14 Leopardów 2A4 wraz z jednym wozem zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel. Wartość potencjalnego kontraktu miałaby zamknąć się w kilkuset milionach euro."..poZostawiam bez komentowania
LMed
No cóż, chodzą ci Czesi po ziemii i tyle.
Jerzy
Rosja postrzega Nato jako pewną całość, która jest im wroga, w tym kontekście przesunięcia czołgów pomiędzy poszczególnymi krajami w żaden sposób nie zwiększa siły sojuszu jako całości.