Reklama

Geopolityka

Republika Korei stanowczo odpowie na prowokacje Pjongjangu

Autor. Ministry of National Defense, Republic of Korea/Facebook

Po wtargnięciu północnokoreańskich dronów nad Koreę Płd. prezydent tego kraju Jun Suk Jeol nakazał urzędnikom, by stanowczo odpowiadali na prowokacje Pjongjangu bez obaw o posiadaną przez niego broń jądrową – ogłosiła w środę sekretarz prasowa Juna, Kim Eun Hie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Prezydent Jun powiedział im, by jednoznacznie karali i odpowiadali na wszelkie prowokacje Korei Północnej, oceniając, że jest to najpotężniejsza metoda odstraszania od nich. Podkreślił również, że nie możemy się obawiać ani wahać tylko dlatego, że Korea Północna posiada broń jądrową" – powiedziała dziennikarzom Kim.

Czytaj też

Według źródła agencji Yonhap prezydent Korei Płd. rozkazał, aby północnokoreańskie drony były zestrzeliwane, jeżeli będzie to konieczne. Za każdego drona wysyłanego przez Koreę Północną, Korea Południowa ma w odwecie podrywać dwa lub trzy własne – dodał.

Reklama

„Rozkazał nam wysyłać dwa lub trzy drony w odpowiedzi na każdego z Korei Północnej. Wydał rozkaz, że powinniśmy je zestrzeliwać, jeśli będzie to konieczne, i podejmować odpowiednie kroki w miarę możliwości" – przekazał wysokiej rangi urzędnik, zastrzegając sobie anonimowość.

W poniedziałek pięć bezzałogowych statków powietrznych z Korei Płn. przeleciało przez linię demarkacyjną oddzielającą państwa koreańskie. Jeden z nich doleciał aż nad północną część Seulu. Południowokoreańskie wojsko przez pięć godzin starało się zestrzelić drony, ale operacja zakończyła się niepowodzeniem.

Czytaj też

Południowokoreańska armia publicznie przeprosiła we wtorek, że nie zdołała zestrzelić dronów. W środę przeprosiny złożył w parlamencie minister obrony Li Dzong Sup. Zaznaczył, że drony nie dotarły nad centralną dzielnicę Yongsan w Seulu, gdzie znajduje się kancelaria prezydenta.

Było to pierwsze wykryte wtargnięcie północnokoreańskich dronów w przestrzeń Korei Południowej od pięciu lat. Według ekspertów ukazało nowy poziom złożoności w sytuacji bezpieczeństwa Korei Płd., która skupiała się dotąd głównie na zagrożeniu rakietowym i nuklearnym, a nie na małych, trudnych do zestrzelenia obiektach latających. Pojawiają się obawy, że drony mogłyby przenosić broń biologiczną lub chemiczną.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. rED

    Żenujące....

Reklama