Reklama

Geopolityka

Rosja ostrzega: agresja na Syrię doprowadzi do "przerażających przesunięć"

Fot. syria.mil.ru
Fot. syria.mil.ru

Bezpośrednia agresja Stanów Zjednoczonych wobec syryjskiego rządu i jego sił zbrojnych będzie prowadzić do „przerażających przesunięć tektonicznych” na Bliskim Wschodzie - powiedziała w sobotę rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. 

Słowa przedstawicielki rosyjskiego resortu dyplomacji cytuje agencja RIA-Nowosti.

"Moim zadaniem jest wyjaśnienie dlaczego tak ważne jest przestrzeganie porozumień. Jeżeli dojdzie do bezpośredniej agresji USA przeciwko Damaszkowi i syryjskiej armii wtedy nastąpią przerażające przesunięcia tektoniczne nie tylko w tym kraju (Syrii), ale przede wszystkim w regionie" - mówiła Zacharowa.

Jak podkreśla RIA-Nowosti rzeczniczka MSZ ocenia, że ewentualna zmiana władzy w Syrii oznaczałaby rządy "terrorystów wszelkiego rodzaju". Przestrzegła też przed powtórzeniem w Syrii scenariusza z Iraku, w którym tamtejsza armia "stała się bazą" dla dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Dzień wcześniej szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow mówił, że USA usiłują oszczędzić w Syrii ugrupowania dżihadystyczne na wypadek, gdyby były one potrzebne w celu odsunięcia od władzy syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Ławrow po raz kolejny powtórzył, że USA nie dotrzymały obietnicy oddzielenia dżihadystów, np. z powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra, obecnie przemianowanego na Dżabat Fatah al-Szam, od wspieranych przez siebie umiarkowanych rebeliantów.

Ławrow, wypowiadający się w pierwszą rocznicę rozpoczęcia rosyjskich nalotów w Syrii, bronił prowadzonych przez Rosję i Syrię bombardowań oblężonych, kontrolowanych przez rebeliantów dzielnic Aleppo. Podkreślał, że Rosja pomaga w ten sposób siłom Asada w "walce z terrorystami".

Oświadczył też, że porozumienie między Rosją a USA w sprawie zawieszenia broni w Syrii zawarte 9 września w Genewie wciąż działa.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (13)

 1. muharram

  Syria to rosyjski ogrodek wiec moskwa tam rzadzi. jankesi moga pogadac ale nic nie zrobia moze poza zdjeciem zakazu sprzedarzy MANPADow. Wszystko wskazuje ze asad wojne wygra na czesci terytoriow problemem natomiast jest fakt ze przy tej mentalnosci nie spowoduje to pokoju. on jest mniejszoscia w kraju w ktorym walczy z wiekszoscia. dlatego im wiecej zabije lub wygoni zagranice tym ma lepsza proporcja. putin piecze swoje bo bez niego nikt tam nic nie rozwiaze. a to ze przekroczyli juz rubikon to widac nie po amerykanach tylko po tym ze iranczycy nagle sie zrobili wstrzmiezliwi - nie chca brac udzialu w tak jawnym ludobojstwie. a byl to taki ladny kraj, i mial madrego szefa tylko synus my sie juz taki madry nie udal.

 2. Plush

  I prawidłowo. Trzeba w końcu pozamiatać w tym regionie a USA ze swoimi arabskimi reżimami tylko zaognia sytuację.

 3. kafir

  Jakie kryterium określa umiarowaną opozycję? Oni jakieś lojalki podpisują w Langley?

 4. Sizar

  Tłumacząc na polski: Jak spróbujecie robić porządek bez nas, to zrobimy jeszcze większa rozpierduchę. TO nasz teren. Wara!

 5. sorbi

  "rzeczniczka MSZ ocenia, że ewentualna zmiana władzy w Syrii oznaczałaby rządy "terrorystów wszelkiego rodzaju"" A tak rządzą terroryści rodzaju pro- i post-sowieckiego i o to chodzi Putinowi, aby dalej rządzili udostępniając sowietom m.in. ich ostatnią bazę morską w tym rejonie. Gdyby Sowieci nie wkroczyli, ta baza prawdopodobnie byłaby już w rękach powstańców podobnie jak "głowa" Baszar al Asada.

  1. Szwejjakobyły

   Nie myl powstańców z najemnikami.

  2. V.Z.

   Sowieci?? Powstańcy?? Chyba nie mowa o tym konflikcie... ktoś tu chyba przespał ponad 2 dekady... Po za tym polecam sobie poprzeglądać choć by "wszechwiedzące" internety pod kątem choć by tych tzw. powstańców rzekomo syryjskich, kto tam walczy, czego używają itd... bo ponoć nie mają za co kupować broni. A no nie kupują bo zarówno ludzi jak i broń dostarczają pewne "grupy państw", który zależy na tym by trwała tam wojna.

 6. Darek S.

  O Ironio losu wypada nam Polakom poprzeć Rosję w tym sporze. Nie dość, że działa zgodnie z prawem, to w końcu mówi dość rozpierdusze robione pod kontrolą Amerykanów na zlecenie Izraela za pieniądze z Arabii Saudyjskiej na całym Bliskim Wschodzie. Europa która najwięcej traci z powodu tych działań, boi się sprzeciwić Wielkiej Trójcy. Putin ma jaja. W ten sposób flirtuje z Europą wskazując jej, że sojusz z USA jest dla niej zgubny, a dobre stosunki z Rosją korzystne.

  1. kokospoko

   Zgodnie z jakim prawem? Swoim?

 7. AWU

  Na poparcie słów Ławrowa Syryjczycy i Rosjanie zbombardowali jeden z ostatnich szpitali w Aleppo działający pod auspicjami MSF- "Lekarzy bez Granic". Syryjczycy zrzucili bomby beczkowe ( ich użycie jest zbrodnią wojenną w świetle "Konwencji o zakazie i restrykcjach użycia niektórych broni konwencjonalnych ONZ) a Rosjanie poprawili bombami penetrującymi (Syria ich nie posiada stąd konieczność produkowania "powietrznych IEDs"). W grudniu 2013 Rosja zawetowała uchwałę RB ONZ potępiającą użycie bomb beczkowych przez siły Assada przeciw ludności cywilnej. Wg mediów nerwowe groźby i akcje Rosji w ostatnich dniach wynikają z ujawnienia przez NYT stenogramu spotkania w misji holenderskiej przy ONZ przedstawicieli opozycji syryjskiej z J. Kerry'm oraz ambasadorami Holandii, Francji i UK, jak również z posiedzenia komisji obrony Senatu USA na której pytania odpowiadał szef JCS gen Dunford.

  1. bek

   Na poparcie słów Ławrowa Amerykanie zbombardowali 3 szpitale organizacji lekarze bez granic, roznieśli wesele w afganistatnie, wielokrotnie mylili się zabijając cywili, używają bomb z białym fosforem również zakazanych przez ONZ. Jest takie stwierdzenie "Przygadywał kocioł garnkowi" ono idealnie pasuje do tej wypowiedzi.

 8. Ciekawski

  Organizacje ISIS i Front Nusra to organizacje terrorystyczne. Zgadza się! "Umiarkowani" islamiści to też organizacja terrorystyczne.......raczej tak. A teraz z innej beczki..............Czy Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa to też są organizacje terrorystyczne ???

  1. fakt

   Nie, bo nie atakują celów cywilnych, tylko bronią się przez nielegalną junta z Kijowa, która na nich napadła.

 9. Sorka

  Rosja ma zong z Allepo, pomimo silnych nalotów i zrównania z ziemią miasta w tym szpitali, szkół etc nadal nie może zdobyć tego ważnego symbolicznie i strategicznie obszaru. USA zastopowała militarnie rosjan dostarczając broń obrońcom i bombardując pozycje Assada. I bardzo dobrze rosjanom trzeba pokazać ich miejsce w szeregu. Przedłużanie zaangażowania rosji w Syrii generalnie działa na niekorzyść Putina a niedługo wybory. Amerykanie zdają sobie z tego sprawę . Tak jak Putin chce wszelkimi brudnymi metodami obsadzić swojego prezydenta Trumpha w USA tak jankesi robią ripostę i w zdecydowany sposób blokują rosjan w Syrii, przyczyniają się tym samym do do wykazania , że Putin jest słaby. Czas gra na niekorzyść Putina .

 10. rozczochrany

  No tak islamscy zbrodniarze popierani przez USA przegrywają i USA już coś kombinuje.

 11. mity i fakty

  Przez 1 rok interwencji Rosyjskich wojsk ( tylko lotnictwo ) - jest więcej terenów oswobodzonych od elemtu typu terroryści z DESH , niż oczywiście zmasowany atak amerykanów i niektórych krajów zachodnich - przez 3- lata ! Co wniosła Rosja - a co wniosły państwa z NATO ? Powinniśmy zadać to pytanie - a potem wyciągnąć wnioski ? Po publicznych morderstwach na cywilach z różnych narodów - serwowanych przez DESH , do momentu w kroczenia wojsk Rosyjskich ( lotnictwa ) oraz uporządkowania jak również wziencie pod swoja komendę wojsk Syryjskich , sytuacja z defensywy przeszła na ofensywe . Co w tym czasie zrobił szeryf świata - udawał głupka oskarżając Rosjan o de stabilizacje . Dziś te klocki są pomalutku układane oraz ujawniane - nie czyste zagrania amerykanów w Syrii . Baza - jedyna Rosjan , a trzeba przypomnieć że amerykanie operują z dwóch baz na terenie Turcji . A na świecie z kilkudziesięciu w tym i z Polski . Nie ma sprzeczności w tym że lotnictwo Rosyjskie operuje z lotniska w Syrii - bo przecież jest zaproszony przez prawowitego prezydenta Syrii . W przeciwieństwie do amerykanów i reszty korzystających z baz z innego terytorium niż Syria ! Gdyby tam w Syrii były wojska Rosyjskie , lądowe z pełnym uzbrojeniem , można domniemywać że konflikt już by pomału się kończył - a uchodźców w EUROPIE zachodniej nie przybywało by ?

 12. edi

  Syria NIGDY już nie będzie w swoich granicach. Kurdowie nie oddadzą swoich ziem a reszta Syrii nigdy nie będzie kontrolowana tak jak Afganistan.

  1. sylwester

   kurdowie nic nie mają mają taką ograniczoną państwowość jak Baskowie w hiszpani

 13. olo

  USA powinna ZAORAĆ Assada za LUDOBÓJSTWO. Assad wymordował już < 200 000 Syryjczyków. Rosja też morduje Syryjczyków i unika bombardowania ISIS w której walczy kilka tys Rosjan.

  1. Ktos wie?

   Ilu cywili zabilo USA przez ostatnie pół wieku? Pol Pota juz przegonili na pewno.

Reklama