Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosomaki dla Ukrainy. Amerykanie potwierdzają liczby

KTO Rosomak z wieżą Hitfist-30P na defiladzie "Silna Biało-Czerwona" z okazji Święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia 2023 roku.
KTO Rosomak z wieżą Hitfist-30P na defiladzie "Silna Biało-Czerwona" z okazji Święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia 2022 roku.
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej / Flickr

W trakcie konferencji Sekretarza Obrony USA Lloyda Austina dotyczącej pomocy wojskowej na rzecz Zbrojnych Sił Ukrainy (ZSU) poinformowano o liczbie przekazanych przez Polskę KTO Rosomak.

Reklama

Jak powiedział Lloyd Austin, Polska przekazała stronie ukraińskiej łącznie około 100 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Chodzi tutaj głównie o pojazdy w wersji kołowego bojowego wozu piechoty, a zatem z wieżą Hitfist-30P, a prawdopodobnie także różne warianty specjalistyczne.

Reklama

Warto zaznaczyć, że obecne napięcia pomiędzy Polską a Ukrainą w kwestii importu zboża stawiają pod znakiem zapytania planowany przez Kijów zakup podobnej liczby KTO Rosomak. Jednak transakcja ta miała być zrealizowana ze środków USA i UE, a nie z budżetu Ukrainy. Nie jest też do końca jasne, czy przekazane już 100 egzemplarzy są traktowane jako część wspomnianej umowy na zakup KTO Rosomak, czy też jako darowizna.

Czytaj też

Czytaj też

Nie znamy też dokładnych proporcji wariantów przekazywanych Ukrainie Rosomaków. Wypowiedź Lloyda Austina jest tu dość ogólnikowa, choć wciąż istotna, bo stanowi niezależne potwierdzenie liczby kołowych transporterów opancerzonych, które Warszawa przekazała do Kijowa.

Reklama

Poprzednio Departament Obrony podał dokładną liczbę armatohaubic samobieżnych Krab, które zostały przekazane Ukrainie. Były to 54 egzemplarze. Do 24 lutego 2022 r. zamówienia w Hucie Stalowa Wola opiewały na 122 sztuki Kraba.

Czytaj też

Czytaj też

Reklama

Komentarze (15)

 1. kukurydza

  Szokuje skala aktywności ruSSkich i niemieckich kont na tym portalu. Ukraina dostała 18 sztuk Kraba, zamówiła 54 za kasę z USA, całe zamówienie owszem "przyspieszono" sprzętem z jednostek, ale roczna produkcja jeszcze PRZED wojną i przejściem HSW na wielozmianówkę wynosiła 30+ sztuk rocznie. Po półtora roku, po dziurach w stanach nie ma śladu, a jedyna jednostka z której sprzęt zdjęto w całości - 8 świeżo dostarczonych sztuk od "karpatczyków" - od tego czasu zastąpił komplet 24 K9. I tak samo jest z Rosomakami, z 907 wozów poszła 100, zamówiona i opłacona przez USA i tak samo "przyspieszona", i powinniśmy dziękować po poszły wozy po służbie w Afganistanie, a będą nowe Longi z polską ZSSW30...

  1. Chris

   niestety wieża ZSSW-30 jest już przestarzała. Kąt ostrzału działka Bushmaster nie pozwala bowiem na strzelanie do nadlatujących dronów. Tymczasem następca amerykańskich M113 czyli transporter opancerzony AMPV będzie już posiadał taką możliwość.

 2. Rrrrr

  I mniej wiecie tym lepiej Ja w ogóle jestem w szoku że tak dużo informacji trafia na łamy prasy. W tej dziedzinie a w szczególności w tym czasie powinna być silna cenzura. Rosjanie Wystarczy że będą czytać was i większość rzeczy będą wiedzieć o polskim wojsku.

 3. wert

  POłóżmy się i płaczmy bo dostaliśmy klapsa. Ale by się kacapy z gebelsami śmiali. Ubaw po pachy- idioci oddali mecz walkowerem. Mamy na UKR OGROMNY KAPITAŁ - zołnierzy w Krabach Teciakach, uzbrojonych w Groty. Jaka będzie największa partia na UKR po wojnie? Partia Załużnego, Bogdanowa i innych. Braterstwo broni. Chcecie to zniszczyć? Zastanówcie się. Zełęński właśnie przegrał, scmychal jest znienawidzony, będzie zmiana

  1. bezreklam

   Wert- ale w tej partii też jest Azow i Ajdara ...a wiesz co oni mówią o przemyslu i banderze ?

  2. Solfernus

   Wert - Człowieku zapoznaj się z historią ruchu niepodległościowego na Ukrainie, zanim będziesz pisał kolejne bzdury. Ukraiński nacjonalizm od XIX wieku jest oparty na antypolonizmie wyhodowanym przez Austriaków a potem kształtowanym przez III Rzeszę. Tylko zachodnia Ukraina do początków XXI wieku mówiła po ukraińsku reszta łącznie z Kijowem po rosyjsku. Ukraina zawsze postawi albo na Niemców albo na Rosję dla Polski nie ma tam miejsca!

  3. Extern.

   Ciekawa uwaga, może to już czas nam dorosnąć do polityki międzynarodowej i przynajmniej na Ukrainie postarać się o jakichś naszych stronników, a nie jak zwykle liczyć na wdzięczność za kapitał zainwestowanej gdzieś naszej przyjaźni i poświeceń.

 4. wawelberg

  Jeżeli stosunki Polski i Ukrainy nie opierają się na wzajemnej uczciwości i prawości , to taki układ nie jest nic wart. Jeżeli władze nie są lojalne wobec własnego narodu , nie są nic warte. Jeżeli władze służą interesom innych nacji i państw dokonują zdrady. Jeżeli dorosły facet zachowuje się publicznie jak ,,baba" ....

 5. Put-in-puta

  Embargo na tranzyt, słabo, widać, że decyzja polityczna, przedwyborcza, skoro zboże pojawiło się na polskim rynku to chyba ktoś je musiał kupić - Ukraińcy sami od siebie? Rosomaki, na pewno oddali za darmo, takie nowoczesne, dwudziestoletnie...a jeszcze niedawno słychać było narzekania, że Hitfisty słabe... Do wojny uważałem, że Ukraińcy i Rosjanie warci siebie nawzajem, pewnie niektórzy nadal tak. Jakby się poddali to mielibyśmy ruska na granicy. Niestety, logicznie rzecz biorąc Ukraińcy walczą o nasze bezpieczeństwo , jak komuś się to nie podoba to wypad do Matuszki -tam russkij mir, nie amierikańskij. Cóż, taki jest świat i żadne krzyki o polskiej potędze (najlepiej od morza do morza) tego nie zmienią. Świadczą tylko o inteligencji autora na poziomie dwunastolatka.

  1. TIGER

   A skąd ty niby wiesz jaka będzie mapa europy za 50 lat?

 6. ANDY

  kto dał mandat naszym ??? władzom na takie bezprecedensowe osłabienie naszych sił zbrojnych ... dla mnie nosi to znamiona zdrady interesów narodowych

  1. Sorien

   Nie panikuj . A po co ci taka armia w totalnej ciągłej gotowości? Kto cie zaatakuje ? Białoruś która boi się atakować UA bo wie że będzie powstanie a rzuci się na nato? Czy może Rosja która przez 1.5 roku nie może zdobyć dwóch obwodów na UA ? Uwielbiam ta logikę- Rosja (140 mln ludzi -3%swiatowego pkb)UA nie może zdobyć ale ruszy na NATO liczace ponad miliard ludzi i blisko 50%światowego PKB......

  2. Chyżwar

   @Sorien W chwili obecnej dzięki idiotom, których wielokrotnie wymieniałem nasza armia jest nieliczna. Wskazane więc by było, żeby choć to, co jest było w gotowości. Poza tym chodzi jeszcze o finanse i czas. Uzupełnienie sprzętu to cholernie dużo czasu i cholernie dużo pieniędzy. Na dodatek wojsko, któremu zabrano sprzęt nie mając się na czym szkolić traci umiejętności. To także trzeba będzie odbudować.

  3. Solfernus

   Nikt - minister sam se zdecydował a Jaro nie protestował, opozycja też nawet słówkiem się nie wypowiedziała bo ma pojęcie o armii i technice wojskowej jak świnie o gwiazdach!

 7. Harpia

  Czy ktoś wie czy na nowych działkach HSW hula wiatr czy trwa budowa nowych hal produkcyjnych? Jak nic się nie dzieje to odtworzenie sprzętu przekazanego może zająć dekady.

  1. szczebelek

   50 Krabów roczna produkcja, 100 Rosomaków to jakieś półtora roku produkcji, 320 czołgów to policz ile to jest 180 K2 i 366 Abramsów do końca 2026 roku , kilkanaście migów to cztery lata dostaw po cztery sztuki F35.... Dekady to może za Tuska będzie jak PGZ trafi w ręce Niemców 🤣😂

 8. ALBERTk

  Do dzisiaj Polska pomoc Ukrainie jest kwestionowana na świecie. Wszystko przez fatalną politykę polskiego rządu, który jako jedyne państwo na świecie nie chce powiedzieć co zostało wysłane na Ukrainę i w jakiej ilości.

  1. PGR

   Jak to zrobić skoro propaganda głosi ze Tusk rozbroił armie a tak naprawdę zrobili to sami przekazując Ukraińcom sprzęt z jednostek liniowych?

  2. Chyżwar

   @PGR Tusk rozbroił armię i zmniejszył jej stan liczebny. To żadna propaganda tylko fakt. Tak samo, jak faktem jest, że Tusk w Polsce jest po to, żeby dbać o interesy Niemiec.

  3. szczebelek

   Nie wiecie czy może brak chęci?

 9. Obiektywny

  A no oczywiście jako darowizna to przyjęliby dowolne ilości :) ale już zamówienia nie są pewne bo za nie trzeba zapłacić hehe . Bardzo jestem ciekawy jak będą się czuli Ci wszyscy Ci którzy w "hura komentarzach " optowali za przekazywaniem wszystkiego co pod ręką ...

  1. Szczupak

   Przekazaliśmy 18 szt krabów, kilka leopardów i posowiecki sprzęt ( skąd wziąść amunicje???) Dobrze że dali bo co z nim zrobić jakwszystkie teciaki stały w magazynach oprócz Twardych gdzie przezn8nlat nie zdołano w NIK wymienić optyki. Szok jakie mamy tempo. Ale teraz przednwyborami będziemy mieli raz więcej Homara niż USA. To jest śmiech na sali dla publiki w TV.

  2. wert

   ja czuję się dobrze. Powinniśmy dalej wysyłac co tylko się da. Zdobyliśmy OGROMNY kapitał- sympatię i szacunek zwykłych UKR. Tylko kacapom i gebelsom zależy abyśmy go roztrwonili o budzili się całkiem goli. Taki zełeński schmychal przeminą przy najbliższych wyborach a Załużny Budanow i inni żołnierze będą pamiętać czyją bronią walczyli. Najwiiększa partią po wojnie na UKR będzie partia byłych zołnierzy. W nią nalezy inwestowac. Z reszta innego wyjścia nie mamy. Obrażenie się na UKR gdy winni są oligarchowie wszelkiej maści zblatowani z naszymi zachodnimi wrogami NIC NIE DA

  3. szczebelek

   USA posuada po czterysta sztuk HIMARS i M270 , więc nie ma zjawiska dwa razy więcej....

 10. Był czas_3 dekady

  Po prostu przesadzamy z pomocą dla Ukrainy. Wojna ma miejsce we wschodniej Ukrainie i Ukraińcy mogą wracać do siebie, bo ich państwo funkcjonuje i całkiem nieźle sobie radzi. Ukraińscy uchodźcy powinni wspierać w różnej formie walczących na froncie, a zatem... czas na powrót do ojczyzny.

  1. Sorien

   Tam nikt wracać nie będzie- od dłuższego czasu widać w statystykach że netto co dzień więcej o 1-3 tys Ukraincow wierzdza do Polski . Na UA jest wojna swiat udaje że pomaga gospodarka w zapaści idzie zima a Putin już wznowił ataki w energetykę. Powiedzmy sobie prawdę: nawet gdyby wojna skończyła się dziś ua jest zniszczona trzeba odbudowy biorąc pod uwagę demografia za 20-30 lat gdy się by w teori odbudowali tam będzie ich garstka . . Brak zastępowalność pokoleń mała liczba dziec sprawia że ten naród czeka katastrofa . Wojna tylko to przyspieszyła. Dziś liczą 30 mln za 20-30 lat będzie ich koło 10 - mogą się odbudowywać ale dla kogo ? Najwazniwsza siła narodu są ludzie najważniejszym wskaźnikiem demografia . Można być bieda mając dobra demografia zgadza się. Ale na dłuższą metę nie da rady być silnym mając ja słaba

  2. Szczupak

   Sorrento. Według szacunków urodzeń bez imigrantów Polska w 2050 roku będzie liczyła 25 milionów a emerytów będzie 14 milionów. Ty się martw Polską jak zaradzić najniższemu wskaźnikowi urodzin. Darmowe przedszkola, żłobki, mieszkania dostępne dla młodych i stabilizacja wpłyną na dzietność a nie rozdawanie każdemu w celach politycznych.

  3. wert

   Szczupak@ niska dzietność to wynik zmiany kulturowej i żadne darmowe przedszkola tego nie zmienią. Egoizm, indywidualizm, róbta co chceta. Dołóż do tego różnice płciowe w wykształceniu, ucieczkę młodych kobiet do miast w pracę i karierę. Samotna starość nie przeraża, więzi rodzinne nikną. Dziecko? To wyrzeczenia i kłopot. Stabilizacja tak ale nie finansowa tylko kulturowa. Tradycyjna. Chrześcijańska. Polska

 11. bezreklam

  Wedlog BBC - wzgedem przekazania srodkow 1) Usa- 47 milardow USD, 2) Niemcy- 19 milarodw, UK- 7 milardow Norwegia 4 milardy, Dania- 3.9 Milarda Polska -3.3 Milarda Holandia - 2.7 Milarda, Kanada- 1.8 Szfecja .1.6 Czuli Polska na 5 miejscu. Ale to tylko bron, Milerr policzl ze razem z pomoaca uchocow i gosdacza my 100 miardow zlotych poszlo.

  1. ALBERTk

   Naprawdę BBC podało takie dane? Niemcy 19 miliardów a UK tylko 7? Polska tylko 3.3? Skąd te dane są wzięte? Jak to jest liczone?

  2. mick8791

   A kto to misiu jest ten "Milerr"? I jak to policzył - na palcach? I czy pośród tego liczenie wziął pod uwagę podatki, które Ukraińcy płacą w Polsce? Uwzględnił, że oni łatają poważne dziury w polskim rynku pracy co przekłada się na dodatkowe dochody budżetu państwa?

  3. zmiej

   Oni liczą obietnice, a nie zrealizowane dostawy. Tylko że u nas prawie 100% obiecanego jest zrealizowane, a w Niemczech może ze 25%.

 12. user_1047527

  Dobrze że kilka koni naszej kawalerii zostało na stanie.

 13. Andybuba

  Najprawdopodobniej znając sprawność rządu to 100 oddaliśmy z a darmo,, a kolejne 100 mieliśmy sprzedać. Ale to właśnie usiłują rozwalić. Brawo.

 14. Markus

  Mu im broń, oni nam embargo. Rzeczywiście jesteśmy ich sługami.

  1. Ma_XX

   A czym jest spowodowane embargo? Skoro miał być tranzyt zboża przez Polskę a zrobiło się tańsze zapełnienie naszych elewatorów ukraińskim? To ich wina czy naszych geszefciarzy z rządu? I gdyby nie wybory nikt by się naszymi rolnikami nie przejął! A teraz widmo przegranej w wyborach jest ważniejsze niż sąsiad w potrzebie czy nasza reputacja w ONZ!

  2. Był czas_3 dekady

   ...i jeszcze w sprawie zboża oskarżają nas o zmowę z Rosją :-(

  3. Pirat

   Szczerze mówiąc to my na ich zborze mamy embargo od samego początku.

 15. Hmmm.

  "Nie jest też do końca jasne, czy przekazane już 100 egzemplarzy są traktowane jako część wspomnianej umowy na zakup KTO Rosomak, czy też jako darowizna." Taka niejasność w okresie przedwyborczym może być brzemienna. To kolejny przykład, gdzie o skali pomocy na Ukrainę, Polacy dowiadują się nie od polskiej strony, tylko z poza krajowych źródeł.

  1. szczebelek

   Może gdybyś czytał defence to byś wiedział, że na te 54 Kraby składa się produkcja z HSW i że stanu WP natomiast pierwsze 100 Rosomaków w tym z wieżami Hitfist i Rak są częścią umowy na 200 podwozi w różnych wersjach...

  2. Thorgal

   Bez przesady, każdy wiedział że na Ukrainę szły darowizny i sprzęt za który płacili inni..Prawdopodobnie za te rosomaki zapłacili właśnie amerykanie skoro oni informują...No ale to już było. teraz tylko na fakturę..

  3. Antykomunista

   Ja wiedziałem o takiej skali przekazania Rosomakow, po prostu trzeba się interesować tematem głębiej niż tylko nagłówkami w TV czy prasie.

Reklama