Huti ponownie zaatakowali saudyjskie obiekty naftowe

5 września 2021, 11:47
Saudi_security_forces_on_parade_-_Flickr_-_Al_Jazeera_English_(15) (1)
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Omar Chatriwala, licencja CC BY-SA 2.0, Wikipedia
Reklama

Siły zbrojne Królestwa Arabii Saudyjskiej miały skutecznie odeprzeć atak na Wschodzi Region, znany z wydobycia ropy naftowej. Systemy przeciwrakietowe i przeciwlotnicze unieszkodliwiły pociski balistyczne oraz amunicję krążącą, które zostały wysłane z terytorium Jemenu. Oczywiście, sam atak miał być kolejnym przeprowadzonym przez jemeńską, pro-irańską organizację Huti.

To właśnie Huti są podejrzewani o częstokrotne obieranie za cel infrastruktury naftowej należącej do Aramco, jak to miało mieć miejsce obecnie. W 2019 r. uderzenie na obiekty Aramco tymczasowo sparaliżowało znaczną część produkcji w sektorze naftowym w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Huti dziś wskazali, że celem uderzenia miały być obiekty w Ras Tanura w pobliżu miasta ad-Dammam i wzięli za to pełną odpowiedzialność. Oficjalnie, według napastników na cel wysłano w sumie osiem pocisków balistycznych oraz dronów z ładunkami wybuchowymi, które miały razić oprócz Ras Tanura również cele w prowincjach w prowincjach Jizan czy też Najran (także powiązane z przemysłem wydobywczym). Atak nie przyniósł zamierzonych skutków, a działalność obiektów związanych z przemysłem nie została wstrzymana. Nie ma też innych informacji o celach poza rejonem miasta ad-Dammam. Niestety, pomimo odparcia ataku, od resztek zestrzelonych środków bojowych ucierpieć miały przynajmniej dwoje dzieci. Uszkodzonych zostało również, zgodnie z komunikatami władz, 14 domostw zlokalizowanych na przedmieściach miasta ad-Dammam.

Huti prowadzą działania zbrojne wymierzone w Królestwo Arabii Saudyjskiej począwszy od 2015 r., co jest pochodną zaangażowania Rijadu w wojnę w Jemenie. Organizacja znana jest z obierania na cel infrastruktury krytycznej w regionie i masowego wykorzystywania technologii rakietowej i właśnie dronów. 31 sierpnia poinformowano, że osiem osób zostało rannych w ataku dronowym na saudyjski port lotniczy Abha. Zniszczenia dotknęły wówczas również jedną maszynę cywilną, sugeruje się, że mógł to być Airbus A320 operujący w ramach krajowego przewoźnika. Przy czym, w toku ataku jeden dron wypełniony materiałami wybuchowymi został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą, chroniącą port lotniczy. Jej obecność w żadnym razie nie może zaskakiwać, gdyż już wcześniej saudyjskie lotniska cywilne były ostrzeliwane i atakowane przez drony. Huti uważają, że cywilne porty lotnicze (w tym międzynarodowe) stanowią cel wojskowy, albowiem są one wykorzystywane przez saudyjskie siły zbrojne do prowadzenia kampanii nalotów w Jemenie. Królestwo Arabii Saudyjskiej od dłuższego czasu inwestuje we wzmocnienie własnych zdolności w zakresie obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej, także w kooperacji z partnerami – np. z Grecją. Przy czym, jeśli mowa o uderzeniach dronowo-rakietowych z ostatnich dni to do jeszcze krwawszego uderzenia doszło jednak w samym Jemenie. Drony i pociski rakietowe raziły pod koniec sierpnia bazę wojskową al-Anad wykorzystywaną przez siły wrogie Huti. W ataku zginąć miało nawet 30-40 wojskowych, a rannych zostało przynajmniej 70.

Tego rodzaju uderzenia jak wskazane powyżej, zaledwie z przedziału kilkunastu dni rodzą oskarżenia, że pociski rakietowe, bezzałogowce lub raczej części do ich konstrukcji są przemycane do Jemenu dzięki kooperacji z Iranem. W tym kontekście mowa jest w głównej mierze o Strażnikach Rewolucji, których jednostki pływające miały wielokrotnie operować w pobliżu wód terytorialnych Jemenu. Co więcej, Iran jest oskarżany o wykorzystywanie cywilnych statków do przemycania za pomocą statków cywilnych broni i innych elementów niezbędnych do prowadzenia działań przez Huti. Kilkukrotnie tego rodzaju, nawet bardzo duże transporty były ujawniane przez operujące w tym rejonie świata okręty US Navy. Tak czy inaczej, zdolności Huti są wyjątkowe jeśli spojrzy się na pogrążony w konflikcie i głodzie Jemen, który nawet przed wojną był traktowany jako najbiedniejsze państwo regionu.  

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/allah-akbar/
Reklama 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
Piotr II
poniedziałek, 6 września 2021, 11:30

Jest to wojna Islamu z Islamem,Arabia Saudyjska próbuje narzucić, przejąć kierownictwo nad całym Islamem,nie uznaje odrębności Szyitów i nie tylko i zawsze wspiera walkę z Szyitami, takie polityczne nie militarne udzieliła Bahrajnowi, też było gorąco z Katarem, a teraz mamy Jemen, na swoim terytorium Szyici są prześladowani, są obywatelami drugiej kategorii, dziwi mnie fakt że posiadając takie uzbrojenie ma spore kłopoty i na lądzie i w obronie przeciw lotniczej,a przecież Huti nie mają aż tak dobrego uzbrojenia, ale mają wole walki a to już bardzo wiele znaczy.

RCN
niedziela, 5 września 2021, 20:28

Te irańskie podróbki Tomahawków saudyjskie F-15 zestrzeliwują starymi AIM-9L sprzed 40 lat. Na ziemi bardzo skuteczne są wobec nich działka 30 mm.

Davien
poniedziałek, 6 września 2021, 06:17

Zestrzeliwują je moimi AIM-120 z 1973 roku.

zimny kubek
niedziela, 5 września 2021, 20:02

Po Afganistanie i Iraku przychodzi kolej ba Arabię Saudyjską. Niedługo będzie w Chińskiej strefie wpływów.

ciepły kubek
poniedziałek, 6 września 2021, 07:53

Wiesz co będą miały Chiny, kiedy ruszą Mekkę?

Monkey
niedziela, 5 września 2021, 19:24

Iran czy KRLD dostarczają kontrabandę na pokładach cywilnych statków. A kiedy my jeszcze byliśmy w stanie sprzedać jakiekolwiek uzbrojenie, to niby czym to transportowaliśmy??? A inne kraje, w tym tzw. zachodnie demokracje? Hipokryzja nigdy nie przykryje prawdy na zawsze. To zbyt krótka kołdra.

Roman
niedziela, 5 września 2021, 18:49

Zadziwiające, że koalicja państw arabskich z Arabią Saudyjską i ZEA wspierana przez USA ponoć wprowadziła ścisłą blokadę morską, powietrzną i lądową dla terenów pod kontrolą Huti (d. Jemen Północny ze stolicą w Sanie i portem Hodejda nad morzem Czerwonym). ZEA ponadto zajęły ważną dla kontroli ruchu statków w cieśninie Bab el-Mandeb wyspę Perim i na co to wszystko? Na nic! Dostawy jak szły do Huti drogą morską, a także szlakami karawanowymi przez bezludną pustynię Rub el-Chali tak i idą. Nie wiadomo dlaczego siły koalicji arabskiej nie potrafiły, nie chciały lub też nie mogły zająć wybrzeża morskiego Jemenu Północnego (teren Huti) i portu Hodejda aby odciąć dopływ zaopatrzenia drogą morską tylko cały czas prowadzą jakieś ofensywy gdzieś w bezludnych obszarach w głębi kraju bez powodzenia, a Huti bardzo skutecznie bronią się, zaś sunnicki reżim w Adenie utrzymuje się tylko dzięki Arabii Saudyjskiej, ZEA i USA. Nie wiadomo tylko jak długo następca tronu Arabii Saudyjskiej będzie chciał prowadzić tę wojnę, bo już ZEA wycofały swoje jednostki z frontu walk, a gdy jeszcze uczyni to Arabia Saudyjska to Aden będzie nowym Kabulem.

taka prawda
niedziela, 5 września 2021, 17:48

Ale część rakiet systemu Patriot spadła na własnych obywateli. Wideo dostępne w sieci.

guzik prawda
poniedziałek, 6 września 2021, 07:56

Stare patrioty coś zestrzeliwują. Rosyjskie "cuda" poza własnymi i cywilnymi samolotami nic.

FUNKLUB daviena i GB
niedziela, 5 września 2021, 21:16

Bzdura.

Davien
poniedziałek, 6 września 2021, 06:22

To prawda.

okor
niedziela, 5 września 2021, 18:33

Te patrioty to 50 letni szmelc, wiec jest jak jest.

Morale ważniejsze od dolarów
niedziela, 5 września 2021, 17:25

Huti wydaje na broń 100 dolarów, a Arabia Saudyjska 100 miliardów dolarów i to Huti wygrywa, ciekawe. Podobnie Talibowie i USA.

y
poniedziałek, 6 września 2021, 14:02

Powiem więcej, Huti nie wydaja na broń ŻADNYCH dolarów! Całą broń dostają za darmo od Iranu!

Jaś Pytalski
niedziela, 5 września 2021, 14:56

Znowu baterie Patriot były zwrócone w stronę Rosji czy coś?

Viktor
niedziela, 5 września 2021, 14:26

Fatex7 doleci na nowogrodzką

w.
niedziela, 5 września 2021, 14:14

To do Arabii Saudyjskiej i Jemenu broń transportują okręty wojskowe USA? Bo chyba USA do transportu Patriotów nie wykorzystuja statków cywilnych? Troche to dziwne

Tweets Defence24