Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

130 tys. żołnierzy na rosyjskich ćwiczeniach Centr-2019

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Służba prasowa rosyjskiego ministerstwa obrony przekazała szczegóły dotyczące nadchodzących ćwiczeń Centr-2019. Udział w nich mają wziąć wojskowi z siedmiu państw - Rosji, Chin, Pakistanu, Indii, Kirgizji, Kazachstanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu. Celem tych ćwiczeń, podzielonych na część sztabową i poligonową, jest wypracowanie procedur wspólnych działań i zwiększenie interoperacyjności wojsk.

Szczególny nacisk w czasie ćwiczeń ma zostać położony na sposoby zwalczania międzynarodowego terroryzmu i zapewnianie bezpieczeństwa w rejonie Azji Środkowej. W trakcie manewrów przeprowadzona ma zostać weryfikacja wyszkolenia żołnierzy. Same ćwiczenia będą podzielone na dwa etapy. W pierwszym żołnierze będą ćwiczyć działania antyterrorystyczne, odpieranie ataków lotniczych, rozpoznanie i działania obronne. Etap drugi zakłada przejście do działań zaczepnych i atak na ugrupowania przeciwnika.

Ćwiczenia będą odbywać się na ośmiu poligonach w Rosji, w tym trzech położonych w jej części europejskiej. Ogółem weźmie w nich udział blisko 130 tys. żołnierzy, ponad 20 tys. rozmaitych pojazdów bojowych, armat i wyrzutni rakietowych, ok. 600 samolotów i 15 okrętów.

W części europejskiej Federacji Rosyjskiej w Centr-2019 uczestniczyć będzie blisko 11 tys. żołnierzy. Liczebność poszczególnych kontyngentów wojskowych z państw-pozostałych uczestników ćwiczenia, biorących udział w ćwiczeniu na poligonach Centralnego Okręgu Wojskowego, będzie wynosić do 2250 żołnierzy. Ćwiczący będą dysponować 250 czołgami, 450 transporterami i pojazdami opancerzonymi, ich działania wspierać będzie 200 systemów artyleryjskich i wyrzutni rakietowych.

Poprzednie ćwiczenia pod kryptonimem Centr odbyły się cztery lata temu, wzięły w nich udział siły szybkiego reagowania państw zrzeszonych w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Wówczas na poligonach ćwiczyło ogółem blisko 95 tys. żołnierzy, ponad 7 tys. pojazdów bojowych rozmaitego rodzaju, 170 samolotów i śmigłowców i 20 okrętów.

Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że scenariusz ćwiczeń zakłada przeprowadzenie niektórych elementów szkolenia na poligonach zagranicznych. Udział w ćwiczeniu Centr-2019 weźmie też część sił marynarki wojennej operujących na wodach Morza Kaspijskiego.

Reklama

Komentarze (9)

 1. fan_club_Daviena

  Rosji, Chin, Pakistanu, Indii, Kirgizji, Kazachstanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu --- czyli wygląda na to, że właśnie zarysowuje się nowy podział świata 130 tysięcy żołnierzy na ćwiczeniach ta liczba dla NATO jest abstrakcyjna ...

  1. Lejacy z rusow

   Gdyby w teorii Rosja rozpoczęła konflikt z NATO, żaden z tych kraju nie kiwnie palcem. Rosja lubi żyć mitami. Unia euroazjatycka już umarła. BRICKs do dzisiaj nie zwarł żadnej umowy . Tworzenie baz w arktyce, bo w przyszłości będą wydobywać tam ropę, kiedy cały świat przesiada się na elektryki. No i północna droga morska i kontrola szlaków żeglugowych, kiedy chiny zaczęły budowę nowego jedwabnego szlaku z pominięciem Rosji.

  2. Davien

   Funku, jaki podział?? Bo Rosja ze swoimi przydupasami jak dawne sowieckie republiki organizuje ćwiczenia? No Chiny sie przyjrza rosyjskiej taktyce na przyszłość, a Indie i pakistan zeby sie nei pozabijały nawzajem.

  3. Szach mat w jednym ruchu.

   Zastanawia mnie skąd u ciebie to zamiłowanie do wszystkiego co kojarzy się z rosją?

 2. Kiks

  Śmiać się czy płakać. Indie i Pakistan. Oby nie pozabijali się na samych ćwiczeniach.

  1. bobo

   tak jak w NATO Turcy i Grecy

 3. Piotr ze Szwecji

  "W pierwszym żołnierze będą ćwiczyć działania antyterrorystyczne, odpieranie ataków lotniczych, rozpoznanie i działania obronne." Od kiedy to terroryści dysponują przewagą lotniczą nad Rosją??? Lotnictwo Rosji daje tylko jedną alternatywę przeciwnika, NATO. Całe syberyjskie ćwiczenia na 130 tys żołnierzy, według mnie, wyglądają jak ćwiczenia przygotowania do wojny z Polską przez rosyjskie wojska głównie z Syberii. Wchodzą do Polski i zwalczają WOT, bronią się przed lotnictwem NATO, alternatywnie UK, albo alternatywnie V4 i przechodzą do działań obronnych wobec kontrnatarcia WP. Dopiero potem możliwość przejścia do ataku. Pozytywne wrażenie, że to już nie jest program ćwiczeń na 3 dni spacerku przez Polskę dłużej. Sam goły WOT w ręku z Piorunami ignorującymi race, jak widać przeraża Rosjan. Polska mogłaby położyć na łopatki te ich wszystkie plany 12 dywizjami na ponad 120 tys żołnierzy (w tym 10 tys piechoty morskiej, bo lekka ma przewagę nad zmechem w terenie morskim, górskim i miejskim) i odpowiednim wsparciem śmigłowców uderzeniowych (około 100?), plus doktryna anty-dostępowa z F-35 i Wisła/Narew. Wielka Rosja z 1 mln armią i morzem baterii artyleryjskich, byłaby wówczas w stanie ćwiczyć tylko samą obronę przed Polską. Założę się, że cała dyplomacja Rosji by się całkowicie zmieniła wobec Polski też. Czasami mały też może, jeśli ma dobrą technologię. :)

  1. Piotr z Polski

   Od kiedy to terroryści dysponują przewagą lotniczą nad Rosją??? - zdanie ma przecinek -- interpunkcja Polska się kłania ...

  2. sża

   Ty tak na poważnie, czy żartujesz?

 4. Ustawiator

  Granice Azerbejdżan Armenia oraz Turkmenistan Uzbekistan cos za spokojne. Na pierwszej ruscy zafundowali Armenii trochę sprzetu i była zadyma Na drugiej ruska flotylla kaspijska finguje desant i połączenie pustynne ..z kim? Ciekawe?

 5. Navigator

  Zabraklo 2 partnerów morza kaspijskiego Azerbejdżan i Turkmenistan To 2 potencjalne cele FR

 6. Vdv

  Troche nastraja obawa jak tak sie pomysli ze to wiecej niz cale polskie wojsko. A do tego lepiej uzbrojeni

 7. Gojan

  Razem będą ćwiczyć żołnierze Pakistanu i Indii? A niby tacy z nich śmiertelni wrogowie! Ani Indie, ani Pakistan nie należą do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, więc jak Putin ich pogodził (choćby na chwilę)?

 8. Rzyt

  Rosja, Chiny, Indie, Pakistan...no,no,no ciekawa mieszanka. Ilość wojska też imponująca 130 tysięcy

 9. Bartek 1

  Najbardziej jestem zainteresowany wspólnymi ćwiczeniami wojsk Indii i Pakistanu.

Reklama