Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Wywiad z szefem misji dyplomatycznej USA w Polsce; Nowe okręty podwodne dla francuskich sił zbrojnych

Fot. DCNS/Naval Group.
Fot. DCNS/Naval Group.

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Biden zamierza rozmawiać z Dudą”: Wywiad z Bix Aliu, charge d'affaires ambasady USA w Polsce. „Plany zwiększenia amerykańskiej obecności w Polsce, które umożliwił EDCA, to odrębna kwestia i nie były one zależne od proponowanego wycofania sił z Niemiec. Chciałbym także przypomnieć, że po podjęciu przez Rosję próby aneksji Krymu ówczesny wiceprezydent Biden wystąpił z inicjatywą wysłania rotacyjnych sił zbrojnych USA do Polski. Prezydent Biden rozumie, że Polska pozostaje ważnym sojusznikiem na wschodniej flance NATO.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Następca okrętów podwodnych Le Triomphant”: Główną firmą odpowiedzialną za budowę nowych okrętów jest przedsiębiorstwo stoczniowe Naval Group. „Minister obrony narodowej Francji Florence Parly poinformowała w ubiegłym miesiącu o kontynuacji prac nad programem SNLE 3G (Sous-Marin Nucleaire Lanceur d'Engins de Troisieme Generation). Jego celem jest dostarczenie Marynarce Wojennej Francji okrętów podwodnych z napędem jądrowym, które przenoszą pociski balistyczne (SSBN).[...] Program realizowany jest przez siły zbrojne Francji oraz dyrekcję ds. uzbrojenia (Direction generale de l'Armement - DGA). W zakresie budowy napędu jądrowego dla okrętów podwodnych wsparcie zapewnić ma Departament Zastosowań Wojskowych Francuskiej Komisji Energii Atomowej i Alternatywnych Energii (GEA/DAM).”


Reklama

Komentarze

    Reklama