Reklama

Geopolityka

5 samolotów VIP ze specjalnej rezerwy. Kownacki ujawnia harmonogram kontraktów

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki ujawnił harmonogram związany z postępowaniem na samoloty dla VIP. „W ramach realizacji procedury udzielenia zamówienia publicznego, 30 sierpnia br., przekazano ogłoszenie o zamówieniu do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej” – zapowiedział wiceminister. Zakup samolotów dla VIP będzie finansowany ze specjalnej rezerwy, powyżej  wydatków obronnych na poziomie 2% PKB.

W ciągu najbliższych kilku dni dokument ten zostanie opublikowany i jednocześnie upubliczniony na stronie internetowej Inspektoratu Uzbrojenia. Przedmiotem zamówienia jest pozyskanie odpowiednio dwóch samolotów „małych” oraz trzech samolotów „średnich” (w tym jednego używanego w konfiguracji pasażerskiej) wraz  z pakietem logistycznym, szkoleniowym oraz dokumentacją techniczną. 

Ta decyzja została zrealizowana bardzo szybko, niecałe 2 miesiące temu, rząd pani premier Beaty Szydło podjął decyzję o tym, że zakup samolotów dla najważniejszych osób w państwie będzie realizowany na podstawie specjalnego programu rządowego. W 2 miesiące udało się przeprowadzić, w ministerstwie obrony narodowej, całość procedury, która pozwoliła na przygotowanie dokumentów umożliwiających na ogłoszenie przetargu

sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki

Ministerstwo Obrony Narodowej zakłada, że wybór najkorzystniejszej oferty oraz podpisanie umowy na samoloty „małe” nastąpi jeszcze w tym roku, natomiast umowa na samoloty „średnie”, z uwagi na dużo bardziej skomplikowany przedmiot zamówienia oraz zastosowany tryb udzielenia zamówienia, zawarta zostanie w pierwszym kwartale roku 2017.  Wiceminister poinformował również, iż planuje się, że utrzymanie i realizacja lotów będzie realizowana przez jednostkę wojskową - 1. Bazę Lotnictwa Transportowego, która mieści się na Okęciu. 

Średnie samoloty mają być wyposażone w systemy samoobrony. Będą miały możliwość lądowania na lotniskach wojskowych.

Zakup samolotów dla VIP będzie finansowany ze specjalnej rezerwy, powyżej  wydatków obronnych na poziomie 2% PKB. Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów na program wieloletni ma trafić łącznie 1,7 mld zł w latach 2016-2021, w tym 850 mln zł w roku 2016 i 200 mln zł w roku 2017.

Co bardzo istotne, środki ewentualnie niewykorzystane w danym roku będą przechodzić na lata następne. Dzięki temu, nawet w wypadku ewentualnego opóźnienia podpisywania umów w stosunku do pierwotnych planów, program ma być zrealizowany bez negatywnego oddziaływania na budżet MON.

JP/RS/PAP

Reklama

Komentarze (20)

 1. S

  A czym mieliby uciekać z kraju na wypadek wojny, to przecież oczywiste że samoloty dla VIP to priorytet.

 2. Piłsudski

  2 Miesiące przetarg kurde myślę że przetargi na wojskowy sprzęt też będą w takim ekspresie wiem marzenie ahahahha

 3. Kilimek

  aż 5 - a to nie za dużo jak na nasz kraj? taką ilością to można niemal cały Sejm, RM i Prezydenta przewieźć...uważam że 3 to optymalna liczba...Ale co tam kto "bogatemu" zabroni.

  1. Eryk

   jak stać samą Warszawę by stracić 4 miliardy na "dzikiej prywatyzacji" , to tyle co wydatki MON w 2014 roku

 4. kriss

  No i w końcu będą nowe samoloty :) Bo to wstyd żeby takie państwo jak Polska nie posiadało nowoczesnych samolotów dla VIPów :) Może w końcu zostanie przełamana ta niemożność ::)

  1. ja

   Mnie to jakoś nie boli. Dopóki nie zaspokoją potrzeb w newralgicznych dziedzinach (nawet ich nie wymienię, bo jest tego za dużo) powinni latać rejsowymi, a tam, gdzie się da dojechać pendolinem albo inną komunikacją publiczną.

 5. FrutiTuti

  A caracali nima ;(.

  1. Kilimek

   a po co EC725 Caracal jak już jest pierwszy egzemplarz W3 Sokół z silnikami z MotorSicz (a to dopiero początek) za ułamek tej EC. Na 500+ wystarczy, na węgiel... wilk syty i prezes zadowolony... próbuje myśleć niczym MON choć to trudne...

 6. czarny

  Zaraz, zaraz, a gdzie dialogi techniczne, analizy strategii itp? Jak chodzi o sprzęt do wożenia własnej d..y to postępowanie i wdrożenie w rok potraficie załatwić, a jak chodzi o bezpieczeństwo Polaków to nawet amunicji nie potraficie zakupić. Same przekroje i ślepaki! Zaiste dobra to zmiana. Czy kultywowanie historycznych tradycji ma polegać na kontynuowaniu rządu na uchodźstwie?

  1. No Doubt

   Różnica jest taka, że tych samolotów do produkcji nie dostanie PGZ czy inne spółeczki, tylko zostaną kupione z "półki". W ten sposób kupują Litwini i sprawnie im to wychodzi.

 7. wz

  Jak tak można? Przetarg ma potrwać tylko kilka miesięcy, żadnych dialogów technicznych, sympozjów, faz analityczno-koncepcyjnych i redefinicji? Mam nadzieję że kupicie samoloty z polskich zakładów które robią świetne samoloty Bryza a nie będziecie przepłacać za wyroby Airbusa i Boeinga które nie dają Polakom pracy xD

 8. darek

  po co 5 samolotów ?! nie wystarczą dwa??1

  1. cynik

   moze beda transportowac zakupiony rowniez z budzetu MON wegiel

  2. dominick

   rodziny polityków w dwóch samolotach

 9. cywil

  Dotąd myślałem, że wojna nie grozi, teraz nagłe przyspieszenie dla środków ewakuacji władzy (aż 5 samolotów zamiast góra dwóch) daje sporo do myślenia.

 10. MK

  Nie wiem czy 5 to nie za mało... Czy 5 samolotów wystarczy do załadowania siebie z rodzinami i jakimś podstawowym dobytkiem? Powinno być 10 samolotów 100 osobowych i 5 herkulesów. Co najmniej.

 11. Mucha

  A gdzie śmigłowce dla armii?

  1. nikt ważny

   A po co? I dla jakiej armii? Znaczy gdzie ona jest?

 12. Moshe Schwantz

  ...to bardzo ciekawe, że środki niewykorzystane przejdą - szkoda, że na obronę nie idą w ten sposób, tylko na środki ucieczki z Polski.

  1. Podbipięta

   Ano szkoda.Ale zważ Wasze że samoloty owe zakupione zostaną tak jak Efy (spoza budżetu MON).Jaskółka jakowaś jest. P.S. Przez Kuty teraz się nie da!

 13. Rp

  Na wygodne samoloty dla siebie mają ale na auta dla wojska juz nie. Dokonania Macierewicza są doniosle: mundur galowy z lat 30tych XXw. , samoloty dla vip. Dotacje dla górników tyle zrobiła w ciągu ostatniego roku.

  1. say69mat

   ...??? Czego oczekujesz od osoby o profilu psychologicznym Antoniego Macierewicza, partyjnego ideologa i skrajnego idealisty??? Gdzie racje ideologiczne determinują rozwiązania wymagające apolitycznego racjonalizmu. Przecież racje ideologiczne i racjonalizm wzajemnie się wykluczają. Jak to rewelacyjnie nam udowadnia historia polityczna i militarna IIRP.

 14. cynik

  Niech lataja CASAmi, jak zwykle na cos najmniej potrzebnego pieniadze sie znajda.

  1. Marek

   Kolejne zwrotki tej "piosenki" słyszałem od czasów SLD. Szkoda tylko, że jednym z jej refrenów był paskudny dzwon o glebę.

 15. RRR

  Sprawdzalem na stronie IU, nie ma ogłoszenia o przetargu....

 16. Roman

  Jak to już kiedyś powiedziano: "jeden bajer, drugi bajer ale musi być embrajer". Do tego chyba to się sprowadzi.

 17. wz

  Jak się chce to można szybko. Szkoda że inne programy modernizacyjne takie ważne nie są.

 18. LUKE

  To bedzie 2 x E175 2 x 737 i 1 x 757

 19. kle

  szkoda ze innych przetargow MON nie jest w stanie zrealizowac w 2 miesiace. Co ja mowie, 2 lata to za malo...

 20. rcicho

  Te samoloty nie powinny być kupowane z budżetu MON.

Reklama