Reklama

Wojna na Ukrainie

NBC: USA dostarczy Ukrainie rakiety ATACMS

Pocisk ATACMS wystrzelony z M270.
Pocisk ATACMS wystrzelony z M270.
Autor. US Army/Wikipedia

Prezydent USA Joe Biden poinformował prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że Waszyngton dostarczy Kijowowi niewielką liczbę pocisków dalekiego zasięgu ATACMS – podała w piątek NBC News, powołując się na trzy źródła w administracji i jedno w Kongresie.

Reklama

Źródła, na które powołuje się NBC News, nie poinformowały, kiedy rakiety ATACMS zostaną dostarczone Ukrainie, ani kiedy zostanie ogłoszony oficjalny komunikat w tej sprawie. Podobną informację przed tygodniem podała ABC News, dodając, że rakiety te prawdopodobnie znajdą się w najnowszym pakiecie amerykańskiej pomocy militarnej dla Ukrainy. Jednak w ogłoszonym w czwartek nowym zestawie broni dla Kijowa ATACMS-y nie znalazły się, choć Biały Dom zapewniał, że sprawa "wciąż jest na stole" i nie podjęto w tej sprawie jeszcze ostatecznej decyzji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

ATACMS to wystrzeliwane z wyrzutni artylerii rakietowej HIMARS i M270 MLRS pociski balistyczne o zasięgu do 300 km. Na liście życzeń Ukraińców figurują już od ponad roku, lecz administracja Bidena dotąd odmawiała ich przesłania.

Biden mówił jesienią ubiegłego roku, że nie chce, by Ukraińcy mieli możliwość rażenia nimi celów w Rosji i wywołania III wojny światowej. Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley tłumaczył z kolei, że USA posiadają zbyt małą liczbę tych rakiet. Do zmiany podejścia doszło jednak tego lata. Biden powiedział w lipcu na zakończenie szczytu NATO w Wilnie, że rozważa przekazanie Ukrainie tej broni.

Czytaj też

Ukraińskie siły zbrojne już od wiosny dysponują rakietami o podobnym zasięgu i sile rażenia w postaci brytyjskich rakiet powietrze-ziemia Storm Shadow oraz ich francuskich odpowiedników SCALP. Są one jednak wystrzeliwane z ukraińskich samolotów.

NBC News podkreśla, że rakiety ATACMS dałyby możliwość wojskom ukraińskim atakowania poza linią frontu rosyjskich transportów zaopatrzenia wojskowego, linii kolejowych oraz miejsc dowodzenia i kontroli.

Czytaj też

Porównanie rakiet ATACMS i pakietu sześciu rakiet GLMRS
Porównanie rakiet ATACMS i pakietu sześciu rakiet GLMRS
Autor. Wikipedia
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. rwd

  Dla niewielkiej ilości Atacmsów może Ukraina znajdzie kilka głowic nuklearnych, bo nie wierzę, że wszystkie przekazała Rosji.

  1. Szczupak

   Też sądzę że kilka głowic Ukraincy mogą mieć. Mieli ich setki a kilka mogło się zawieruszyć. Jeśli tak jest to tłumaczy dlaczego Rosja nie użyła swoich.

  2. Davien3

   Taak juz widze jak USA pozwa;a na jakiekolwiek zmiany w ATACMS i wywołanie wojny jadrowej? Ty czytasz w ogóle co ci każą przepisywać?

  3. KAR

   @Davien Fakt. Jakby Rosja wyczuła, że Ukraińcy "coś" tam montują do ATACMS-ów, to Putin dopiero miałby autentyczny pretekst, żeby posłać nuka na ich teren... :)

 2. Monkey

  Niemcy wstrzymują KEPD Taurus, Amerykanie ATACMS. A Rosjanie zacierają łapki, bo już i tak mają wystarczająco kłopotów z tym, co Ukraińcy na nich wystrzeliwują. Czyżby i w RFN i w USA dalej myślano o jakimś rodzaju resetu po zakończeniu tej wojny?

  1. Sorien

   Gdyby narody zachodu były świadome geopolitycznie to ta wojna była by już wygrana przez NATO a Putin pewnie by nie żył zabity przez swoich - a że jest jak jest to władze usa mają z tyłu głowy że prędzej czy później narody będą się coraz silniej sprzeciwiać wydawaniu pieniędzy na ua co może skutkować jej porażka więc wszystkie opcje na stole . Będą dawać im po 5 rakiet co jakiś czas i kontrolować w co i jak uderzyły. Jak ua będzie grzeczna i posłuszna będą kolejne pakiety jak nie to nie będzie i tyle

  2. Davien3

   Monkey USA nie dostarczało ATACMS z powodu ich braku nawet dla własnych wojsk. Niemcy z Taurusami podobnie do tego tu dochodziło jeszcze to że pocisk nie był zintegrowany z ukrsaińskimi samolotami. Tyle ze obie rzeczy naleza juz do przeszłosci.

  3. Monkey

   @Davien3: Nie do końca jest tak, jak piszesz. USA nie chciały dostarczyć ATACMS ponieważ bały się, że Ukraińcy zaatakują cele na terytorium Rosji a ta zareaguje w sposób nieprzewidywalny. Braki we własnych składach podano jako powód znacznie później. Być może była to zwykła wymówka. Co do braku integracji Taurusów, to SCALP-EG, Storm Shadow czy HARM też nie były wcześniej zintegrowane. Trzeba to było zrobić na miejscu. Kiepska (pro)niemiecka wymówka🙄

 3. Harpia

  Pierwsze pociskim pewnie polecą na Krym więc będzie okazja do sprawdzenia systemu S-400 i polskich zakupów.

  1. Davien3

   Harpia jak dostana najnowsze ATACMS z mozliwoscia atakowania celów ruchomych to raczej na most kerczeński by go dobić.. A potem w porty na Krymie

 4. Rusmongol

  Jeszcze proszę o parę tysięcy głowic kasetowych do mlrs. Te w Niemczech są blisko. Faziolom agenta kgb przyda się nauczka.

  1. Davien3

   Rusmongol do GMLRS nie ma głowic kasetowych a przestarzałe i wycofane z uzytku M26A2 maja zasieg jedynuie 45km z wiatrem z tyłu. . Czyli o całe 5 km wiecej niz ukraińskie kasetowe 122mm do Gradów.

 5. Nabosaka

  Pojawiły się dzisiaj filmy z ataku na kwaterę główna floty czarnomorskiej za pomocą dwóch pocisków prawdopodobnie SCALP lub Storm Shadow. ruscy byli bezbronni. A teraz wyobraźcie sobie konfrontację z NATO i uderzenie nie kilkoma a setkami takich pocisków razem z całą reszta zaawansowanych i wyrafinowanych środków jakimi dysponuje USA i NATO, Strzelanie jak do kaczek.

  1. Trotlow

   Ale wiesz że w odpowiedzi, największe natowskie miasta zostałyby od razu odparowane ?

  2. andbro

   A teraz sobie wyobraź, że Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni nuklearnej w odpowiedzi na użycie przeciwko niej i (lub) jej sojusznikom nuklearnej lub innego rodzaju broni masowego rażenia, a także w przypadku agresji przeciwko Federacji Rosyjskiej z użyciem broni konwencjonalnej, kiedy zagrożone jest samo istnienie państwa.

  3. Szczupak

   Przecież mają to wpisane w konstytucji ale papier przyjmie wszystko. A wedle praw Rosji jej tereny są atakowane od dawna. Przyłączyli przecież do Rosji Krym, ziemię Lubańska, Doniecka, Chersonia I Charkowa a drony niszczą cele nawet 600 kil od granic. A reakcja raszystów? Następne miasro ostrzelane rakietami.

 6. Ma_XX

  będzie to wersja o zmniejszonym zasięgu i głowicami kasetowymi

  1. Entreri

   Kto ci to powiedział ?

Reklama