Reklama

Geopolityka

Chińskie samoloty wojskowe naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu

Fot. Chairman of the Joint Chiefs of Staff/Flickr/CC BY 2.0/
Fot. Chairman of the Joint Chiefs of Staff/Flickr/CC BY 2.0/

27 chińskich samolotów wojskowych naruszyło w niedzielę strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Tajwanu - poinformował resort obrony w Tajpej. W tym czasie na wyspę przybyła 10-osobowa delegacja parlamentarzystów z Litwy, Łotwy i Estonii.

Wśród 27 samolotów chińskiej armii znalazło się pięć samolotów bombowych Xian H-6 zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych, osiem myśliwców Shenyang J-16, sześć myśliwców Chengdu J-10, cztery myśliwce Shenyang J-11, dwa samoloty wczesnego ostrzegania Shaanxi KJ-500, samolot transportowy Shaanxi Y-9 oraz, po raz pierwszy, nowo wyprodukowany powietrzny tankowiec Xian Y-20U.

Samoloty wtargnęły do południowo-zachodniej części strefy ADIZ w bliskiej odległości od archipelagu Dongsha (Pratas) i wykonały dłuższy manewr, połowicznie okrążając Tajwan.

Jak podkreślił tajwański resort obrony w oświadczeniu, w odpowiedzi na naruszenia strona tajwańska wysłała własne samoloty bojowe, by monitorowały sytuację. Włączone zostały również systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano ostrzeżenia radiowe.

W listopadzie armia chińska niemal codziennie wysyłała samoloty lub małe grupy samolotów do tajwańskiej ADIZ, niedzielne naruszenie było jednak wyjątkowo liczne. Ostatni rekord naruszeń miał miejsce w październiku, gdy w ciągu jednego dnia w tajwańskiej ADIZ znalazło się 56 samolotów ChRL.

image
Reklama

Spekuluje się, że wtargnięcie w ADIZ na taką skalę może być związane z wizytą parlamentarzystów krajów bałtyckich. Delegacja deputowanych ma wziąć udział w zaplanowanym na przyszły tydzień Otwartym Forum Parlamentarnym (Open Parliamentary Forum).

„Łącznie 27 samolotów Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wdarło się dzisiaj do naszego ADIZ. Akcja przymusu Komunistycznej Partii Chin ma oczywiście rzucić Tajwan na kolana i trzymać nasz z dala od demokratycznych partnerów. Nie łudźcie się: nigdy nie ugniemy się pod presją KPCh. Nigdy, nigdy nigdy!” – tak wtargnięcie skomentował na Twitterze szef resortu spraw zagranicznych Joseph Wu.

Jak podała tajwańska Centralna Agencja Informacyjna, delegacja parlamentarzystów ma w planach spotkanie z prezydent Caj Ing-wen, premierem Su Ceng-changiem, przewodniczącym Juanu Legislacyjnego (parlamentu) You Si-kunem, a także udział w oficjalnej kolacji z ministrem spraw zagranicznych Josephem Wu.

W ostatnich miesiącach relacje Litwy i Chin uległy znacznemu ochłodzeniu. W maju Litwa zdecydowała się na opuszczenie formatu współpracy Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, znanego pod nazwą 17+1, co spotkało się z ostrą reakcją władz w Pekinie.

W listopadzie chińskie MSZ poinformowało, że w odpowiedzi na otwarcie w Wilnie Tajwańskiego Biura Przedstawicielskiego Chiny obniżają rangę relacji dyplomatycznych z Litwą; w oświadczeniu chińskiego MSZ stwierdzono, że użyte w nazwie biura słowo "Tajwan" tworzy "fałszywe wrażenie", że na świecie są "jedne Chiny i jeden Tajwan".

W zeszłym tygodniu Pekin poinformował o wstrzymaniu wydawania wiz w chińskiej ambasadzie na Litwie. Jako powód wskazano przyczyny techniczne.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Ech

  Strefa indetyfikacji - to nie Tajwanska przestrzen. To przestrzen miedznarodowa.

  1. Zaciekawiony

   No i co z tego¿

 2. Outor

  Nie "naruszyły" tylko "wleciały". Defence24 ma być portalem informacyjnym, czy czyimś organem?

  1. Wawiak

   Fakt, mogli napisać: wlecieli bez zgody, wlecieli bez pozwolenia, wlecieli nieproszeni, wtargnęli etc. Zamiast tego można napisać, że naruszyli. Będzie to znaczyło dokładnie to samo. Żadne z powyższych nie jest pozytywne.

  2. SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU

   Subtelność operowania pojęciami z zakresu wojskowego wymaga odpowiednich słów ...więc słowo "naruszyły " jest jak najbardziej zasadna .....baczność spocznij

  3. Ech

   Jakiej zgody. To nie jest niebo Tajwanskie. Poczutaj doucz sie.

 3. Kamil

  panowie mamy tu dobrze znanego niejakiego Sławomira Grzywa z innych portali tutaj pod nickiem OTVARTY

 4. Otvarty

  No ile można pisać i przekonywać. Tajwan to zbuntowana prowincja ChRL która uznał cały świat włącznie z USA. Jakikolwiek pomoc dla Tajwanu jest nie do przyjęcia dla Pekinu i to jest zrozumiałe. Zróbmy wszystko by pokojowo to się odbyło. USA nie pomaga USA mataczy i dzieli. Dziękuję i pozdrawiam

  1. I dlatego nie dalej jak w 2050 Tajwan obejmie władzę nad całymi Chinami.

  2. Otvarty

   No no a zaraz potem się obudzisz. Zapoznaj się z historią i sytuacja polityczna a potem pisz tylko z głów a bo póki co wyszedłeś ma trola

  3. Wawiak

   Czego Chińczykom z ChRLD życzy każdy człowiek, który dobrze o nich myśli.

Reklama