Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Korea Północna wznowiła program jądrowy?; Studenci projektują drony dla polskiego wojska; Jak kraje nordyckie planują się obronić przed agresją Rosji?; 7-letni kontrakt PKP Cargo i resortu obrony narodowej

Fot. mjr Artur Pinkowski, 11 LDKPanc
Fot. mjr Artur Pinkowski, 11 LDKPanc

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kim produkuje pluton i testuje Bidena”: Zaniepokojenie działalnością reżimu Kim Dzong Una - wznowieniem programu nuklearnego - wyraziły również Stany Zjednoczone. „Niedawno opublikowane zdjęcia satelitarne, na których widać Ośrodek Badań Jądrowych w Jongbjon, sugerują chęć pozyskania przez północnokoreański reżim plutonu, który jest potrzebny do budowy broni jądrowej.[...] Nie należy jednak wykluczać, że wznowienie działalności Ośrodka Badań Jądrowych w Jongbjon może mieć związek z przyjęciem odpadów radioaktywnych. Do danych dotyczących aktywności ośrodków nuklearnych w Jongbjon odniósł się w tym tygodniu dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Mariano Grossi. - Kontynuacja programu nuklearnego KRLD jest wyraźnym naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i należy nad nią głęboko ubolewać - stwierdził szef MAEA.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Drony stworzone przez polskich studentów”: Organizatorem konkursu na dostawy bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) i bezzałogowego systemu morskiego (BSM) jest Minister Obrony Narodowej. „Niedawno zakończył się l etap konkursu na opracowanie i realizację projektu bez- załogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Wojska Polskiego. Do II etapu zostało zakwalifikowanych 13 projektów przygotowanych na czterech wojskowych uczelniach. Drony mogą być tańsze i skuteczniejsze niż broń konwencjonalna”


Maciej Miłosz, Gazeta Polska Codziennie, „Obrona totalna 2.0”: Jak kraje nordyckie planują się obronić przed agresją Rosji? „Nowe zagrożenia wymuszają na państwach zmianę sposobów obrony. O tym pamiętają bądź przypominają sobie kraje nordyckie. [...] Agresywna polityka wschodniego sąsiada to realne zagrożenie w naszym regionie. Niejedyne - trwająca w Europie od ponad roku pandemia pokazuje, że współczesne państwa nie muszą się mierzyć jedynie z wyzwaniami natury militarnej - często wymagające problemy mogą mieć podłoże naturalne, jak choćby wielkie susze i pożary, które w ubiegłym roku dotknęły Australię, Syberię czy Kalifornię. Właśnie mając na uwadze również takie zagrożenia, w ostatnich latach w państwach nordyckich renesans przeżywają obrona totalna i bezpieczeństwo całościowe.”


Parkiet, „Nowe kontrakty na kolejowe przewozy”: PKP Cargo będzie realizować przewozy kolejowe dla polskiego wojska. „Giełdowa spółka podpisała też siedmioletnią umowę na świadczenie usług krajowego i międzynarodowego transportu kolejowego dla polskiej armii. Chodzi zarówno o przewóz uzbrojenia i innego sprzętu, jak i ludzi. Szacowana wartość zamówienia sięga 1,4 mld zł brutto.”


Reklama

Komentarze

    Reklama