Geopolityka
Chiny straszą Tajwan ćwiczeniami i prowadzą symulację uderzeń na wyspę
W ramach trzydniowych ćwiczeń wojskowych w niedzielę wokół Tajwanu manewry prowadzi 9 chińskich okrętów i 58 samolotów, w tym myśliwce i bombowce - poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony. USA zapewniły, że mają wystarczające środki i siły, by zapewnić pokój i stabilność w regionie.
Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) ogłosiła w piątek wieczorem trzydniowe ćwiczenia wokół Tajwanu. W sobotę do godziny 16 czasu lokalnego Chiny wysłały 71 samolotów wojskowych i dziewięć okrętów do działań w okolicy Tajwanu. Marynarka i lotnictwo CHRL przeprowadzają próbę okrążenia wyspy.
Czytaj też
Instytut Amerykański na Tajwanie, de facto ambasada USA na wyspie, ogłosił, że Stany Zjednoczone monitorują działania chińskich sił zbrojnych. Rzecznik Instytutu powiedział, że kanały komunikacyjne między Waszyngtonem a Pekinem pozostają otwarte, a USA konsekwentnie wzywają Chiny do zachowania powściągliwości w tych działaniach, i aby nie naruszały status quo. Stany Zjednoczone są "zdecydowanie przekonane", iż mają wystarczające środki i siły, by zapewnić pokój i stabilność w regionie - dodał.
Chińska armia poinformowała także, że przeprowadziła symulację polegającą na precyzyjnych uderzeniach na kluczowe cele na Tajwanie oraz na pobliskich wodach. Reuters poinformował również, że w okolicy Cieśniny Tajwańskiej doszło do "spotkania" 10 tajwańskich i 10 chińskich okrętów wojennych, nie doszło między nimi do żadnej interakcji.
#Chinese media: A computer generated animation by the #PLA Eastern Theater Command shows its mock joint precision strikes on #Taiwan on Sunday.pic.twitter.com/013UK2s7SH
— Indo-Pacific News - Geo-Politics & Military News (@IndoPac_Info) April 9, 2023
W sobotę 45 chińskich samolotów naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej, stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między oboma stronami.
Czytaj też
Ćwiczenia armii chińskiej rozpoczęły się dzień po powrocie prezydent Tsai Ing-wen z 10 dniowej wizyty w Ameryce Środkowej. W drodze do Gwatemali i Belize samolot prezydent międzylądował w Nowym Jorku, a w drodze powrotnej w Los Angeles, gdzie Tsai spotkała się ze spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym. Pomimo braku stosunków dyplomatycznych między USA a Tajwanem Waszyngton przez lata pozwalał prezydentom tego państwa na „międzylądowania" w USA podczas ich podróży do krajów Ameryki Łacińskiej lub Karaibów.
Dotychczasowy rekord naruszeń ADIZ został ustanowiony w grudniu 2022, gdy 47 chińskich samolotów naruszyło linię mediany.
Chinol
"naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) "- Warto wiedziec ze to nie ma nic wspolnego z terytrium czy prawem miedznardowym. To taka strefa identyfikacji dowolnie wybrana. Cos jak np boje na srodku atlantyku by obserwawac okrety.