Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Polityczne wyzwania Joe Bidena; Jubileusz powstania PZL-Świdnik; Czy dojdzie do eskalacji konfliktu w Donbasie z udziałem Turcji?

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Teheran, Moskwa i Pekin wyzwaniem dla Bidena”: Jakie ruchy wykona Joe Biden w kontekście zagrożeń militarnych? „Prezydent Joe Biden i jego administracja stanowczo odcięli się od większości decyzji, które podjął poprzedni przywódca Stanów Zjednoczonych - Donald Trump. Ostatnim z przykładów jest zastopowanie planu wycofania części żołnierzy US Army z Niemiec, za czym gorąco optował jego poprzednik. Amerykańscy wojskowi pozostaną w Europie, więc decyzja nie zachwieje regionalnym bezpieczeństwem. Pozostaje pytanie, jak nowe władze USA odniosą się do trzech głównych frontów dyplomatycznych wojen - z Iranem, Rosją i Chinami.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „70. rocznica powstania PZL-Świdnik”: Czołowy producent śmigłowców dla Wojska Polskiego obchodzi 70. jubileusz powstania. „PZL-Świdnik jest strategicznym partnerem MON w zakresie floty śmigłowców Sił Zbrojnych RP. Firma posiada kompetencje do projektowania, rozwoju, produkcji, modernizacji i serwisowania śmigłowców w całym cyklu ich eksploatacji - ze Świdnika w niebo wzbiło się już ponad 7400 śmigłowców.”


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „MTK uznał, że ma prawo sądzić Izraelczyków”: Piątkowa decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego została potępiona przez Beniamina Netanjahu, który stwierdził, że decyzja była antysemicka. „Piątkowa decyzja sędziów Międzynarodowego Trybunału Karnego, iż zakres ich jurysdykcji obejmuje Zachodni Brzeg, Strefę Gazy i wschodnią Jerozolimę, otwiera drogę do dochodzeń w sprawie zarzutów o zbrodnie wojenne popełnione przez Izrael i Hamas. [...] Główna prokurator MTK Fatou Bensouda w opinii wydanej pod koniec 2019 r. wymieniła trzy rodzaje możliwych zbrodni, którymi chciałaby się zająć.”


Witold Repetowicz, Do Rzeczy, „Następna wojna na Ukrainie?”: Czy dojdzie do eskalacji konfliktu w Donbasie? „Ukraina zacieśnia współpracę militarną i polityczną z Turcją, widząc w niej sojusznika przeciwko Rosji, jeśli Turcja sprowadzi na Ukrainę dżihadystycznych najemników, to dla Polski może to oznaczać poważne zagrożenie [...] Wiele wskazuje na to, że za kilka miesięcy może dojść do eskalacji konfliktu w Donbasie. Przyczyną może być uznanie przez Ukrainę, że jest ona zdolna do odzyskania kontroli nad terenami utraconymi w 2014 r. po rewolucji na Majdanie według podobnego scenariusza, jak to nastąpiło niedawno w odniesieniu do odbicia części Górskiego Karabachu przez Azerbejdżan.”

Reklama

Komentarze

    Reklama