Reklama

Geopolityka

Rosyjscy separatyści mordują ukraińskich jeńców

Rosjanin Arsen Pawłow, który przyznał się do zabicia 15 jeńców wojennych i powinien być tropiony międzynarodowym listem gończym jest nadal bezkarny – fot. YouTube.com
Rosjanin Arsen Pawłow, który przyznał się do zabicia 15 jeńców wojennych i powinien być tropiony międzynarodowym listem gończym jest nadal bezkarny – fot. YouTube.com

Organizacja Amnesty International poinformowała, że ma dowody na mordowanie ukraińskich jeńców przez rosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, co jest ciężkim pogwałceniem międzynarodowych praw humanitarnych.

Amnesty International twierdzi, że posiada zdjęcia trzech ukraińskich żołnierzy ze śladami wlotowymi kul na głowie i ciele, którzy w momencie wzięcia do niewoli jeszcze żyli. Według specjalistów ślady wskazują na „zabójstwo o charakterze egzekucji”. Żołnierzy tych schwytano w okrążeniu koło Debalcewe w połowie lutego 2015 r., a ciała ich są podobno przechowywane w kostnicy w Doniecku.

Najbardziej znany jest jednak przypadek obrońcy lotniska w Doniecku - Ihora Branowickiego, którego przesłuchanie po wzięciu do niewoli zostało nagrane i opublikowane na YouTube. Ślady na twarzy już wtedy wskazywały, że Ukrainiec był bity. Później świadkowie potwierdzili, że Branowicki został zastrzelony. Jego ciało zostało przekazane rodzinie w styczniu br. i pochowane uroczyście 3 kwietnia br. w Kijowie.

Sprawa jest o tyle tragiczna, że nikt nie zna dokładnej liczby i nazwisk wziętych do niewoli Ukraińców, tak więc rosyjscy separatyści w większości przypadków mogą ich torturować i zabijać zupełnie bezkarnie. Przypuszcza się, że takich ukraińskich „niezarejestrowanych” jeńców mogłoby być nawet kilkuset, przy czym należy również do nich doliczyć osoby cywilne żyjące na wschodniej Ukrainie, które również znikają bez śladu.

Bezkarni Rosjanie przyznają się do mordów

Atmosferę podsycają wypowiedzi watażków działających na wschodzie Ukrainy, którzy bez skrępowania przyznają się do mordowania jeńców. Wszystkich zaszokowała np. wypowiedź Rosjanina - niejkakiego Arsienija Pawłowa, który przed wojną mieszkał w Rostowie nad Donem, a na Ukrainie dowodzi obecnie batalionem „Sparta”. Bandyta ten - znany pod pseudonimem Motorola, przyznał się w wywiadzie, że osobiście zastrzelił 15 jeńców, ponieważ „jak chce to zabija”. To właśnie on prawdopodobnie odpowiada za śmierć Branowickiego.

Amnesty International przypomina, że znęcanie się, torturowanie i mordowanie wziętych do niewoli lub rannych żołnierzy jest zbrodnia wojenną. Zgodnie z prawem wszystkie takie sprawy powinny być natychmiast bezstronnie zbadane, sprawcy odnalezieni, postawieni przed sądem i ukarani.

Według dyrektora Amnesty International ds. Europy i Azji Centralnej Denisa Kriwoszejewa: „Nowe dowody z tych zabójstw potwierdzają to, co podejrzewaliśmy od dawna. Pytanie teraz, co liderzy separatystów zamierzają z tym zrobić?

Chwilowy spokój za bezkarność

Zawieszenie broni podpisane w Mińsku zakładało m.in. wymianę wszystkich jeńców oraz amnestię dla separatystów. Dodatkowo ukraiński prezydent Petro Poroszenko na początku kwietnia br. poinformował o możliwości przeprowadzenia referendum dotyczącego udzielenia większej autonomii dla regionów na wschodniej Ukrainie. Odsuwa się więc w ogóle możliwość przeprowadzenia tam dochodzenia, co coraz bardziej przypomina tragiczne wydarzenia na Bałkanach.

Tymczasem wschodnia Ukraina to miejsce, gdzie wielokrotnie łamano międzynarodowe prawa humanitarne. Jeszcze w październiku 2014 r. Amnesty International próbowała udokumentować egzekucje pozasądowe przeprowadzane zarówno przez prorosyjskich separatystów jak i siły prorządowe. Nigdy jednak nie udało się tej organizacji nawet w przybliżeniu określić rzeczywistej liczby przypadków naruszania prawa międzynarodowego. Oczywiście władze w Kijowie ogłosiły, że będą prowadziły dochodzenie w sprawie Branowickiego, ale parasol polityczny Moskwy na pewno skutecznie na to nie pozwoli.

Tym bardziej, że do mordowania i maltretowania jeńców trzeba doliczyć gwałty i mordy na ludności cywilnej oraz stosowanie zabronionego różnymi umowami uzbrojenia. Przykładowo użycie broni kasetowej spowodowało śmierć na początku 2015 r. 13 osób cywilnych - w tym dwojga dzieci.

Dodatkowo coraz więcej dowodów wskazuje na to, że samolot malezyjskich linii lotniczych został zestrzelony rakietowym systemem przeciwlotniczym typu Buk dostarczonym przez Rosjan. Dowodów tych się jednak nie publikuje, ponieważ wskazywałyby jednoznacznie na władze w Moskwie, a więc ostatecznie skompromitowałyby w oczach Zachodu prezydenta Putina. Tymczasem na zachodzie uważa się, że może to oznaczać przyparcie go do muru bez wyjścia i wywołałoby niebezpieczne reakcje.

Względy polityczne mogą więc doprowadzić do tego, że kolejna zbrodnia wojenna może pozostać nieukarana. Dla Polaków jest to o tyle znamienne, że cała afera wybuchła, gdy w Polsce obchodziliśmy 75. rocznicę mordu katyńskiego - również bezkarnie popełnioną przez rosyjskich bandytów.

Reklama

Komentarze (19)

 1. Are

  Zgłaszam postulat by komentarze z adresów z zagranicznych serwerów były opatrzone np. inną kursywą czy jakimś innym wyróżnieniem. Coś ostatnio dużo troli obrodziło.

  1. Kilo

   Bo oczywiście całkowite wyłączenie funkcji komentowania jest niewyobrażalne. ;)

 2. sasza

  Niech ktoś napisze jak ruski może szanować wziętych do niewoli Ukraińców jeżeli nie szanuje własnych obywateli i wstydzi się swych żołnierzy wysłanych na Ukrainę czy to jest normalne.

 3. komentarz

  Jak ukraińcy to robią, to nazywają to walką o wolność - a jak ktoś robi to samo ukraińcom, to od razu, że zbrodnia.

  1. Dżejson

   Nie. Mylisz się całkowicie. Zbrodnia to zbrodnia i nie ważne czy popełnia ją Ukrainiec, czy Rosjanin. Obaj są w tym momencie zbrodniarzami wojennymi

  2. Are

   To że tak ukraińcy robią, a tzw separatyści to aniołki twierdzą wyłącznie rosyjskie media. Nieważne która strona tak robi, to przestępstwo i winno być piętnowane i ścigane z mocy prawa. Problem w tych że tych rosjan-kryminalistów w realu nikt nie ściga, gorzej, wręcz się ich do tego zachęca. Ukraińcy nie maja żadnego interesu w tym by się dobrowolne podkładać rosyjskiej propagandzie, więc w swych oddziałach tego typu rzeczy piętnują i ścigają. Inna kwestia że rosyjskiej propagandzie brak dowodów na jakąś tezę zupełnie nie przeszkadza.

 4. w

  Brawo, brawo. Propaganda w naljepszym stylu. Nie ujawniono (w domysle USA nie ujawnilo tych "twardych" dowodow nt. Boeinga) dowodow, bo Wolodia sie moze zezloscic (i co zrobi, zrowna swiat z gruntem?). Po prostu miod, wiecej takich.

 5. Mariusz

  Prezydent Federacji Rosyjskiej Putin rozpętał tę wojnę i to on ma krew na swoich rękach wszystkich ukraińców i rosjan biorących udział w tej wojnie . Poza zasięgiem jest jakiegokolwiek prawa ten mały potworek w ludzkim ciele wykreowany przez Jelcyna. Na szczęście jednak wobec śmierci jesteśmy wszyscy równi a przed sądem Bożym wszystkie rachunki zostaną wyrównane. Dla nas Polaków płynie historycznie nauka, że z Rosją w żadne układy nie można wchodzić a w razie agresji pochowamy wielu Rosjan nad Wisłą tak jak to zrobili nasi pradziadkowie pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego.

  1. Jaro

   Cały ten konflikt wywołał podsycany przez zachód a może i także wywołany Majdan i zbliżanie się NATO do granic Rosji. Reakcja Rosji była przewidywalna, także winienie Ruskich za zło całego świata jest nie na miejscu. Podobnie zachód doprowadził do tego co teraz się dzieje w Syrii, Iraku, Libii, a w przeszłości Kosowie, czy innych krajach byłej Jugosławii

 6. Podbipięta

  Moskal tylko raz jest dobry,Jak leży dwa metry pod ziemią na ziemi niepoświęconej,posypany wapnem i z dala od katyńskich mogił dixi

 7. KATYN

  Rosjanie mają we krwi mordowanie jeńców

  1. Wołyń

   Ukraińcy mają we krwi mordownie bezbronnych starców, dzieci i kobiet

 8. alex

  Polska poznala juz na swej skorze bandytyzm i bestialstwo moskiewskiej machiny wojennej....teraz zachod niech sie prawduje z dzicza ruską......zycze powodzenia

 9. Asatak

  Trudna historia??! Od kiedy to mordowanie polskich dzieci jest niczym więcej niż "trudna historia"!!!?? Ludzie, przecież to Wołyń wola do Was!

  1. xyz

   Nie zapominaj, że w akcjach odwetowych mordowane były również ukraińskie dzieci

  2. aaaa

   A jak milicja odwołuje się do ideologi, która doprowadziła do wymordowania 6 razy więcej Polaków, i to tylko w czasie dws ,to jak to nazwać.

 10. Luck

  Wszystkich szefów tych terrorystycznych pseudorepublik powinna ścigać Haga za MH 17 tak jak do dzisiaj sciga morderców z byłej Jugosławi.

  1. kzet69

   Motorola nie dożyje Hagi, strasznie miele ozorem, a Putin takich nie lubi...

 11. socjolog

  Straszna jest ta rosyjska agresja na forum, to atak przeciw naszym prawom, prawie do demokracji i wolności słowa

 12. Spane

  ten system przeciwlotniczy typu Buk to komu dostarczony? Bo i Ukraińcy i Separatyści go używają...

  1. Bolo

   no Putin dostarczył ruskim terrorystom, i teraz się miga że to nie on. Nie wiedziałeś? U was w roSSji o tym nie mówili?

  2. tomgru

   Głupio się pytasz. Ale na wszelki wypadek napiszę. Czy Rosjanie cokolwiek dostarczyli Ukrainie od momentu wybuchu Majdanu? A zresztą tylko separatyści mieli "do czego" strzelać.

  3. fx

   Nowszą wersjię BUK 1M z rakietą 9M28M1 to tylko Rosjanie mają a taka rakieta została zweryfikowana wstępnie przez holenderskich śledczych. Kwestia tyko świadków i 53 brygada przeciwlotnicza z Rosji będzie ścigana przez HAGĘ.

 13. Kilo

  Posiadanie dowodów (na mordowanie jeńców) nie jest ciężkim pogwałceniem praw humanitarnych. :) Mordowanie jeńców - owszem. Poza tym zastanawiające, jak łatwo podważa się twierdzenia i dowody organizacji humanitarnych gdy oskarżają np. Izrael albo Polskę a jak silnie powołuje się na ich twierdzenia, że posiadają dowody obciążające Rosję (zwłaszcza, że konkluzja artykułu nie wspomina, że AI mówi o mordach po OBU stronach konfliktu i tak samo ciężkiej odpowiedzialności Ukraińców za ostrzelania ludności cywilnej). Może warto się zdecydować, czy AI jest bandą kłamliwych lewaków czy rzetelną organizacją? I nie traktować wojny jak meczu piłkarskiego, gdzie każde doniesienie przeinacza się tak, żeby pasowało do linii propagandowej naszego klubu?

  1. Baccia

   A ty kim jesteś? psem Putina? Dlaczego negujesz zbrodnie popełnione przez rosyjskich terrorystów?

  2. bellial1972

   Ostrzelanie ludnosci cyeilnej ? Chodzi o Donieck jak rozumiem ? Nie bronie Ukraincow ale jesli ktos rozmieszcza I wykorzystuje artylerie na terenie osiedla mieszkaniowego to musi liczyc sie z kontrostrzalem.

  3. tomgru

   lewaków? serio? Przepraszam, a o co oskarżają Polskę?

 14. Prawda

  Dodajmy jeszcze ukrainskich bandytow z UPA, ktorzy staja sie bohaterami narodowymi Ukrainy.

  1. Wojtekus

   Prawda, ciekawy pseudonym wywodzacy się z ruskiej "Prawdy".....

  2. Tyberios

   Do Rosjan mordujących Ukraińskich jeńców?... jako to ma związek z tym tematem, jest prikaz z góry by wszędzie nie ważne czy na temat czy nie zamieszczać takie wpisy? Ile bierzesz za jeden wpis?

  3. Bolo

   Bandyci z UPA to historia, trudna dla nas historia i trzeba o niej pamiętać. Ale bandyci z Kremla to teraźniejszość, i to dużo bardziej trzeba się martwić.

 15. KAJSA

  No to rozpoczął się jazgot trolli.Teraz widzicie koledzy ilu ich tutaj siedzi.Smród mokrych walonek.

 16. yatta man

  Na wschodzie bez zmian. Żadnych reguł. Rosyjska dzicz, swołocz, banda kryminalistów.

 17. belkial1972

  Motorola to oficer FSB zaden watazka , podobnie jak strielkow nazywajmy sprawy po imieniu . Dla Polski najwazniejsze jest aby kazdy Ukrainiec zrozumial , ze jesli nie popiera ukladu kremlowskiego musi umrzec .

 18. zdzich

  Teraz zachodzi pytanie.Czy Zachód będzie dalej unowocześniał gangsterski kraj w przekonaniu że ZARABIA a za chwilę ten gangsterski kraj przystawi mu lufę do łba i powie:mamy już wszystko i możecie nas w d... p.....Dawajcie haracz jak nie to bombardujemy?Dlatego nie mam żadnego współczucia dla takich Greków,Czechów,Węgrów,Francuzów Niemiaszków i innych.Niech ich ten islam zje z kopytami.

 19. defender

  "rosyjscy separatyści" czyli rosjanie z ukrainy i z rosji którym w rosji nie jest dobrze i w Ukrainie nie jest dobrze... zupełnie chore, psia swołocz. Tyle ode mnie.

Reklama