Macedonia Północna na progu wejścia do NATO

17 marca 2020, 16:45
ETUOO-tXQAIF75q
Fot. NATO
Reklama

Hiszpański Senat poinformował o jednogłośnym przegłosowaniu ratyfikacji protokołu przystąpienia Macedonii Północnej do NATO. Hiszpania była dotąd ostatnim państwem członkowskim Sojuszu Północnoatlantyckiego, które nie zatwierdziło jeszcze formalnie przystąpienia nowego, 30. już członka NATO.

Minister spraw zagranicznych Republiki Macedonii Północnej Nikola Dimitrow na wspólnej konferencji prasowej w Skopje wraz z hiszpańskim ambasadorem Emilio Lorenzo Serra wyraził swoją wdzięczność dla Hiszpanii za podjęcie tej decyzji, która umożliwia pełen akces do NATO. Podziękował także za fakt, że kwestia ta znalazła się w porządku obrad hiszpańskich władz, w sytuacji kiedy Hiszpania i Macedonia Północna, a także cała Europa zmaga się z pandemią koronawirusa. Ambasador Hiszpanii Serra podkreślił dodatkowo, że po raz pierwszy w historii głosowanie w hiszpańskim senacie odbyło się zdalnie drogą elektroniczną.

Hiszpania złoży teraz dokument ratyfikacyjny w Departamencie Stanu USA, Waszyngton prześle informacje do NATO w Brukseli, a my zostaniemy oficjalnie zaproszeni do złożenia naszego dokumentu, tj. ustawy ratyfikacyjnej Traktatu Północnoatlantyckiego, przyjętej przez Zgromadzenie

- minister spraw zagranicznych Republiki Macedonii Północnej Nikola Dimitrow

 Czytaj też: Senat USA za wejściem Macedonii Północnej do NATO

Dotychczasowe starania Macedonii Północnej o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także Unii Europejskiej były blokowane przez jej południowego sąsiada i członka obu tych organizacji międzynarodowych — Grecję. Punktem spornym była dawna nazwa tego państwa — Republika Macedonii. Władze w Atenach uznawały używanie przez Skopje nazwy Macedonia za zawłaszczanie historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków, których uznają za część własnego dziedzictwa. Grecy obawiali się także potencjalnie w przyszłości ewentualnych roszczeń terytorialnych do greckiej prowincji Macedonia.

W czerwcu 2018 r. ostatecznie doszło do porozumienia na linii Ateny-Skopje. Na jego mocy Grecja zgodziła się na integrację północnego sąsiada z NATO i UE, w zamian za zmianę nazwy państwa na Republika Macedonii Północnej. W efekcie tego w lipcu 2018 roku na szczycie NATO w Brukseli macedońskie władze otrzymały zielone światło, do rozpoczęcia procesu przystępowania do NATO. 6 lutego 2019 roku Macedonia Północna podpisała protokół akcesyjny do Sojuszu Północnoatlantyckiego jako potencjalny 30. członek NATO i rozpoczęła się jego ratyfikacja przez kolejnych członków sojuszu. 4 kwietnia 2019 roku protokół ratyfikacji tego państwa do Sojuszu Północnoatlantyckiego został niemalże jednogłośnie przyjęty przez Sejm RP.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
Redrum
środa, 18 marca 2020, 20:45

Kolejny krok ku stabilizacji i normalności na Bałkanach. W Moskwie zgrzytają zębami, bo pokój w tym, jak i w każdym innym regionie Europy to ich bolesna porażka. Niniejszym Macedonia Północna dołącza uroczyście do grona państw zagrażających bezpieczeństwu Rosji. Gratulujemy.

666
środa, 18 marca 2020, 22:07

Jakie to nie chrześcijańskie cieszyć się z czynienia zła innym. Buddyści natomiast są przekonani, że karma zawsze wraca do źródła, czy chcesz tego ??

Pedro alwarez
środa, 18 marca 2020, 11:10

Wolna Katalonia NATO powrót do republiki Hiszpanii

Davien
środa, 18 marca 2020, 07:31

Kiedyś i Rosja będzie w NATO.

Keras
środa, 18 marca 2020, 10:13

Mała korekta: część Rosji będzie w NATO część CHRL.

Lucjan
środa, 18 marca 2020, 00:59

W NATO sa juz wszystkie kraje europejskie, ktore maja uregulowane granice panstwowe. Brakuje tylko Bialorusi ale kolchozowy cap Lukaszenka stoi na przeszkodzie demokratyzacji kraju.

Koba
środa, 18 marca 2020, 13:41

Proponuję zastanowić się jeszcze raz, zanim zacznie się wysnuwać takie - dość dziwne teorie. Do NATO spośród krajów europejskich nie należą: Szwecja, Finlandia, Irlandia, Austria, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Szwajcaria, Białoruś, Ukraina, Mołdawia (i Gruzja, jeżeli zaliczyć ją do krajów europejskich) - no i jeszcze nadal Macedonia Północna. Jak do tego ma się teoria o uregulowaniu granic państwowych?

12345
wtorek, 17 marca 2020, 22:34

Nato to najpotężniejszy sojusz świata. Brawo i oby tak dalej. Jeszcze Finlandię, Gruzję , Ukrainę i inne kraje postjugosłowiańskie w NATO bym widział.

Nico
środa, 18 marca 2020, 08:01

W tym problem, że Serbia nie wstąpi do NATO ze względu na dość negatywnie doświadczenia historyczne z Chorwacją. Po zajęciu Jugosławii pod czas II WŚ przez III Rzeszę, Włochy (faszystowskie) i Bułgarię Ante Paveliciowi przywódca Ustaszów dostał pozwolenie od Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego na proklamowanie Niepodległego Państwa Chorwackiego. 10 kwietnia została ogłoszona niepodległość, 15 kwietnia 1941 NDH przystąpiło do paktu trzech. W skład nowego państwa, oprócz większości współczesnej Chorwacji, weszły Bośnia i Hercegowina oraz Srem. Najdalej na wschód wysuniętą częścią państwa był Zemun, jedna z dzielnic Belgradu.Od pierwszych dni istnienia NDH trwało ludobójstwo, którego ofiarami padli głównie prawosławni Serbom oraz Żydzi i Romowie. W trakcie masowych eksterminacji na terenie NDH, m.in. w obozach koncentracyjnych w Jasenovacu, zginęło ponad 350 tysięcy ludzi, z czego prawie 300 tysięcy było Serbami. Poczytaj o współpracy chorwackich księży i wyższych duchownych kk z reżimem Ustaszów Ante Pavelicia.

zyg
czwartek, 19 marca 2020, 08:49

A może kilka słów o masowych morderstwach zwłaszcza Słoweńców, Chorwatów i Bośniaków dokonywanych w trakcie i po wojnie przez komunistów Tito i o komunistycznych obozach śmierci?

środa, 18 marca 2020, 19:16

Jaki z tego wniosek? Chorwaci, jako ludobójcy nie mają prawa być w NATO. Podobnie jak Niemcy. Relegójmy też inne kraje, których obywatele w obliczu sowieckiej zarazy spiknęli się z hitlerowcami. Stygmatyzujmy więc Rumunów, Węgrów, a najlepiej Finów. Estończycy, Łotysze, też woleli Germanów niż Sowietów. Inna sprawa z Litwinami i Ukraińcami, dla których Polacy byli głównym złem.

wed
środa, 18 marca 2020, 09:31

Polska i inne kraje regionu też mają -dość negatywne doświadczenia historyczne- z np. Niemcami, które jednak udało się przełamać. To jedna z dodatkowych wartości NATO.

GB
wtorek, 17 marca 2020, 19:28

Wow... Kolejne państwo wchodzi do NATO. Teraz kolej na Ukrainę, Gruzję i Azerbejdżan.

Orthodox
środa, 18 marca 2020, 18:42

Ani NATO, ani UE nie przyjmą w swoje szeregi krajów zaangażowanych w spory z krajami ościennymi, szczególnie spoza sojuszów.

panako
środa, 18 marca 2020, 08:36

To nie jest klub dyskusyjny... pierwsze pytanie zawsze powinno byc co dane kraje wnosza do sojuszu i czy sie to sojuszowi oplaca...

Nico Toskanii
środa, 18 marca 2020, 08:17

Azerbejdżan wątpię aby wstąpił do NATO. Azerbejdżan od czasu niepodległości prowadzi pro Turecką politykę. Po pierwsze język azerski należy do języków tureckich, po drugie czerwony kolor na fladze Azerbejdżanu to pomniejszona flaga Turcji. Turcja jako jedyny kraj NATO pomógł Azerbejdżanowi w konflikcie z Armenią o Górski Karabach. Po za tym Turcja to główny dostawca broni do Azerbejdżanu, prowadzi z Azerbejdżanem współpracę wojskową i azerski przemysł zbrojeniowy współpracuje z tureckim.

Szach mat w jednym ruchu.
wtorek, 17 marca 2020, 19:16

Cieszy kolejny kraj wybiera normalność i rozwój! Brawo.

Tweets Defence24