Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Co Rosjanie pokażą na Paradzie Zwycięstwa [ANALIZA]

 • Photo: MEADS.
  Photo: MEADS.
 • Photo: PCO S.A.
  Photo: PCO S.A.

Moskiewska Parada Zwycięstwa nad III Rzeszą jest okazją do przedstawienia publiczności nowinek, które wchodzą na wyposażenie SZ FR. Tak jest i tym razem. Z nowości na Placu Czerwonym zobaczymy arktyczne wersje systemów przeciwlotniczych Tor i Pancyr oraz nowy, zmodernizowany T-72B3.

Tor jest znanym jeszcze z lat 80-tych systemem krótkiego zasięgu (zas. maks. 12-15 km), który cały czas przechodził modernizacje, zwiększające jego mobilność, czy efektywność. W chwili obecnej do służby wchodzi jego najnowszy wariant – Tor-M2, który de facto jest modułowym systemem przygotowanym w różnych wersjach dla różnych platform. I tak Tor-M2E jest wersją na podwoziu gąsienicowym, Tor-M2K na podwoziu kołowym, a Tor-M-2KM jest modułem bojowym, który można umieścić na dowolnej platformie/podłożu, np. na przyczepie lub pokładzie okrętu. Ten ostatni wariant jest niezwykle uniwersalny, o czym świadczy fakt próbnych strzelań z pokładu fregaty Projektu 11356 „Admirał Grigorowicz” w październiku 2016 r. - moduł bojowy został w improwizowany sposób umieszczony na lądowisku dla śmigłowców i odbył strzelania.

Czytaj też: System przeciwlotniczy Tor-M2. Rosyjska odpowiedź na broń precyzyjnego rażenia.

Tor-M2 charakteryzuje się lepszymi parametrami wykrycia, przechwycenia i zniszczenia celu powietrznego, w tym także niewielkiego gabarytowo w rodzaju rakiety manewrującej, czy bezzałogowca. Bardzo istotnym powiększeniem efektywności Tor-M2 jest możliwość prowadzenia ognia z marszu, co ma kapitalne znaczenie w przypadku osłony przeciwlotniczej poruszających się kolumn zmechanizowanych. Do tej pory wozy ogniowe musiały zatrzymywać się na czas prowadzenia ognia, teraz mogą robić to z marszu. Na poligonie Kapustin Jar przeprowadzono udane próby ogniowe tego typu – wóz bojowy systemu Tor-M2 przemieszczał się z prędkością 25 km/h, po czym skutecznie wykonał zadanie ogniowe (wykrył, przechwycił i zniszczył cel z odległości 8 km).

Tor-M2U. Fot. Vitaly Kuzmin/Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License

Pokazane na paradzie systemy tzw. arktyczne, a więc przeznaczone do działania w surowych warunkach dalekiej północy, wpisują się w prowadzony od kilku lat proces wzmacniania potencjału SZ FR pod kątem prowadzenia działań operacyjnych na tym obszarze. Poza zmianami strukturalnymi (np. powołanie niedawno sztabu 14 KA), rozbudową baz, elementem tego procesu jest także wdrażanie do służby nowych pojazdów arktycznych, w tym wszędołazów, czy gąsienicowych maszyn dwuczłonowych (przegubowych).

Właśnie połączenie uniwersalnych modułów bojowych Tora i Pancyra z dwuczłonowym (przegubowym) nośnikiem arktycznym DT-30PM, przyniosło systemy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu przeznaczone do operowania na obszarze arktycznym.

DT-30PM-T1 (9A331MDT) to system rakietowy Tor-M2DT (9K331MDT) osadzony na dwuczłonowym, gąsienicowym pojeździe arktycznym DT-30PM. Moduł bojowy umieszczony jest na drugim członie transportera. Sygnatura PM oznacza standardowy transporter wykorzystywany przez rosyjską armię - pojazd amfibijny (pływający), opancerzony.

Z kolei Pancyr-SA, to wersja Pancyra przeznaczona dla Arktyki, więc można przypuszczać, że sygnatura A oznacza – arktyczny. Moduł bojowy Pancyr-S z 18 pociskami osadzony został także na drugim członie transportera przegubowego DT-30PM. Nieznane są szczegóły modyfikacji arktycznych, ale warto wspomnieć, że są efektem długotrwałych prób i testów. Trzy wozy bojowe Pancyr-S przez trzy lata testowane były w warunkach dalekiej północy.

Czytaj też: Najnowsze Pancyry w Syrii. "Pokaz Moskwy".

System obrony przeciwlotniczej Pancyr-S zamontowany na transporterze DT-30PM. Fot. Vitaly Kuzmin/Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License

DT – uniwersalna platforma gąsienicowa - to radziecki przegubowy transporter wojskowy jeszcze z okresu zimnej wojny, który powstał w różnych wersjach - DT-10P, DT-20P i DT-30. DT-30 Witjaź porusza się na dwóch zestawach gąsienic i cechuje się dobrymi właściwościami trakcyjnymi w śniegach i lodach, błotnych bezdrożach itp. Pojazd może działać w deklarowanym zakresie temperatur -50 do 40 stopni C. Wykorzystywana przez wielkie przedsiębiorstwa państwowe (np. Gazprom) i SZ FR, wersja DT-30 może ciagnąć jeszcze trzeci przegub (nieaktywny).

Przegubowy transporter DT-30PM poddany został wymagającym próbom w warunkach arktycznych i przewidziany jest jako jeden ze środków transportu i nośnik uzbrojenia dla tzw. brygad arktycznych (np. dla 80. Brygady).

System obrony przeciwlotniczej 9K331MDT Tor-M2DT zamontowany na transporterze DT-30PM. Fot. Vitaly Kuzmin/Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License

Notowany jest, co prawda, niewielki poślizg w planach, jednak nie ulega wątpliowości, że jeszcze w tym roku na wyposażenie brygad arktycznych wejdą pierwsze Tor-M2DT i Pancyr-SA. Dzięki temu wyposażone w jednolitą, uniwersalną platformę gąsienicową zmechanizowane pododdziały arktyczne zachowają wysoką mobilność w warunkach arktycznych, z zapewnieniem silnej obrony przeciwlotniczej na postoju i w marszu.

Drugą nowością defilady będzie zmodernizowany T-72B3, który już jest w służbie liniowej. Modernizacja zapewne opiera się na doświadczeniach z Donbasu (gdzie notabene T-72B3 były używane), a jednym z wniosków była potrzeba wzmocnienia przeżywalności czołgu na polu boju. Jednym z głównych elementów modernizacji – widocznych gołym okiem – jest wzmocnienie osłony balistycznej czołgu i dodanie przeciwkumulacyjnego pancerza listwowego (prętowego). Czołg otrzymał nowe burtowe osłony (ekrany) balistyczne z modułami ciężkiego pancerza ERA typu „Relikt”, a jego część silnikowa osłonięta jest stalowymi listwami (prętami). Wzmocnieniu uległa ochrona nie tylko kadłuba, ale także samej wieży. Nie jest to jednak jedyny element modernizacji, gdyż zakłada ona daleko idącą modyfikację, wpływającą na wszystkie elementy funkcjonowania czołgu. Zgodnie z opublikowaną dokumentacja przetargową modyfikacja T-72B3 zakłada także: montaż celownika Sosna-U, automatu śledzenia celu, radiostacji cyfrowej nowej generacji (R-168-25U-2), systemu wewnętrznej komunikacji i wymiany danych AWSKU, armaty 2A46M-5-01, zmodyfikowanego automatu ładowania (w celu rozszerzenia arsenału używanych nabojów), silnika W-92S2F o mocy 1130 KM z oprzyrządowaniem monitorującym jego pracę, nowych ogniw gąsienicowych, kamery tylnego widzenia itd.

Zmodernizowany czołg T-72B3 z dodatkowym opancerzeniem. Fot. Vitaly Kuzmin/Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License

Zmodernizowane T-72B3 pojawią się po raz pierwszy na paradzie, ale już służą w jednostkach liniowych, bowiem pierwsza partia (20 czołgów) dostarczona została 1. Armii Pancernej Zachodniego OW już z końcem 2016 lub początkiem 2017 r. Kolejnej partii (także 20 czołgów) spodziewać się należy w drugim kwartale br.

Czytaj też: Rosyjskie T-72 dłużej w służbie.

Zgodnie z kontraktem, UWZ ma poddać kapitalnemu remontowi połączonemu z modernizacją do wariantu określanego potocznie jako „T-72B3 z dodatkowym opancerzeniem”, 154 czołgi T-72B. Kontrakt podpisany w 2015 r. ma zostać zrealizowany do końca 2017 r.

Marcin Gawęda

 

Reklama

Komentarze (39)

 1. juliusz

  @ wyjaśniam Wtorek, 09 Maja 2017, 18:54 pisze że Stalin był Gruzinem a Chruszczow i Breżniew pochodzili z republiki ukraińskiej . Rządzili w Moskwie Na Kremlu Czy to prawda oraz że to ci tyranie w prowadzali po 1945r komunizm , oraz mordowali Polaków w imię czystek ? Proszę o konkretną odpowiedz i gdzie to sprawdzić .

  1. Davien

   Kiedy Brezniew i Chruszczow się urodzili nie było czegos takiego jak republika ukraińska więc nie mogli z niej pochodzić, to były terenu Rosji Carskiej.

 2. ZEN

  Te WKU ktore "dostarczy" w tym roku najmniejsza liczbe chetnych do pracy w Wojsku Polskim zostenie zlikwidowane..

 3. Chciałem jedynie przypomnieć, że gdyby Niemcy wygrali wojnę to po nas Polakach śladu by już nie było - planowali część wymordować [inteligencję], część przeznaczyć na niewolników, a większość wywieść gdzieś na stepy Azji. A ponieważ to Sowieci wygrali wojnę [przynajmniej w tej części Europy], to dostaliśmy kraj przesunięty na zachód, ale w naturalnych granicach i praktycznie jednolity narodowościowo. Kraj, w którym podczas "nowej okupacji" liczba ludności prawie się podwoiła, kraj który został odbudowany z ruin, kraj gdzie miliony ludzi awansowało społecznie, a wielu obywateli po raz pierwszy miało okazję kupić sobie buty. Kraj, który zapewnił wszystkim darmową naukę i opiekę medyczną. Kraj gdzie wybudowano miliony mieszkań, tysiące fabryk i zakładów pracy, tysiące szkół i setki szpitali. Kraj, w którym uczono w polskich szkołach i uczelniach po polsku, z polskich podręczników i lektur. Można by tak jeszcze długo wymieniać. Owszem tamta Polska była uzależniona od Moskwy, ale ta przynajmniej gwarantowała nam w zamian granice na zachodzie, których to zresztą granic ówczesne Niemcy NIE UZNAWAŁY! A czy dzisiaj nie jesteśmy zależni od Waszyngtonu, Brukseli i Watykanu? A co Oni nam obecnie tak faktycznie gwarantują? P.S. PRL mi się nie podobał i byłem w tamtych czasach bardzo anty, a nawet w latach 80-tych trochę za to od nich oberwałem. Ale z perspektywy swojego dość już długiego życia [60+] widzę, że więcej tamten system zrobił dla ludzi dobrego niż złego, a największe moje rozczarowanie przyszło po 89 roku - bo nie taką wolną Polskę sobie kiedyś wymarzyłem...

  1. pomz

   Tylko szkoda ze nic nie wspomniales o tym milionie Polaków wywiezionych na wschod ZSRR. Mało kto wrócił odnich..Tak musimy byc wdzieczni Ruskim ze nas wyzwolili. Zobacz jaki numer. Razem z Niemcami (i Słowakami) nas zaatakowali w 1939, by w 1945 nas wyzwolić...

  2. Nie historyk

   do sz Niemcy nie mogli wygrać tej wojny, wobec czego nie mogliby wymordować Polaków. Właściwie, gdyby mieli dobrych strategów a nie szaleńca przy władzy w ogóle by tej wojny nie zaczynali. Sprawcą kierowniczym rozpoczęcia II wojny był Stalin. Dostaliśmy tereny na Zachodzie? OK, tylko zabrano Polsce tereny, które tworzyły przez wieki jej historię i jej potęgę. Bez przesady można powiedzieć, ze Stalin celowo przetrącił Polsce kręgosłup i wyrwał duszę. To prawda, że po wojnie liczba ludzi się zwiększyła a kraj odbudowano. A czy bez komunizmu by tego nie zrobiono? A jak żyli ci ludzie? Pracowałeś w kopalni jako górnik? Mój ojciec i wujek i tak.Wujek w Kowarach, gdzie ruskie wydobywały uran. Pewnie pożyli by ze 20 lat dłużej, gdyby nie ta kopalnia. Ludzie za komuny pracowali i żyli będąc traktowani jak bydło. Tyle w temacie tego wychwalania komunizmu. Komunizm to był strach, poniżenie, syf i malaria. Dobrze że ten chory ustrój się skończył. Nigdy więcej Krasnoj Armii i syfu który przyniosła Polsce. Amen.

 4. Podpułkownik Wareda

  Jedynie słowo na marginesie. Tegoroczna Parada Zwycięstwa w Moskwie oraz obchody 72-giej rocznicy zakończenia II wojny światowej, wręcz sprowokowały forumowiczów, do istnego zalewu forum D24 komentarzami i uwagami na ten temat. Ale to zupełnie normalne i chyba dobrze, jakżeby inaczej. Ostatecznie wypowiadamy się na portalu militarnym i głosów w dyskusji - nigdy za wiele! Tym bardziej, że tematyka jest bardzo frapująca. Tak, ale ... . Tylko problem w tym, że niektórych komentatorów niepotrzebnie ponosi nieuzasadniona fantazja i częstokroć nie potrafią utrzymać na wodzy swojej fantazji, a tym samym, przekraczają granicę przyzwoitości. Klasycznym tego przykładem, jest problematyka dot. okupacji. Jeśli chodzi o lata 1939-1945, to sprawa jest jasna: mieliśmy dwie okupacje - hitlerowską i stalinowską i jakiekolwiek deliberacje na ten temat są zupełnie jałowe. Ale już porównywanie: która okupacja była bardziej, a która mniej okrutna - trąci określonym smrodkiem publicystycznym. Otóż, obie okupacje były okrutne, zbrodnicze i nieludzkie. Wiem, że niektórzy komentatorzy silą się (świadomie bądź nieświadomie?) na pewne umniejszanie tragizmu okupacji niemieckiej. Ale zapewniam ich: to jest jałowa, syzyfowa praca. Fakty dot. okupacji niemieckiej w Polsce, w latach 1939-1945 - mówią same za siebie. A kto ma jakieś wątpliwości dot. okupacji niemieckiej w Polsce, to nich znajdzie chwilę wolnego czasu i uda się do najbliższego w jego okolicy, b. niemieckiego obozu koncentracyjnego lub b. niemieckiego obozu zagłady. Myślę, że pobyt na terenie b. niemieckich obozów koncentracyjnych, rozwieje niedowiarkom wszelkie wątpliwości, liczę na to! Czytając treść wielu komentarzy, odnoszę nieodparte wrażenie i ze zdziwieniem stwierdzam, że różne osoby - niejednoznacznie pojmują pojęcie "okupacja". Ale mają do tego prawo. Trudno, abyśmy we wszystkim się zgadzali. Tylko proszę pamiętać i brać to pod uwagę, że dla jednych - lata 1944/1945 w Polsce - to było wypędzenie hitlerowców z Polski przez Armię Czerwoną i, tak przynajmniej twierdzą, zastąpienie jednej okupacji - drugą okupacją. Natomiast dla innych - myślę, że stanowią oni większość(?) - to było autentyczne wyzwolenie i otrzymanie możliwości na rozpoczęcie względnie normalnego życia w zniszczonym przez wojnę kraju. Natomiast: kto i w jaki sposób skorzystał z tej możliwości - to już jest odrębny temat. Na zakończenie, przyznam się, że ze zdumieniem czytam uwagi niektórych komentatorów, skierowane do osób o odmiennych poglądach i zarzucanie im - np. "zadziwiającego relatywizmu moralnego". Ze swej strony, radzę autorowi tej uwagi, dokładnie zapoznać się z definicją tego pojęcia. Koniecznie. Nie mam ochoty cytować większości uwag pod adresem tych forumowiczów, których rozumienie pojęcia "okupacja", niekiedy znacznie odbiega od tego, co mają na myśli weterani wielu wojen i kampanii internetowych przeciwko nieprawomyślnym. Dajmy już temu spokój. Zacytuję tylko jedną uwagę (która sama w sobie - moim zdaniem - jest prawdziwym smaczkiem!) weterana kampanii internetowych nt. Parady Zwycięstwa w Moskwie, a mianowicie: (...). " ... przedstawienie w Moskwie [tj. Parada Zwycięstwa], podczas którego tysiące wojsk maszerować będą w EGZOTYCZNEJ CHOREOGRAFII ŁĄCZĄCEJ ELEMENTY STECHSRITT'U I BALETU MONGOLSKIEGO [podkreśl. moje] przy egzaltacji tłumów ... ". No cóż! Wielka szkoda, że autor powyższej uwagi nie miał możliwości spędzić chociaż jednej, wojennej nocy zimowej w okopach - na bezkresnych, zaśnieżonych stepach rosyjskich i z bronią w ręku wypatrywać wroga - przy temperaturze powietrza minus 45-50 stopni i potwornie lodowatym, przeszywającym do szpiku kości, wietrze. Wielka szkoda! Gdyby miał taką możliwość, to jestem przekonany, że wiele by zrozumiał, m. in. i to: dlaczego w Rosji, tak uroczyście obchodzi się rocznicę zakończenia II wojny światowej?

  1. Marek

   Drogi Wareda Tak się składa, że mieszkam w Polsce w miejscu, które po 17 września zajęła stalinowska swołocz. Mnie nie było w tym czasie na świecie. Ale znam z opowieści jak rzecz wyglądała w praktyce. Co więcej, część rodziny mojego ojca została wsadzona do bydlęcych wagonów i wywieziona w głąb Rosji, z której nigdy nie wrócili. Nie udało się także nawiązać kontaktów z nimi później, więc najprawdopodobniej albo zostali tam zamordowani, albo rosyjskich "dobrodziejów" i "wyzwolicieli" wyręczyła tamtejsza przyroda, z powodu której do swojej brudnej roboty w odróżnieniu od Niemców NIE potrzebowali wyrafinowanych katowni typu Oświęcim. Podobnie rzecz wyglądała w rodzinie mojej matki. Tam ofiary były na szczęście mniejsze, ale i tak na wkraczających po raz drugi krasnoarmiejców nie patrzono jak na wyzwolicieli, tylko jak na morderców. Zbliżone doświadczenia, dotyczą także rodziny mojej żony, której dziadek, choć rolnik w 1920 był chorążym. I choć ich wywieziono, udało się tej rodzinie wbrew wszelkim, przeciwnościom wrócić. Podobne doświadczenia dotyczą całej rzeczy Polaków mieszkających na dawnych, a także i na obecnych kresach wschodnich. Proszę więc nie wysilaj się pisząc na temat relatywizmu moralnego, bowiem dla mnie hitlerowcy i stalinowscy krasnoarmiejcy to byli dokładnie tacy sami, nie różniący się niczym, poza prymitywizmem tych ostatnich bandyci. Sam zaś Stalin był jeszcze większym zbrodniarzem niż Hitler, o czym zresztą świadczą bardzo liczne dowody.

  2. pomz

   Niejeden Polak mial okazje spedzis cale dnie w temperaturze powietrza minus 45-50 stopni i potwornie lodowatym, przeszywającym do szpiku kości, wietrze... Podczas wyrębu tajgi na Dalekim Wschodzie, wywiezionych do 41 roku. Okolo miliona Polaków tak wywieziono. Mało do Polski wróciło...

 5. Dana

  Już pokazali. Tylko to co miało koła lub gąsienice. Nic nowego ani zaskakującego (chyba ze liczymy adeptki wojskowych uczelni i hospodara mołdawskiego przyklejonego do Putnia). Wersja oszczędnościowa ponoć ze względu na pogodę. Kto nie widział nic nie stracił.

 6. KOSOGŁOS

  MY w ramach odpowiedzi powinniśmy wystawić na naszych defiladach i targach w Kielcach zmodernizowane "Piraty" w nowej wersji zwane "Ważkami" mające w swej wersji moduł z procesorami wyszukującymi w układzie trójwymiarowym -wektorowym tzw zaimplementowane programy rozpoznające charakterystyki pojazdów czy stanowisk SD łączności radarów, stanowiska ogniowe npla .. ..Umiejscowione na odrzutowcach "Iskra" które przeszły na początku kwietnia wszystkie próby .... Iskra zabiera ich 8-10 sztuk w zależności od wersji i wystrzeliwuje przed zgrupowaniami npla nie wlatując w zasięg jego jednostek ognia ..a "Piraty/Ważki" same już dolatują do zgrupowań npla ..niszcząc jego jednostki bojowe na podstawie zaprogramowanych danych ..skuteczność dochodzi do 86 -92 procent a zasięg to dolot Iskry plus samodzielny lot inteligentnego pocisku wystrzelonego z wysokości rzędu 7-8 km to na dzień dzisiejszy 120-160 km.. Koncepcja Ważki jest oparta na tzw szybującej bombie ..ale bomba musi być naprowadzana ..natomiast Ważka zaprogramowana jest na samodzielne wyszukiwanie celu na podstawie charakterystyk wektorowych sprzętu npla .. Jest Koncepcja wprowadzenia ich na SU-22 ( dlatego nie są złomowane) podobno ma ich zabierać aż 18-24 sztuk i mają być uzbrojone nie w typowy ładunek wybuchowy ale ładunek termobaryczny a ładunek termobaryczny jest 10x mocniejszy od ładunku klasycznego TNT 20 kg Ważka uzbrojona w 3,5 kg ładunek robi niezłe qq ...bomba paliwowo- powietrzna o ładunku 3,5 kg daje siłę 35 kg trotylu a tego żaden czołg nie wytrzyma uderzany w wieże czy silnik lotem prostopadłym ..nie mówiąc o innych pojazdach czy elementach wojennych

  1. T.

   Jeśli to prawda to mam nadzieje, że to rozwiązanie stanie się powszechne/masowe. Ktoś może potwierdzić?

 7. a5a7

  Dziwne. Jak widzę nasze T-72 czy Twarde i patrzę na ich T-72... to mam wrażenie, że nawet moderka Leo to już ciut mało... chociaż niebawem zobaczymy co z tego 2PL faktycznie wyjdzie.

 8. historyk nad histerią

  FOROWICZE - jak myślicie czy Hitler i jego ludzie ( Niemcy ) przypadkowo palili w obozach koncentracyjnych ludzi zagazowanych przypadkowo ( od niechcenia ) w komorach gazowych - CYKLONEM - B . Jak to się ma do cholokaustu ( zabijanie żydów na terenie Niemiec 1937-8 w obozach ) . Póżniej przeniesione zabijanie na terenie obozów koncentracyjnych na terenie Polski . To według was może i norma - ale zabijanie żołnierzy Niemieckich przez Armię Czerwoną - to już żle ? Tak mam odczytać te wypociny tu jednych i tych samych rusofobów ? A przecież - KTO wyzwolił z okupacji Niemieckiej ziem polskich . Czyżby amnezja nastąpiła tak ogromnie w umysłach Forowiczów ? Zastanówcie się co piszecie a co było prawdą . Napaść - czy jak kto woli podział ziem polskich między HITLEREM a STALINEM to dwie różne sprawy - utrwalanie KOMUNIZMU na terenie POLSKI po 45r.to również inna rzeczywistość - ale wyzwolenie lub jak kto woli odbicie z rąk okupanta Niemieckiego ziem opanowanych przez III Rzeszę , a przytym obozów koncentracyjnych przez tą armię . Coś rusofobia się mąci z realnymi faktami . Dalsza tego typu dyskusja fałszująca iż kosmici oswobodzili nasze ziemie i że Marsajanon nam przydzielił ziemie należące do NIEMIEC a odebrał ziemie należące do POLSKI przed 1945r.

  1. Afgan

   Prawda jest taka, że w 1939 Niemcy i ZSRR dokonały wspólnie i w porozumieniu agresji zbrojnej na Polskę. W czasie poprzedzającym niemiecki atak na ZSRR zarówno w niemieckiej jak i radzieckiej strefie okupacyjnej dokonano wielu zbrodni przeciw lokalnej ludności. Radzieckie gułagi różniły się od niemieckich obozów koncentracyjnych tylko technologią zabijania. W obozach niemieckich zabijano w komorach gazowych i krematoriach, natomiast w gułagach "czynnikiem roboczym" był głód, mróz i katorżnicza praca, efekt końcowy identyczny- miliony niewinnych ofiar śmiertelnych. Następnie w 1945 Polska z hitlerowskiej okupacji trafiła pod radziecką okupację. Wniosek- Jesteśmy największym przegranym II wojny światowej. Co do tego, kto był większym zbrodniarzem, Hitler czy Stalin, nie będę się wypowiadał, bo zdania historyków też tutaj są rozbieżne i zostanę przy stwierdzeniu że byli to zbrodniarze równorzędni.

  2. W89

   Równie dobrze mogę powiedzieć że w 1941 r. Niemcy wyzwolili wschodnią część Polski z okupacji rosyjskiej. Jedni i drudzy są warci siebie - odwieczni wrogowie Polski :) Pozdrawiam.

  3. AWU

   "Przypadkowo" Stalin i jego siepacze wymordowali kilkakrotnie więcej niewinnych ludzi niż Hitler. Niemcy zostali osądzeni i potępieni za swoje zbrodnie i będą za nie przepraszać prawdopodobnie do końca świata, natomiast jutro na placu Czerwonym w Moskwie pojawią się portrety największego ludobójcy w historii ludzkości i powiewać będą czerwone flagi jego morderczego reżymu. Rosjanie cały czas podkreślają swe horrendalne straty wojskowe podczas 2 w.ś. pomijając fakt iż nie mogą się doliczyć nawet 5 mln poległych nie przyznają że większośc strat została spowodowana nieudolnością i zbrodniczym sposobem dowodzenia, ekstremalnym przykładem wysyłanie do ataku nieuzbrojonych świeżo zmobilizowanych cywili czy przeganianie piechoty przez pola minowe (m.in. Żukow przechwalał się tym w czasie konwersacji z Eisenhowerem w Berlinie). Główne stacje pokazały dziś migawki z obchodów Dnia Zwycięstwa w Paryżu i Londynie (n.b. Elżbieta II jest ostatnią żyjącą głową państwa która służyła podczas 2 w.ś.), i są to uroczystości których celem jest pamięć i refleksja. Jutrzejsze przedstawienie w Moskwie podczas którego tysiące wojsk maszerować będą w egzotycznej choreografii łączącej elementy Stechsritt'u i baletu mongolskiego przy egzaltacji tłumów wywołuje nieuniknioną reminiscencję obrazów z nazistowskich Niemiec przełomu lat 1930/1940-tych?

 9. Bolek1983

  Wie może ktoś dlaczego T 72 nadal są modernizowane a T 80 już nie? Pozdro

  1. Willgraf

   T-80 są napędzane w większości turbina gazową a to bardzo paliwożerna jednostka , nawet w CCCP gdzie paliwem się nie przejmowano , czołgi te były dowożone na lawetach gdzie tylko było to możliwe zamiast śmigać na własnych gąsienicach

  2. Nojatotamnwm

   Po rozpadzie ZSRR zakłady produkcyjne T-80 znalazły się na Ukrainie, a rosyjskie poupadały. Zostały tylko te z T-72/90, więc skupiono się na nich.

  3. Afgan

   Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. T-80 napędza skomplikowana i paliwożerna turbina gazowa. Zarówno produkcja jak i eksploatacja T-80 jest znacznie droższa niż mniej skomplikowanego T-72, ponadto T-80 wymaga więcej roboczogodzin w stosunku do przejechanych kilometrów niż T-72. Przy czym możliwości bojowe T-72 i T-80 są raczej zbliżone. T-72 to taki Kałasznikow w śród czołgów, może i prymitywny ale ciężki do zajechania i prosty w obsłudze.

 10. pk79

  Dlaczego u nas się nie modernizuje 1-72? (pomijam twarde, choć i one już też nie są modernizowane...) W Rosji nadal je trzepią i nadal to grożny czołg...

 11. Macorr

  Co by tu na Rosjan nie psioczyc, 99% uczestników tego forum obejrzy rosyjską paradę, jeśli nie "na żywo" to z YouTuba . Bo robią naprawdę niezłe rzeczy biorąc pod uwagę ich potencjał gospodarczy - współczynnik koszt/efekt chyba najlepszy na świecie. Szkoda że wykorzystują to wszystko do złych celów. Parafrazując Piłsudskiego "naród wspaniały tylko ludzie(szczególnie u władzy) k...."

  1. glop

   To było o nas, w przypadku Rosjan odwróciłbym kolejność.

  2. Extern

   Ale Piłsudski powiedział to akurat o Polakach. Zdziwko nie, ale jest jak jest.

 12. As

  Czyżby T-14 dołączył do zacnego poprzednika "Czarnego Orła" ? A także PL-01 Andersa Goryla Singreya i wielu innych równie udanych czołgów ?

  1. Sa

   niestety 100 T14 ostro ćwiczy i przechodzi próby w armii

 13. observer

  Większość komentarzy jak widzę wynika z tego, że jednak panicznie podświadomie boimy się ruskich. To są takie śmichy chichy i tarmoszenie śpiącego niedźwiedzia za kitę. Ale wszyscy wiedzą z USA na czele, że jak się obudzi i łapą machnie to i łeb może nam urwać.

  1. data

   Ależ oczywiście, że tak. Co więcej, wynika to z naszej niemocy. Bo co byśmy nie zrobili, to będzie za mało. Nie raz Polska to już przerabiała. Na własne życzenie przestaliśmy być mocarstwem, z którym inni się liczyli, a teraz jest już za późno - albo się dostosujemy do zmienionej sytuacji, albo prędzej, czy później przestaniemy istnieć jako naród. Naszym nieszczęściem jest to, że praktycznie każdy nasz rząd nie jest w stanie tego zrozumieć.

 14. tak tylko...

  Ostatnio wśród Rosjan, dzięki możliwości oferowanych przez gugle "wirtualnych" spacerów popularne stało się porównywanie wsi, miast i miasteczek w Rosji i np. w Polsce. Efekty takich porównań okazują się dla rosyjskiej rzeczywistości koszmarne. Do Rosjan zaczyna bowiem docierać, iż żyją w totalnym bardaku, państwie zacofanym, brudnym o warunkach życia urągającym normom cywilizowanych krajów. Ciekawe są komentarze Rosjan pod takimi filmikami na YT. Rosjanie zaczynają bowiem zdawać sobie sprawę ze skali zacofania ich państwa...Polecam, piękna lektura.

  1. tylko tak ...

   zapraszam do miasteczka przyczep kempingowych pod Las Vegas naprawdę przejmujące wrażenie, lub do wiosek w stanie nowy meksyk, ewentualnie wioski w stanie UTAH .... jak tak chcesz juz bawić sie w porównania ...

  2. Zastanów się co piszesz

   Porównaj lepiej 100 tysięczny Chanty Mansijsk w środku Syberii z Grudziądzem. Porażka naszego miasta na całego. Bród i nędza u nas.

  3. Ferdek

   @tak tylko .. Tak jakby Rosjanie nigdy na "zachód" wcześniej np. na wycieczki nie wyjeżdzali ...

 15. fx

  Rosyjscy modelarze znowu pokarzą parę kartonowych modeli jak T 14 i to by było na tyle. Ale jak 27 000 000 Rosjan głoduje a 50 000 ucieka z Rosji rok po roku to nie idzie kozaczyć już.

  1. ŻeCo

   Poważnie ?! Kartonowe modele ?! Gdzie ?

  2. co ty powiesz

   A z Polinu uciekło 4 mln ludzi od czasów styropianowej wiosny.

  3. WiP

   My też mamy modelarzy... widzieliście propozycje modernizacji Twardego??? Tylko ich T 14 jeździ. Nasz jest modelem statycznym.

 16. grendel

  Jak to co T 34 i kolejne bieda wersję. W Rosji głoduje < 27 milionów mieszkańców. Miliony zarabiają 100 $ czyli 400 zł na miesiąc przy cenach kg schabu w granicach 40-70 zł czujecie to. Leki ,owoce,warzywa,elektronika,samochody droższa niż w Polsce. Niedawno rozmawiałem z przyjacielem z Królewca który jest wściekły że nie może sobie jak wcześniej ot tak przyjeżdżać do Polski na zakupy a życie tam jest droższe od 70 % niż jeszcze 2-3 lata temu. Powiedział mi wprost że jakby mógł kopnął by mafię Putina w cztery litery ale to tylko do ucha bo się boi jak większość Rosjan donosicieli.

  1. Wściekły

   Potencjał militarny Rosji jest coraz większy. Nie przesadzajmy z tą biedą. Jak będziesz kiedyś w Moskwie to zobacz jakimi furami jeżdżą. U nas modernizacji nie widać... nie ma rakiet, śmigłowców, BWP, jest lekka piechota WOT.

 17. ribik

  Najbardziej ucieszą się modelarze.

 18. terko

  zamist robic na potege t14 to modernizuja stary zlom xD

  1. Spoko

   Teraz czołg to elektronika i różnorakie systemy broniące czołgu z załogą. Skorupa jest w tym mało ważna.

 19. Kiks

  Coroczna parada głupoty i śmieszności oraz zakłamywania historii.

  1. Spoko

   A co, negujesz zwycięstwo Rosji nad hitleryzmem?

 20. Historyk

  Można przypuszczać iż 9 maja pokażą dla Moskwian to co maja najlepsze . A że tego uzbrojenia mają sporo różnego rodzaju zastosowania ( również i nasze wojsko posiada nie które komponenty naszego wspólnego wroga rosji chodżby wspomniane T-72 ) . Pomimo pokazu złomu jak nie którzy nazywają nie którzy internauci - świat będzie ten przekaz pokazywać jako główne wiadomości . A swoją drogą gdyby nie Armia CZERWONA - nie pogoniła wojska niemieckie do Berlina - można domniemywać że naszego pokolenia po 45r nie było by na świecie . Hitler wraz z faszyzującymi Niemcami zamordował by naszych ojców lub dziadków poprzez niemieckie obozy zagłady - zaopatrzone w krematoria .

  1. lilop

   "A swoją drogą gdyby nie Armia CZERWONA - nie pogoniła wojska niemieckie do Berlina - można domniemywać że naszego pokolenia po 45r nie było by na świecie . Hitler wraz z faszyzującymi Niemcami zamordował by naszych ojców lub dziadków poprzez niemieckie obozy zagłady - zaopatrzone w krematoria ." hahahaha smieszne. oczywiscie nie mozna ujmwac zssr swojego udzialu w w ygranej z niemcami ale takie mowienie to jest czysta propaganda.

  2. Hista

   To prawda. Przez 6 lat okupacji wymordowali 6 mln obywateli polskich. Czyli jak można sobie policzyć ostatni Polak spłonąłby w piecu krematoryjnym w 1970 roku.

  3. QDark

   Czyżby ? Zapomniałeś Wania, że Hitler był agresorem i nieco mniejszym mordercą Polaków jak ruski stalin. Nie zapominaj o zbrodniczej umowie Niemiecko - rosyjskiej i zbrodniczej napaści rosji na Polskę

 21. olo

  Wydatki na armię : USA = 600 mld $ Chiny = 180 mld $ Rosja = 67 mld $ Polska = 11 mld $ Czy muszę wam jeszcze tłumaczyć dlaczego Rosja nie jest globalnym mocarstwem i ma problemy z armią ukraińską na Donbasie.

  1. olo II

   A co, synku, Rosja kupuje za dolary? Czołgi, samoloty, okręty, amunicje? Jakby Polska robiła całe uzbrojenie u siebie, to by płaciła złotówkami, tak jak Rosja teraz rublami.

  2. Ehh

   W Donbasie nie ma rosyjskiej armii i nie ma na to żadnego dowodu jak i nikt tego nie potwierdził. NIewiem jak mozna sytuacje w ktorej Ukrainca straciła bezpowrotnie Krym Donbas i Lugansk nazywac problemem Rosji, a nie Ukrainy... rozumiem że jest to zwycięstwo nad imperialistyczna Rosją ?!

  3. Hejka

   Gdybyś wydatki na armię rozpisał przez pryzmat wydatków na wynagrodzenia żołnierzy i oficerów oraz (nowe) inwestycje w sprzęt to mielibyśmy czytelniejszy obraz sytuacji.

 22. cichy

  Coraz lepszy ten T-72B3. Prawie już jak T-90A. Podobno i jeden i drugi ma dostać system aktywnej obrony z T14 Armata :) Szkoda tylko że UWZ nie ma power packa do T-72 jak proponuje Scania 1200+RENK....

 23. zyg

  09 maja Rosjanie znów będą doznawać narodowej erekcji nie biorąc pod uwagę faktu iż gdyby Kanadyjczycy nie przysłali im w ramach lend lease 15 mln butów a Amerykanie 500 tys ciężarówek i taboru kolejowego, boso i z wołami robiącymi logistykę dotarli by na zachód może kilka kilometrów od Moskwy? N.b. Niemcy skapitulowały 07 maja kapitulacja weszła w efekt o północy 08/09 maja 1945 CET 2300Z.

  1. yaro

   jasne dobrze piszesz tylko zapomniałeś, gdyby nie Rosjanie wystawili tyle milionów ludzi do walki to jaką byś miał teraz erekcję ?? Takie oponie świadczą o kompletnej niekompetencji osób je piszących lub o zwykłej złośliwości. Europy wschodniej nie wyzwolili kosmici, berlina też nie wyzwolili kosmici choć jak czytam takie opinie to wydaje mi się, że ich autorzy bardzo by chcieli by to zrobili kosmici.

  2. Extern

   Zachód dostarczał Rosjanom na ich prośbę znaczne ilości materiałów oraz samochodów ponieważ Rosjanie szybko się przekonali że ich własna broń była najczęściej lepsza od broni aliantów. A ich samochody czy buty gorsze. Dzięki tej pomocy całą swoją produkcje przemysłową mogli przestawić na produkcję broni. Chodziło o specjalizację aby każdy robił to w czym był lepszy a nie o to że Rosjanie nie potrafili produkować jakiś samochodów czy jakiś butów.

 24. Raptorek

  Niestety amerykanie zrezygnowali ( podobno z powodu kosztów) z rozwijania systemów XLIM-49 Nike-Zeus, rakiety Sprint i Spartan. ( wspaniałe osiągi). Jest szansa że rosjanie pokażą A-135 ( który rozwijają mimo budowy perspektywicznego A-225) A -135 i jego efektory 53T6 (antybalistyczny) i 51T6 (przeciwlotniczy) cudo. Podobno jeden z nich podczas próby osiągnął pułap 40 kilometrów w ciągu 5 sekund. A wy tu piszecie o zacofaniu rosyjskiej technologi, poczytajcie o budowie pocisku 53T6 specjalnie zaprojektowany i opancerzony pocisk żeby wytrzymał tarcie przy 10 MA w atmosferze, Choć to systemy stacjonarne, A-225 ma być mobilny, jestem bardzo jego ciekaw.

  1. edi

   PROPAGANDA napisze wszystko a FAKTY są takie że nie ma w linii ani PAK FA ani T-14 co pokazuje że NIC nie ma. Indie i inni nawet jak kupują ruskie samoloty to elektronikę chcą do nich zachodnią. Ale jak się ma budżet na armię 67 mld $ z czego 25 % idzie na łapówki to nie można rywalizować z USA 600 mld czy Chinami 200 mld czy nawet EU 250 mld.

  2. edi

   Czym większa prędkość tym większe tarcie i większa temperatura a co za tym idzie świeci na radarach jak choinka dlatego JASSM czy Tomki latają tak aby ich na radarach szybko nie zobaczyli.

  3. Polanski

   A skąd taki wysyp mądrych ludzi w tej Rosji? Jakaś cecha narodowa? Same nowoczesne innowacyjne technologie. Z czego to wynika? Inne nacje owszem dochodziły do czegoś ale zawsze wiązało się to z istnieniem racjonalnych czynników. Jak to jest z Rosją?

 25. zyg

  Może niech Rosjanie na Paradzie Zwycięstwa pokażą 15 mln kanadyjskich butów które otrzymali w ramach lend lease? Nie mówiąc o 500 tys ciężarówek i taborze kolejowym?

  1. Tytus

   @zyg ... otrzymali czy kupili ? Czy Polscy Piloci walcząc podczas Bitwy o Anglię ocalili Wielką Brytanię przed inwazją niemiecką. Na ile dostawy czołgów "Lee" przyczyniło się do zwycięstwa sir Bernarda M. i ocaliło Egipt przed Lisem pustyni Gdzie i dlaczego w Australii szyto mundury dla Boys itd ..

  2. zbyg

   A może niech coś pokarze Wielka Brytania która była głównym beneficjentem programu LL (o "całościowej" wartości 50,1 mld ówczesnych dolarów). Z tego tortu ZSRR otrzymało kwotę ... 11,3 mld. tj. 22%. a Wielka Brytania dostała 31,4mld $ (62,7%). Wkład USA w wysiłek wojenny ZSRR stanowił 3,5 krotność pomocy udzielonej ... Wolnym Francuzom. Wiadomo wszak jak potężny był wkład w pokonanie Niemiec "wielomilionowej" armii de Gaulle.

  3. Podpułkownik Wareda

   zyg! "Może niech Rosjanie na Paradzie Zwycięstwa pokażą ... ". (...). Panie zyg! Uuu, Pan operuje pojęciami oraz sposobem myślenia, który był bardzo charakterystyczny dla koszmarnych lat zimnej wojny, na Wschodzie oraz na Zachodzie! Tylko nie wiem, czy Pan zdaje sobie z tego w pełni sprawę? Może tak, a może nie? Panie zyg! Żyjemy w epoce, w której nikt nie kwestionuje - i bardzo słusznie -, że podczas II wojny światowej, b. ZSRR otrzymywał - w ramach znanej umowy Lend-Lease Act - miliony ton sprzętu i materiałów wojennych, broni, amunicji, materiałów pędnych, artykułów żywnościowych, wspomnianych przez Pana milionów par butów wojskowych, samochodów ciężarowych, lokomotyw i wagonów kolejowych. A także tysiące innych artykułów, które były niezbędne do prowadzenia wojny. Podkreślam jednoznacznie: to wszystko prawda i nikt rozsądny tego nie kwestionuje! Wojenna, materialna pomoc zachodnich Aliantów - z całą pewnością - pomogła Stalinowi pokonać Hitlera i jego sojuszników. Możemy sobie jedynie wyobrazić, jak wyglądałaby obecna rzeczywistość, gdyby Stalin i zachodni Alianci zostali pokonani, a zwycięzcą w tamtej wojnie okazał się Hitler? Myślę, że każdy, kto ma chociażby odrobinę wyobraźni, to jest w stanie sobie wyobrazić taki scenariusz. Panie zyg! Pański wczorajszy komentarz zawiera zaledwie dwa zdania. Pomimo tego, te dwa zdania, zawierają (świadomą bądź nieświadomą?) obrzydliwą zgryźliwość! Nie zamierzam robić wykładu, dlatego jedynie przypomnę Panu, że w latach 1941-1944 - ok. 70% wszystkich sił niemieckich oraz wojennych sojuszników Niemiec - walczyło na froncie wschodnim. Jak wspomniałem, połączone siły: Stalina oraz zachodnich Aliantów pokonały Hitlera i jego sojuszników. Ale szczególnie dla Stalina i całego b. ZSRR, koszty osobowe i materialne tego zwycięstwa - były wręcz koszmarne. Dlatego też, nie pozostaje mi nic innego, jak tylko przypomnieć Panu odpowiedź Stalina (dot. materialnej pomocy Aliantów dla ZSRR w trakcie wojny), którą ten dał Churchillowi podczas Konferencji w Poczdamie, w lipcu 1945 roku, a mianowicie: PANIE CHURCHILL, WY DALIŚCIE BROŃ I SPRZĘT, A MY DALIŚMY LUDZI! DLATEGO MOŻEMY POWIEDZIEĆ, ŻE POKONANIE HITLERA, JEST NASZYM WSPÓLNYM, WIELKIM DZIEŁEM! CZY PAN, PANIE CHURCHILL, JEST INNEGO ZDANIA? Premier brytyjski odpowiedział Stalinowi bez chwili namysłu i wprost: NIE, PANIE MARSZAŁKU STALIN. PAN MA RACJĘ I JA CAŁKOWICIE ZGADZAM SIĘ Z PANEM!

Reklama