Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: ABW aresztowało dżihadystę w Toruniu; Nowa ustawa antyterrorystyczna koniecznością; Polscy żołnierze już na Bliskim Wschodzie; Gen.Polko o udziale polskich żołnierzy w koalicji antyterrorystycznej; Przetarg na samoloty dla VIP-ów

Mercedes klasy G wykorzystywany przez JW GROM fot. D.Sadza/D24
Mercedes klasy G wykorzystywany przez JW GROM fot. D.Sadza/D24

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Tomasz Ciechoński, Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, "Dżihadysta z Torunia?": Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o związki z Państwem Islamskim. "Dawida K. zatrzymała we wtorek w mieszkaniu jego babci w Toruniu bydgoska delegatura ABW. Działała na polecenie Prokuratury Okręgowej w Toruniu. Powód: wpisy, nagrania i zdjęcia, które udostępniał na Facebooku od sierpnia 2015 r. Śledczy ocenili, że pochwalał zabójstwa dokonywane przez terrorystów z Państwa Islamskiego oraz inne przestępstwo -podjęcie służby w obcej formacji wojskowej. Miał też nawoływać do nienawiści. Grozi mu do trzech lat więzienia."


Maciej Wąsik, Rzeczpospolita, "Mądry przed szkodą": Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz zastępca ministra koordynatora służb specjalnych - Maciej Wąsik - w artykule swojego autorstwa broni nowej ustawy antyterrorystycznej, odpierając ataki krytyki zarówno ze strony opozycji jak i instytucji publicznych. Autor przekonuje o konieczności nowych uprawnień dla służb oraz o wzmocnieniu ochrony życia przez państwo w dobie terroryzmu.


AN, Super Express, "Polscy żołnierze już w Iraku": "Znane są szczegóły wylotu polskich żołnierzy do Kuwejtu i Iraku. Ujawnił je w Sejmie wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski (38 L). Do Iraku Polacy wylecieli w poniedziałek. - To 60 żołnierzy i pracowników wojsk specjalnych, którzy mają szkolić wojska irackie. Mają oni zakaz angażowania się w walkę - mówił Szatkowski. 29 osób wyleciało do Kuwejtu. Będą obsługiwać cztery myśliwce F-16, które nad Irakiem mają wyszukiwać cele dla żołnierzy. Samoloty polecą tam 5 lipca. Misja potrwa do końca roku."


Roman Polko, Gazeta Polska Codziennie, "Polska w koalicji przeciw IS": Ekspert komentuje udział Polaków w misji przeciw Państwu Islamskiemu. "Dobrze, że Polska uczestniczy w koalicji przeciw IS. Jeśli chcemy, by NATO miało realną siłę, musimy sami być aktywni. Myślenie jedynie o bezpieczeństwie flanki wschodniej to za mało. Nasza zdolność do realizacji, wraz z koalicjantami, zadań związanych z innymi zagrożeniami, np. terrorystycznym, wzmacnia Sojusz. Udział w misji ma również walor szkoleniowy. Nasi żołnierze tylko wtedy będą mogli kolektywnie realizować misję obrony Polski, jeśli będą wspólnie z naszymi partnerami szkolili się i realizowali inne zadania."


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Flota dla VIP-ów": Najprawdopodobniej we wrześniu zostanie ogłoszony przetarg na zakup czterech nowych samolotów oraz jednego używanego do przewozu najważniejszych osób w państwie. "Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zakup dwóch nowych małych samolotów (zabierających około 20 pasażerów na pokład) i dwóch średnich (z około 100 miejscami dla pasażerów). Małe służyłyby do podróżowania po Polsce i Europie, średnie można by wykorzystywać do przewozu prezydenta, premiera lub ministrów do dalej położonych państw - na Bliskim i Środkowym Wschodzie oraz do Ameryki Północnej. Jest też rozważana opcja kupienia jednego średniego używanego samolotu, ale to jeszcze nie zostało zdecydowane. Rozpisanie przetargu zaakceptował Komitet Stały Rady Ministrów, a teraz dokumenty w tej sprawie trafią na posiedzenie Rady Ministrów."


Katarzyna Kapczyńska, Puls Biznesu, "PGZ szykuje się do szczytu NATO": Szczyt NATO, który się odbędzie w Warszawie, w dniach 8-9 lipca będzie okazją dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej do pozyskania nowych kontraktów oraz strategicznych wspólników.  

Reklama

Komentarze

    Reklama