Reklama

Polityka obronna

Sejm zgodził się na przyjęcie Macedonii Północnej do NATO

Fot. arm.mil.mk
Fot. arm.mil.mk

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która upoważnia prezydenta do ratyfikacji protokołu w sprawie przystąpienia Republiki Macedonii Północnej do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Decyzja została podjęta niemal jednogłośnie.

Żeby prezydent Andrzej Duda mógł ratyfikować protokół akcesyjny, ustawę musi przyjąć również i Senat. Jego najbliższe posiedzenie planowane jest na przyszły tydzień. Ustawa wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta i dwa tygodnie po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Dopiero wtedy Duda będzie mógł ratyfikować umowę akcesyjną z Macedonią Północną. Krótko mówiąc, stanie się to najpóźniej w maju.

Sejm przyjął ustawę w ekspresowym tempie – wszystkie procedury zajęły mniej więcej dobę. Przyjęcie Macedonii Północnej do NATO poparły wszystkie ugrupowania. W czwartek za ustawą zagłosowało 388 posłów. Tylko jeden był przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Z danych MSZ wynika, że do tej pory protokół akcesyjny ratyfikowało dziewięć z 29 państw należących do NATO. Polski rząd podkreśla, że przystąpienie Macedonii Północnej do Sojuszu przysłuży się do stabilizacji bardzo wrażliwego regionu Bałkanów, a także przyczyni się do reform w tej części Europy, bowiem Skopje zobowiązały się do wdrożenia szeregu zmian.

Wejście Macedonii Północnej do NATO będzie też potwierdzeniem, że drzwi do Sojuszu są otwarte, na czym Polsce szczególnie zależy. Polski MSZ zwraca też uwagę, że NATO w ten sposób pokazuje, że tylko i wyłącznie ono decyduje, jakie kraje do niego przystępują, nie bacząc przy tym na niezadowolenie Rosji.

Przystępując do NATO, Macedonia Północna zobowiązała się do modernizacji swoich sił zbrojnych. Może to być szansa dla polskiego przemysłu obronnego. W środę w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk poinformował, że Polska Grupa Zbrojeniowa stara się sprzedać do Macedonii Północnej 40 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

Macedonia Północna podpisała protokół w sprawie akcesji do NATO 6 lutego. Dokument musi teraz zostać ratyfikowany przez 29 państw należących do Sojuszu. Dopiero wtedy Macedonia Północna będzie pełnoprawnym członkiem NATO. Na razie uczestniczy w posiedzeniach sojuszniczych gremiów jako obserwator.

W przypadku Czarnogóry, która należy do NATO od 2017 r., procedury ratyfikacyjne zajęły rok. W Sojuszu daje się jednak zauważyć nacisk na to, by przyjąć Macedonię Północną do czasu planowanego na grudzień spotkania przywódców państw NATO w Londynie.

Przystąpienie do NATO jest możliwe dzięki zmianie nazwy państwa z "Republiki Macedonii" na "Republikę Macedonii Północnej". Wcześniej wejście Macedonii (która powstała w 1991 r. po rozpadzie Jugosławii) do NATO i Unii Europejskiej blokowała Grecja.

W czerwcu 2018 r. Macedonia i Grecja podpisały umowę, w której Ateny zobowiązały się, że przestaną blokować integrację sąsiada z NATO i UE, a Skopje zgodziło się na zmianę nazwy. W rezultacie w lipcu na szczycie w Brukseli Grecja i pozostałe państwa NATO dały zielone światło do rozpoczęcia rozmów z rządem Macedonii w sprawie przystąpienia tego państwa do Sojuszu. Grecja domagała się od Macedonii zmiany nazwy, twierdząc, że dotychczasowa implikuje żądania terytorialne wobec jej własnej prowincji o tej samej nazwie, miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego, a Skopje uzurpuje sobie prawo do greckiej historii.

Umowa z Grecją weszła w życie, mimo że w październiku 2018 r. macedońskie referendum w sprawie zmiany konstytucyjnej nazwy państwa zakończyło się fiaskiem; wprawdzie ponad 90 proc. głosujących poparło umowę z Atenami, ale frekwencja wyniosła 36 proc, za mało, by głosowanie było ważne. Jednak na początku 2019 r. parlament w Skopje zmienił konstytucję, a parlament w Atenach ratyfikował umowę z Macedonią.

Niewielka Macedonia Północna dysponuje bardzo ograniczonymi zdolnościami wojskowymi. Skopje od dawna współpracuje z NATO, m.in. wysyłając żołnierzy do Afganistanu. Macedonii Północnej nie stać jednak np. na własne lotnictwo myśliwskie. Z wojskowego punktu widzenia jej przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego niewiele więc zmieni.

Obecność Macedonii Północnej w NATO ma jednak znaczenie polityczne. Przede wszystkim pokazuje, że drzwi do Sojuszu pozostają otwarte. Przyczynia się także do stabilizacji zachodnich Bałkanów.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (3)

  1. Willgraf

    skandal !!! Utylizują naboje dla wojska po 5 zł/szt. zamiast zużyć je na strzelnicach? To 2 x więcej od kosztu zakupu nowego naboju! Bardzo ciekawe informacje ujawniono na posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Okazuje się, że Polska posiada pokaźne zapasy amunicji do karabinów AK-47 (trzymamy je na wypadek wojny). Żywotność takiej amunicji określono na 50 lat. Po tym okresie musi być ona wycofana z magazynów. Problem w tym, że zamiast do organizacji proobronnych (gdzie zostałaby wykorzystana do treningu na strzelnicach) amunicja ta trafiała do utylizacji. A koszt utylizacji zaledwie 1 szt. naboju do AK-47 to kwota 5 zł (2 x więcej od kosztu zakupu)! - ta amunicja może byc bardzo potrzebna w momencie mobilizacji jak i zapasy karabinów AK47-AK74 TO SKANDAL rozbrajanie POLSKI i to jeszcze kosztowne -

    1. Hektor

      Gdyby w Polsce obowiązywały cywilizowane przepisy odnośnie posiadania broni przez obywateli, to całą tę amunicję Agencja Mienia Wojskowego mogłaby sprzedać na rynku cywilnym.

    2. Zuma

      Zaden skandal tylko normalna sprawa. Skoro amunicja jest juz za stara i została wycofana to musi zostac zutylizowana. Przeterminowana zywnośc tez byś chciał 'proobronnym' dac zeby sobie zjedli ? Koszt utylizacji amunicji zawsze jest wyzszy od kosztu produkcji.

    3. arokey

      Obowiązuje widocznie jeszcze ustawa o zniszczeniu materiałów przed wykreśleniem ze stanu. :-(

  2. Polak

    Podoba mi się, że mają takie "polskie" nazwiska. W Międzymorzu też ich widzę. Trzeba ustalić lidera w tym Trimoriu, w cz. bałkańskiej - Chorwację. Reszta wg specjalizacji.

    1. sjm

      Tak Chorwacja ma zadatki na lidera w okolicy. Od 1941 roku.

  3. Buba z Polski

    Kolejne państwo wybiera wolność demokrację i dobrobyt. W następnym kroku ue. Tak trzymać.

    1. Olo

      Raczej kolejne państwo czyji obywatele jako tania siła robocza zasilą fabryki na zachodzie. Większa Chorwacja już ma problem z wypłatą emerytur

    2. Buba z Polski

      Problemy z wypłatą emerytur to mają w r SS i. Dlatego car podniósł wiek choć w kampani wyborczej (ciekawe czy tam jest kampania wyborcza pewnie wiesz lepiej) mówił coś innego. Zresztą nie miał wyjścia bo dochody społeczeństwa spadaja od pięciu lat. Z kolei ceny odwrotnie ciekawe,że poza ropą i gazem wszystko jest droższe niż u nas. Z kolei średnie zarobki o 50% mniejsze. Jeszcze coś jakby tak otworzyć granicę dla chętnych do pracy to jak sądzisz ile mln wyjechałoby za chlebem.

    3. Davien

      Olo jak widac wybrali te fabryki zamiast rosyjskiego raju i tak mocno chcieli tam iść że ąż zmienili nazwę panstwa> A teraz odpowiedz sobie na pytanie dlaczego i nie pisz bzdur.

Reklama