Reklama

Geopolityka

Rośnie liczba niemieckich żołnierzy ćwiczących odstraszanie Rosji

W ćwiczeniach wojskowych mających na celu odstraszanie Rosji, które będą odbywać się na wschodniej flance oraz na dalekiej północy uczestniczyć będzie w tym roku 12 tys. niemieckich żołnierzy. 

Oznacza to trzykrotny wzrost liczby wojskowych biorących udział w tego typu manewrach w stosunku do 2017 roku. Wzrośnie także koszt uczestnictwa w ćwiczeniach. 

Agencja dpa informuje o tym w poniedziałek, powołując się na dane resortu obrony. Koszty udziału żołnierzy Bundeswehry w tegorocznych ćwiczeniach resort szacuje na ok. 90 mln euro.

Dpa odnotowuje, że w 2017 roku w ćwiczeniach mających na celu odstraszanie Rosji uczestniczyły tylko 4 tys. żołnierzy Bundeswehry; koszt ich udziału wyniósł ok. 50 mln euro. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (9)

 1. pl 68 !

  Oni juz raz \"cwiczyli \" straszenie Rosji i zle sie to dla nich skonczylo .

  1. Davien

   Tyle ze obecnie Rosja to ułamek mozliwości dawnego ZSRR a Niemcy i NATO maja miazdzącą przewage wiec powodzenia:)

  2. Nieździwiony

   Wszystko ok, pytanie tylko jak u Niemców czy innych krajów NATO z gotowością sprzętu . Niestety to mnie martwi bardziej

  3. Marek1

   Davien - w CZYM poszczególne armie NATO maja niby te \"miażdżącą\" przewagę nad armią FR ? Policzmy może ... 1. Siły powietrzne - NATO -przewaga ilościowa, ale znacznie zniwelowana przez rosyjski A2/AD nad Polską, kr. bałtyckimi i M.Czarnym. 2. Wojska lądowe - Rosja MBT - ogromna przewaga Ilościowa, prawie równowaga jakościowa. Rosja -BWP/KTO - ogromna przewaga ilościowa, niewielka przewaga jakościowa NATO zmniejszana sukcesywnie dostawami najnowszych maszyn rożnych typów. 3. Artyleria lufowa - Rosja - duża przewaga ilościowa, nieznaczna przewaga jakościowa NATO. Art. rakietowa(n.p.r) - Rosja -ogromna przewaga ilościowa i nieznaczna jakościowa(głównie zasięg n.p.r - Smiercz, Uragan). Art. rakietowa - rakiety precyzyjne i balistyczne/manewrujące) - Rosja - przewaga miażdżąca pod każdym względem(ilość, jakość, zasięg). Iskander-M NIE ma odpowiednika w NATO. 4. Potencjał ppanc - Rosja ogromna przewaga pod względem posiadanych ilości systemów. NATO nieznaczna przewaga jakościowa. 5. Liczebność armii - Rosja - ogromna przewaga ilościowa. NATO- nieznaczna przewaga w wyszkoleniu(zmniejsza się z roku na rok). 6. Ilość taktycznych głowic A - Rosja -ogromna przewaga w ilości i różnorodności sr. przenoszenia. NATO - wyłącznie niewielka ilość stareńkich, niekierowanych bomb lotniczych B-61. 7. MW - NATO znacząca przewaga pod każdym względem(poza OP), ale znacząco redukowana przez najnowsze rosyjskie syst. p.okretowe morskiego, powietrznego i lądowego bazowania oraz brak zahamowań Moskwy w stosowaniu taktycznych uderzeń A na natowskie grupy okrętowe. Reasumując - dość KIEPSKO to wygląda dla NATO p. optymisto. Pomijam już fakt,, że NATO to zbiurokratyzowany do imentu moloch o ogromnej bezwładności decyzyjnej. Były szef US Army w Europie powiedział wyraźnie w swojej książce - tzw . Komitet Polityczny NATO, to największy wróg zewnętrznych(flankowych) krajów Paktu i prawdopodobna przyczyna jego klęski w przyszłości. Na tym tle mniejsza(wobec połączonych sił kr. NATO), ale jednolita i zdecydowanie centralnie dowodzona armia ZBiR wygląda jak MIECZ w porównaniu do natowskiego KIJA od miotły. Niestety, ale żadne zaklęcia i hurraoptymistyczne pokrzykiwania p. Daviena NIE zmieniają FAKTU, ze obecnie BEZ masowej i natychmiastowej pomocy US Army ŻADNA armia europejska (razem lub osobno) NIE jest w stanie stawić poważniejszego oporu zmasowanemu natarciu armii FR. Mnie się to też NIE podoba, ale polityka wtykania łba w piasek mocarstwowych pohukiwań NIE zmienia faktów.

 2. Nieździwiony

  Zawsze możemy poudawać sojusznika tak jak Niemcy i dalej robić swoje

 3. Anty 50 C-cali przed 500+

  narzekacze...ale na tych 12 000 to Rosija potrzebuje z trzy razy tyle ... I ten co lata na fotce przyleci? chyba szybciej do wsparcia swoich , jak taki z Francji...dla tych 300 na flance. i niech Rosija dalej lata Tu-160 w barwach upstrzonych na nosach jak T-ciaki milicji w Doniecku. jak ostatnio 15-go stycznia, przegnani przez F-16 Belgii

 4. JK

  Udaja sojusznika a z ruskimi maja potezne interesy. Te cwiczenia sa tylko dla \"oka\" zeby Trump sie nie czepial. W razie godziny \"W\" bron nas Boze przed takimi \"sojusznikami\". Takie mam zdanie...

 5. ccc

  Niestety, do Niemiec jako \"sojusznika\" trzeba mieć daleko idącą rezerwę. Nie wiem nawet czy słowo \"sojusznik\" jest tutaj uprawnione. Oficjalnie, na papierze Niemcy to sojusznik po tej samej stronie co my. Wiele faktów, o ile nie wszystkie, w ostatnich latach temu przeczy i to nie tylko Nord Stream 2. Jeden z wielu faktów. Ponieważ objęcie władzy przez PIS nie spodobało się Niemcom, władze poufnie zorganizowali szkolenie dla dziennikarzy niemieckich o tym jak mają pisać negatywnie o Polsce, tj. o kraju w który łamie się prawo, nie ma demokracji itp. Razi jednak szczególnie troska Niemiec o \"dobre samopoczucie\" Rosji z arogancją wobec tego samego samopoczucia wobec Polski. Gdy Rosja organizuje ćwiczenia ataku bronią atomową na Warszawę Berlin milczy, ale gdy Polska organizuje ćwiczenia obronne Berlin twierdzi, że to \"prowokacja\" . Tak zachowuje się sojusznik ? Nie, Niemcy nie są już sojusznikiem (jeśli kiedykolwiek były). Ryzyko zakupów wojskowych w Niemczech to olbrzymie ryzyko polityczne. W razie zagrożenia po prostu nie sprzedadzą nam części zamiennych i uzbrojenia bo uznają to za \"prowokację\" wobec Rosji. Obawiam się, że gdyby nie zaangażowanie USA i UK, Rosja mogłaby powtórzyć manewr z zielonymi ludzikami na większą skalę po to aby zająć przesmyk suwalski i odseparować kraje bałtyckie od Europy. Wtedy Merkel i Macron negocjowaliby pokój za cenę zatrzymania zajętych terenów Polski a nam kazałyby siedzieć cicho i \"nie prowokować Rosji\" protestami.

  1. man42

   Absolutnie tak niemcy w polityce perspekperspektywicznei widzą siebie od Paryza do Mandzurii problemy mamy ale abw pewne straszne fakty skrywa ugodaje że nie istnieją problemy a ludzi kasuje dosłownie

  2. Nietzshe

   Zaraz, zaraz, chodzi o te same USA i UK które tak się zaangażowały w wypełnienie traktatowych zobowiazań wobec Ukrainy i wypedzily Rosjan z DONBASU? Kolego coś ci nie styka z rzeczywistością.

 6. Szakal

  Na kopach takiego \"sojusznika\"

 7. true

  Może się niemcy przebudzili. Choć wątpie.

 8. tyle

  Przydałby się przedruk z \"Rheinische Post\". Ciekawe informacje na temat jak Bundeswehra jest do tych ćwiczeń przygotowana.

 9. fggggggg

  I co z tego jak robią interesy strategiczne szkodliwe jednocześnie dla krajów którym te ćwiczenia mają dac poczucie bezpieczeństwa, śmiech na sali, 18 wiek

  1. Lewandos

   ... z czegoś trzeba żyć, Panie...

  2. marian

   Pod przykrywką odstraszania chcą poćwiczyć przywitanie ;)

Reklama