Reklama

Siły zbrojne

Krótsza służba przygotowawcza dla absolwentów klas wojskowych

Fot. MON via Twitter
Fot. MON via Twitter

Resort obrony narodowej skraca do 12 dni służbę przygotowawczą absolwentów klas wojskowych. Nowe warunki obejmą już dziś uczniów uczestniczących w III edycji programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe, a w najbliższej przyszłości także tych, którzy pobierają naukę w Oddziałach Przygotowania Wojskowego. Czy kolejne skrócenie szkolenia przygotowawczego to dobry pomysł?

Czy w 12 dni można zrealizować z powodzeniem szkolenie przygotowawcze? Ministerstwo Obrony Narodowej uważa, że ten pomysł jest dobrym rozwiązaniem w przypadku służby przygotowawczej absolwentów klas wojskowych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że szkolenie podstawowe zostało już i tak znacznie skrócone w sierpniu 2020 roku, kiedy to na podstawie rozkazu Szef Sztabu Generalnego WP wprowadzono nowy „Program szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej”. Szkolenie przygotowawcze skrócono wówczas z siedmiu do czterech tygodni (43 proc.). W tej sprawie Poseł Paweł Szramka, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej złożył interpelację poselską, na którą 3 listopada odpowiadał Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON. Wiceminister wskazywał m.in. na możliwość realizacji większej liczby turnusów szkoleniowych, podniesienie „przepustowości” szkolenia ochotników do czynnej służby wojskowej oraz skrócenie o ponad połowę czasu oczekiwania na powołanie.

Przyśpieszone szkolenie przygotowawcze absolwentów

Jak informuje ppłk Waldemar Krzyżanowski z Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” szkolenie absolwentów klas wojskowych realizowane będzie podczas wakacji w centrach szkolenia, szkołach podoficerskich, ośrodkach szkolenia oraz wytypowanych jednostkach wojskowych.

Kadeci szkolić się będą przez 10 godzin dziennie z taktyki, szkolenia strzeleckiego oraz profilaktyki i dyscypliny wojskowej.  Będzie to 77 godzin praktyki i 9 teorii – ogółem 86 godzin zajęć. Szkolenie zakończy egzamin końcowy, a następnie przysięga wojskowa. Po pomyślnym zakończeniu służby przygotowawczej absolwenci klas o profilu wojskowym staną się żołnierzami rezerwy i jeszcze w tym roku będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. O terminach i miejscach odbywania skróconej służby przygotowawczej Biuro poinformuje w późniejszym czasie.

Ppłk Waldemar Krzyżanowski, Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

Uzasadniając skrócenie służby przygotowawczej oficer zaznacza, że będzie ona w przypadku absolwentów sprawdzeniem zdobytej wiedzy i umiejętności praktycznych z przedmiotu „Edukacja wojskowa”, którego kadeci uczą się przez trzy semestry w ciągu ostatnich dwóch lat nauki w szkołach ponadpodstawowych w ramach programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. Zgodnie z programem szkolenia absolwenci muszą odbyć i zaliczyć z wynikiem pozytywnym łącznie 185 godzin lekcyjnych w tym, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych.

Pułkownik Krzyżanowski zaznacza, że program działa od 2017 roku. Wskazuje przy tym, że w roku szkolnym 2020/2021 ruszyła IV edycja, a obecnie trwa nabór do kolejnej - V edycji.

Uczniowie oprócz odbycia skróconej służby przygotowawczej – która jest propozycją dla chętnych, a nie wymogiem – mogą też liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe. Ponadto Ministerstwo Obrony Narodowej oferuje w ramach programu szeroki system wsparcia finansowego. Szkoły mogą się ubiegać m.in. o dofinansowanie zakupu ubioru ucznia i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia (w formie dotacji celowych dla organów prowadzących szkoły).

Ppłk Waldemar Krzyżanowski

 

Warto pamiętać, że w 2020 roku pilotażowy projekt CWKM rozpoczął transformację do docelowego programu – uruchomienia od września programu Oddziały Przygotowania Wojskowego, którego kadeci będą mogli po zakończeniu edukacji szkolnej skorzystać z oferty MON w postaci skróconej służby przygotowawczej.

 

Podsumowanie

Czy wprowadzone zmiany – skrócenie szkolenia przygotowawczego z 47 do 27 dni oraz skrócenie tego szkolenia dla absolwentów szkół wojskowych do 12 dni okażą się dobrym rozwiązaniem dziś jeszcze nie wiemy. Czy sposób i tryb wprowadzenie zmian okaże się optymalny i jakie przyniesie efekty przekonamy się najwcześniej po realizacji pełnego cyklu szkoleniowego. Warto przy tej okazji pamiętać, że odbywający szkolenie podstawowe w ramach służby przygotowawczej stanowią zasadniczą bazę rekrutacji do pozostałych rodzajów czynnej służby wojskowej oraz zwiększają zasób wyszkolonych rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP. Zatem wysoki poziom szkolenia jest w tym przypadku kluczowy. Jedno jest pewne: dotychczasowy system był niewydolny i wymagał drastycznych zmian. Jednak dążąc do realizacji ambitnych celów poza liczbą rekrutów nie należy zapominać o zapewnieniu odpowiedniej koordynacji i poziomu szkolenia. Dlatego temat ten powinien być istotny dla opinii publicznej i stanowić nadal obszar szczególnego zainteresowania ze strony sejmowej i senackiej komisji obrony narodowej.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Adix tankman

    Super, może tak wprowadzić od razu bez przygotowania i do służby. Ja byłem na przygotowawczej ok 5 miesięcy i jeszcze cwiczenia rotacyjne . Wielu żołnierzy rezerwy jeszcze więcej ćwiczeń czy we wczesniejszczych latach... Chodzi o to że nawet po tym czasie nie dostali się jeszcze do zawodowej służby bo mają,,swoich żołnierzy " i wątpliwości czy można takiego nawet co ma kilka lat służby,różne kwalifikacji i specjalności przyjąć... Wiem co pisze bo w tym roku byłem nawet na 2 jednostkach na kwalifikacjach.

    1. A w Rosji panika na Kremlu:)

    2. I zwieracze na dodatek.

Reklama