Reklama

Geopolityka

Rosja wycofa "główne" siły z Syrii

fot. kremlin.ru
fot. kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał w poniedziałek rozpoczęcie od 15 marca wycofania z Syrii głównych sił rosyjskich. Putin poinformował o tym na spotkaniu z szefami resortów obrony i dyplomacji, Siergiejem Szojgu i Siergiejem Ławrowem. 

"Uważam, że zadania postawione przed ministerstwem obrony (...) zostały w całości spełnione, i nakazuję, by rozpocząć od jutra wycofywanie głównej części naszej grupy wojsk z Syrii" - powiedział Putin. 

Zgoda na rozpoczęcie rosyjskiej interwencji w Syrii została oficjalnie wydana przez Dumę pod koniec września 2015 roku, ale rozmieszczenie sił rozpoczęto już wcześniej. W trakcie operacji wykorzystano po raz pierwszy szereg rodzajów broni, w tym np. myśliwce Su-35S, bombowce Tu-160 i Tu-95MS oraz pociski manewrujące Kalibr-NK, odpalane z okrętów nawodnych i podwodnych.

Oprócz jednostek sił powietrznych w operacjach brały udział także pododdziały wojsk lądowych i sił specjalnych. Rosjanie "na ziemi" pełnili rolę instruktorów i doradców, w ograniczonym stopniu uczestniczyli też w działaniach bojowych. Komentatorzy są zgodni, że rosyjska interwencja w Syrii przyczyniła się do zdecydowanego umocnienia wojsk rządowych.

Czytaj więcej: Rosyjski czynnik. 10 przyczyn sukcesów armii rządowej w Syrii

PAP - mini

Reklama

Komentarze (17)

 1. wiercipięta

  PUTIN - Syria jest uwolniona od DESH . Potrzebowali tylko 5 miesięcy by rozbić terrorystów którzy tak brutalnie postępowali z prawowitymi mieszkańcami SYRII . Co dalej jeśli znów TURCJA będzie zbroić terrorystów i kraść rope syryjską . Ano na pewno będzie tego pilnować PUTIN - by nie doszło do tego co spotkało AFGANISTAN po interwencji NATO ? Wniosek jak wydaje się nasuwa się sam - jak ktoś z przywódców liczącego się kraju chce pomóc ustabilizować sytuacje w innym kraju (zaprzyjaźnionym ) to osiąga cel ? Z resztą dziś jest 5 lat od wybuchu podobno powstania arabskiego w SYRII- ogłoszenie przez PUTINA , wydaje się jako symbol ?

  1. Kosmit

   Daesh zostało rozbite? Dziwne, dzisiaj rano kontrolowali jeszcze 1/3 terytorium Syrii. Naucz się, że oświadczenia prasowe (zwłaszcza te płynące z Kremla), a rzeczywistość to są dwie różne rzeczy. Rosjanie rozbili w Syrii wiele rzeczy, ale akurat nie Państwo Islamskie - udało im się tylko brodaczy poharatać. Natomiast wskutek rosyjskiego rozbijania różnych rzeczy w Aleppo w ciągu tylko jednego tygodnia do Turcji uciekło kilkadziesiąt tysięcy ludzi - i jak myślisz, gdzie oni się teraz spróbują przedostać?

 2. myslacy

  Bo nikt z was kompletnie nie wie co zrobi Rosja i dlaczego - a oni mają plan - w przeciwieństwie do całej UE. Wiedzą co robić, osiągają SWOJE cele i realizują plan dalej - a wszyscy "analitycy" nie mówiąc o forumowych - nie wiedzą kompletnie o co chodzi. No chyba że Davien - ten wszystko wie i zna odpowiedzi na wszelakie pytania - główny weteran walk call of duty i "genialny" strateg. Jakoś nikt nie pisze o wycieku raportu NATO o działaniach lotnictwa FR w Syrii? - co dla analityków NATO okazało się zaskoczeniem "ponownym" jak to lotnictwo FR jest skuteczne, sprawne, i zorganizowane. A jakie były cele Rosji w Syrii wie tylko wąska grupa ludzi. Jeszcze nie raz będą kolejne "zaskoczenia".

  1. zLoad

   Ale ogolnie to co chciales przekazac? Ze forum nie wie o "waskiej grupie ludzi"? Takich grup jest pewnie sporo. Skad pewnosc ze ta o ktora ci chodzi jest ta nieznana dla forum?

 3. ixi

  1.Jakis czas temu Saudowie grozili ze przekaza rebeliantom ziemia powietrze 2.W zeszlym tygodniu rebelianci zestrzelili pierwszy syryjski mysliwiec 3. W poniedzialek putin sie wycofuje

  1. nikt2

   W jaki sposób Saudowie przekazali rebeliantom "ziemia powietrze" ?

  2. RR

   BBC, na razie Rosja zdecydowała się wyłącznie na wycofanie części wojsk. Na miejscu zostają działające bazy rosyjskie – lotnicza i morska CHCIAŁBYM ŻEBY RUSCY PRZESTRASZYLI ZESTRZELENIA.

 4. GUMIŚ

  Prowadzenie interwencji zbrojnej w kraju oddalonym od własnego terytorium jest niezwykle kosztowne. Każdy kilogram zaopatrzenia dla nowoczesnej armii , trzeba przewieźć najczęściej transportem lotniczym , rzadziej morskim. Generuje to olbrzymie koszty. Użycie nowoczesnych samolotów również kosztuje fortunę. Stosowanie rakiet manewrujących z głowicami konwencjonalnymi do atakowania celów typu budynek z kilkoma powstańcami ,to niewyobrażalne marnotrawstwo środków. Wszystkie te działania miały na celu zaognienie sytuacji na całym Bliskim Wschodzie i spowodowanie zwyżki cen ropy naftowej oraz pokazanie NATO siły militarnej Rosji. Obrona zbrodniczego i ludobójczego reżimu Al Assada była tylko celem trzeciorzędnym. Rosja aktualnie znajduje się w krytycznej sytuacji gospodarczej i jeżeli cena baryłki ropy Brent nie wzrośnie do 70-80 $ , to upadnie gospodarczo i militarnie w ciągu najbliższych 2-3 lat. Rosji kończą się już rezerwy walutowe.

  1. zyzio

   Szanowny "Gumiś" Zdecydujcie się wreszcie czy w Syrii lata "ruski złom" czy nowoczesne samoloty ?!? Czy "oni" stosują "rakiety manewrujące z głowicami .... to niewyobrażalne marnotrawstwo środków" czy dokonują "nalotów dywanowych" bombami" z okresu zimnej wojny "utylizując w ten sposób "zbędne zapasy". Czy działania "miały na celu zaognienie" a okazało się że zaistniała szansa na pokój, że ludzie zaczynają się godzić .... czyli Rosja atakami spowodowała zwyżkę cen ropy ? a więc ataki na te konwoje do Turcji są skuteczne ??!?! W Rosji może "się kończą", ale w Arabii, Kanadzie czy innej Norwegii są na wyczerpaniu. Podobno Bank Niemiec ma problemy z powodu nie spłacalności kredytów udzielonych na "eksploatację ropy" .. schiza na całej linii ....

 5. ZaaK

  Moim zdaniem to jest bardzo zła informacja. Rosja skupiła uwagę i zasoby na obszarze który nas nie dotyczył bezpośrednio. Przy tym poziomie militaryzacji jestem pewny że uderzą, moim zdaniem są 2 możliwe kierunki: Ukraina lub Państwa Bałtyckie.

 6. PiotrEl

  W pierwszej grupie odleciały Su-34.

 7. Bobek

  Czyli na Ukrainie znowu będzie gorąco.....

 8. dropik

  " "Uważam, że zadania postawione przed ministerstwem obrony (...) zostały w całości spełnione, i nakazuję, by rozpocząć od jutra wycofywanie głównej części naszej grupy wojsk z Syrii" - powiedział Putin. " tradycyjny kremlowski bełkot. Jakby dostali w skórę komunikat brzmiałby podobnie. O co chodzi nikt nie wie ale z czasem się dowiemy.

  1. zLoad

   Jak to o co , w Syrii trwaja walki, jest zagrozenie zycia , urzednicy panstwowi latwo daja sie nastraszyc i isc po kryjomu na sluzbe Kremla. Moskwa instaluje sie gdzie sie da, potem wychodzi oficjalnie. Bedzie zerowac kiedy kraj sie wzbogaci. Poinstalowali swoich ludzi wszedzie to moga wyjsc. Niedlugo tam sytyuacja sie ustailizuje. Tak mi sie wydaje.

 9. fgfgfgfg

  uciekają bo turcja z arabia chcą wejść a wtedy już nie będzie takich sukcesów w walce z terrorystami tylko mogą dostać baty i to niezłe (w każdy razie ryzykują stratę osiągniętego efektu)

  1. zyzio

   Gdzie "turcja z arabia' chcą wejść ?!? weź człowieku wróć do rzeczywistości, bo odlatujesz.. Ruscy z Arabią ( i nie tylko) dogadują się w "First Opec", ropa w górę itd ...

  2. Afgan

   Rozumie że nie każdy musi przepadać za ruskimi, ale takie bajki że uciekają oni przed Arabią Saudyjską to przedszkolakom można opowiadać. Saudyjska armia dostaje w Jemenie cięgi aż kurz leci od rebeliantów Huti biegających w sandałach i jeżdżących zardzewiałymi T-55, a miała by rozgromić jakby nie patrzeć zaprawionych w walkach Rosjan z ich najnowszym sprzętem!? Jakoś mnie to nie przekonuje. Sam Asad przy wsparciu Iranu i Hezbollahu by Saudom dokopał. Przyczyna leży gdzie indziej i oczywistym jest że Putin kłamie, ale na pewno przyczyną nie jest strach przed Turcją i Arabią Saudyjską.

 10. Afgan

  Ta decyzja jest dosyć tajemnicza i nie napawa wcale optymizmem. Nie było w Syrii żadnego aż tak wielkiego przełomu aby podejmować aż tak przełomowe decyzje. Przyczyna leży gdzie indziej i możliwym jest wygaszenie czasowo "ogniska" syryjskiego i rozpalenie "ogniska" ukraińskiego. Zresztą od kilku dni siły separatystyczne koncentrują ciężki sprzęt w okolicach Mariupola.

 11. Marine

  Pieniądze się kończą szybciej niż pan Putin myślał to i musi się zwijać z podkulonym ogonem - z ekonomią pan nie wygrasz i propaganda RT tutaj nie pomoże.

  1. dropik

   ja czuję że po roku względnego spokoju pora podgrzać inny front. Wojska wszak już roku się ćwiczą w Donbasie.

 12. Tomasz Stelmach

  Szkoda. Dobrą robotę robili. Wojska rosyjskie zabiły ponad 2 tysiące Islamistów, w tym 17 dowódców polowych. Rosyjskie lotnictwo wykonało do tej pory 9 tysięcy lotów. Głównym celem jego nalotów były ośrodki dowodzenia oraz szlaki zaopatrzenia i transportu ropy naftowej, z której rebelianci czerpią kluczowe dla finansowania swych działań zyski. Rosjanie zniszczyli 209 urządzeń wydobycia i przeładunku ropy naftowej oraz ponad 2 tysiące środków jej transportu. Przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa siły rządowe wyzwoliły 400 miejscowości i obszar o powierzchni 10 tys km2. Teraz islamiści znowu mogą przejąć inicjatywę, jeśli będą nadal wspierani przez Turków.

  1. chorąży

   Faktycznie umiarkowani podpisują "ugody" z Al-Assadem, a więc "rządowym" stabilizuje się zaplecze. Terrorystom "przetrącono" kręgosłup. Turcja zdestabilozowana - Erdogan widzi, ze moze mieć regularne zamachy i to na dużą skalę. Moze wybierac: handel i interesy z Rosją albo destabilizację z powodu Syrii. Jak wycofaja lotnictwo (pewnie nie całe) to ile godzin potzrebują aby wrócić, zwłaszcza, ze infrastruktura i ochrona zostaje ? Co tam wczoraj dostarczyli ? 4 pojazdy * 3 osia + 2 pojazdy * 4 osie

  2. dropik

   ciekawe co dobrego w spowodowaniu nowej fali uchodźców z rejonu Aleppo.

 13. Piotr34

  Ciekawe dlaczego?Pewnie wkrotce sie przekonamy.

 14. ppp

  Przeinwestowali i tyle.Mają ambicje światowego mocarstwa/żandarma ale starcza ich jak widać na 3 miesiące.

 15. hmm

  Wygląda trochę jak takie większe rosyjskie manewry wojskowe. Tylko z użyciem ostrej amunicji. Weszli, przetestowali różne opcje ataków i wyszli.

  1. Tomek

   Teraz można zaprawionych w wojnie żołnierzy posłać do nowej? Charków, Odessa, Kijów...?

 16. rcicho

  Zrobili niezłą robotę, trochę terrorystów wysłali na tamten świat czyli do piekła. Niestety teraz Turcja będzie miała o wiele więcej swobody i kto wie czy nie dojdzie do interwencji.

  1. Ciekawy

   Może właśnie o to chodzi? Turcja teraz nie wkroczy bo siedzi tam Rosja. Assad zawsze może znów poprosić o pomoc. Putin nie wycofuję się bez powodu, jakiś interes w tym musi mieć.

 17. Cannon Rock

  USA uprosiło Rosję aby oszczędzili rebeliantów w Aleppo. Wzrost cen Ropy. Rosja wycofuje się z Syrii. Ciekawe jaki deal poszedł ws. Ukrainy?

Reklama