Koreański ppk Chungum wychodzi z cienia

11 lutego 2020, 11:22
Zrzut ekranu 2020-02-11 o 12.21.56
Fot. Hanwha
Reklama

W Korei Południowej firma Hanwha Defence prowadzi ostatnie prace nad  kierowanym pociskiem przeciwpancernym Chungum odpalanym z platform powietrznych. Nowe ppk wejdą przede wszystkim na wyposażenie lekkich śmigłowców LHA oraz prawdopodobnie bezzałogowców.

Nowej generacji ppk to efekt współpracy wspomnianej firmy Hanwha Defence oraz  Koreańskiej Agencji Rozwoju Obronnego. Jak podaje Jane's zgodnie z przyjętymi planami wszystkie prace nad nim mają potrwać maksymalnie do końca tego roku.

Rozwój tego ppk zapoczątkowano w 2017 roku z przeznaczeniem nie tylko dla własnej armii, ale i na eksport. Przyszły LHA ma przenosić cztery takie ppk.

Pocisk o średnicy 120 mm zaopatrzono w cztery środkowe (większe) i również cztery tylne (mniejsze) rozkładane w locie powierzchnie aerodynamiczne i stabilizujące oraz dwie dysze.  Chungum ma masę 16 kg i konstrukcyjnie dzieli się na cztery zasadnicze przedziały –  naprowadzania, głowicy, silnika i mechanizmów sterowania lotem, akumulatora i kabla światłowodowego.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Reklama
KrzysiekS
wtorek, 11 lutego 2020, 18:50

NAREW, PIRAT, MOSKIT, PIORUN 2, czy amunicja przeciwpancerna to wszystko powinno być produkowane siłami PGZ i na to potrzeba decyzji MON i za tym idących pieniędzy.

Davien
środa, 12 lutego 2020, 11:47

Krzysiek,a masz efektor dla Narwi naszej produkcji? Pirat to lekki ppk przeciwko BWP i innym takim pojazdom i jak najbardziej powinien byc produkowany ale nie jako zastepstwo normalnych ppk, Moskit to ciagle makieta i kilka modeli do testów odpaleń więc tu jeszcze sporo roboty . natmiast Piorun 2 to pocisk o zasięgu do 12km i tez z całej rakiety mamy GSN ze zwykłego Pioruna, reszte trzeba opracować a nie bedzie to zwykły Piorun na sterydach. A co do amunicji APFSDS-T to mamy jak najbardziej opracowaną ale problemem jest zwykły brak czołgów mogacych nia strzelać bo mógł jedynie PT-91M Malaj.

KrzysiekS
środa, 12 lutego 2020, 12:21

KrzysiekS->Davien Bez decyzji i środków za tym idących to czcze gadanie. Będą decyzje i środki reszta jest do zrobienia nawet jeżeli potrwa to 3-5 lat.

Davien
środa, 12 lutego 2020, 15:30

Krzysiek, decyzje i srodki nie zastapia wiedzy i technologii .

KrzysiekS
środa, 12 lutego 2020, 16:41

Davien Nie kupując części technologi i nie robiąc tego o czym napisałem, stracimy resztę wiedzy i technologi którą posiadamy.

Davien
czwartek, 13 lutego 2020, 11:18

Krzysiek, najpierw ta technologie ktos musi chciec sprzedac, a i wtedy nie zawsze wychodzi( patzr Pirat). A teraz dalej> Ok kupujemy technologie CAMM i Brimstone( o ile się zgodzi MBDA ) i co dalej? W jakim zakładzie w Polsce dasz radę produkowac zaawanowane GSN dla Brimstone i CAMM-a nowoczesne siliniki i paliwa czy kompozytowe kadłuby? Moskit to powielanie Spike'a i otrzymujemy pocisk gorszy i drozszy od oryginału praktycznie bez szans na eksport. Amunicja APFSDS-T juz istnieje ale nie ma z czego nia stzrelac bo nie nadaje się do 2A46 ale wymaga min 2A46M i nic tu nie zmienisz bo to wina działa a nie amunicji. I najwazniejsze: czas co doskonale widac w przypadku Moskit vs Spike gdzie opracowuemy cos podobnego do pierwszego Spike'a sprzed dekad a Izrael sprzedaje juz kolejna generację, Grom vs Piorun-20 lat zajęło zrobienie z Groma Pioruna, do Feniksów ciągle Mesko musi uzywac silnikai paliwa z Francji a kiedy nasze miały byc gotowe? Jeszcze raz, zakup technologii nie umozliwi panu mieszania jej miedzy sobą, no niby mozna ale efekty....

KrzysiekS
piątek, 14 lutego 2020, 16:17

Davien można kupować wszystko z tzw "półki" ale w efekcie wychodzi jeszcze drożej. Koszt zakupu to 30% ceny, serwisowanie to dalsze 70%. Na dodatek nie uczysz kadry technicznej szeroko rozumianej. Czyli co Polska ma być krajem tylko rolniczym? Właśnie o to chodzi naszym wrogom.

Davien
sobota, 15 lutego 2020, 02:39

Krzysiek, doprawdy? To teraz policz sobie ile wydalismy powiedzmy na Spike'i a ile by kosztowało opracowanie w Polsce od podstaw takiego systemu . A to tylko ppk. A przy zakupie z półki nie ponosisz kosztów odkrywania koła na nowo co zwłaszcza widac w technologiach rakietowych i lotniczych. Grom-Piorun najlepszym przykładem a do Groma mielismy wszystkie plany i technologię bo kupiono pod stołem od Rosjan.

KrzysiekS
sobota, 15 lutego 2020, 11:10

Davien policz ile inni wydali na same badania u nas to grosze (i jakoś im się opłaca).

Davien
poniedziałek, 17 lutego 2020, 02:32

Doprawdy? A co tak własciwie sami od podstaw w tej materii opracowaliśmy?? Bo Do groma kompletna dokumentacja, Moskit to zrzynka z Spike'a LR, Pirat to licencyjny RK-3 Korsar z gorszą głowicą bojową i chyba się ppk skończyły. W OPL jeszcze gorzej, nawet rakiet do Newy czy Osy nie ruszalismy choc elektronika w wyrzutniach i radarach zupełnie nowa. Pioruna robiono 20 lat a to tylko moderka Groma z nowa( dla nas) głowica programowalną czyli czyms co np w Stingerze było dośc dawno, fakt ze nasza jest lepsza. Inni wydawali bo wiedzieli ze jak coś wyjdzie to im sie zwróci i mieli doświadczenie z poprzednich pomysłów, a my? Robimy kopię pierwszego Spike LR spzred 23 lat jako zupełnie nowy dla nas projekt.

KrzysiekS
piątek, 14 lutego 2020, 21:48

Davien i nie mówię że PGZ jest dobrze zarządzaną firmą, nie mówię że nie można tego zrobić lepiej. Jednak brak decyzji to najgorsza decyzja.

Davien
sobota, 15 lutego 2020, 02:41

Krzysiek, nic nie pisałem o PGZ wiec o co ci chodzi. pisałem ogólnie że neiktórych rzeczy zwyczajnie nie damy rady tak od reki zrobić,a niektóre mozna jedynie kupić bo odkrywanie koła na nowo nie am zwyczajnie sensu. Jak sądzisz ile by zajęło w Polsce zrobienie odpowiednika tego pogardzanego HIMARS?

KrzysiekS
sobota, 15 lutego 2020, 11:21

Davien nic nie piszę o robieniu wszystkiego od podstaw. Ciągle piszę o kooperacji może innym się opłaca to i nam też. Dlaczego nie kupić technologi np. CAMM i BRIMSTON (skoro deklarują jej sprzedaż nawet z ograniczeniami) i wspólnie dalej rozwijać z MBDA? Jestem przeciwny tylko zakupom prostego technologicznie uzbrojenia z półki. Mamy dziedziny gdzie coś już umiemy i powinniśmy to robić (rozwijać) dalej.

Davien
poniedziałek, 17 lutego 2020, 02:38

Krzysiek, no dobrze, kupiłes technologie dla CAMM-a i brimstone'a i co dalej? Ani nei masz maszyn i urządzeń do produkcji tak zaawansowanych elementów jak GSN czy chocby kadłub dla CAMM-a ludzie nie mają zadnego doświadczenia itd. Wiec musisz teraz kupic odpowiedni sprzet, przeszkolic ludzi wybudowac zakłady i za ile lat uzyskasz pierwsze Brimstone made in Poland? 10-12? A w tym czasie MBDA spokojnei opracuje nowa generację ppk i będziemy mieli drogi, nieeksportowy( bo kto kupi staroć) pocisk byc moze juz w erze broni zupełnie nowej generacji. Ale co wydamy to wydamy, podobnie jest w innych dziedzinach. Jestesmy dobrzy w radarach czy podobnym sprzęcie to iśc w to a nie na nowo wymyslac Panzerfausta boi takie propozycje były przy granatnikach. Aha jeszcze co dorozwoju Brimstone z MBDA: a co my mozemy wnieść do tego typu prac i nei mów o pieniadzach bo to akurat MBDA ma.

KrzysiekS
poniedziałek, 17 lutego 2020, 13:52

Davien dlatego pisałem że trzeba mieć PLAN. Samo kupno nie rozwiązuje problemu. Być może trzeba zainwestować równolegle w rozwój tych technologii które mają być naszą domeną. Prosty przykład zobacz ile kosztuje BERYL a ile razy ŁUCZNIK dostał zamówienie na części i naprawę mieli PLAN to u nich by powstał MSBS jak myślisz kto sprzeda części i zrobi naprawy.

Davien
wtorek, 18 lutego 2020, 03:09

Krzysiek, nie tylko PLAN ale i MOZLIWOŚĆ jego wykonania bo inaczej na planie się skonczy.

KrzysiekS
środa, 12 lutego 2020, 18:40

Daviem odpowiem ci jak to widzę. 1. NAREW kupujemy technologię CAMM (nie mylić z CAMM-ER MBDA Włochy) tak wiem są reż minusy gdzie ich nie ma. 2. Kupujemy technologię Brimstone ciężkie PPK dla śmigieł i niszczycieli czołgów. 3. PIRAT w zasadzie prawie gotowy system kierowania również dla amunicji precyzyjnej 155 KRAB czy 120 RAK. 4. PIORUN 2 pieniądze i czas. 5. MOSKIT mając technologię z innych PPK (KORSAR, BRIMSTONE) opracowanie i produkcja SR, ER, NOLS. 6 AMUNICJA APFSDS-T zmodyfikować czy wręcz opracować nową do tego co mamy. PLAN DECYZJA PIENIĄDZE CZAS. TO jest osiągalne brak decyzji decydenci wola kamery i igrzyska.

dim
wtorek, 11 lutego 2020, 18:39

Trzy lata i mają w produkcji seryjnej ppk. My, trzy lata i mamy kolejny dialog techniczny. Czyli moja świętej pamięci mama, a także zmarła tragicznie na Sybirze babcia działałyby z podobną skutecznością, co polski MON.

al2
wtorek, 11 lutego 2020, 20:36

Koncepcje,badania,dialogi ,przetarg,unieważnienie przetargu,jak w chocholim tańcu,czyli polski MON w działaniu.Gdyby takie rzeczy działy się Rosji to bym się cieszył,ale w Polsce byłoby śmieszne ale jest tragiczne. Nieważne czy PO ,czy PIS MON jednakowo nie funkcjonuje.

Olo Kwasek
wtorek, 11 lutego 2020, 20:12

Bo w MON od lat działa jakas grupa sabotażystów. Przecież to jest oczywiste. Pytanie kto ich kryje? Kto im daje parasol ochronny? Jak można tworzyć wymagania sprzeczne same w sobie? Chyba tylko po to by program upadł. Jak można przez coś 15 lat wybierać granatnik ppanc i nie ustalić czy ma być jedno- czy wielorazowy? Jak można twierdzić przez ponad 12 lat, że "trwa integracja pocisków Spike z wieżami Hitfist"?? Skoro już po 1 roku doświadczeń było wiadomo , że po prostu konstrukcja tej wieży nie wytrzymuje dodatkowych ponad 250 kg obciążenia? Ale MON jeszcze do zeszłego roku twierdził, że "integrowanie trwa"!! Co to za bzdety?? A od 2003 trwa program Baobab!! Trwa??

Skiki
środa, 12 lutego 2020, 08:32

Jak nie wytrzymuje jak wytrzymuje. Da się to zrobić br problemu bo Włosi dokładnie to samo zrobili że swoimi wieżami. Czyli zintegrowali ze spikami. I jeszcze niedawno szef Leonardo mówił w wywiadzie ze już dawno przesłali MON propozycje integracji. Tylko MON nie chce z jakiegoś dziwnego powodu.

Gucio
środa, 12 lutego 2020, 13:42

Nasza wersja nie wytrzymuje, to właśnie wyszło w czasie naszych prób. I dlatego nasza potrzebuje zmian konstrukcyjnych łożysk i napędu. I o to się od kilkunastu lat rozbija ta rzekoma "integracja"!! A propozycja od Leonardo to właśnie m.in. kosztowną modyfikacja napędów.

Covax
środa, 12 lutego 2020, 09:43

Kasa misiu kasa, Włosi winszował i sobie za integrację tyle ile kosztuje ZSSW30

PPK Moskit oraz PPK Pirat powinny być taktowane jako broń strategiczna w naszych warunkach geopolitycznych
wtorek, 11 lutego 2020, 18:28

PPK Moskit oraz PPK Pirat powiny być jak najszybciej dokończone i traktowane jakobroń strategiczna dla obronności kraju suwerenna pięść zdolna zatrzymaćzatrzymać pancerny walec

dropik
środa, 12 lutego 2020, 09:52

w konflikcie na Donbasie PPK odpowiadały za mniej niż 10% zniszczonych moja droga bronio strategiczna :P

dim
czwartek, 13 lutego 2020, 21:55

- ale czy brały w tym konflikcie (w Donbasie) udział jakieś nowoczesne PPK ? Ile ich było i jakich ?

dim
środa, 12 lutego 2020, 05:57

Przecież Moskit zostanie faktycznie wprowadzony do produkcji dopiero wtedy, gdy siły zbrojne Rosji dysponować będą, w wystarczającej liczbie, sprzętem pancernym odpornym na próby ataku Moskitem. W ten sposób ów Moskit stanie się tylko kolejnym wywaleniem pieniędzy, zamiast przeznaczaniem ich na tworzenie faktycznie skutecznej obronnie broni. Dla mnie to oczywiste, że tak ma być. Choć z pewnością nie o tym marzyli i żołnierze i inżynierowie - projektanci.

Davien
środa, 12 lutego 2020, 11:52

Dim, wiec moze w Grecji pokazcie jak sie opracowuje ppk? A zapomniałem, wy ich nie opracowujecie jedynie kupujecie za granica:)

dim
środa, 12 lutego 2020, 19:34

Nie, ale mogę Ci powiedzieć, jak się eksportuje do najbogatszych krajów Zachodu np. optykę "taką jak ta z PCO", tyle że zdobywającą nabywców zagranicznych. Albo pancerze. Albo jak się wyposaża w elektronikę eurodrona stealth, w ramach współpracy między państwami. Każdy ma swą specjalizację, ważne, by należeć w niej do najlepszych i docenionych, a nie do niemal "nie mających analogów", ale jakimś cudem niedocenionych zamówieniami nabywców zagranicznych.

Davien
czwartek, 13 lutego 2020, 11:21

Dim to moze cos o radiostacjach z Polski w US Army? Pancerze robicie dla całych 20 Leo2A7 wiec bez przesady. Aha to pan naskoczył na Moskita jak to niby nie wychodzi kiedy u was nawet sie nei podejmuja takich prac. Może spróbujcie i wtedy cos bedziemy na ten temat mówić.

dim
czwartek, 13 lutego 2020, 19:27

Akurat czytam na stronach jak ta, że do wszytkich Leo2A7 i także ciężkich transporterów itd. Nie wiem kto ma rację, ale ta fabryka pracę ma non stop. Akurat moskit, to byłoby coś nowatorskiego w siłach zbrojnych ze 35 lat temu. W każdym razie Spajk liczy jeszcze więcej lat. Natomiast nie naskakuję na Moskita (lepiej późno, niż wcale), tylko konkretnie na Ministerstwo Obrony Narodowej. Że 3 lata w Polsce też powinno wystarczyć, przy prawidłowym zarządzaniu i finansowaniu. I istniejącej bazie naukowej, znakomitej elektroniki od ponad 3/4 wieku.

Davien
piątek, 14 lutego 2020, 00:50

Generalnie na stronie firny, chyba EOH ale nei pamietam teraz dokładnei nazwy było ze do 20 Leo2A7 ale do Boxerów w większej ilosci. A co do Spike'a to odpowiednik Moskita czyli Spike LR to rok 1997,nie myl ze Spike NLOS który jest najstarszy( 1981) A co do niby winy MON-u z Moskitem to nie tak, Polskanei miała dostępu do takich technologii, kluczowe elementy do Spike'a przyhodziły z izraela trzeba była samemu wiekszość rzeczy opracowywać. Aco do tej znakomitej elektroniki to nie w tym segmencie panei dim. 35 lat temu jakpan pisze to Moskit byłby 8-mym cudem swiata , zaledwie 4 lata po Spike NLOS, mamy znacznie mneijszy pocisk z top attack kierowany swiatłowodem albo F&F z IIR( Moskit ma podobno) I CCD w GSM. No bez przesady, ile to lat przed pierwszymi IIR:)) Ale to nierealne podobnie jak F-35 w tym czasie:)

rada
wtorek, 11 lutego 2020, 16:40

Kupić licencje

Mesko Man
wtorek, 11 lutego 2020, 14:29

Na razie składamy spike i to na tyle Innej kasy nie będzie Rozwój stoi bo te 12 mln to porażka

zniesmaczony
wtorek, 11 lutego 2020, 14:22

Dlaczego Polska nie wchodzi w kooperację z państwami jak Korea, Szwecja, Turcja tylko robi z siebie kolonialny rynek zbytu dla USA i Izraela?

mmartini72
wtorek, 11 lutego 2020, 17:25

Dobrze wiesz tylko boisz się głośno powiedzieć. Nasza władza od 44r. jest zależna do Rosji, Niemiec, USA i Izraela. Dlaczego? Ponieważ nasi politycy są na smyczy tych państw z powodu dobrze znanych.

r
wtorek, 11 lutego 2020, 12:48

My powinniśmy zrobić Pirata z głowica od Pioruna. Byśmy mieli Javelina.

Covax
wtorek, 11 lutego 2020, 17:46

Którego to "łoszczepa" ani "zmechole" ani "spadaki" nie chcieli widzieć na oczy. Ogólnie naprowadzanie na kontrast termalny nie jest tak cudowne jak w ulotce piszą a już w przypadku maskowania jak Berberys Lubawy to można je sobie w du..darowac. Nasza Asteria łapała szybciej obsługę niż "łoszczep" niż ten był w stanie złapać Twardego. Pirat to przede wszystkim części większej układanki i systemu który powoli i konsekwentnie się buduje. Ale o tym będzie szerzej na "tygodniach/miesiącach" powiem tylko tyle Pirat to nie "bieda ppk" i cena też nie będzie "bieda".

Davien
wtorek, 11 lutego 2020, 19:25

Covax, akurat spike w starciu z berberysem tez nadaje sie do stzrelania w niebo, natomiast Javelin nei naprowadza sie na kontrast termalny ale na obraz termowizyjny dzięki głowicy IIR wiec znowu zmyslasz. A co do pirata to na razie jest to taki gorszy RK-3 Korsar, o podobnym zasiegu, znacznie gorszej głowicy i innym sterowaniu wiec powodzenia w zmyslaniu. Aha obsługa Javelina strzela i się przemieszcza a Spike'a nie może, no chyba że porzuca cały osprzęt:)

Covax
środa, 12 lutego 2020, 10:11

A prawda jest taka, po realnych testach na POLIGONIE tak zmechole jak i Spadaki wykopali Javelina na zbity pysk. Dopiero niedzielni komandosi na "podstawie informacji od producenta" bez REALNYCH PRÓB w TERENIE "wybrali" Javelina bez LCC, bez serwisu bez udziału przemysłu czyli iście po murzynsku. A wpychanie Enforcera i "łoszczepa" na jedno piętro to .... To głęboka "łaska"

Davien
środa, 12 lutego 2020, 12:05

Covax, a po testach na poligonach wiele państw wykopało Spike'i i wybrało Javeliny wiec co o tym powiesz? WOT nie wybierał javelina ale zrobiło to MON kupujac 150 pociskó do testów bo ostatnio WOT robi włąśnie za testera. Jak pana interesuje to Polska weszła w Spike'i i zmiana ppk nie ma zadnego sensu, nigdy też nei pisałem ze mamy odrzucic Spike;i i kupic Javeliny. Aha o wpychaniu Enforcera i javelina na jedno pietro móglby pisac tylko ktos nei majacy pojęcia o ppk, apisze o tym pan panei Covax:))

Covax
środa, 12 lutego 2020, 05:32

Wspomnij "Łoszczepa" Davien się odezwie. Spike w przypadku braku kontrastu termalnego naprowadzisz po CCD albo jak za "króla Ćwieczka na oko operatora" a "łoszczepa" jak nie złapie "kontrastu termalnego" na podstawie KTÓREGO BUDUJE OBRAZ CELU możesz no właśnie pochwalić jak dwa razy "chwalili" go w prostych żołnierskich słowach ( szczególnie tych na "K" i "CH"[tak poprawnie pisze się przez "CH" nie "H"]) operatorzy tak że "zmechu" jak i Wojsk Specjalnych. Wow nauczyłeś się na "obraz celu" ale już nie wiesz że z obrazu będą nici jak GŚN nie złapie "kontrastu termalnego". To Spike nie ma FF ? A to "głupie głupki" wszędzie piszą że Spike ma FF. Kto wie może "zajączek" na Wielkanoc przyniesie poza "kwitami" na nową amunicję do Raka przyniesie też porcje informacji o Piracie albo o CLU Pirata a te mogą być ciekawsze :-)

Davien
środa, 12 lutego 2020, 12:00

Taak, obal brednie Covaxa i od razu chóralny płacz i zmyslanie:) Panei Covax jak nie wiesz jak funkcjonuje IIR to prosze głosu nie zabieraj. Podobnie jak u nas Javelina to wiele państw wykopało spike'i i co , oni się nie znaja?? Nie, po prostu inne były założenia. Nie pisałęm panei Covax ze Spike nie ma F&F ale że po odpaleniu zbierasz mozolnie trójnóg CLU i cała resztę amiast po prosu odpalic i od razu zmienić pozycje. Okiem operatora to sobie możesz naprowadzać RPG-7 a nie pocisk który leci na wysokosci kilkudziesięciu metrów po odpaleniu. CCD w Spieke'u dział jedynie w dzień i przy dobrej pogodzie wiec namów rosyjskie czołgi by wtedy atakowały:). A co do Pirata to jak na razie mamy gorsza kopie RK-3 Korsar z innym systemem naprowadzania( co prawda lepszym) co jednak kosztowąło pocisk głowicę tandemową. A

Piąta Lapa
wtorek, 11 lutego 2020, 14:44

Kolega maj rację Błaszczak dawaj kasę

Marek1
wtorek, 11 lutego 2020, 14:36

Jasne, a na Honkera nałożyć wieżę od Raka i będzie "nowa jakość" ;))). Zacznij w końcu człowieku rozróżniać ppk od rakiet klasy MANPAD do zwalczania celów powietrznych.

żart
wtorek, 11 lutego 2020, 16:34

Drogi kolego a na Borsuka wierzę Leoparda i będzie

polonik
środa, 12 lutego 2020, 09:15

nie wierzę, że wieżę leoparda można posadzić na borsuku :)

Tweets Defence24