Reklama

Geopolityka

Chiński dron bojowy przeleciał wokół Tajwanu

Chiński dron Tengden TB-001
Autor. Infinty 0/Wikipedia/CC BY-SA 4.0

Resort obrony Tajwanu poinformował w piątek, że wyspę okrążył chiński dron bojowy nowego rodzaju, który według państwowych mediów ChRL może przenosić więcej uzbrojenia niż poprzednie modele. Agencja Reutera wpisuje to w narastające napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ministerstwo obrony w Tajpej poinformowało w codziennej aktualizacji na temat chińskich działań wojskowych wokół wyspy, że w ciągu ostatniej doby 19 chińskich maszyn latających naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Tajwanu.

Jedną z nich był dron typu TB-001, który okrążył Tajwan. Najpierw przekroczył Cieśninę Bashi, oddzielającą wspomniany kraj od Filipin, a następnie przeleciał na wschód od wyspy, po czym skierował się z powrotem w stronę wybrzeża Chin – wynika z informacji tajwańskiego resortu.

Reklama

Państwowe chińskie media określały TB-001 mianem „skorpiona o dwóch ogonach". Publikowały zdjęcia maszyny z pociskami podwieszonymi pod skrzydłami i twierdziły, że jest ona zdolna do prowadzenia misji na dużych wysokościach i na dalekim dystansie. TB-001 jest jednym z największych dronów w chińskim arsenale i ma zasięg lotu 6000 km. Chiny wcześniej rozmieściły drona podczas ćwiczeń wojskowych, które zakończyły się 10 kwietnia i obejmowały symulację ukierunkowanych ataków i blokady Tajwanu – jak przekazał The Straits Times.

Nie był to pierwszy raz, kiedy chiński dron latał wokół Tajwanu, ale najprawdopodobniej po raz pierwszy zrobił to całkowicie w tajwańskiej strefie obrony powietrznej.

YouTube cover video

Chińskie siły powietrzne prowadziły w pobliżu Tajwanu manewry, które nazywały misjami „okrążania wyspy", z udziałem bombowców H-6, zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

W czasie najnowszych napięć nie doszło do wymiany ognia, a chińskie samoloty nie wleciały w przestrzeń powietrzną Tajwanu – zaznacza Reuters. ADIZ to arbitralnie wydzielona część międzynarodowej przestrzeni powietrznej, którą władze Tajwanu monitorują i wymagają od wlatujących w nią samolotów, aby zgłaszały to z wyprzedzeniem.

Czytaj też

Ministerstwo Obrony wyspy poinformowało, że oprócz lotów chińskich samolotów bojowych, okręty chińskiej marynarki wojennej były zauważone w okolicy. Ministerstwo poinformowało, że 19 samolotów przeleciało nad linią środkową Cieśniny Tajwańskiej, która oddziela wyspę od lądu. Mówi się, że obejmowały one pięć samolotów Su-30 i dwa myśliwce J-16.

Krótko po tym, jak Tajwan poinformował, że wykrył chińskie samoloty bojowe tego samego dnia, samolot rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych P-8A Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej przeleciał nad wodami międzynarodowymi przez Cieśninę Tajwańską – ogłosiła VII Flota US Navy. Poprzedni taki przelot spotkał się ze stanowczym protestem Chin.

Czytaj też

„Działając w Cieśninie Tajwańskiej w zgodzie z międzynarodowym prawem, Stany Zjednoczone promują prawa i swobody żeglugi dla wszystkich krajów (...) Tranzyt samolotu przez Cieśninę Tajwańską demonstruje oddanie Stanów Zjednoczonych sprawie wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku" – oświadczyła VII Flota USA w komunikacie.

Francuski senator, były minister obrony Alain Richard oświadczył tymczasem w piątek w czasie spotkania z prezydent Tajwanu Caj Ing-wen, że również francuski okręt wojenny przepłynął niedawno Cieśniną Tajwańską – podała agencja Reutera.

Czytaj też

„W opinii naszego parlamentu bezpieczeństwo Tajwanu jest dla nas ważną kwestią i zachęcamy nasze władze, aby pozostawały czujne w sprawie bezpieczeństwa w cieśninie, jak ponownie zademonstrowało niedawne przepłynięcie naszego okrętu" – zapewnił Richard.

Senator nie sprecyzował, kiedy dokładnie miało to miejsce, a rządy Francji i Tajwanu nie potwierdziły szczegółów. Tajwańskie ministerstwo obrony informowało w kwietniu, że odnotowało rejs.

Czytaj też

Tymczasem chińskie władze powiedziały 27 kwietnia, że Tajwan zaprasza "wilki" czyli USA na Tajwan przedstawicieli forum amerykańskiego przemysłu obronnego, a amerykański kompleks wojskowo-przemysłowy dąży do eksportu wojny dla zysku. Amerykańsko-Tajwańska Rada Biznesu wraz z Tajwańską Radą ds. Rozwoju Handlu Zewnętrznego organizuje w Tajpej Forum Przemysłu Obronnego Tajwan-USA na początku maja. Wspólne forum, bardzo zaniepokoiło władze Chinach, ponieważ jak głoszą medialne doniesienia wielu amerykańskich przedstawicieli firm odwiedzi Tajwan i w czasie tego spotkani może dojść do uzgodnienia zwiększenia produkcji amunicji, by wyspa mogła się skutecznie i długo bronić w czasie ewentualnego konfliktu. Obecnie USA zmaga się z ogromnymi problemami z nadążeniem z produkcją amunicji dla siebie, Ukrainy i jeszcze musi wspierać sojuszników.

Czytaj też

Chiny na początku kwietnia przeprowadziły ćwiczenia symulujące zamknięcie wyspy po spotkaniu między prezydentem Tajwanu Tsai Ing-wenem a przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthy w Kalifornii. Chiny sprzeciwiają się wszelkim wymianom na szczeblu oficjalnym między Tajwanem a innymi rządami.

Czytaj też

Komunistyczne władze Chin uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część swojego terytorium i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Większość Tajwańczyków nie jest zainteresowana przejściem pod władzę Pekinu, a tajwański rząd zapowiada obronę wolności i demokracji

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. ostatni

    Swoja droga na jesien planuje byc na Tajwanie - porownam wiec na zywo z Chinami (W chinach juz bylem)

Reklama