Reklama

Polityka obronna

Błaszczak: Niemożliwe jest wykorzystywanie sprzętu postsowieckiego - będziemy kupować sprzęt wojskowy w USA i Korei Płd.

Autor. MON/Twitter

Wykorzystywanie postsowieckiego sprzętu wojskowego jest niemożliwe. Wycofamy go w bardzo krótkim czasie. Nadal będziemy kupować sprzęt wojskowy w USA i Korei Południowej - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak na pikniku wojskowym w Łasku (woj. łódzkie).

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W niedzielne popołudnie w Łasku (Łódzkie) żołnierze z miejscowej 32. Bazy Lotniczej zorganizowali festyn wojskowy okazji 102. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej.

Czytaj też

Piknik zgromadził tysiące uczestników. Wziął w nim udział m.in. wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. W przemówieniu do uczestników imprezy wicepremier podkreślił, że trwa proces wzmacniania sił zbrojnych a także zachęcał do wstąpienia do Wojska Polskiego, które - jak podkreślił - daje stabilizację finansową, dobry zawód i ciekawą pracę. Błaszczak zwrócił uwagę na ogromne zmiany w wyposażeniu armii.

Reklama

"Wykorzystywanie postsowieckiego sprzętu jest niemożliwe. Wycofamy w bardzo krótkim czasie zarówno samoloty MiG-29, jak i Su-22. Oprócz amerykańskich maszyn F-16 i F-35 do polskiego lotnictwa sprowadzone będą południowokoreańskie samoloty szkolno-bojowe" - powiedział. "Jestem krytykowany za to, że kupuję nowy sprzęt bojowy dla Wojska Polskiego, bo krytykujący chcieliby pewnie, abym ten sprzęt kupował gdzie indziej" - mówił. "Ja jednak kupuję sprzęt, który jest sprawdzony w boju, który gwarantuje bezpieczeństwo Polski" - zaakcentował.

Czytaj też

YouTube cover video

Wicepremier podkreślił, że w Polsce postępuje proces wzmacniania sił zbrojnych. "Rozwijamy Wojsko Polskie, tworzymy nowe jednostki, wyposażamy żołnierzy w nowoczesny sprzęt, będziemy wzmacniać nasze siły zbrojne, nasze lotnictwo" - powiedział wicepremier dodając, że szczególnie dobrze to widać w bazie lotniczej w Łasku, gdzie stacjonuje część polskich sił powietrznych.

"Będzie więcej żołnierzy Wojska Polskiego, także sił powietrznych w Łasku" - zaznaczył. "Tu właśnie będą polskie F-35" - zaakcentował minister. "Bardzo cieszę się z obecności sił powietrznych Stanów Zjednoczonych. Nasi lotnicy ćwiczą z siłami amerykańskimi, budując w ten sposób współpracę, która jest bardzo ważnym elementem naszego bezpieczeństwa" - podsumował w szef MON.

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę dotyczącą zakupu 32 samolotów 5. generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II 31 stycznia 2020 roku. Kontrakt ma wartość 4,6 mld dolarów. Dostawy mają rozpocząć się w 2024 roku.

Minister Błaszczak spotkał się również w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego z amerykańskimi żołnierzami, którzy wraz z myśliwcami F-22 Raptor stacjonują w tej bazie.

Wieczorem, na zakończenie pikniku w Łasku odbędzie się koncert z okazji święta Wojska Polskiego, ma w nim uczestniczyć wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj też

Wicepremier zapowiedział dzień wcześniej, że w najbliższym czasie wojsko wróci do Ostródy, pułk artylerii w Węgorzewie zostanie rozwinięty do brygady, a 16 dywizja zmechanizowana będzie liczyła 4 brygady, a nie jak obecnie 3. Błaszczak dodał, że na wyposażenie ostródzkiego batalionu czołgów trafią m.in. zamówione w ostatnim czasie w Korei czołgi K2 zwane "czarnymi panterami". W lipcu br. MON podpisał umowę ramową z koncernem Hyundai Rotem na dostawę docelowo do 1000 czołgów K2 Black Panther. Będą one dostarczane w dwóch etapach. W pierwszym, w latach 2022-2025, do Polski trafi 180 wozów w istniejącej konfiguracji. W drugiej fazie, od 2026 roku, w kraju mają być produkowane czołgi K2PL, opracowane we współpracy z przemysłem koreańskim, będzie ich do 820.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (27)

 1. Grzech

  Valdore jeśli chodzi o Śmigłowce to jestem się w stanie z tobą zgodzić ze najlepiej byłoby zdecydować się na jeden typ tylko ze jeśli tak to powinien być S 70 a nie żaden Carakal zwyczajnie to najbardziej uniwersalna maszyna w tym segmencie natomiast Twoje "marzenia" o UH 60 wybacz ale porównaj ceny gdyby armie rozwijano równomiernie od powiedzmy 30 lat to może byłaby jakaś szansa na UH 60 choć myślę że i tak byłby dla nas za drogi gdybyśmy mieli tyle kasy żeby kupować UH 60 to byłoby nas stać i na AW101 co do używania kilku śmigłowców w bardzo zbliżonej kategorii wagowej to Rosja jeszcze niedawno Mi 8, Mi 14 (wiem trochę naciągam ale tylko trochę) i Ka 25/27

  1. Valdore

   @Grzech, po pierwsze S-70i to nei S-70 tylko okrojona z zastzrezonego wyposażenia małpia wersja UH-60M. Innych w Polsce nie wyprodukujesz bo sa dostepne tylko przez FMS. A S-70i były i droższe i sporo gorsze od Caracali. Co do uniwersalności to akurat Caracal ma te same wersje specjalne co UH-60. S-70i nie ma nawet połowy wymaganych. Acod o porównywania cen to prosze bardzo: kompletny kontakt za caracale 13mld zł w tymgigantyczny offset i dwie fabryki: śmigłowców i silników, pełne prawa remontowe i modernizacyjne. AW149 1,5 mld zł mniej w tym ledwo istneijacy offset. Ceny z przetargu w 2015r. Cos jeszzce do doania? Aha Cena caracala 22mln usd, cena UH-60M 24mln usd( cena za goły śmigłowiec) Ech panie Grzyb, prosze odrobić pracę domowa na następny raz.

  2. Grzech

   to napisz jak ten Siemoniak ratował tego Pioruna, Kraba czy Raka a jak PIS próbował go uwalić tylko podaj fakty potem poproszę podaj co kupili i zamówili Klich i Siemoniak przez 8 lat a co teraz PIS przez 7 nie kłam że za PO nie zabierano pieniędzy z budżetu MON (tzw niewykorzystane środki) i ja szanuje ludzi z którymi dyskutuje więc poproszę o wzajemność nie jestem grzyb (no tak ale w PO to jak ktoś się nie zgadza to z ich linia to trzeba go obrażać i wyśmiewać zauważyłem że to ich metoda) napisz jeszcze że jednostki na wschodzie nie były rozwiązywane przez ministrów ON z PO i napisz na gdzie znalazłeś ze s 70i jest droższy od carakali :-) napisałeś ze goły caracal to 22 mln usd sprawdź po ile s70i również goły śmigłowiec kupowała choćby polska Policja nie ok 70 mln pln ciekawa teza 70 mln PLN to więcej niż 22 mln$ proponuje odrobić prace domową z matematyki na następny raz (może jakieś korki :-))

  3. Chyżwar

   @Grzech Piszesz w sposób wyważony ale to chyba nie jest dobra metoda na dyskusje z nimi. Doskonale za to opisałeś zachowanie POwskich kolegów. Już podczas pierwszej kadencji ich rządów, niektórzy platformiani politycy pokazali co potrafią. Tych jegomości powinno się było załatwić tak, jak Vader przy pomocy Calrissiana załatwił na Bespinie Hana Solo i poustawiać na korytarzach sejmowych żeby każdy polityk wiedział jak nie należy tam się zachowywać.

 2. Grzech

  Jac nie wiem jak Ty ale ja wole być biedniejszy ale żywy był raport o stratach Ukrainy w infrastrukturze (ale nie obejmował np. strat materialnych poniesionych przez ludność czyli policzyli zniszczone mosty domy zakłady ale jak w domu spalił ci się dorobek życia to takie straty nie wchodziły do wyliczenia nie wspominając o zabitych rannych kalekach czego nie sposób oszacować) raport był jakoś w maju chyba w połowie czyli po ok 2,5 miesiąca wojny wiesz ile podali ok 750 mld $ dlatego twierdze że kasa na wojsko musi się znaleźć inaczej może się skończyć ze polska będzie wyglądała jak w 45 roku jedynie silna armia zmniejsza prawdopodobieństwo że zostaniemy zaatakowani (+ nato)

  1. wert

   Polska, polskie. Proszę. W 1945 Polska wyglądała znacznie lepiej niż w 1918 mimo to w 19 lat przy wojnie celnej, kryzysie światowym zbudowaliśmy armię którą pokonały połączone dwie ówczesne największe w Europie. niemicec w latach 33-39 wpompował dzisiejsze 500 mld dol,k sowiety zbroili się niewolnictwem i technologiami zachodu. Historia wiecznie zatacza koło. Grabski we wspomnieniach żałował że II RP wolała pilnować złotego zamiast iść w inflację i zbrojenia. Wygląda że obecna ekipa ma takie samo zdanie. Mamy inflację ale ludzie mają pracę a państwo b przyzwoity wzrost. I mamy szansę odstraszyć wroga. Co byłoby przy berlińskich kundelkach?

 3. Clash

  Szanowny panie Valdore Krab jest oparty na brytyjskiej licencji z lat 90 - a wiec juz trzydziestoletniej , w tej chwili jest dobry - z ta najlepszoscia to mozna sie sprzeczac - Mam pytanie czy potrafimy opracowac w PGZ opracowac sami bezalogowego autonomicznego Kraba? Brytyjczycy swoje AS90 na ktorych Krab jest oparty i ktorego juz od lat nie produkuja wlasnie takimi systemami, jest tekst na temat bezalogowych Himrasow, wiecej i wiecej krajow pracuje nad tego typami w tej chwili. Tak wiec czy Krab w perspektywie nastepnych pieciu lat mimo jakis tam polskich modernizacji i ulepszen bedzie najlepszejszym systemem tego typu czy starym odgrzewantm kotletem z serii plonacych rosyjskich T72 ? Czy PGZ potrafi zrobic to samodzielnie czy raczej bedzie potrzebna pomoc Koreanczykow?

  1. wert

   polemizujesz z jurgieltnikiem więc daremny to trud. Krab był tępiony w eksporcie zgodnie przez właścicieli kluczowych praw czy podzespołów i nie o Brytyjczyków tu chodzi. Współpraca z Koreą daje nam zwielokrotnienie rozwoju przemysłu i alternatywę dla dyktatu IV Rzeszy. Davienoidalnech jurgieltników najbardziej TO boli. Polska miała być klientem a tu rośnie konkurent i to taki który połknie gro wydatków flanki wschodniej. Sama UKR chce do 2030 wydać 200-300 mld DOLARÓW na nowe uzbrojenie. Tort całej flanki sięgnie BILIONA zielonej szeleszczącej waluty to wszystko fruuu koło nosa Stąd takie wycie

 4. Grzech

  zastąpienie Mi 14 to moim zdaniem trzeba kupić kolejne śmigłowce (i to nie w jakiejś śmiesznej opcji Zop/Csar/Sar) moimi zdaniem tu rzeczywiście najlepszy jest marlin (ze wsparciem np W3 jako lżejsza platforma) ale ideałem byłoby 10-12 AW 101 ZOP + 4-6 CSAR + 1-2 "golce" do szkolenia (pytanie o których AW mówisz bo jeśli porównujesz AW 101 do carakali to się z Toba nie zgadzam według mnie Marlin to obecnie najlepszy śmigłowiec morski w tej kategorii wagowej (ok 13 T) Na Mi 8 nie mam pomysłu najbliżej mi do S 70 jedyna zaleta Caracala byłoby to ze do tej pory byłoby w armii 50 śmigłowców (ale jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego ale to moje prywatne zdanie mi ten śmigłowiec się nie podobał ale jak ma się do wymiany 200 śmigłowców to trzeba się sprężać i brać co jest)

  1. Valdore

   @Grzech ciąg dalszy:Akurat PO nie uwaliło jakoś zadnych programów zbrojeniowych w przeciwieństwie do PiS-u. A teraz co do Mi-14. I ej i Mi-8 miały zastapic Caracale które PiS skasował. Za to kupili 4 AW101 w wykluczającej sie nawzajem wersji ZOP/SAR i kilka S-70i dla specjalsów nadajace sie jedynie do szkolenia w okresie pokoju. I tyle. Istotnie AW-101 na maszyne ZOP czy SAR jest najlepszy, ale Polska szukała maszyn o masie do 11t i znacznei tańszych. Mi-8 miały zastapic caracale, podobnei jak miały być w wersjach specjalistycznych, których małpia wersja UH-60 czyli S-70i zwyczajnie nie ma I jeszcze jedno, każde państwo w segmencie średnich smigłowcó wielozadaniowych uzywa jednego typu, nawet takie potegi ja USA czy Rosja. Wiec polecam się nad tym panei Grzech zastanowic.

  2. Grzech

   dobrze Panie Valdore pisze Pan że PO nie skasowało żadnych programów zbrojeniowych a może Pan napisać ile PO rozwiązało jednostek wojskowych na wschodzie Polski i ile PO mld ukradło z budżetu mon (tzw niewykorzystane środki zwrócone do budżetu centralnego) po co uwałach programy jak można rozwiązać jednostki i zabrać środki za które powinno być kupione uzbrojenie i na koniec jak politycy tej miłującej wojsko PO wypowiadali się o żołnierzach w trakcie kryzysu na granicy z Białorusią (czy Panu się to podobało) może Pan również zestawić Błaszczaka z Siemoniakiem który zasługuje na wyższa ocenę jako minister ON z zaciekawieniem czekam na odpowiedz

  3. Valdore

   @Grzech, co do okradania budżetu to polecam zajac się PiS a nei powtarzać dawno obalone brednie Ziobry i Spółki. A co do Siemoniaka to jakbby nei on to PiS nie miałby się czym chwalić, ani Krabó,w ani raków, ani Pioruna by nie było, choć Pis próbował to uwalic. Wiec naprawdę daruj sobie kiepska propagandę Pisu.

 5. Grzech

  a jeszcze jeden post F 35 kontra F 15 ceny różne podają (Bahrajn 36 F15 za 12 mld, Niemcy 35 F35 z 8,6 mld ale tu dużo zależy co oprócz samolotów) ale F 35 kupione a F 15 to zabawa od nowa z całą infrastruktura (zakładam ze piszemy o kolejnym zakupie) im wcześniej zaczniesz przeszkalać tym lepiej a czy master lepszy od F/A 50 nawet b10 to poproszę uzasadnij (samo to że maszyna z chyba lepszym radarem i naddźwiękowa jest gorsza od mastera ?) dla mnie kluczowe będzie zintegrowanie F/A 50 z aim 260 (jak go skończą) i zamiast ciężarówki F 15 mieć taka furgonetkę F/A 50 a docelowo esk FA 50 powinny stacjonować z F 16 (1+1) i piloci przeszkoleni na oba typy zaś jeszcze wracając do F 35 to kupić kolejne jak będzie b 04

  1. Valdore

   @Grzech to po kolei: Nie zintegrujesz FA-50 z AIM-260 nawet za integrację z tym czego od prawie 20 lat uzywa Polska czyli AIM-120/AIM-9X musimy zapłacic A z FA-50 taka ciężarówka jak z motorynki, to cos ma 6 podwieszeń pod uzbrojenie i zabiera 2-4 pociski pow-pow czyli mniej niż F-35 w komorach. Master panie Grzech to maszyna szkolna , znacznie elpsza od FA-50, bo chocby umozliwiajaca szkolenie z DOWOLNYM uzbrojeniem i symulowanie dowolnegop samolotu na jaki szkolisz. Mastery nei są maszynami bojowymi tylko szkolnymi. Aha ciekawie jak chcesz na FA-509 szkolić pilotó mna F-35 jak nie mozesz nawet szkolic z uzycia uzbrojenia bo ta podróbka nie przenosi tego co F-35. Aha ten "cud" z Korei kosztuje 2/3 ceny nowiutkliego F-35A

  2. Grzech

   no teraz to Ty trochę naciągasz węzłów ma 7 (i przenosi ok 4T uzbrojenia) a są belki dla więcej niż 1 pocisku więc z tymi 2-4 rakietami to przesadziłeś min co może wziąć to 4 AIM 120 i 2 AIM 9 (po zintegrowaniu oczywiście ) co do kosztów to zapominasz ze należy liczyć nie tylko zakup a koszt godziny lotu F 35 i FA 50 to raczej zdecydowanie inne wartości co do płacenia to raczej nie ma nic za darmo i tu powinno się negocjować żeby wspólnie z Koreą pokryć koszt prawda jest taka ze nas nie stać na 48 F 15 czy F 35 a za chwile piloci nie będą mieli czym latać albo będą się zabijali na niesprawnym sprzęcie rozumiem że zakup Tobie się nie podoba (mnie również nie zachwyca ale nie widzę zbytnio alternatywy) ale ja w takim razie odwrócę role napisz swoje zdanie co należało kupić lub napisz że na chwilę obecna nie ma potrzeby zakupów dodatkowych samolotów

  3. Grzech

   i na koniec chciałbym mieć motorynkę która mógłbym wozić 1/4 lub 1/5 tego co tir tylko czy na pewno byłaby to jeszcze motorynka ? i czy F/A 50 stracił możliwości T 50 bo to maszyna na której Koreańczycy szkolą przyszłych pilotów F 16/15/35 a co do ceny to od 5/8 do 5/11 chyba że masz jakieś dojścia i znasz cenę dokładniej przy okazji napisz kiedy można dostać jak dziś zamówimy

 6. Jac

  Wszyscy zakładaj, że będzie kasa na te wspaniałe zakupy. Przyjedzie zima, brak gazu, węgla, recesja, inflacja 20 %, wzrost bezrobocia z 5% do ponad 10% , dalsze osłabienie złotego, gwałtowny wzrost zadłużenia (w zeszłym roku koszt zadłużenia to było ok 30 miliardów, obecnie to już 80) i całe te plany lęgną w gruzach. A będzie źle bowiem ten rząd tylko rozdaje kasę...

 7. Clash

  @Valdore na temat lepszejszosci Krabow od K9 . Fakty sa nastepujace Na kraba oprocz naszego MON mamy jednego klienta tymczasem K9.....

  1. Valdore

   @Clash, czyli wg ciebei mamy zarżnąć lepszego Kraba by może, powtarzam , może w dalekiej przyszłości sprzedawać kiepskei K9 jak na rynku beda dostepne znacznei elpsze haubice?? A co do Kraba vs K9, Krab nie stzrela raz na 89 sek jak to ładnei pokazał k9 podczas swojego debiutu bojowego:))

  2. Jac

   Na zachwalane niemieckie panzerhaubitze 2000 też było wieku klientów. Teraz na Ukrainie wychodzi ich automatyka bokiem. Nasze kraby pracują... Także reklama realna idzie w świat. Tylko szkoda że pgz to umie w gadce sprzedawać ale pełni tam politycznych managerów jak w Tauron ( nowy blok się sypie od złego węgla)

 8. bmc3i

  W jakim boju sprawdziły sie koreańskie samoloty?

  1. Valdore

   @bmc3i: jedynei w polowaniu na kiepsko uzbrojonych partyzantów i handlarzy narkotyków, do niczego wiecej ta podróbkamaszyny bojowej jaka jest FA-50 się nie nadaje.

 9. Grzech

  Jeśli Panie Valdore jakieś kolejne argumenty to zapraszam odpisze jutro wieczorem lub w środę rano dla mnie przez ponad 20 lat nic nie robiono a teraz kołdra krótka a potrzeb wiele nikt nie ogarnie wszystkich potrzeb na raz i niestety trzeba równolegle prowadzic modernizacje "wyspową" jak i krocząca całości co ciekawe nikt tu nie wspomniał o zakupach np cystern, mostów czy zestawów do transportu czołgów a to bardzo niedoceniany i ważny temat nie jestem zwolennikiem Pis ale cenie Błaszczaka nieporównanie wyżej niż Siemoniaka czy Klicha (chociaż uważam ze również popełnia sporo błędów) a najbardziej się boje ze jak kolejne wybory wygra PO to rozwala wszystko co zostało zrobione (również te dobre rzeczy) bo będą chcieli zrobić "po swojemu" tak to my silnej armii nie zbudujemy

 10. bmc3i

  Co z juz bardzo spóźnionym MLU dla F16?

 11. DarkNorthSide

  Nie wszystkie decyzję MON i WP są przemyślane ale były lata zaniedbań i niestety chaos jest teraz wpisany w zakupy. Polska musi mieć 160szt samolotów. Mamy 48f16 które po dostarczeniu f35 32szt będą modernizowane do standardu V eskadra po eskadrze i to dobra decyzja to daje nam 80samolotow bojowych z najwyższej półki. F15 ex 48szt da nam możliwości 2 - myśliwiec przewagi powietrznej i "ciężarówkę uzbrojenie dalekiego zasięgu" taka doktrynę wprowadza USA i my też tak będziemy je wykorzystywać f35 będą wskazywać cele a F15 niszczyć je z bardzo daleka. Zakup samolotów z Korea jest z transferem technologii i możliwością wejścia w łańcuch dostaw kf21! MON i WP POWINNO TEŻ SIĘ KUPIĆ NA WOJEWÓDZKICH SKŁADACH BRONI I WYPOSAŻENIE ŻOŁNIERZA. Mamy 40mln kraj i w każdym województwie powinno być skald broni karabiny pistolety kamizelki hełmy łącznie dla min 25% ludności w razie godziny W wraz z składami amunicji zeby do każdej broni było minimum po 200 magazynków amunicji. .

  1. PszemcioPL

   No dokładnie. Wszyscy biadolą, że FA-50 to słaba maszyna itp... ALE - jeśli dzięki temu zakupowi Polska będzie produkować u siebie KF-21 i będzie współ-właścicielem praw i licencji - no to sorry ale to mega-oferta.

  2. DarkNorthSide

   Ludzie się tu flustrują najlepiej rozsprzedac kraj wojsko zniszczyc itd. PiS jest zły podwyżki dla polityków etc. Ale i też coś robi. 500 emerytury jak nie pasuje nie pobierać nie brac itd. Zakupy na wariata no cóż od lat 30 mon i WP generalicja kręci lody pod stołem. Wybuchła wojna i sie spinają lepiej późno niż wcale... Po dokonaniu wszystkiego co zamawiają będziemy potęga militarna w Europie. Piszecie o Izraelu ze po co hi mars... Otóż Izrael jest 2licowy a himmars ma być w takiej liczbie Tylko z transferem technologii i produkcja w Polsce więc to da możliwości rozwoju plus Transfer z Camm od brytoli. Sam prezesi z Korea mowil ze ka50 da drogę do kf21 centrum serwisowe na Europę itd. Preferencyjny kredyt długo terminowy nisko oprocentowany ze budżet mon nie będzie mega obciążony. Wole większe podatki i większą nowoczesna armię niż kolejny rozbiór Polski

  3. mb

   @PszemcioPL A skąd ta informacja że będziemy produkować KF-21? Bo nigdzie w internecie nie mogę znaleźć o tym wzmianki.

 12. Szop85

  Kupili samoloty w Korei tylko dlatego że muszą utrzymać pilotów. Mastery to nieloty. Mają o połowę mniejszy przelot od deklaracji producenta. Negocjują dodatkowe 36 F35 albo 48 F15. Mają gotową umowę na modernizację F 16 ale muszą utrzymać pilotów. Przy okazji chcą wyprodukować na licencji 80 KF 21. Marzy im się rozpudowanie zakładów remontowych do statusu pełnoprawnego producenta.

  1. PszemcioPL

   Bardzo możliwe z tym KF-21. A co do utrzymania pilotów - PRAWIE NIKT O TYM NIE MÓWI!!!. Wycofamy Su-22 i Migi-29 i co? 8-10 lat będą na dvpach siedzieć piloci albo w symulatorach? Dajcie spokój... Od razu z nudów pójdą do cywila latać dla Emiratów itp i czesać GRUBY HAJS.

  2. wert

   Su-22 w 2024 kończą i tak przedłużony resurs, Malbork ogołocony, jankesi pod presją niemca którego chcemy zastąpić w roli pierwszej siły militarnej. NIE mamy wyboru, Korea otwiera nam poważne możliwości nic dziwnego że jurgielt wyje. WP rozbrajali i likwidowali też z "troski" o Polskę

  3. K.

   @wert . Do wyboru mamy F-15,F-18 , Gripena , używane F-16 ma Izrael , EF . Maszyny jak nie nowe to używane , osiągami FA50 biją na głowę . Dlaczego wybrano samolot który nie spełnia oczekiwań kraju producenta . Będziemy go rozwijać za własne pieniądze ? Maszynę która nie ma parametrów na samolot bojowy .

 13. Grzech

  dwa pytania do Pana Powislaka 1. to F 15 jest tańszy od F 35 ? :-) 2 produkujemy w Polsce F 15 ? i na koniec zgadzam się z tym że najlepiej by było dokupić 32 F 16 V ale w jakimś realnym terminie (F/A 50 b 20 tak naprawdę mogą się przydać najbardziej do podtrzymania funkcjonowania istniejących eskadr bo Su 22 to dziś totalny złom i to że co chwile nie słyszymy o jakichś ich katastrofach to wielki szacun dla mechaników a MiG 29 to obawiam się że części zamienne wysłaliśmy Ukrainie czyli została nam kanibalizacja tych co mamy i za rok bedzie dobrze ja ze 20 będzie "lotnych"

  1. Valdore

   @Grzech to po kolei: F-15EX podobno jest tańśzy od F-35A (70mln usd do 80mln usd) ale zarazem sporo gorszy. Nie produkujemy w Polsce zadnych mysliwców i produkować nie będziemy.. FA-50 bl 20 będa dostepne dopiero od 2025r a do Polski dotra do 2028r, wczesneij kupimy 12 FA-50 bl 10 które nie są w stanie nawet zwalczać dronów bo tak starych rakiet jak uzywaja w Polsce zwyczajnie nie ma.Żeby podtrzymać nawyki, najpierw musisz przeszkolicpilotów z Su na te FA-50, zreszta mamy 16 szkolnych masteró, znacznie lepszych do tego od FA-50. Z MiG-29 to ostatnio latało zdaje się 5 sztuk. A co do F-16V pełna zgoda, zwłąszzca że byłyby szybciej w Polsce niż te Fa-50 bl 20.

  2. PszemcioPL

   Ale F-15 to stara epoka, a F-35 to stealth. Wygrywa ten, kto pierwszy zauważy cel.

  3. DarkNorthSide

   F15 ex koszt od 80-110mln $ f35 80-120mln $. F15 ex w doktrynie USA ma przenosić masę broni dalekiego zasięgu. F35 wykrywają cele f15 z bezpiecznej odległości je niszczą. F35 posiada cechy stealh ale udźwig ilość pylonów przemawia za f15ex. 2 różne samoloty które muszą współdziałać. Dobrze zaplanowane używanie 3 typów maszyn f35/16/15ex daje wielkie spectrum możliwości. Tak samo takie nasycenie himmarsami. Salwa nawet z 200 himmars daje 1600 rakiet żaden opl nie udźwignie tego a wynik... Ok 25km2 spalonej ziemi sprzętu wroga.

 14. Powiślak

  Błaszczak opowiada jak zawsze dyrdymałki. Niemożliwe dla niego jest na pewno kupowanie z głową, patrząc nie tylko na chwilowy ale i długoterminowy interes Polski, polskiego przemysłu obronnego i perspektywy. Teraz , po niemal OŚMIU (?) latach samouwielbienia i autopropagandy ten "giętki w języku" szef MON nie patrząc już na nic dokonuje rozpaczliwych prób modernizacji wojska. Tymczasem , jak to MON lubi wydaje miliardy na sprzęt którego terminy dostaw są pozahoryzontalne. 500 Homarów? 1000 czołgów? 650 haubic? Trzy "oceaniczne eskortowce" Miecznik? Ale brak np. ppk? Ale brak min? Ale brak amunicji precyzyjnej do Krabów? Ale brak amunicji do czołgów? Ale brak amunicji do Langust? Ale brak środków rozpoznania bo np Orlik nadal nie ma latającego prototypu? Zamówmy jeszcze ze dwa lotniskowce z terminem dostawy za 20 lat. A min wtedy powie "wojsko dostanie lotniskowce"!

  1. Grzech

   Panie POwisak zapominał Pan ze w tych OŚMIU (według Pana :-)) latach kupiono 32 F35, 250 Abramsów, 2 baterie Patriotów, 32 AW 149, o 2o Himarsach nie wspomnę i dla pana wiadomości to dziś niema tak że dziś kupiłem jutro przyjechało Pisze Pan tego brak tego brak to podrzuci Pan ze 30 mld $ ten sprzęt nie jest za darmo (amunicja do krabów zdaje się w testach podobnie Pirat i Moskit (czyżby sugerował Pan zakup za granicą lub przed zakończeniem badań ? amunicja do czołgów z Abramsami trochę przyjdzie + podobno zagwarantowany zakup najnowszych wersji)) Postawił Pan jakąś tezę i pisze Pan tylko to co jest dla tej tezy wygodne a cała resztę pomija a to manipulacja :-) Nie twierdze że Pan Błaszczak jest super ministrem ON ale przy np. Panu Siemoniaku to ideał (tamten to był minister co roku miliard niewykorzystanych środków z budżetu MON oddawanych do budżetu centralnego widać wtedy braków o których pan pisze nie było a wojsko miało wszystko o likwidacji jednostek nie wspomnę)

  2. Valdore

   @Grzech, to po kolei: jedyne zakupy dla nas przydatne to F-35 i Abramsy, no i te 180 K2 z półki. Patrioty najpierw PiS skasował by kupić drożej i znacznei później, A@149 mają zastapić Mi-2 a nie sypiace sie Mi-8/14 których zastepstwo PiS też skasował, a teraz kupuje AW w cenie znacznie lepszych caracali. HOMAR, tu jest zabawa: miała byc produkja licencyjna rakiet GMLRS a skończyło się na 18 wyrzutniach z półki+ 2 szkolne. Pirat panie Grzech to licencja ukraińskeigo RK-3 Korsar z przerobionym naprowadzaniem i znacznei słabszą głowica bojową. Moskit to wsteczna inzynieria Spike'a i tu akurat pocisk wyszedł ale ciagle nie wiadomo czy coś zrobili od etapu latajacej makiety.Amunicja do Abramsów to komedia: dostajemy najnowsze HE i antyczne K-EW A1 nieskuteczne już na zwykłe T-80:) Na szczęście mają je przystosować do niemeickiej DM-63A1. A co do Siemoniaka to bez neigo nei byłoby np Krabów czy Raka.

  3. QVX

   @Valdore Siemoniak zbiera baty za Klicha, czyli najgorszego z ministrów. Niestety tu trochę winy PO jest - kreują się na nieomylną elitę i zamiast po prostu stwierdzić, że wybór Klicha i jego działania to błąd, usiłują udowodnić, że jest inaczej, czego jedynym skutkiem jest to, że część błota Klicha oblepia Siemoniaka.

 15. Kalrin

  1/2 Nie. Nie chodzi że kupujesz sprzęt dla naszych tylko jak to robisz. Zakupy są po prostu nieprzejrzyste. Przykłady: Javelin - w Polsce robimy Spike te same możliwości. Na zapytanie o to do MONu dostaliśmy odpowiedź: kupiliśmy bo kupiliśmy powód tajemnica związana z bezpieczeństwem państwa. I jest to nic innego jak wymiganie się od faktycznej odpowiedzi. HIMARS - spoko system ale oferta Izraela była po prostu lepsza, czemu więc kupiliśmy znowu w USA? K2 - wspierałem zakup tych czołgów ale w wersji K2PL z dodatkową parą kół jezdnych i cięższym pancerzem. Bowiem wersja podstawowa jest dla nas za słaba (chodzi o pancerz) i mówiło się o tym od dawna. co się nagle zmieniło? FA-50 - jako następca tylko su-22 całkiem spoko 2 maszyny za jeden jeśli chodzi o udźwig ale za su i migi29 to już słabo. Przecież są używki myśliwców na rynku. A z tego co czytałem ostatnio oferowano nam ef2000 tranche 3 z krótkim terminem dostaw. Czemu więc taki słaby samolot jako Myśliwiec?

  1. Valdore

   @Kalrin, parę sprostowań: javelina wybrał wOT spomiedzy trzech propozycji: Javelin, Enforcer i Spike SR, Spike LR nie startował. Himars: oferta izraela nie była w niczym lepsza, ba była gorsza bo pociski EXTRA sa niekompatybilne z MLRS/HIMARS i sa jedynie w jednej wersji. K2 :zakup tych 180sztuk, ok ale juz klepanie ich w praktycznie niezmienionej wersji przez 20-25 lat??? FA-50 w wrsji bl 10 nawet na zastepce Su-22 się nei nadaje bo nei ma mozliwości obrony w powietrzu( tak starych Sidewinderó Polska nie uzywa)

  2. PszemcioPL

   @Valdore - a może pomyśl tak: Su-22 i Mig-29 polecą do Ukrainy i trzeba czymś zastąpić maszyny by piloci nie rozeszli się do cywila i by utrzymac kadry po prostu. Więc FA-50 to taki gap filler. Do tego - może być wejściem w głębsza kooperację i rozwój prawdziwych samolotów bojowych z Koreą, tak byśmy byli współwłaścicielem pełni praw.

  3. PszemcioPL

   @Kalrin - 'przejrzystość' - jakbyś interesował się tematem to wiedziałbyś, że MON od x lat rozglądał się za czołgami czy samolotami, a od 24 lutego artyleria udowodniła swoją przydatność.

 16. ΚrzysiekS

  Zima 2023 - spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe wiedzą, że drastyczne podniesienie opłat za ciepło oznaczałoby gniew mieszkańców i utratę ciepłych stołków dlatego na ten sezon kupują mniejszą moc grzewczą, dodatkowo ograniczaną w godzinach nocnych. W mieszkaniach grzejniki niby są ciepłe ale jest zimno, temperatura w pomieszczeniu to 15 stopni. Mieszkańcy masowo dogrzewają się farelkami co prowadzi do przeciążeń w KSE. Po ciężkiej zimie mieszkańcy dostają ogromne rachunki za prąd ORAZ centralne ogrzewanie. Po wyborach parlamentarnych obecna władza dostaje solidnego kopa w tyłek. Nowy rząd rozumie, że finanse państwa są w głębokiej i ciemnej dziurze więc drastycznie redukuje budżetowe i pozabudżetowe wydatki na wojsko. Wracamy do 1.5% zamiast 2.5% PKB na zbrojenia. NATO publicznie wyraża oburzenie ale zakulisowo rozumieją, że to jedyny sposób aby w Polsce uniknąć zapaści gospodarczej i milionów emigrantów zarobkowych szturmujących granicę z Niemcami. Czy tak będzie? Czas pokazę.

  1. Grzech

   Rezygnujemy z kupowania uzbrojenia, nowy rząd rozwiązuje jeszcze kilka jednostek wojskowych w ramach oszczędności a po kolejnych dwu latach ruscy napadają na Polskę nowy rząd szybko leci/jedzie na konsultacje do Brukseli a polskie miasta wyglądają jak Bucza i Irpień czy tak będzie ? czas pokaże

  2. Valdore

   @Grzech, jak Rosja by napadłą na Polskę w 2024-25 to masz jedynie z tych zakupów 180 K2 z niezakończonym szkoleniem załóg, 48 K9 i 12 nienadajacych się do niczego FA-50 bl 10 ( brak uzbrojenia pow-pow.) Bo cała reszta dopiero powoli zaczyna byc produkowana w zakładach, a fa-50 bl 20 dopiero powstaje za nasze pieniądze. Tylko gdzie wtedy zwieje PiS jakby wtedy rzadził?, Do Orbana chyba.

  3. R88

   Jeżeli tak będzie to rząd z automatu do dymisji. Raczej będzie tak że rząd skasuje socjal.

 17. Clash

  @ pan Powislak F 35 to czesc systemu walki ktory wybralsmy to nie jest tylko samolot.

 18. Wiatrak2015

  Wymienić f/a-50 na irackie f-16

 19. Dudley

  Ja tam bym wolał że nasze ciężko zarobione pieniądze, minister będzie starał się zostawić w kraju. Ale jaki minister, takie starania.

  1. Clash

   No to zamow pan F35 w kraju! powodzenia !

  2. Powiślak

   No to najpierw udowodnij że MUSIMY mieć samoloty klasy F35, a nie np wypasione F15? Udowodnij , że musimy w ogóle mieć te mega -kosztowne F35, zamiast kolejnych klasycznych myśliwców przewagi powietrznej ? Szczerze współczuję OGRANICZEŃ w postrzeganiu rzeczywistości.

  3. Valdore

   @Clash, ale już artylerie mozna było w Polsce zamówić zamiast kupować gorszą z Korei.

 20. ANDY

  jak kupować to z głową ... ! a nie na szybko bez nawet próby budowy swoich kompetencji w tym zakresie ... - dlaczego nic nie kupujemy w polskich zakłądach i produktów które są dziełem polskich inżynierów i naukowców i do których posiadamy prawa ... tylko transferujemy kasę do zagranicznych firm które podobnie jak firmy postsowieckie mogą zakończyć zdolności kupionego sprzęt przez pozbawienie nas wsparcia eksploatacyjnego ... nawet sabotujemy rozwój produkcji kraba koreańskim odpowiednikiem ... i polskie ośrodki badawcze ...

  1. Kamil

   andy - wielki znaffco i expercie policz sobie ile będzie nas kosztował remont starych Leopardów i ile nowych czołgów kupilibyśmy za te pieniądze wydane na renowacje staroci.

  2. Valdore

   @Kamill, Leo2 13mln usd, Abrams 10-11mln usd, do K2 przezornie nei podaja ceny. A teraz zobacz ile płacimy za remont i modernizacje Leo2A4 do Leo2PL

  3. Bill

   @valdoee no poczytaj sobie..koszt zakupy/remontu leopardów to 3.1 mld euro, a wartość bojowa znacząco ograniczona w porównaniu do nowych maszyn. Jest też duża szansa że na tym się nie zakończy.

 21. szczebelek

  Bo jak brać dobry sprzęt to używany za 1 euro od Niemców 😍🤩😻

  1. prawda

   przecież bierzemy Abramsy M1A1 za "1 dolar". Bo to zapłacimy to jakieś drobniaki które są pomijalne

  2. Valdore

   @szczebelek, te uzywane Leo2 wyprzedzały o lata świetlne wszystko co mielismy w wojskach pancernych, wiec skończ płakac.

  3. Bill

   @valdore były lepsze w czasach swojej swoetnosci. My dostaliśmy czołgi do generalnego remontu. Ciekawy jestem ale istnieje bardzo dziś szansa że gdybyśmy wtedy zakupili nowe leopardy wyszło by taniej niż przeprowadzanie remontów tych które otrzymaliśmy z 2-3 letnim opóźnieniem

 22. Clash

  Pewnie ze F35 bylby lepszy od koranskich cudakow , ale jak to mowia -na bezrybiu i rak ryba. A sama wojna doskonale pokazala gdzie nalezy sprzet kupowac i tutaj do pana ministra rzadnych zarzutow nie ma.

  1. K.

   Clash . Na bezrybiu ? Nie ma dostępnych F-15 , 18 ( jak nie nowych to używanych ) ? Używane EF i Gripen . Wszystko jest lepsze od tego koreańskiego samolotu . Kupowanie byle jak , byle co jest bez sensu . Już zakup K9 to szczyt .

  2. prawda

   Panie K xd. po 18? jeżeli mówisz o F/A-18 jest uważany za przestarzały i do wycofania (Trwają prace w USA nad Następcą). Gripeny to dopiero idiotyczny pomysł. Skreśliliśmy je kupując F-16. EF produkcja jest tak oporna że Koreańczycy zbudują KF-21 zanim przyszłyby zamówione EF. K9 jest i współpraca z Koreą jest niedynym partnerem spełniającym Polskie wymagania jedynym który spełnia wymagania MON i programu Wilk. Abramsy były zakupę interwencyjnym i potencjalnie Politycznym w sumie strach myśleć co by było gdyby nie były interwencyjnie zamówione patrząc na sytuację był to dobry zakup.

  3. Valdore

   @Clash, nasze FA-50 będą w komplecie koło 2028r, a do 2025 dostajemy podróbki nawet nie zdolne do obrony przed starym MiG-21( tak starych rakiet jak bl 10 Polska nie ma). A co do wojny i tego co piszesz to Korea jakoś Ukrainie wcale nie pomaga

 23. Ein

  A druga lokalizacja dla F-35A? Czy obie eskadry w Łasku? Zrobi się ciasno, bo i US i nasze i F-35 z F-16... miała być druga baza, na północnym zachodzie. Ktoś coś?

 24. Kalrin

  2/2 Podsumowując. Zakupy jak mają przetarg to jest ustawiony pod konkretny sprzęt by ten go wygrał. A tak normalnie to są zakupy "od ręki"- ogłaszane często na zasadzie: Kupujemy system X i dopiera zaczynamy negocjacje cenowe/ transfer technologii i się martwimy by wygrać jak najwięcej. Albo koniec końców kupujemy coś co możemy dostać nawet w Polsce no problemo ale z jakiegoś powodu kupujemy to w USA albo na siłę w PGZ bo Polski przemysł prywatny jak nie sprzeda swoich akcji rządowi to jest fe i be.

 25. Flaczki

  To chyba nie bedzie w SP samolotuw przewagi powietrznej jak F15! Skonczymy na 48 F16, 32 F35 I 48 FA50. No szkoda ze tak slabo.

Reklama