Reklama

Wojna na Ukrainie

Pierwsze czołgi M1A1 Abrams już na Ukrainie?

Czołg podstawowy M1A1SA (Situational Awareness), to najprawdopodobniej na bazie tej wersji, powstaną zmodyfikowane czołgi M1A1 dla Sił Zbrojnych Ukrainy.
Fot. Sgt. Brian Calhoun/Domena Publiczna

Dziennik New York Times, poinformował o dostarczeniu na Ukrainę pierwszej partii czołgów M1A1 Abrams.

Reklama

Jak informuje NYT, na podstawie wypowiedzi anonimowych amerykańskich urzędników, pierwsze wozy zostały dostarczone przed terminem. Co ciekawe strona ukraińska odmówiła udzielenia komentarzu, co wynikać ma z faktu, że nie ma jeszcze oficjalnego komunikatu ze strony Departamentu Obrony.

Reklama

Anonimowi przedstawiciele mieli nie zdradzić ile czołgów z obiecanych 31 maszyn, dostarczono do tej pory. Wedle ukraińskich etatów ilość ta starczy na sformowanie batalionu wyposażonego w wozy tego typu. Początkowo planowano wyprodukować nowe czołgi w wariancie M1A2 dostosowanym do wymogów Sił Zbrojnych Ukrainy, ostatecznie będą to używane M1A1 z zasobów armii amerykańskiej (U.S. Army), które przejdą remont generalny i odpowiednie modyfikacje.

Czytaj też

Trzeba tego typu doniesienia traktować z odpowiednim dystansem, dopóki nie pojawią się pierwsze fotografie czy filmy, prezentujące czołgi M1A1 w trakcie transportu lub już na terytorium Ukrainy. Na razie nie można mieć pewności, że wozy te zostały już dostarczone.

Reklama

Co więcej, Abramsy nie prędko wejdą do akcji. Sformowanie pełnego batalionu potrwa jeszcze kilka miesięcy wraz z dostawami kolejnych partii czołgów. Po drugie sam szef ukraińskiego wywiadu wojskowego gen. Kyryło Budanow stwierdził, że sprzęt ten musi być wykorzystany w bardzo dobrze przygotowanych operacjach i przy specyficznych warunkach, co ma zmaksymalizować jego efektywność i ograniczyć niepotrzebne straty.

Komentarze (3)

  1. Golf

    31 szt docelowo ! Wypas ! USA się postarało... Tymczasem dotarło kilka sztuk a w mediach tytuły :"Rzeka czołgów płynie do Ukrainy" ! serio ??

  2. Szczupak

    Dziwne że raszystowska propaganda nie ogłosiła zniszczenia pierwszego Abramsa. Chyba zaspali

  3. Ma_XX

    Konioszeko już pewnie wszystkie zniszczył