Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Coraz mniej rezerwistów; Terroryzm w dobie pandemii; Norweskie Siły Powietrzne nad Islandią; Awanse generalskie

Fot. kpt. Adriana Wołyńska
Fot. kpt. Adriana Wołyńska

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Topnieją rezerwy dla armii”: 12 lat po zawieszeniu obowiązkowego poboru do armii i wprowadzeniu profesjonalizacji, spadła liczba rezerwistów. Szczególnie widoczne są braki w korpusach specjalistycznych. „Liczba rezerwistów z roku na rok spada. I są oni coraz starsi. [...] Z danych Fundacji Ad Arma wynika, że wojsko ma do dyspozycji ok. 1,7 mln rezerwistów rezerwistów stanowią osoby w wieku 51-60 lat (ok. 870 tyś.), w dalszej kolejności jest grupa w wieku 41-50 lat (ok. 570 tyś.) i na końcu najmniej liczna grupa rezerwistów w przedziale wiekowym 31-40 (tylko ok. 270 tyś.). W wyniku zawieszonego w 2010 roku poboru, Polska w ogóle nie posiada obecnie rezerwistów w najmłodszej grupie wiekowej 21-30 lat.”


Jan Żaryn, Rzeczpospolita, „Neutralizować zagrożenia”: Działania terrorystów w dobie pandemii. „Restrykcje wprowadzone w krajach walczących z Covid-19 poważnie ograniczyły mobilność społeczną, w tym również możliwość przemieszczania się terrorystów. Jednak terroryści nie stali się przez to mniej groźni. Organizacje terrorystyczne wykorzystują okres pandemii do intensywnej pracy propagandowej. W sieci terroryści coraz częściej szukają osób podatnych na radykalizację, budując własną bazę werbunkową oraz próbując zmotywować już zradykalizowane osoby do podejmowania akcji w miejscach ich aktualnego pobytu.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Norwegia rozpoczyna dyżur w Icelandic Air Policing”: Od 22 lutego w ramach Icelandic Air Policing z bazy lotniczej Keflavik operują cztery myśliwce Lockheed Martin F-35A Lightning II, które patrolują przestrzeń powietrzną Islandii. „Królewskie Norweskie Siły Powietrzne (Luftforsvaret) wysłały na Islandię myśliwce wielozadaniowe Lockheed Martin F-35A Lightning II wraz z kontyngentem ok. 130 pilotów oraz pracowników personelu naziemnego. Samoloty mają pomóc w realizowaniu zadań ochrony przestrzeni powietrznej w ramach misji Icelandic Air Policing.”


Nasz Dziennik, „Czterech nowych generałów”: Czterech spośród sześciu oficerów Wojska Polskiego mianowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę na stopnie generalskie odbierze pierwszą generalską nominację w narodowy dzień Żołnierzy Wyklętych. „Będą to radca-koordyrator w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni pik Krzysztof Kociuba, szef pionu wsparcia, zastępca szefa sztabu ds. wsparcia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sit Zbrojnych pik Tomasz Kowalik, dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego płk Dariusz Mendrala i szef zarządu inżynierii wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sil Zbrojnych płk Marek Wawrzyniak. Nominację na drugi generalski stopień odbiorą zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. bryg. Dariusz Pluta i dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Piotr Trytek.”


Reklama

Komentarze

    Reklama