Reklama

Polityka obronna

Tajwan wzmacnia współpracę wojskową z USA

Autor. The Republic of China Army (ROCA)/Facebook

Tajwan wzmacnia wymianę wojskową ze Stanami Zjednoczonymi i będzie jeszcze ściślej współpracować z tym krajem oraz z i innymi przyjaznymi mu państwami - powiedziała we wtorek cytowana przez agencję Reutera prezydent Caj Ing-wen podczas rozmowy z amerykańskimi parlamentarzystami, którzy odwiedzili Tajpej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Gdy cały świat jest zwrócony w stronę Kijowa i Warszawy związku z wizytą Joe Bidena w tych stolicach, na Tajwanie ma miejsce pięciodniowa wizyta amerykańskich kongresmenów. Następuje ona po tym, gdy napięcie między Waszyngtonem a Pekinem zaogniło się w związku z rzekomymi chińskimi balonami szpiegowskimi. Delegacja, która przybyła w niedzielę, obejmuje przedstawicieli Ro Khanna z Kalifornii, Tony'ego Gonzalesa z Teksasu, Jake'a Auchinclossa z Massachusetts i Jonathana Jacksona z Illinois. Delegacja amerykańskich spotkała się we wtorek z prezydent Tajwanu, która obiecała pogłębić współpracę wojskową między obiema stronami, pomimo sprzeciwu Chin, które uważają wyspę za swoje terytorium.

Czytaj też

"Tajwan i Stany Zjednoczone kontynuują wymianę wojskową, a w przyszłości Tajwan będzie jeszcze aktywniej współpracował ze Stanami Zjednoczonymi i innymi demokratycznymi partnerami, aby stawić czoła takim globalnym wyzwaniom, jak autorytarny ekspansjonizm i zmiany klimatyczne" - powiedziała prezydent Caj amerykańskim parlamentarzystom w swoim biurze w Tajpej.

Reklama

"Przyjechaliśmy tutaj, aby wzmocnić relacje gospodarcze. (...) Będziemy kontynuować wzmacnianie partnerstwa gospodarczego w zakresie technologii, oraz w zakresie wojskowości i obrony" - powiedział Ron Khanna, demokratyczny członek Izby Reprezentantów, stojący na czele delegacji, w skład której wchodzą politycy z obydwu amerykańskich partii. Prezydent nie podał więcej szczegółów, jak te wymiany będą wyglądać.

Czytaj też

Co ciekawe wizyta przedstawicieli Kongresu ma miejsce po tajemniczej wizycie przedstawiciela Pentagonu na Tajwanie. Michael Chase, zastępca asystenta sekretarza obrony do spraw Chin, jest pierwszym wyższym urzędnikiem obrony USA, który udał się na wyspę od czasu wizyty Heino Klincka, zastępcy asystenta sekretarza ds. Azji Wschodniej w 2019 roku – jak pisze Financial Times. Pentagon odmówił komentarza na temat podróży urzędnika Pentagonu na Tajwan. Podkreślił jednak, że amerykańskie "wsparcie dla Tajwanu i relacje obronne z nim pozostają dostosowane do obecnego zagrożenia ze strony Chińskiej Republiki Ludowej". Trzy tygodnie temu Blinken odwołał planowaną podróż do Chin z powodu incydentu z balonem. Miał on zaplanowane spotkanie z Xi.

Czytaj też

Stany Zjednoczone, podobnie jak większość krajów, nie mają formalnych stosunków dyplomatycznych z nieuznawanym przez Chińską Republikę Ludową Tajwanem, ale są jego najważniejszym sojusznikiem i dostawcą broni, co jest stałym źródłem tarć w stosunkach chińsko-amerykańskich - przypomina Reuters.

Choć USA nie utrzymują już baz wojskowych na Tajwanie, współpraca w zakresie obronności obu krajów jest intensywna; w ostatnim okresie zacieśniła się z uwagi na rosnącą presję Chin kontynentalnych, które chcą podporządkować sobie zbuntowaną wyspę.

Czytaj też

W sierpniu ubiegłego roku Chiny przeprowadziły ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu, aby wyrazić swoją dezaprobatę z powodu wizyty ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi w Tajpej. Demokratycznie wybrany rząd Tajwanu odrzuca roszczenia Chin do zwierzchności nad wyspą i stoi na stanowisku, że jedynie Tajwańczycy mogą decydować o swojej przyszłości.

Tajwan wierzy w pomoc amerykańską w razie wojny

Jak podał Taiwan News na podstawie badania przeprowadzonego przez „Taiwanese Public Opinion Foundation" (TPOF) odsetek respondentów oczekujących pomocy ze strony USA wzrósł o 8,3 punktów procentowych do 42,8%, podczas gdy osoby niewierzące w amerykańską pomoc militarną spadły o 9,4 p.p do 46,5%.

Czytaj też

Sondaż TPOF wskazał, że 51,6% tajwańskiego społeczeństwa obawia się, że Tajwan stanie się drugą Ukrainą, co oznacza spadek z 59,7% rok wcześniej, a 43,6% nie obawia się takiej możliwości, co oznacza wzrost z 37,5%.

Czytaj też

W ankiecie zapytano również, jak bardzo społeczeństwo wierzy we własne wojsko Tajwanu, gdyby Chiny zaatakowały jutro. Odpowiedzi były prawie równo podzielone, z 45,3% wierzy w swoją armie, a 47,2% nie wierzy w zdolności Tajwańskich Sił Zbrojnych w razie inwazji Chin na wyspę.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama