Niemieckie bezzałogowce dla Wielkiej Brytanii

17 kwietnia 2020, 10:09
UGV_Mission_Master_-_Rescue_2
Fot. Rheinmetall
Reklama

Jak poinformował koncern Rheinmetall, Brytyjskie Siły Zbrojne zamówiły cztery bezzałogowe pojazdy lądowe Rheinmetall Mision Master w wersji transportowej w ramach prowadzącego obecnie przez British Army programu Robotic Platoon Vehicle (RPV).

Program RPV ma na celu zbadanie i przetestowanie, w jakim stopniu bezzałogowe pojazdy lądowe mogą zwiększyć zdolności bojowe plutonu piechoty operującego bez wsparcia wozów bojowych.

Dostawy czterech egzemplarzy pojazdów Mission Master wraz z dwoma zintegrowanymi systemami noszy oraz pakietem wsparcia i częściami zamiennymi mają być realizowane przez spółkę Rheinmetall Canada we współpracy z lokalną spółką joint venture Rheinmetall BAE Systems Land (RBLS) już wiosną br.

Mission Master to rodzina uniwersalnych bezzałogowych pojazdów lądowych w układzie 8x8 opracowanych przez spółkę Rheinmetall Canada. Dysponują one zdolnością do pływania i opcjonalnie mogą być wyposażone w gąsienice zamiast kół. Silnik elektryczny zapewnia możliwość nieprzerwanej pracy przez 8 godzin i poruszanie się z prędkością ponad 40 km/h. Masa platformy wynosi w wariancie podstawowym 750 kg, a jej nośność to 600 kg. Robot może prowadzić misje w trybie autonomicznym lub półautomatycznym jako integralny element plutonu lekkiej piechoty. Jego modułowość zapewnia możliwość jej dostosowywania do wszelkich potencjalnych wymagań użytkownika poprzez montaż dodatkowych elementów, które mogą czynić z platformy bazowej różnego rodzaju wersje pojazdów specjalistycznych.

Wersja transportowa tego systemu, czyli Mission Master — Cargo umożliwia zmniejszenie obciążenia żołnierzy na polu bitwy poprzez transport ich dodatkowego ekwipunku i wyposażenia, co pozwala na zwiększenie ich mobilności i zwiększenie gotowości bojowej. Koncepcja "mechanicznych mułów" jest od lat testowana w wielu armiach na świecie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Bolko z Gliwic
piątek, 17 kwietnia 2020, 16:05

Marsjanski wózek na plażę w Łebie

Gromik
piątek, 17 kwietnia 2020, 14:14

Niemcy maja doswy z powstania warszawskiego tam je testowali

xdx
sobota, 18 kwietnia 2020, 10:46

Niemcy maja doświadczenie ... dlatego zaprojektowano i zbudowano w Kanadzie . Twój sposób myślenia jest zadziwiający ...

Orthodox
piątek, 17 kwietnia 2020, 13:24

Pokażcie to generałowi Kukule. Po co WOT ma taszczyć majdan po lasach na plecach.

Dudley
piątek, 17 kwietnia 2020, 16:58

Bo kompania WOTowców jest tańsza od jednego takiego pojazdu? Przynajmniej tak przypuszczam, bo taki wózek to kosztuje pewnie z 2 mln dolarów. Jeśli się mylę to mnie poprawcie. I oczywiście twierdzenie jest zgryźliwe, dla tych co nie zrozumieli.

Tweets Defence24