Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Sierżant tajskiej armii strzelał do cywilów; Tragiczny stan niemieckich sił zbrojnych; Wyniki badań waszyngtońskiego think tanku Pew Research

Fot. Bundeswehra
Fot. Bundeswehra

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Krwawa rzeź w centrum handlowym”: Sprawca ataku – tajski żołnierz - został zastrzelony podczas próby ucieczki. Motywem, którym kierował się napastnik, był najprawdopodobniej spór finansowy, który toczył ze swoim dowódcą. Żołnierz uważał, że został przez swojego przełożonego oszukany. „Tajskim służbom udało się w niedzielę wyeliminować sprawcę ataku na koszary wojskowe i centrum handlowe w mieście Nakhon Ratchasima, położonym we wschodniej części kraju. Napastnikiem był 32-letni żołnierz, który zabił 26 osób, a ranił kolejne 57. [...] W czasie próby odbicia rannych zostało trzech wojskowych, w tym jeden śmiertelnie. Podczas tej operacji policja przeprowadziła udaną ewakuację kilkuset osób.”


Do Rzeczy, „Niemcom zabrakło czołgów”: Niemieckie media informują o tragicznym stanie Bundeswehry. „Ponieważ spośród wozów bojowych Puma sprawnych mają tylko 20 proc., to na niedawnych ćwiczeniach żołnierze musieli udawać czołgi, jeżdżąc zwykłymi samochodami. Niemieckie media przypomniały przy okazji, że podczas ćwiczeń NATO w 2014 r. w Norwegii żołnierze Bundeswehry nie mieli wystarczającej liczby karabinów i część z nich ćwiczyła z miotłami.”


Michał Kokot, Gazeta Wyborcza, „Pomóc sojusznikom? Niechętnie”: Z sondażu przeprowadzonego na potrzeby raporty amerykańskiego think thanku wynika, że Polacy są największymi entuzjastami członkostwa w NATO. Pozytywnie o Sojuszu Północnoatlantyckim wypowiedziało się 82 proc. ankietowanych w Polsce, na drugim pod tym względem miejscu znaleźli się Litwini (77 proc.), dalej zaś Holendrzy (72 proc.) i Kanadyjczycy (66 proc.). „Polacy chcą dobrych relacji z Amerykanami, ale również z Rosjanami. A większość wcale nie chciałaby iść z odsieczą innemu krajowi NATO, gdyby napadła na niego Rosja. [...] Takie wnioski płyną z badania zleconego przez waszyngtoński think tank Pew Research, przeprowadzonego na przełomie roku, a opublikowanego w poniedziałek. Bada on cyklicznie sympatie wobec NATO w społeczeństwach jego krajów członkowskich i ościennych.”


Reklama

Komentarze (1)

 1. asf

  Wydaje niewiarygodne, by Niemcy na międzynarodowych ćwiczeniach wykorzystywali miotły zamiast karabinów, czy samochody zamiast BWP. Nie byli wstanie skompletować kilkudziesięciu pojazdów i kilkuset karabinów? Ktoś weryfikował źródła tej informacji, czy to aby, nie fake news, powtarzany bezrefleksyjnie przez niektóre polskie media?

  1. Op

   Przecież ten temat jest znany już dawno mowino że stan ich armi jest kiepski. Brak chętnych do służby, kiedyś czytałem o tym że większość śmigłowców nie lata

  2. Antykomuch

   Nie ma czym ekscytowac u nas pewnie jest podobnie.

Reklama