Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Certyfikaty dla olsztyńskich licealistów

Fot. Piotr Jaszczuk Defence24
Fot. Piotr Jaszczuk Defence24

5 maja uczniowie Liceum Ogólnokształcącego CN-B Feniks w Olsztynie otrzymali certyfikaty ukończenia nauki w wojskowej klasie mundurowej. Najlepszym absolwentom olsztyńskiego liceum dokumenty wręczył gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”. Cześć uczniów w ceremonii uczestniczyła online z uwagi na ograniczenia wynikające z sytuacji epidemicznej.

Mundurowe licea ogólnokształcące CN-B Feniks od lat należą do ścisłej czołówki polskich szkół średnich prowadzących wojskowe klasy mundurowe. Naukę w Feniksach pobiera 1100 uczniów. Oddziały z powodzeniem funkcjonują w Białymstoku, Ciechanowie, Gdańsku, Kętrzynie, Olsztynie, Płocku, Pułtusku i Radomiu, a od 1 września zostaną uruchomione kolejne dwa oddziały – w Iławie i Wyszkowie.

W trakcie nauki uczniowie zdobywają niezbędną wiedzę oraz umiejętności praktyczne przydatne w przyszłej służbie w różnych formacjach mundurowych. Szkolenia specjalistyczne prowadzą wykwalifikowani instruktorzy, nauczyciele z bogatym doświadczeniem w służbach mundurowych – podkreśla generał Artur Dębczak, dyrektor Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”. 

Jak zaznacza dyrektor Dębczak licea CN-B Feniks należą do wąskiego grona szkół objętych programem Ministerstwa Obrony Narodowej dla certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. Udział w programie zarezerwowany jest bowiem wyłącznie dla szkół, które potwierdziły wysoki poziom nauczania, wdrożenie odpowiedniego systemu prowadzenia zajęć oraz posiadają doświadczoną kadrę pedagogiczną.

image
Gen. bryg. Artur Dębczak  fot. Piotr Jaszczuk Defence24

Wśród wyróżnionych absolwentów jest kadet Bogusław Szczepkowski, który nie zdecydował jeszcze, czy swoją przyszłość zwiąże z mundurem wojskowym czy może jednak z mundurem strażackim. Kadet w rozmowie z Defence24 podkreśla, że podczas trzech lat nauki zdobył wiele praktycznych umiejętności.

Nauczyłem się tu między innymi samoobrony, strzelania, składani i rozkładania broni – czyli podstawowych dla żołnierza umiejętności. Nasza szkoła oferuję możliwość udziału m.in. w skokach spadochronowych oraz kursach nurkowania i obozach. Skoki to bardzo fajna rzecz i warto skorzystać z tej możliwości. Nie miałem natomiast okazji skorzystać z kursu dla nurków.

Kadet Bogusław Szczepkowski
image
Uczniowie CN-B Feniks w Olsztynie, fot. Piotr Jaszczuk Defence24

Dyrektorem generalnym szkół grupy Feniks jest oficer rezerwy ppłk Jarosław Chrobot, kadrę dydaktyczna stanowią w większości żołnierze rezerwy oraz byli funkcjonariusze służb mundurowych. Pułkownik Chrobot z dumą podkreśla, że szkoły przygotowują kadetów zarówno do służby w wojsku, jak i również do pracy w innych formacja mundurowych – Policji, Państwowej Straży Pożarnej, a nawet w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

image
Ppłk rez. Jarosław Chrobot, fot. Piotr Jaszczuk Defence24

Certyfikaty umożliwiają naszym absolwentom uzyskanie dodatkowych punktów podczas rekrutacji na uczelnie wojskowe lub odbycie skróconej służby przygotowawczej.

Ppłk rez. Jarosław Chrobot

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele instytucji i jednostek wojskowych wspierających olsztyńskie liceum CN-B Feniks – 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej (jednostka patronacka), Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, Wojskowej Komendy Uzupełnień oraz Kuratorium Oświaty, a także Związku Polskich Spadochroniarzy.

image
Fot. Piotr Jaszczuk Defence24
image
Gen. dyw. w st. spocz. Jan Kempara, Związek Polskich Spadochroniarzy, fot. Piotr Jaszczuk Defence24
image
Fot. Piotr Jaszczuk Defence24

Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe

Program ma na celu wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego. Dzięki temu uczniowie minimum raz w miesiącu odbywają szkolenia w ramach wojskowych dni szkoleniowych, w których w rolę instruktorów wcielają się zawodowi żołnierze. Zajęcia te odbywają się głównie na obiektach szkoleniowych należących do jednostek wojskowych, z którymi szkoły współpracują. A jest ich sporo, ponieważ kluczem do prowadzenia profesjonalnych zajęć jest współpraca z Wojskiem Polskim. Szkoły funkcjonują w ramach programu od 2013 roku.

image
Fot. Piotr Jaszczuk Defence24 

W całej Polsce w szkołach prowadzących klasy wojskowe w tym roku przekazanych zostanie aż 3,5 tysiąca certyfikatów, które trafią do absolwentów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Program prowadzony jest od 2017 roku, a obecnie prowadzony jest nabór do piątej edycji. Kadeci uczestniczą w szkoleniu, które prowadzone jest w trakcie trzech semestrów w ostatnich dwóch latach nauki w szkołach ponadpodstawowych. Łącznie absolwenci muszą odbyć i zaliczyć 185 godzin lekcyjnych.

Ppłk Waldemar Krzyżanowski, Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”
image
Fot. Piotr Jaszczuk Defence24

Absolwenci wojskowych klas mundurowych mogą liczyć na dodatkowe punkty podczas rekrutacji do akademii wojskowych oraz skorzystać ze skrócenia służby przygotowawczej. Jest to uprawnienie przewidziane wyłącznie dla absolwentów klas wojskowych. Przypomnijmy, że skrócona służba przygotowawcza twa zaledwie 12 dni.

Reklama

Komentarze

    Reklama