Reklama

Geopolityka

DSEI 2015: Rakiety przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu Thales dla Tajlandii

Fot. Thales
Fot. Thales

Thales potwierdza, że Tajska Armia Królewska zamówiła dodatkowe rakiety bardzo krótkiego zasięgu STARStreak wraz z wyrzutniami Lightweight Multiple Launcher.  Podpisana podczas DSEI 2015 umowa ma stanowić uzupełnienie dla pierwotnego kontraktu w tej sprawie z 2012 roku.

Thales potwierdza, że Tajska Armia Królewska zamówiła dodatkowe rakiety bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD) typu STARStreak. Wraz z rakietami Tajlandia otrzyma także mobilne wyrzutnie Lightweight Multiple Launcher. Według dostępnych informacji Tajowie nie zdecydowali się więc na zakup najnowszej wersji tego systemu oznaczonej LML–NG (Next Generation). Podpisany podczas DSEI 2015 kontrakt stanowi uzupełnienie pierwotnej umowy w tej sprawie z 2012 roku. Rakiety STARStreak mają pełnić kluczową rolę w systemie obrony przeciwlotniczej Królestwa Tajlandii.

Starstreak HMV (High Velocity Missile) to system rakietowy bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), produkowany przez firmę Thales. Rakieta tego systemu osiąga prędkość ponad 3 Machów i ma zasięg od 0,3 do 7 km. Specyfiką tego systemu jest posiadanie nie jednej, ale 3 głowic, które w ostatniej fazie lotu oddalają się od siebie o jeden do dwóch metrów, znacznie zwiększając skuteczne pole rażenia celów. Naprowadzenie odbywa się w wiązce laserowej, a cel rażony jest energią kinetyczną uderzenia. Pociski STARStreak charakteryzują się niską masą, wynoszącą ok. 14  kg i niewielkimi rozmiarami - rakieta ma tylko 1,397 m długości. System w wersji mobilnej może być więc obsługiwany przez jednego żołnierza.

Rakiety STARStreak znajdują się na wyposażeniu sił zbrojnych Wielkiej Brytanii i RPA. Broń produkowana jest od 1986 roku i do tej pory powstało ponad 7000 pocisków tego typu. Obecnie wytwarzana jest już druga generacja pocisków tego typu. Podczas DSEI 2015 zamówienie na tą broń złożyła także Malezja. 

Reklama

Komentarze

    Reklama