Niemieccy żołnierze na Litwie. Wilno kupi transportery Boxer?

23 kwietnia 2015, 11:32
Fot. Bundeswehr/Mandt

Na Litwie rozmieszczono pododdział wydzielony przez 292 batalion strzelców (piechoty zmotoryzowanej) Bundeswehry, podlegający brygadzie niemiecko-francuskiej. Jest wyposażony między innymi w transportery Boxer, oferowane Litwinom w postępowaniu na pozyskanie kołowych bojowych wozów piechoty.

Reklama

Zgodnie z komunikatem litewskiego ministerstwa obrony na terytorium kraju rozmieszczono ponad 200 żołnierzy z 292 batalionu. Będą wykorzystywać między innymi kołowe transportery opancerzone Fuchs i Boxer, które mają trafić na Litwę transportem kolejowym. Warto zauważyć, że 292 batalion jest podporządkowany niemiecko-francuskiej brygadzie, stacjonującej w Müllheim.

Niemieccy żołnierze mają pozostać na Litwie do lipca bieżącego roku. Będą uczestniczyć w szkoleniach między innymi z przedstawicielami sił zbrojnych Portugalii i Stanów Zjednoczonych. Łącznie w szkoleniach na Litwie w 2015 roku ma wziąć udział około 500 żołnierzy wojsk Republiki Federalnej, którzy będą również uczestniczyć w manewrach organizowanych jesienią.

Siły zbrojne Litwy otrzymają z nadwyżek Bundeswehry 12 haubic samobieżnych PzH 2000. Według doniesień agencyjnych zostaną sprzedane za kwotę 15 mln euro. Litwini zgodnie z oficjalnym komunikatem badają również możliwość nabycia w Niemczech bojowych wozów piechoty.

Najprawdopodobniej oznacza to, że Wilno bierze pod uwagę potencjalny zakup kołowych transporterów opancerzonych Boxer. Pojazdy tego typu uczestniczą w rotacyjnych ćwiczeniach. W konfiguracji obecnie wykorzystywanej przez Bundeswehrę nie spełniają jednak wszystkich wymogów deklarowanych przez Litwinów – nie są uzbrojone w wyrzutnię ppk pozwalającą na zwalczanie ciężko opancerzonych pojazdów.

Na targach IDEX 2015 demonstrowano Boxera wyposażonego w wieżę przeznaczoną pierwotnie dla BWP Puma, która docelowo ma zostać uzbrojona w wyrzutnie ppk Spike, oznaczone lokalnie MELLS. Wcześniej w mediach pojawiły się doniesienia o odmowie sprzedaży Litwie Boxerów przez rząd federalny. Niemcy deklarują jednak, że są gotowi przekazać Litwinom nowo wyprodukowane transportery, natomiast zakup sprzętu wykorzystywanego przez Bundeswehrę nie jest możliwy, gdyż siły zbrojne Republiki Federalnej nie dysponują nadwyżkami pojazdów tego typu.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
rydwan
piątek, 24 kwietnia 2015, 09:04

a ja bym jednak zaproponowal roska konkurencyjnie oczywiście nie zanizajac ceny ale np. korzystnie dobrac raty za sprzet

Tyberios
piątek, 24 kwietnia 2015, 10:21

To nie jest w formie przetargu by coś oferować, Litwini wybrali Boxery i je chcą kupować licząc pewnie na ogólną współpracę z Niemcami. Oni już podjęli decyzje.

j
czwartek, 23 kwietnia 2015, 11:52

a my mozemy zaoferowac im Rosomaki?

Tyberios
czwartek, 23 kwietnia 2015, 13:21

Jak kolega stwierdził, tak od jakiegoś czasu możemy oferować Rosomaki jako oddzielny produkt bez zgody Patrii mającej własność licencji. A Litwa wykonuje zakupy wskazując co chcą a nie przeprowadzając otwarty przetarg. Tak więc jeżeli chcą Boxery a nie "coś chcą ale nie wiedzą co" to zgłosili się do Niemców by im sprzedali.

as
czwartek, 23 kwietnia 2015, 12:27

Teraz już tak. Ale pewnie za drogie. Litwini liczą raczej na okazję tak jak w przypadku haubic.

[sic!]
sobota, 25 kwietnia 2015, 03:45

Wychodzi dokładnie 1,25 mln Eur za jedną PzH2000 Ciekawe ile My zapłacimy za jeden komplet podwozia od K9 i wieży 155mm od HSW (cena za jaką Republika Litwy zakupi Boxery w zestawieniu z ceną Rosomaka dla MON-u powinna Nam uświadomić w jakim kraju żyjemy)

hans
poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 21:10

Niemiec plakal jak oddawal.

Pit
wtorek, 9 czerwca 2015, 21:22

Hans brawo! Trafiłeś w sedno.

Tweets Defence24