Nordycko-Bałtycka Ósemka zacieśnia współpracę obronną

12 listopada 2015, 13:50
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litewskiej
Myśliwce Hornet, Gripen i F-16 sił powietrznych Finlandii, Szwecji i Norwegii. Fot. 212.sfdiv/Försvarsmakten Sverige/ via http://mediearkiv.forsvaret.no/

Władze krajów nordyckich i państw bałtyckich zdecydowały o wzmocnieniu współpracy obronnej w takich dziedzinach jak reagowanie na zagrożenie wojny hybrydowej, cyberbezpieczeństwo, wspólne ćwiczenia, zakupy uzbrojenia, a także wsparcie dla Gruzji i Ukrainy. 

Podczas odbywającego się w Danii corocznego spotkania ministrów obrony grupy współpracy regionalnej NB8 (Nordic-Baltic Eight – pol. Nordycko-Bałtycka Ósemka) zrzeszającej Szwecję, Norwegię, Islandię, Danię, Finalndię, Litwę, Łotwę i Estonię członkowie zaakceptowali litewskie i szwedzkie propozycję zacieśnienia współpracy obronnej. Jest to odpowiedź krajów regionu na rosyjską agresję na Ukrainie i związane z tym niekorzystne, fundamentalne zmiany w sferze regionalnego bezpieczeństwa.

W związku z tym osiem państw zgodziło się, co do potrzeby ściślejszej współpracy w takich dziedzinach jak reagowanie na zagrożenie wojny hybrydowej, cyberbezpieczeństwo, wspólne ćwiczenia i operacje wojskowe, modernizacja i zakupy uzbrojenia, a także wsparcie dla Gruzji i Ukrainy w ramach Nordic-Baltic Assistance Programme.

Podczas spotkania w Danii minister obrony Litwy zwrócił także uwagę na potrzebę wzmocnienia współpracy pomiędzy NB8, a NATO poprzez wspólne ćwiczenia, wymianę informacji oraz zapewnienie krajom członkowskim Sojuszu z regionu Morza Bałtyckiego i Półwyspu Skandynawskiego większej liczby stanowisk w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Nordycko-Baltycka Ósemka powstała w 1992 roku po to by promować współpracę między krajami członkowskimi zarówno w wymiarze politycznym jak i gospodarczym w takich obszarach jak polityka zagraniczna, obrona, energetyka, finanse, transport, edukacja, środowisko, praca i wymiar sprawiedliwości. Co roku odbywa się ponad 50 spotkań grupy na różnym szczeblu. W najważniejszych z nich biorą także udział premierzy i szefowie MSZ. 

Czytaj więcej: Skandynawowie łączą siły zbrojne. NORDEFCO odpowie na zagrożenie ze strony Rosji

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Wojmił
piątek, 13 listopada 2015, 21:43

Państwa Skandynawskie wielokrotnie proponowały nam bardzo wiele różnych form współpracy już od 1989 roku.. To my odrzucaliśmy te propozycje, reagowaliśmy niemrawo albo mnożyliśmy żądania i oczekiwania w ich ramach... Zapatrzeni w USA taki błąd popełniliśmy braku dbałości o dobrą współpracę z naszymi sąsiadami - tymi co blisko...

mc
czwartek, 12 listopada 2015, 17:49

Dlaczego to jest "8", a nie "9" - dlaczego nas tam nie ma ?

maj
czwartek, 12 listopada 2015, 19:25

Bo Bałtom, a zwłaszcza Litwinom wystarczy jeden kandydat na hegemona.

Olender
czwartek, 12 listopada 2015, 14:59

Gwarantuje Ci, że system pplot średniego zasięgu był by bardziej skuteczny...

Tak cenne
czwartek, 12 listopada 2015, 14:07

Tak wydaje się że mocnym wkładem będzie lotnictwo Łotwy Litwy i Estonii. Ku.. czy oni nie mogą kupić na spółę choć 4-6 starych F16 żeby się opędzać od ruskiego robactwa naruszającego ich przestrzeń.

Geoffrey
czwartek, 12 listopada 2015, 21:52

Wcale nie jest łatwo państwom wielkości naszego jednego ( i to małego) województwa utrzymywać lotnictwo myśliwskie. Niech sobie najpierw kupią parę czołgów i jakiś system przeciwlotniczy. Sojusznicy mogą przysłać samoloty w ciągu minut. Brygady zmechanizowanej - raczej nie.

ytuyt
czwartek, 12 listopada 2015, 23:44

A Polska to nie leży nad Bałtykiem ???? ale jaja masakra. We wszystkich kwestiach nasz kraj jest pomijany i to wiecznie....;/

Jazon 47
sobota, 14 listopada 2015, 02:24

a na co mamy biadolić skoro wszystkie z wymienionych krajów mają łącznie mniej ludności niż Polska? skoro nie chcą nas widzieć w swojej wspólnocie - ich problem. Jeśli patrzyliby perspektywicznie powinni organizować sojusz wokół najsilniejszego........czyli nas

Tweets Defence24