Reklama

Geopolityka

USA stawiają warunki Ukrainie - wymagania ws. bezpieczeństwa

Autor. Emily Studer / Unsplash

Po niedawnej wizycie prezydenta Zełeskiego w USA Biały Dom wystosował w stronę Ukrainy listę reform do przeprowadzenia w przeciągu najbliższych 18 miesięcy.

Reklama

Mike Pyle, zastępca doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego przekazał ukraińskim władzom wykaz reform, które powinna przeprowadzić Ukraina w celu otrzymania dalszej pomocy międzynarodowej - podał portal Ukraińska Prawda. Reformy dotyczą m.in. walki z korupcją i systemu sądownictwa.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Portal poinformował w poniedziałek wieczorem, że list z wykazem oczekiwanych reform został wysłany międzynarodowym partnerom Kijowa, premierowi Ukrainy Denysowi Szmyhalowi, jak również do kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Ukraińska telewizja Espreso podała we wtorek, że ambasada USA w Kijowie potwierdziła, iż Waszyngton przekazał taki wykaz. Na oficjalnej stronie ambasady wyjaśniono, iż jest to "proponowany wykaz priorytetowych reform", wokół którego planowana jest dyskusja na forum Wielostronnej Platformy Koordynacyjnej w Brukseli.

Wykaz ten jest "podstawą do konsultacji z rządem Ukrainy i kluczowymi partnerami jako część naszego trwałego wsparcia dla Ukrainy i jej wysiłków na rzecz integracji z Europą, co Stany Zjednoczone wspierają. Celem tego zabiegu jest potraktowanie priorytetowo i skonsolidowanie działań na rzecz reform wspólnie z Ukrainą i kluczowymi partnerami" - głosi oświadczenie.

Czytaj też

Jak brzmią te warunki?

Reformy, które USA chcą wymóc na Ukrainie zostały podzielone na cztery segmenty, a każdy z nich obejmuje inny przedział czasu. Te z najkrótszym terminem mają zostać zrealizowane do trzech miesięcy. Są to:

  • wzmocnienie wyspecjalizowanej prokuratury antykorupcyjnej;
  • zwiększenie liczby śledczych w Narodowym Biurze Antykorupcyjnym Ukrainy o co najmniej 300 osób, z jednoczesnym podniesieniem standardów;
  • przywrócenie wymogów w zakresie sprawozdawczości majątkowej wszystkich urzędników publicznych i sędziów oraz ujawnić informacje o działalności finansowej partii politycznych;
  • zapewnienie niezależności Krajowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji oraz utrzymanie jej poziomu zgodnie ze standardami OECD;
  • zapewnienie większego profesjonalizmu i niezależności Najwyższej Rady Sądownictwa.

Czytaj też

Kolejna część dotyczy tych, które mają zostać wykonane w przedziale od trzech do sześciu miesięcy:

  • zmiana przepisów w Naczelnym Sądzie Antykorupcyjnym - zwiększenie liczby sędziów oraz umożliwienie orzekania w jednoosobowym składzie;
  • w ramach Komitetu Antymonopolowego przeprowadzenie kontroli związanych z naruszeniem ustawodawstwa ukraińskiego;
  • utworzenie Naczelnego Sądu Administracyjnego;
  • reforma Sądu Najwyższego Ukrainy w tym wybór nowych sędziów.

Czytaj też

Następnie są przedstawione priorytety, które mają zostać zrealizowane na przestrzeni najbliższego roku:

  • zreformowanie ichniejszej ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;
  • zmiana przepisów dotyczących selekcji sędziów;
  • zreformowanie Sądu Konstytucyjnego Ukrainy;
  • wdrożenie liberalizacji taryf za gaz ziemny i energię elektryczną;
  • wzmocnienie Izby Obrachunkowej Ukrainy i Państwowej Służby Audytu;
  • MON: zreformowanie procesu dotyczącego zamówień publicznych tak by były zgodne ze standardami NATO oraz wzmocnienie kontroli cywilnej nad siłami zbrojnymi. Walka z korupcją w tym segmencie, wzmocnienie przejrzystości zakupów i zarządzania oraz wzmocnienie interoperacyjności z NATO. Do tego również modernizacji systemu szkoleń (zgodnie z zasadami natowskimi).

Czytaj też

Ostatnia część stawianych wymogów to te, na których realizację Ukraina będzie miała 18 miesięcy:

  • reorganizacja Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego i otwarty wybór nowego kierownictwa;
  • restrukturyzacja Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Przeprowadzenie certyfikacji etycznej i zawodowej w SBU, utworzenie komisji dyscyplinarnej oraz wzmocnienie kontroli parlamentarnej nad tą służbą. Ponadto wdrożenie przejrzystego procesu rekrutacji na stanowiska kierownicze;
  • utworzenie rady nadzorczej Ukraińskiego Przemysłu Obronnego oraz współpraca zagranicznymi partnerami w tym zakresie. Wdrożenie standardów NATO w zakresie przejrzystości procedur, by uniknąć ewentualnych problemów związanych z korupcją;
  • wdrożenie przejrzystego systemu doboru personelu w Policji Narodowej Ukrainy.

Wnioski

Można zauważyć, że wiele z tych postulatów stanowić będzie wręcz kopernikański przewrót dla Ukrainy. W szczególności jeśli mowa tutaj o wymiarze sprawiedliwości oraz w kontekście funkcjonowania przemysłu zbrojnego i służb mundurowych. Duży nacisk zostaje położony na przejrzystość umów oraz kontrolę cywilną, co ma ułatwić przeciwdziałanie korupcji. Między wierszami można również odczytać, że USA chcą wymóc na Ukrainie wymianę dotychczasowych niektórych urzędników państwowych, ich dokładniejszej weryfikacji oraz jawności w ich decyzjach.

Wytyczne, które pojawiają się w kontekście ukraińskiego MON pokazują także, że Ukraina będzie musiała dokonać poważnych reform by myśleć o dołączeniu do NATO czy struktur zachodnich. Stąd też liczne odwołania do standardów OECD czy Paktu Północnoatlantyckiego.

Cele dla Ukrainy mają też wymiar wewnętrzny dla samych Amerykanów. Ma to związek z jednej strony z nadciągającymi wyborami, a z drugiej z coraz bardziej narastającą presją ze strony republikanów oraz skrzydła bardziej radykalnego w postaci zwolenników Donalda Trumpa (MAGA). Obecna ekipa rządząca chce pokazać, że na Ukrainie dokonują się znaczące zmiany.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (7)

  1. rwd

    Nie stawia się takich zaporowych warunków krajowi, który prowadzi wojnę. Jeżeli Amerykanie na to się zdecydowali, to znaczy, że będzie cdn. Ponieważ Stany, jak każde poważne państwo, planują posunięcia kilka kroków do przodu, można sądzić, że zechcą w przyszłości skorzystać z argumentu jaki właśnie sobie stworzyli. Dla Zelenskiego i Ukrainy mogą nadejść ciężkie czasy.

  2. bezreklam

    To poczatek. Wykupia ich zaklady prodkcyjne za dligi tak jak u nas Stocznie Gdnaska - choc Stocnzwcy walczli z Komuna nie po to. Ludzie sie poczuja oszukani na konciu. Najbardziej rzesze weteranow bez nog i na koniec bez wlasnego panstwa.

    1. bezreklam

      Margaret TEacher - w czasie wizty w POlsce pojechala do Gdanska do stoczniwcow - namawiala ich do walki z pRLem - i ze stocznia gdanska po zwyciestwie bedzie kwitla.:) Poszla pierwsza na sprzedaz. A co do Korupcji - toz Syn Bidena iwestwal w Ziemie - dzis juz sie mwi ze afera zbozowa z Plska to pewne konretne firmy na tym zaaobaiaja a nie Ukraina jako kraj.

  3. HataKumba

    Widziałem gdzieś filmik jakiegoś ukraińskiego działacza antykorupcyjnego który przyjechał na posiedzenie urzędników jakichś no niestety nie pamiętam konkretnie. Gdybyście zobaczyli te bryki - u nas takimi furami i to jeżdżą reprezentaci Polski w kopanej. Nie interesuję się samochodami więc nie podam dokładnie marek ale widać było duży piniądz. Hejka afera się rozpętała gdy zaczął ich filmować jak wsiadają do tych samochodów. Grozili mu, straszyli gościa, zakazywali filmowania. Popieram walkę Ukraińców z raszystami najbardziej jak się tylko da, ale gdy tak jak ja dokładasz się do różnych zbiórek na ich rzecz a oglądasz takie filmiki to trochę można się zirytować.

  4. Czytelnik D24

    Podsumowując muszą zrobić wszystko to co Polska przed przyjęciem do NATO i UE a Polska stawała na głowie żeby sprostać tym wymogom. Pozostaje życzyć powodzenia bo w ukraińskich realiach oznacza to zagładę oligarchii.

  5. Monkey

    To będą bardzo trudne zadania dla Ukraińców, ale konieczne do wykonania. Dużo do zrobienia w 18 miesięcy, tocząc jednocześnie wojnę z wrogiem zewnętrznym. Widzę analogię do modernizacji SZ RP. Od 1989 do 2022 robiono niewiele albo nic, to teraz na łapu-capu nawet czasem trzeba nadrabiać. Ukraińcy pozwolili na degrengoladę własnego systemu (nie tylko politycznego), to teraz muszą szybko nadrobić. Zresztą, jakby nie niszczyli swojego państwa od wewnątrz, to Rosja nie ośmieliłaby się ich zaatakować. Tutaj widzę analogię do rozbiorów I RP, gdzie to nasza magnateria „zaprosiła” Rosję, Prusy i Austrię.

  6. DanielZakupowy

    A w życiu nie wprowadzą tych wszystkich reform. Do wojny z Rosją dojdzie wojna domowa urzędników i oligarchów o zachowanie swoich wpływów.

  7. Tomasz

    No to drodzy Państwo już wiecie dlaczego musimy liczyć na siebie niezależnie kto będzie przychodził nam z pomocą... Ogólnie powyższe reformy wyjdą na dobre Ukrainie tylko kto wie czego od nas zażądają gdy przyjdzie czas próby... Oczywiście nie mówicie , że USA złe bo Niemcy będą żądać jeszcze więcej. Trzeba budować własny potencjał tak by wystarczył na cała wojnę.

Reklama