Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Eskalacja konfliktu w Rogu Afryki; Raport o zbrodniach australijskich żołnierzy w Afganistanie; Kolejny Bielik w Siłach Powietrznych; Inauguracja dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA w Poznaniu

Fot. Spc. Jordan Talbot, U.S. Army/Wikimedia Commons, Domena Publiczna
Fot. Spc. Jordan Talbot, U.S. Army/Wikimedia Commons, Domena Publiczna

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Beczka prochu w Rogu Afryki”: Starcia separatystów zamieniają się powoli w wojnę domową, zagrażającą całemu regionowi w tak zwanym Rogu Afryki. „Wraz z trwającymi walkami widzimy rozwijający się katastrofalny kryzys humanitarny, nie tylko w Etiopii, ale też poza jej granicami - przestrzega Katia Sorin, przedstawicielka Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Addis Abebie. - Ludzie przybywają z Etiopii przerażeni, opowiadają o nieprzerwanych walkach - wtóruje jej biuro wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców.”


Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Australia przeprasza za zbrodnie swoich żołnierzy”: W czwartek specjalna komisja wojskowa – ujawniła - skalę popełnionych zbrodni przez australijskich żołnierzy w Afganistanie. „Z wstrząsającego raportu o australijskich komandosach w Afganistanie wyłania się obraz żądnych krwi psychopatów mordujących bez zahamowań. [...] Wynika z niego, że żołnierze z elitarnej jednostki SAS (Special Air Service) zamordowali z zimną krwią w czasie służby w Afganistanie co najmniej 39 afgańskich cywilów. [...] W innym przypadku żołnierz z zimną krwią i w obecności swojego dowódcy zabił serią z automatu zatrzymanego mężczyznę. - To byli spragnieni krwi psychopaci - tak swych kolegów opisał jeden z żołnierzy.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Siły powietrzne z kolejnym bielikiem”: Siły Powietrzne kompletują eskadrę samolotów szkolno – treningowych. Koncern Leonardo dostarczy niebawem dodatkowe elementy wchodzące w skład pakietu logistycznego oraz dokona modernizacji systemu identyfikacji swój-obcy (IFF) do najnowszego standardu NATO STANAG 4193 Edition 3 we wszystkich posiadanych przez polskie siły powietrzne bielikach. „W tym tygodniu na lotnisku 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego wylądował samolot szkolenia zaawansowanego M-346 Bielik. Ten samolot o numerze bocznym 7711 to już kolejna maszyna przeznaczona do szkolenia pilotów samolotów odrzutowych. Łącznie Siły Powietrzne RP do końca października 2022 r. będą dysponowały aż 16 bielikami.”


Maria Kobylińska, Gazeta Polska Codziennie, „Centrum dowodzenia wojsk USA już w Polsce”: Inauguracja dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA w Poznaniu. „Wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA rozpoczyna działalność w naszym kraju. Inauguracja jego aktywności nastąpi dzisiaj w Poznaniu. W uroczystości wezmą udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele amerykańskiej dyplomacji, w tym ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. [...] Wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA zaczęło się kształtować w październiku br. Gotowość bojową armia osiągnie za około kilkanaście miesięcy. Dowództwem ma kierować generał polskiego pochodzenia John S. Kolasheski.”


Reklama

Komentarze

    Reklama