MON ujawnia harmonogram modernizacji Sił Powietrznych. 120 mld zł na tarczę

14 kwietnia 2021, 06:41
LTAMDS
Radar LTAMDS, jaki może trafić do SZ RP w drugiej fazie programu Wisła. Fot. Raytheon.
Reklama

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej zebrała się ws. rozpatrzenia informacji Ministra Obrony Narodowej na temat stanu Sił Powietrznych, ich zdolności do wykonywania zadań oraz planowanej modernizacji technicznej. W czasie debaty padło wiele konkretnych informacji, takich jak liczba zdolnych do prowadzenia działań bojowych F-16 czy terminy przybycia do Polski i rozpoczęcia lotów HEAD przez VIPowskie Boeingi. Resort obrony poinformował też o kwotach i harmonogramach programów obejmujących zarówno Siły Powietrzne jak i inne Rodzaje Sił Zbrojnych, takich jak zakupy bezzałogowców czy systemów OPL.

Posiedzenie rozpoczęło wystąpienie podsekretarza MON Wojciecha Skurkiewicza, który przedstawił informację MON. Jak powiedział podstawą komponentu bojowego jest 48 samolotów F-16 w trzech eskadrach, podczas gdy kolejne trzy eskadry: jedna Su-22 i dwie MiG-29 służą jedynie do realizacji zadań na potrzeby Sił Zbrojnych RP w czasach pokoju. MiGi-29 dodatkowo wykorzystywane są do dozorowani przestrzeni powietrznej Państw Bałtyckich i polskiej. W przypadku wojny samoloty produkcji sowieckiej byłyby jednak praktycznie bezużyteczne. Na pytania posłów Skurkiewicz poinformował, ile samolotów jest zdolnych do prowadzenia działań operacyjnych. W pełnej gotowości jest 41 spośród 48 F-16, a zatem więcej niż liczby, które zdobył Defence24.pl w roku ubiegłym, i które wskazywały na nieco ponad 30 maszyn (ok 60 proc. sprawności operacyjnej). Oznacza to, że gotowość operacyjna polskich F-16 wzrosła do ponad 80 proc., co z jednej strony jest bardzo wysokim wskaźnikiem, wyższym niż analogiczny wskaźnik gotowości tych maszyn w US Air Force wynoszącym około 70 proc.

Z drugiej strony taka gotowość jest niezbędna biorąc pod uwagę, że Polska dysponuje obecnie jedynie tak niewielką liczbą wartościowych statków powietrznych. Jak poinformował wiceminister Skurkiewicz w linii pozostaje też 28 MiGów-29 i 18 Su-22, choć nie podał jaki jest ich wskaźnik gotowości operacyjnej. Na pytanie posłów o bezpieczeństwo operowania na MiGach-29, w kontekście ich awarii i katastrof z ostatnich lat, głos zabrał Inspektor Sił Powietrznych gen. dyw. Jacek Pszczoła. Powiedział on, że zakłady w Bydgoszczy odrobiły swoją bolesną lekcję i obecnie ufa im zarówno on jak i polscy piloci MiGów, a poziom bezpieczeństwa jest zadawalający.

Wiceminister Skurkiewicz poinformował, że trwa program Harpia polegający na zakupie 32 samolotów F-35A wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Sam zakup ma kosztować około 20 mld zł, a licząc z przewidywanymi inwestycjami w uzbrojenie i infrastrukturę – 28,6 mld zł.

Na pytanie posła Macieja Laska (KO) o plany wycofania z użytku MiGów-29 i Su-22 wiceminister Skurkiewicz odpowiedział, że Su-22 zostaną wycofane w roku 2025, a MiGi-29, „na zakładkę” w miarę przychodzenia do Polski zamówionych dwóch eskadr F-35A z programu Harpia. Z kolei na zarzuty posła Mroczka(KO), że nie ma żadnego planu co do struktury lotnictwa bojowego odpowiedział gen. Pszczoła, które poinformował, że do 2030 r. planowane jest osiągnięcie stanu pięciu pełnowartościowych eskadr bojowych po 16 samolotów każda.

Nie wyczerpuje to jednak planów. „Z tyłu głowy mamy ze program Harpia to docelowo 4 eskadry. Nie rozstrzygam jaki typ zostanie kupiony w dalszej kolejności ale do 2035 mają być jeszcze dwie eskadry. Siedem eskadr po 16 maszyn do 2035 roku.” – powiedział generał. Minister Skurkiewicz powiedział, też że w zależności od sytuacji finansowej po 2035 roku może zapaść decyzja o zakupie kolejnych bojowych statków powietrznych. Powiedział też, że zakup F-35 to inwestycja długoterminowa, a maszyny te są „integratorem domen” zwiększającym zdolności całego systemu obronnego Polski i będą mogły służyć do 2070 roku.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/orly-i-rakiety/
Reklama

Skurkiewicz mówił także o stanie lotnictwa transportowego jak powiedział na jego wyposażeniu znajduje się obecnie 59 statków powietrznych w tym: 39 samolotów Bryza, 16 C296M, 5 C-130 Hercules, 2 Gulfstreamy G550 i jeden Boeing 737-800. Trwa też procedura pozyskania pięciu używanych C-130H Hercules w ramach procedury EDA.

Posłowie pytali o termin przylotu pozostałych dwóch zamówionych Boeingów, na co gen. Pszczoła poinformował, że po opóźnieniach związanych z doposażaniem samolotów we Francji i wynikających m.in. z epidemii, maszyny te wkrótce przybędą do kraju. Pierwsza w maju, a druga w czerwcu br. Obie powinny osiągnąć gotowość operacyjną już w lipcu br. Generał poinformował też, że jedyny dostarczony dotąd Boeing „Józef Piłsudski” odleci następnie 21 czerwca do Tuluzy na doposażenie i powróci z niej w docelowej konfiguracji jeszcze w grudniu br. Na pytania posłów o liczbę załóg przygotowanych do przeprowadzania lotów na samolotach VIP przedstawiciele MON poinformowali, że na każdy samolot przypadają trzy przeszkolone załogi.

W kontekście samolotów VIP wynikł też na Komisji spór o zasadność przeprowadzenia zakupu samolotów VIP w ten a nie inny sposób. Czesław Mroczek wskazywał, że na samoloty tej klasy przewidziano wcześniej 1,7 mld zł, a w czasach ministra Macierewicza i wiceministra Bartosza Kownackiego zapłacono za nie 3,05 mld. Z kolei poseł Grabarczyk (KO) przypomniał, że sposób pozyskania Boeingów został skrytykowany przez Najwyższą Izbę Kontroli. Odpowiedział mu na to obecny na sali Bartosz Kownacki, który argumentował, że Boeingi były w momencie kupowania jedynymi konstrukcjami spełniającymi polskie wymagania, a samoloty VIP muszą spełniać liczne wymagania i musiały kosztować tyle ile kosztowały. Jego zdaniem poprzednia ekipa rządząca rezerwując na ich zakup tylko 1,7 mld zł nie brała tych wymagań pod uwagę, a prawdziwie zmarnowanymi pieniędzy były te wydane na leasing rządowych Embraerów. Dodał też, że żadne szanujące się państwo nie wozi swoich VIPów samolotami tej klasy co leasingowane wcześniej (i jeszcze obecnie) samoloty. Podobnego zdania był poseł Rozenek (SLD), który argumentował, że na tą sprawę trzeba spojrzeć obiektywnie. „Państwo polskie przestało dziadować i to jest pozytywny efekt. Krytykowanie tego zakupu jest dla mnie niezrozumiałe.” – powiedział.

Dyskusja rozgorzała także w przypadku lotnictwa śmigłowcowego. Jak poinformował wiceminister Skurkiewicz obecnie SZ RP mają 238 wiropłatów, w tym 68 W-3, 22 SW-4, 58 Mi-2, 25 Mi-8, 19 Mi-17, 10 Mi-14, 4 SH-2H, 28 Mi-24 i cztery Black Hawki.

Powiedział też, że zakupione zostały też cztery morskie śmigłowce ZOP + SAR AW101 i trwa doposażanie Black Hawków, tak aby spełniały wymagania Wojsk Specjalnych, dla których zostały zakupione. Doposażanie to ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Trwają także prace nad modernizację czterech SAR-owskich W-3 Sokół do wspólnego standardu W-3WA SAR/FADEC. Dwie pierwsze mają zostać przekazane wojsku w lipcu tego roku, a dwa kolejne w październiku roku 2022. Wcześniej podobne zabiegi przeprowadzono na ośmiu Sokołach, a łącznie ma zostać do niego podniesionych 20 maszyn. Maszyny te trafią do 1. i 2. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej a także 33 Bazy Lotnictwa Transportowego. Trwają też postępowania na wielozadaniowy morski śmigłowiec kr. Kondor i śmigłowiec bojowy Kruk. Na obecne zadania związane z modernizacją floty wiropłatów łącznie przewidzianych jest w PMT 16,2 mld zł.

Przy okazji śmigłowców wywiązała się kolejna tradycyjna dyskusja na temat rezygnacji z zakupu 50 śmigłowców Caracal.

Wiceminister Skurkiewicz informował też na temat stanu lotnictwa szkolnego. Obecnie obejmuje ono 52 samoloty: 28 PZL-130 Orlik, z których część nadal jest modernizowana do standardu TC-II Advanced, osiem M-346 Bielik (cztery kolejne przybyły do Polski i przechodzą odbiory, cztery kolejne mają pojawić się nad Wisłą w 2022 roku), osiem samolotów Iskra, 8 samolotów Bryza oraz 33 śmigłowce SW-4 i Mi-2 plus centrum symulatorowe w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Bryzy, Mi-2 i SW-4 pojawiły się we wcześniejszych wyliczeniach przytoczonych przy okazji lotnictwa transportowego i śmigłowcowego. Trwa realizacja programu budowy infrastruktury dla M-346.

W kontekście bezzałogowców minister mówił o 12. Bazie w Mirosławcu, która posiada 15 rozpoznawczych zestawów klasy mini Orbiter 2B. Trwają procedury mające na celu pozyskanie zestawów BSP taktycznych krótkiego zasięgu (Orlik), 15 zestawów taktycznych średniego zasięgu (Gryf) i czterech klasy MALE (Zefir). Płk Waldemar Bogusławski reprezentujący Inspektorat Uzbrojenia dodał, że obecnie opracowywane są już dwie umowy, dotyczące BSP klasy mikro i Orlików. Prowadzone są też postępowania na BSP mini kr. Wizjer i morskie BSP Albatros. 

Posłowie opozycji wskazywali, że stan posiadania jest wprost tragiczny, a plany pozyskania BSP są dalece niewystarczające biorąc pod uwagę chociażby doświadczenia ostatniej wojnę pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem i światowe trendy w rozwoju tego rodzaju środków.

Przedstawiona przez MON informacja dot. planów pozyskania bezzałogowców (jak i systemów obrony powietrznej, o czym niżej), dotyczy prawdopodobnie zarówno Sił Powietrznych, jak i innych RSZ (np. Wojsk Lądowych, które otrzymują przeciwlotnicze systemy Poprad, czy MW, do której mają trafić systemy Albatros).

Minister Skurkiewicz mówił też o systemach obrony powietrznej. Obecnie prowadzone są programy systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego kr. Wisła, krótkiego zasięgu Narew, systemu artyleryjsko-rakietowego Pilica, systemu bardzo krótkiego zasięgu Poprad, systemu klasy MANPADS Piorun, artyleryjskiego systemu Sona, przeciwlotniczych systemów artyleryjskich Noteć, systemów zwalczania bezzałogowców z powietrza Nida, stacji radiolokacyjnych Bystra, i systemów rakietowych krótkiego zasięgu kr. Grzmot. Łączna wartość zadań tych w PMT to 122,6 mld zł.

Trwa także modernizacja sprzętu wojsk radiotechnicznych. Radary NUR-31 i NUR-41 mają zostać zastąpione nowymi krajowej produkcji NUR-15M (15 egzemplarzy), trwają prace nad krajowym radarem dalekiego zasięgu kr. Warta (17 radarów), pozyskanych ma zostać także 15 radarów kontroli lotnisk o kryptonimie Drawa. W ramach obniżenie poziomu dolnej ciągłej granicy rozpoznania radiolokacyjnego na granicy wschodniej pozyskane mają też zostać cztery radary na aerostatach w programie o kryptonimie Barbara.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 394
Reklama
TP
sobota, 6 listopada 2021, 20:34

o F-16 i jego modernizacjach do nowszej wersji to powinno się już myśleć kilka lat wstecz oraz nabywać gripeny albo jurki i teraz były by jak znalazł, a nie zachwycać się w mediach i robić filmy. Na ta chwile żeby nie być w ciemnej dupie przez kilka lat, to potrzebujemy samoloty na wczoraj, bo zajedziemy nasze szesnastki jak tak dalej pójdzie,,, więc albo nowsze f-16 block 70 by ich wdrożenie było szybkie + w miarę możliwości, pojedyncze modernizacje tego co mamy by też nie osłabiać eskadr, oraz inny typ samolotu- (bo w razie jakiegoś defektu nie mamy uziemionych wszystkich fur danego typu), np. gripeny lub jurki. Po ich wdrożeniu i przygotowaniu infrastruktury oraz OPL, dopiero zabierać się za F-35, które sa samolotami uderzeniowymi-(pomijam fakt że to tylko fury jednomiejscowe i pilotom ograniczy to możliwości szkolenia, szybszego wznawiania się itp.) powinny być rozpatrywane jako ostatnie. Przy obecnej sytuacji , tragicznym systemie szkolenia, pozyskiwaniu nieodpowiednich ludzi na dane stanowiska, dojdzie do tego, że zajedziemy nasze obecne szesnastki i dodatkowo stracimy cześć doświadczonego personelu na F-35, które przez kilka lat nie osiągną jeszcze gotowości bojowej. Powstanie czarna dziura. Ogólnie dramat i obym się mylił, ale na tą chwilę źle to widzę.

Kasia
piątek, 30 kwietnia 2021, 14:21

Po wysłuchaniu na temat stanu obronności naszego państwa jedyny wniosek; minister obrony i jego generałowie do zwolnienia a byli ministrowi obrony pod sąd!

Autor
sobota, 24 kwietnia 2021, 16:31

To niesamowite, że kraj większy niż Włochy i cała Wielka Brytania z blisko 40 mln ludności w samym centrum kontynentu europejskiego między Niemcami a Rosją będzie miał tylko 112 myśliwców do 2035 roku! To rzeczy nieprawdopodobne, to rzeczy którymi winna interesować się prokuratura za narażanie bezpieczeństwa fizycznego i ekonomicznego Polaków na ich własnej powierzchni.

Rgdd
czwartek, 22 kwietnia 2021, 23:13

W poważnych rozważaniach nt modernizacji SZ powinno się mówić o systemie obronnym kraju. Obronność to nie tylko samoloty, rakiety, czołgi itp. Państwo powinno działać jak jeden organizm. Obronność zaczyna się od polityki obronnej i dyplomacji, a kończy na wyposażeniu i wyszkoleniu wojska. To współpracujące ze sobą systemy rozpoznania, analizy, wskazywania zagrożeń, szans, celów i dowodzenia. To zdolność wzajemnego wspierania działań wojsk lotniczych, lądowych, MW, sił specjalnych, policyjnych, strażackich, służby zdrowia itp. Wojna nie jest sprawdzianem tylko dla żołnierzy. Co komu po nowoczesnych samolotach bez systemów wsparcia w postaci chciażby wczesnego ostrzegania, rozpoznania, bezpiecznych lotnisk, mogących odtworzyć ich gotowość itp. Długo by pisać, bo laicy myślą o taktyce, a profesjonaliści o logistyce. Co mi po rakietach o zasięgu 1000 km, skoro nie wiem gdzie są dla nich cele. Po co mi dane o ruchomych celach, skoro nie ma danych w czasie realnym, a odpalone pociski uderzą w ślady po pojazdach, które były tam pół godziny wcześniej?

Polak
niedziela, 18 kwietnia 2021, 12:36

Ja na razie dokonano "super" zakupów czyli chińskich kompasów i noży,oczywiście przepłacając.Wojsko używa jeszcze STARYCH hełmów (pomalowanych by lepiej wygladały),niedopracowanych przez 13 lat Grotów.O zdemolowaniu czołgów,braku śmigłowców i marnym lotnictwie nie wspominając.My proporcjonalnie jesteśmy GORZEJ uzbrojeni niz nasi żołnierze w 1939.

Dwt
środa, 21 kwietnia 2021, 20:18

A kiedy MON ujawni Program Modernizacji Sił Morskich bo widać, że ten temat nie bardzo się podoba?

Eter
środa, 21 kwietnia 2021, 15:48

Wasi żołnierze czyli radzieccy.

Polak
niedziela, 18 kwietnia 2021, 12:31

Z tych "wielkich planów" zostanie zrealizowane samoloty dla VIP-ów których u nas nie ma.

Darek
czwartek, 22 kwietnia 2021, 14:52

Bo ostoja demokracji obok Niemiec Francja nie zrobiła swojej roboty na czas. Widać ,,inżynierowie” nie dopisali. Ponadto ,,zapomnialeś” tylko pewnie o zakupie F35, AW 101 i S70 i nie wspominając o dodatkowych Masterach. Zatem lecz swe kompleksy gdzie indziej.

lech
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:46

plany już są,ale brak : pieniędzy,samolotów,helikopterów,rakiet,radarów ,pilotów itd i tp

rezerwa 77r.
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:09

SU-22 nie złomować przerobić na drony samobójcze , zasięg do 2250 km podwiesić pod skrzydła 2x 500 ,lub 2x250 mamy odpowiedź dla potencjalnego agresora

Polak z Polski
czwartek, 15 kwietnia 2021, 18:41

Najwyższa pora zmodernizować Jastrzębie do najnowszej możliwej konfiguracji. Mastery zmodernizować do szkolno - bojowych. No i wreszcie zrealizować całą Wisłę i Narew.

asdf
czwartek, 15 kwietnia 2021, 22:19

najlepiej wszystkie na raz i tak pod pretekstem modernizacji pozbyc sie wszystkich F16 tak jak polowy Leopardow

-CB-
czwartek, 15 kwietnia 2021, 15:31

Jeśli już teraz nie zmodernizujemy naszych F-16, to de facto nie będzie żadnych 5 czy 7 eskadr, bo w latach 2030 czy 2035 będą stanowiły siłę podobną do tej obecnej MiGów czy Su. Będą się nadawały tylko do sztucznego utrzymywania etatów...

asdf
czwartek, 15 kwietnia 2021, 22:23

teraz to jest strednio dobry moment na to zeby rozkrecic f16 tak jak zrobiono z polowa Leopardow

PłkK
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:11

Kiedy wywalczymy płacenie reparacji od Niemiec to wtedy na całą modernizację wystarczy z nawiązką i będziemy mogli mieć jedną z najmocniejszych armii w Europie. Dopóki tego nie wywalczymy będzie naprawdę ciężko tego dokonać.

asdf
czwartek, 15 kwietnia 2021, 22:24

ale na co wystarczy? na dotowanie programow pegaza? pieniedzy jest wystarczajaco i dzis tylko ze sa przeznaczane na juble

Davien
czwartek, 15 kwietnia 2021, 15:16

Niemcy wypłaciły odszkodowanie ZSRS a Rosjanie mieli nam przekazać 15% tej sumy. Więc do Putina z pretensjami. takie były ustalenia .

hermanaryk
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:06

A co nas obchodzi, że Niemcy źle zaadresowali przekaz z odszkodowaniem? To ich problem.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 17 kwietnia 2021, 11:06

Mogli i wypłacić Marsajanom nikogo to nie interesuje.

Baba Jaga
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 20:23

Dokładnie tak samo jak nikogo nie interesują nasze żądania, możemy je równie dobrze kierować do Marsjan.

PłkK
środa, 21 kwietnia 2021, 14:58

Gdy w międzynarodowym trybunałem sprawa reparacji dla Polski i innych krajów zacznie bieg to się niektórzy zadziwią

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 20 kwietnia 2021, 12:13

To się okaze

czwartek, 15 kwietnia 2021, 14:32

Za co od Niemiec? Ja tu widzę tylko winę rządu 2 RP. Dostawali kasę od obywateli ...dostawali...wywiązali się z zadania? Nie ! Więc wojsko za dezercję a rząd za niekompetencje powinni wypłacić odszkodowanie w wysokości całości kwoty wydanej na wojsko i administracje za lata 1920-1939 z przelicznikiem na dzisiejsze

rafikzabki
piątek, 16 kwietnia 2021, 11:05

Bredzisz... Nikt. Ikomj nie obiecywał samodzielnego zwycięstwa nad Niemcami czy Rosja...

Polak
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:03

Nasi specjaliści od uzbrojenia wymyślają super kryptonimy tylko nic za tym nie stoi. Nie ma broni, są tylko kryptonimy i to już od 6 lat.

Realista
czwartek, 15 kwietnia 2021, 19:27

I to jest wina specjalistów, że nie dostają kasy od państwa polskiego?

Piotr ze Szwecji
czwartek, 15 kwietnia 2021, 11:10

Mój komentarz o działaniach rządu w kwestiach bezpieczeństwa i przemysłu nie przeszedł cenzury Defence24. Pominę więc, bo lżejszych słów o tych ludziach już nie znajdę. ---------- Napiszę więc czym powinien zajmować się według mnie MON od 2014 roku. Gospodarka to przemysł, więc każda umowa winna wiązać się z 50% sumy zakupu inwestycją w polski przemysł z głównym ciężarem na technologiach podwójnego zastosowania. Wisła, Narew, Kruk, WOT, Krab i Zuzanny (w miejsce Kryla) winny być zupełnym priorytetem modernizacji i zbrojeń WP. Przy każdej dywizji pułk inżynierów, pułk plot i pułk artylerii, a także batalion dronów (warmate, flyeye i etc z polskiego przemysłu) winny być sformowane. Wszystkie dywizje WP winny być zorganizowane w standardzie USA/NATO. Powinna zostać przeprowadzona próba zbudowania choć 1 poligonu na którym każdego roku 1 cała dywizja może się szkolić. Przy tym poligonie winna zostać zbudowana infrastruktura pod bazę dla 1 dywizji. Następnym priorytetem winny być program Orka (niby mamy jakiś interes na Bałtyku i Morzu Północnym), sformowanie 1 brygady piechoty górskiej, 1 brygady piechoty morskiej i dla stworzenia dywizji aeromobilnej 1 brygady KP, zakup 32 F-35 z rakietami anty-radarowymi i odkupienie i modernizacja używanych (nie nowych!) 200+ F-16 z innych krajów świata. Potem dopiero czołgi z Izraelem i Koreańczykami i cała ta reszta. Okręty eskortowe z Miecznikiem włącznie dla MW na samym szarym końcu.

TW Bolek
czwartek, 15 kwietnia 2021, 19:29

Masz rację. Tylko czołgi z Koreańczykami. Żydowskie są bardziej do walk w miastach, nie do naszych warunków. Poza tym umowy z nimi zawsze źlę się kończą.

Gurney H
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 20:29

Że Izrael nie ma czołgu dla nas, to jedno. Ale czemu uważasz, że umowa na Spike skończyła się gorzej niż np. na F-16? Amerykanie dali lepszy offset?

Marcyk
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:34

Sensowne propozycje ale w naszej rzeczywistości nie do realizacji !!! U nas jest problem nawet z zakupem granatników !!!

Łukasz D
czwartek, 15 kwietnia 2021, 09:58

Przyznam szczerze, że te 2 Ma, F-35 trochę mnie zaskoczyły.

say69mat
czwartek, 15 kwietnia 2021, 08:37

To co budzi niepokój, to powielenie schematu z czasów II RP, czyli realizacji polityki obronnej kompletnie oderwanej od potencjalnych v/s realnych zewnętrznych zagrożeń. Stąd, miast ujednolicenia v/s unifikacji parku samolotów bojowych, w oparciu o monotyp F16. Wprowadzany jest kolejny typ samolotu, w sytuacji międzynarodowej, gdzie sytuacja geostrategiczna Polski może budzić uzasadniony niepokój. Tym bardziej, że osiągnięcie szczątkowej v/s pełnej gotowości bojowej jednostki opartej o konstrukcję F35 jest śpiewem łabędzim odległej ... przyszłości. A zagrożenia nie będą czekać, aż Polska szczęśliwie wymieni park samolotów Su22 i MiG29 na F35.

rozczarowany
czwartek, 15 kwietnia 2021, 02:36

Heh. Niemal 40-to milionowy kraj, potencjalnie frontowy, do roku 2035 planuje posiąść 7 eskadr, po 16 maszyn każda. A więc w ciągu 45 lat (do roku właśnie 2035) nabytych ma zostać łącznie 112 maszyn. Marny to obraz, bardzo nawet. Smutne.

Wiesiek
czwartek, 15 kwietnia 2021, 16:41

Nie,do 2035r na siły powietrzne ma być wydane 28 mld zł.20mld na 32 F-35 a 8 mld na uzbrojenie,tak przekazał dzisiaj MON. Nie ma pieniędzy na kolejne eskadry,zostajemy z pięcioma

fflyer
środa, 21 kwietnia 2021, 15:02

Lotnictwo ważne ale dobrze poważnie rozbudować OPL, pociski balistyczne też bardzo by się nam przydaly

dziadekOrmo
środa, 14 kwietnia 2021, 22:21

Piękne plany, łezka się w oku kręci.Może kiedyś powieszę sobie je na ścianie i powiem mojemu wnukowi-patrz tak kiedyś planowaliśmy.

x
środa, 14 kwietnia 2021, 21:47

Co to jest "Grzmot" ? - tylko bez tanich domysłów, że to powiększony Piorun. Konkrety, dowody.

Troll z Polszy
czwartek, 15 kwietnia 2021, 00:22

Grzmot to kryptonim zestawu rakietowego o zasięgu od 10 do 50 km ( SHORAD ) masz to napisane w w/w tekście :-). Może na MSPO będzie coś więcej ;-)

Ass
środa, 14 kwietnia 2021, 21:31

No ale jak namówić potencjalnego agresora żeby poczekał z działaniami jeszcze 20 lat, kiedy to 60% naszych planów na najbliższe 10 lat zrealizujemy ?

SOWA
środa, 14 kwietnia 2021, 23:47

Czyli do 2035 będą kolejne dwie eskadry Harpi a to oznacza, że najstarsze "F" będą miały 29 lat. Słuszną drogę modernizacji obrał MON. Poproście tylko potencjalnych przeciwników o przesunięcie planowanych działań na 2045 rok.

say69mat
czwartek, 15 kwietnia 2021, 10:59

W których bazach lotnictwa taktycznego SP realizuje się ćwiczenia o wdzięcznej nazwie 'Elephant Walk'??? Czyli start wszystkich maszyn w trybie alarmowym??? Tak, aby w trybie alarmowym wyjść spod potencjalnego uderzenia rakietowego???

piątek, 16 kwietnia 2021, 05:04

Neuburg - Niemcy - 18 EF ale tylko zaparkowały ;-)

Dawo
środa, 14 kwietnia 2021, 20:05

I tym samym legły w gruzach bajki funklubika i spółki. Po raz kolejny ich wiarygodność została obnażona. Sprawność F-16 nie odbiega od standardu NATO. Tymczasem Su- każdy inny :)

czwartek, 15 kwietnia 2021, 14:35

Strasznie łatwowierny jesteś...nie ch pokażą 41 samolotów w powietrzu. Sprawny to taki co się włącza ale nie koniecznie lata...albo lata ale coś mu nie działa

ciekawy
czwartek, 15 kwietnia 2021, 15:50

Czy ty rozumiesz znaczenie terminu sprawność bojowa?

Jabadabadu
sobota, 17 kwietnia 2021, 11:31

Tak, pytanie tylko czy na papierze czy w gotowości do statru alarmowego lub jakiegokolwiek.

Perun Shogun
czwartek, 15 kwietnia 2021, 15:14

Nieprawda. Samoloty bez sprawności bojowej nadal mogą latać. Jeżeli 41 ma sprawność bojową to znaczy że wszystkie 41 może wystartować i wziąć dowolne uzbrojenie do wyznaczonego zadania.

Cdm
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 20:33

Jeżeli.

papa
środa, 14 kwietnia 2021, 20:05

Setki rakiet ma przeciwnik a tu dwa lotniska bez obrony , brak cystern ..po co samoloty

Maciek
czwartek, 15 kwietnia 2021, 12:21

Lotnisk mogących przyjąć f16/35 jest ok. 20

Krzys
czwartek, 15 kwietnia 2021, 19:37

Zniszczenie czy też poważne uszkodzenie 20 lotnisk jest jakimś problemem? Dla nas byłoby. Dla potencjalnego agresora NIE.

R
czwartek, 15 kwietnia 2021, 15:33

Wystarczy zniszczyc zaplecze co nie bedzie problemem, i mozesz miec nawet 30 lotnisk.

Artur
środa, 14 kwietnia 2021, 20:03

Trwają prace, plany, analizy, rozmowy, dyskusje. Kolejne programy zmiany programów przesunięcia terminów itd. A broni jak nie było tak niema.

Krzys
czwartek, 15 kwietnia 2021, 08:33

Jest z tego korzyść. Obce wywiady nie są w stanie wykreować obrazu zamiarów naszych "decydentów". Przez co obraz armii jest i będzie nieczytelny. Efekt podobny do osiąganego w ramach totalnego utajnienia wszystkiego.

Baba Jaga
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 20:34

A więc jest cień nadziei, podniosłeś mnie na duchu...

Sternik
środa, 14 kwietnia 2021, 23:27

Od tego, że przybywa broni w IU pensje za bardzo nie rosną ale od planów i analiz jak najbardziej. Poza tym każda nowa broń to dla wojska tylko nowy problem.

Łukasz M.
środa, 14 kwietnia 2021, 20:02

Tymczasem izraelsci piloci osiągnęli podczas ćwiczeń na samolotach F-35 prędkości rzędu Ma 2. Oficlana informacja pojawiła się na stronie ich resortu obrony. Podczas ćwiczeń samoloty operowały na wysokościach ponad 18 tys. metrów.

sobota, 17 kwietnia 2021, 11:11

Brakuje słowa podobno. bo twierdzić to sobie co chca

say69mat
czwartek, 15 kwietnia 2021, 08:23

Czyli samoloty mogą - w warunkach bojowych - przekraczać prędkości rzędu M2+ ???

Łukasz D.
czwartek, 15 kwietnia 2021, 14:54

Tak. Izraelscy piloci podczas ostatnich ćwiczeń latali F-35 z prędkością Ma 2. Osiągnęli również pułap rzędy 18 km, który był stabilnie utrzymywany.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 17 kwietnia 2021, 11:11

Czyli osiągnęli to co mig 21 robił już dawno temu

say69mat
piątek, 16 kwietnia 2021, 08:53

Hmmm ... skoro samoloty są tak dobre, to czy zdążą znaleźć się na uzbrojeniu naszych sił powietrznych??? Ponieważ, Rosja - wydaje się - zdążać do eskalacji konfliktu i rozstrzygnięcia na Ukrainie. Zanim ambitne programy modernizacyjne naszych sił zbrojnych zostaną zrealizowane???

Miki
środa, 14 kwietnia 2021, 20:42

Dokładnie to 1,82 Ma. O tym, że może osiągnąć 2 Ma spekulowano wcześniej.

Lbn
środa, 14 kwietnia 2021, 19:29

Wieczne programy i analizy z których nic nie wynika a jak coś kupia to na palcach jednej ręki mozna policzyć np Black Hawk.

Gts
czwartek, 15 kwietnia 2021, 07:39

To nie black hawk, a biedahawk. S70i okrojony z wyposazenia jak sie da, nawet wzmocnienien kadluba z BH tam nie ma.

MAREK
środa, 14 kwietnia 2021, 20:05

AKURAT PRZY ZDECYDOWANEJ PRZEWADZE LOTNICTWA POTENCJALNEGO PRZECIWNIKA ZAKUP ŚMIGŁOWCÓW NIE JEST NIEZBĘDNY. ŚMIGŁOWCE wobec silnego lotnictwa sturmowego są praktycznie bezbronne. BARDZIEJ BY NAM SIĘ PRZYDAŁO COŚ NA WZÓR Su25.

Gts
czwartek, 15 kwietnia 2021, 07:40

Ta? A na ukrainie w czasie konfliktu Mi-17 wykonaly ponad 8000h lotow i byly bardzo potrzebne, zwlaszcza na zapleczu. Stracono 2, ale robote wykonaly olbrzymia.

ryba
środa, 14 kwietnia 2021, 20:43

a kto bedzie atakował śmigłowce samolotami ? od tego sa np Gromy !!!

Nie komplikować
środa, 14 kwietnia 2021, 19:55

Blackhawk powinien być kupiony tylko i wyłącznie dla 7 EDS: miałaby je wszystkie (wliczając te kupione dla policji) będąc jedynym użytkownikiem co znacznie upraszcza eksploatację i zmniejsza jej koszt. Byłyby tam gdzie są niezbędne, a nie do zabawy w wojnę policjantów. W razie potrzeby kwestia tylko podpisać umowę MON z MSWiA na użyczanie śmigłowców z załogami do zadań w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, albo ... przestać udawać, że policja naprawdę może podjąć walkę z terrorystami i zostawić takie zadania wojsku, a konkretnie GROM.

SOWA
środa, 14 kwietnia 2021, 23:53

Nie trzeba było rozwiązywać NJW, oj ci polityczni oficerowie dyżurni z MSW i MON...ile oni jeszcze strat narobią? Pozostanie nam w sytuacjach skrajnie kryzysowych rozrzucać konfetti ze śmigłowców i starych "F".

Pytajnik
środa, 14 kwietnia 2021, 19:02

"systemów rakietowych krótkiego zasięgu kr. Grzmot" Czego dotyczy program?

Paweł K. Malicki
czwartek, 15 kwietnia 2021, 10:04

70 mm?

Monkey
środa, 14 kwietnia 2021, 22:08

@Pytajnik: Może chodzi o tzw. Piorun 2? Oczywiście tylko zgaduję.

x
środa, 14 kwietnia 2021, 21:45

Popieram pytanie ! Zresztą to chyba jedyna (intrygująca) nowość zawarta w tym artykule.

Naród
środa, 14 kwietnia 2021, 18:43

Mam pytanie natury technicznej, mając w naszych siłach zbrojnych ponad 130 Orlików, nie można by ich było "doposażyć" w zasobnik do walki z BSL np. Działko, karabin szybkostrzelny. I drugie pytanie Orliki mogą też korzystać z lotnisk trawiastych czyli z aeroklubowych czy takie Orliki mogły by po małej modernizacji wspomagać wojska lądowe np. przenosząc ładunek okóło tony bomb czy rakiet powietrze ziemia, byłoby to ciekawe narzędzie wsparcia, mogłyby też niszczyć śmigłowce, bo tak w razie W będą ładnie stały pod plandekami i czekały na wyzwolenie. Czekam na mądre wypowiedzi.

Kok
czwartek, 15 kwietnia 2021, 23:39

Jakie 130 Orlików? Jest ich ok 28.

lol
czwartek, 15 kwietnia 2021, 20:30

Nie no luz stary, pewnie, ze sie da, nawet jak chcesz to produkcje Karsi czy Losi wznowimy ehh...

Jojo88
czwartek, 15 kwietnia 2021, 04:42

Popieram. Samolot klasy COIN może bardzo napsuć krwi tzw. zielonym ludzikom odciążając F-16 z zadań szturmowych i będąc znacznie tańszy niż wysłanie tam Su-22 czy Miga 29. Przy skandalicznym braku BSL klasy np. Bayraktara TB-2 czy śmigłowców bojowych ( wystarczyło by chociaż przebudować Mi-24 na ATE SuperHind we współpracy z RPA. Mielibyśmy tanio nowoczesny ekwiwalent Mi-35 z pociskami ppanc Ingwe-3 i Mokopa), to bardzo wskazane , tanie i konieczne. Warto jednak aby Orliki były "optionally manned" jak SW4 Solo. Życie nielicznych pilotów SP jest najważniejsze.

Nikt
środa, 14 kwietnia 2021, 20:33

Uzbrajanie Orlików przy obecnym nasyceniu środków plot u naszych potencjalnych wrogów jest działąniem samobójczym

Polanski
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:54

Nikt ich nie wysyła do atakowania wroga na jego terenie.Mają czyścić niebo nad naszymi głowami.

czwartek, 15 kwietnia 2021, 09:17

Nonsens, do walki z dronami na niskim pulapie

Naród
środa, 14 kwietnia 2021, 21:05

Chodziło mi możliwość ich wykorzystania, bo skoro są to może mają inne walory jak tylko szkolne. Dlatego zadałem pytanie. Dziękuję za mądre odpowiedzi, a nie głupi hejt.

Liman
środa, 14 kwietnia 2021, 19:56

Pierwsza opcja chyba nie bardzo, bo pewnie wiązałoby się to z jakimiś dyżurami, ale druga czemu nie, samolot bliskiego wsparcia, działający na bardzo niskim pułapie, mogłby też być niszczycielem śmigłowców. No i na plus użycie ich z lotnisk utwardzanych których mamy multum lub z krótkich odcinków drogowych. Jakąś dłuższa prosta. Mistrzostwo świata byłoby mieć pionowzloty Harrier. Pamiętam jak pracowałem w Anglii to miałem okazję obserwować ładowanie dwóch Harrierów na przyszkolnym parkingu, szybkie wciągnięcie ich pod zadaszone boisko, tam krótka obsługa samolotu i start. To może na podobny wzór by to mogło być. Tylko ze te Orliki mogły by być trochę za wolne na śmigłowce.

Odyn
środa, 14 kwietnia 2021, 20:51

Su-25 też wystartuje z trawy, to byłby samolot konkretnego wsparcia.

Nikt
środa, 14 kwietnia 2021, 20:32

Porównywanie Harrierów do szkolnych Orlików, szanujmy się

Liman
środa, 14 kwietnia 2021, 21:03

Nie porównałem, tylko pomarzyłem, że by coś takiego mieć.

Dobry pomysł
czwartek, 15 kwietnia 2021, 09:24

Popieram. W naszych warunkach gdy lotniska będą na 100% pierwszym celem ataku, akurat jakieś AV8 byłyby niezwykle trudnym celem do wyeliminowania. I nie da się w żaden sposób zniszczyć wszystkich potencjalnych kawałków betonu z których mógłby operować taki "harrier". Dziwne , że mogąc wybrać F35C wybraliśmy samolot który w naszych "frontowych" warunkach wymaga potężnych lotnisk, których absolutnie nie obronimy, bo nie mamy czym, których lokalizacje od daaawna zna każdy.... system kierowania ogniem rosyjskich rakiet.

Piotr
środa, 14 kwietnia 2021, 19:21

Myślę, że przerobienie Orlików do walki z BSL... przypomina mi to walkę RAF z V1 podczas drugiej wojny światowej. Z tą różnicą, że BSL uderzą dokładnie tam, gdzie chce właściciel a nie 30 km dalej. Sama koncepcja jest dobra, ale według mnie trochę przestarzała i zbyt droga... nie siedzę w temacie i mogę się mylić, ale myślę, że te 130 samolotów dość szybko mogłoby się skończyć. Pozdrawiam

kulawy_laik
środa, 14 kwietnia 2021, 18:24

58 sztuk Mi-2... czy gotowość operacyjna jest choć na poziomie 10% ... XD

SOWA
środa, 14 kwietnia 2021, 23:55

Podziwiam pilotów którzy na tym latają.

środa, 14 kwietnia 2021, 19:31

No chyba nie

BUBA
środa, 14 kwietnia 2021, 18:03

Wszystka fajnie jest na papierze. Ale z Herkulesami ktos zalatwwil sie szybko. Szacuneczek.

123
środa, 14 kwietnia 2021, 19:50

5 samolotow to powinnismy dostac w ciagu max. 1.5 roku.

czwartek, 15 kwietnia 2021, 09:25

Po co nam aż 60 samolotów transportowych. Po co nam całkowicie zbędne C130?

sobota, 17 kwietnia 2021, 11:50

Zbędne według ciebie

luke
środa, 14 kwietnia 2021, 16:54

A gdzie samoloty typu MRTT/KC albo AWACS?

Ambasador
środa, 14 kwietnia 2021, 16:37

Witam. Może mnie ktoś oświecić co to za program kr.Grzmot?

fox
środa, 14 kwietnia 2021, 22:05

grzmot to piorun2 o zasięgu ponad 10km

Driver25
środa, 14 kwietnia 2021, 16:32

Bardziej racjonalne powinno być podejście z priorytetowa budową parasola wielowarstwowego silnej osłony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej jak i przed BSL począwszy od najniższych szczeblów i zaraz Narwii. Do tego rozbudować rozpoznanie, wskazywanie celów i systemy wczesnego ostrzegania. Budować w ten sposób krajowy kapitał i kompetencje. Dopiero później powinno się skupić na ogromnie drogiej Wiśle z Patriotem lub innym systemem i na pozyskaniu F-35( obecnie bez offsetu), które to programy skutecznie blokują obecnie proces szerokiej modernizacji bardzo wielu tańszych lecz koniecznych do wymiany systemów uzbrojenia mogących wesprzeć rozwój także rodzimego sektora gospodarki.

trzcinq
środa, 14 kwietnia 2021, 19:21

Pełna zgoda

dany12-k
środa, 14 kwietnia 2021, 16:24

czyli mon zakłada że f-35 będą służyły +- 35 lat i amerykanie są w fatalnym błędzie marnując miliardy na samolot nowej generacji????

Nikt
środa, 14 kwietnia 2021, 20:34

Przecież F-35 też będą służyć do około 2070 w USAF, nie wiem skąd to zdziwienie. A zanim NGAD się pojawi na rynku i będzie dopracowany, to akurat F-16 będą wymagały wymiany

chateaux
środa, 14 kwietnia 2021, 16:47

Amerykanie zawsze tak robili, i bedą robić. Tylko w Polsce zaczyna się planowac zakupy nowych samolotów i innego sprzetu, gdy aktualnie posiadane nie są już w stanie latać.

bc
środa, 14 kwietnia 2021, 16:02

Za SU22 powinna być kupiona eskadra używanych F16C/D. Ile sortów będzie w stanie dziennie wykonać te 41 F16?

Fka
środa, 14 kwietnia 2021, 20:10

Coraz żadzie tu piszę , ale , no właśnie , kolego mylisz typy samolotów , za SU-22 to F-18 Super Hornet i tego powinny być minimum dwie pełne eskadry , czyli 48 samolotów , piszę tu o F18 bo na F15 nas nie stać

MAREK
środa, 14 kwietnia 2021, 20:00

MY POTRZEBUJEMY DUŻEJ LICZBY ŚREDNIO NOWOCZESNYCH SAMOLOTOW A NIE 32 F35 za cenę tych samolotów mogli byśmy ze 100 Gripenow kupić. Kture przy takim zakupie mogły by być produkowane w Polsce... A TAK JAK ZAWSZE MAMY SAMOLOTY NA POKAZ A NIE DO WALKI. I JESZCZE JEDNA SPRAWA ŻE ŚREDNIO BIORĄC ZDATNYCH DO LOTU ZAZWYCZAJ JEST POŁOWA. WIĘC Z 32 ZOSTAJE 16 MASZYN. I CO MY MAMY TYM BRONIĆ. A JESZCZE JEDNA KWESTJA ŻE NASI ZAPOMNIELI O NOWOCZESNEJ AMUNICJI KIEROWANEJ DLA TYCH SAMOLOTÓW....

ŚledźBałtycki
piątek, 16 kwietnia 2021, 10:23

Taka jest prawda. Jesteśmy krajem frontowym. Nie mamy lotnisk, które przetrwają pierwsze 24h. Gripen byłby idealny.

bc
czwartek, 15 kwietnia 2021, 20:44

Potrzeba tego i tego czyli F35 i więcej F16. Gripen jest słabszy od F16 pod każdym względem, 100szt to chyba pierwszych wersji. Amunicja jest taka sama jak do F16.

41/48 czyli 85%
środa, 14 kwietnia 2021, 15:56

Znacznie lepiej niż Amerykanie. Ręka w górę, kto w to wierzy?

Rain Harper
środa, 14 kwietnia 2021, 21:36

Nie wierzę, wiem:))

Georgio
środa, 14 kwietnia 2021, 16:49

Przy znacznie mniejszej ilości samolotów jest to całkowicie normalne. No chyba że standardy są jak u was za Bugiem, wtedy to i 30% ciężko osiągnąć....

Fflyer
środa, 14 kwietnia 2021, 15:52

Narew, Piorun 2 , WRE, Rozpoznanie i wskazywanie celów, kryptografia, systemy sieciocentryczne i rozwój własnych broni termobarycznych to powinny być priorytety.

Troll i to wredny
środa, 14 kwietnia 2021, 15:47

Gdyby w MON powołano zespół ,którego zadaniem byłoby wycofanie nieperspektywicznego uzbrojenia z linii (czyli oszczędności eksploatacyjne), to jak obstawiacie : A) Co by pozostało w SZ RP ?! ,B) Ile używanych F-16 można by kupić , po sprzedaży i utylizacji złomu ?!

Wredny nawet bardziej
środa, 14 kwietnia 2021, 20:10

1. Czy kogokolwiek poza młodymi pasjonatami obchodzi stan Sił Zbrojnych RP ? 2. Czy SZ RP są czymś więcej niż wygodnym i stabilnym miejscem pracy, oraz źródłem przyzwoitej emerytury dla młodych (w stosunku do reszty pracujących) emerytów a także innych apanaży ? (dotyczy to w równym stopniu całej tzw. "mundurówki")3. Czy te same SZ RP są idąc dalej czymś więcej niż tylko dojną krową dla dostawców wszelkiego sprzętu / uzbrojenia nawet jeśli jest on marny lub niespecjalnie potrzebny ? 4. Czy RP dysponuje spójną, realistyczną koncepcją obronną z jakiej wynika struktura SZ i posiadane przez nie uzbrojenie ? (wg. mnie nie, a co "sezon" są nowe "koncepcje" i nacisk na nie powoduje posiadanie mozaiki uzbrojenia, która bardziej wygląda na zbiory pasjonata militariów niż spójne wojsko). Od siebie dodam jeszcze: jeżeli zagrożenie jest realne, a posiadane siły i środki skromne zwłaszcza wobec kosztów zakupu + eksploatacji rosnących niebotycznie to należy zacząć myśleć & działać (rozważnie, ale sprawnie). Inaczej czekają nas: 1) powtórka z klęsk w przeszłości, 2) dziesięciolecia rozpamiętywania krzywd i klęsk, budowania pomników, pisania książek "meandrów wiedzy & mądrości", planowania na nowo przegranych już kampanii. Nie życzę nikomu kolejnego odbudowywania kraju po spektakularnej klęsce, lecz wygląda na to, że pozostanie nam powtórzyć "Powstanie Warszawskie i Plan Burza" w kilku największych aglomeracjach bo tylko to nam pozostanie. W epoce dronów, coraz lepszych środków obserwacji i identyfikacji połączonych z tradycyjną rosyjską pogardą dla życia ludzkiego (zwłaszcza własnych żołnierzy) nawet zwycięstwo będzie miało charakter de facto klęski (z powodu poniesionych strat). "Polak przed szkodą i po szkodzie ... równie mądry".

Gts
czwartek, 15 kwietnia 2021, 07:48

No to wlasnie budujemy, pomniki, tracimy zdolnosci nawet wywiadowcze bo dla dobrej zmianh licza sie propaganda i historia. Uswietnianie rocznic, medale, pomniki, odznaczenia, dyplomiki i uroczystosci, a cala reszta jest spuszczana do kibla jedno po drugim. Tak sie dzieje nie tylko w wojsku. W 8 lat dobra zmiana rozwali bezpieczenstwo i zdolnosci obronne do konca.

Alexy
środa, 14 kwietnia 2021, 15:31

Analizy polskiego lotnictwa na tle armii sąsiadów wypada nie najgorzej. Krytyka przez posłów KO zakupu samolotów VIP utwierdza mnie w przekonaniu, że za ich czasów chcieli by nasze państwo było teoretyczne i takie było. Dowodzi tego też brak wykorzystywania w pełni budżetu MON. Priorytetem powinna być Wisła i Narew.

Zenek
środa, 14 kwietnia 2021, 15:46

z jednej skrajności w drugą. Zamiast sukcesywnie poszerzać flotę VIP w miarę możliwości, zakupiono od razu pakiet super premium samolotów VIP bez żadnego ładu i składu, w dodatku z budżetu MON. Dla mnie skupianie się na luksusach zamiast obronie, to jest właśnie państwo teoretyczne. W razie W te wszystkie Boeingi i Gulf ewakuują polityków i ich rodziny, a "bronić" kraju będą samoloty i czołgi które mogły być za te miliardy kupione.

Alexy
środa, 14 kwietnia 2021, 18:21

Czy bezpieczeństwo głowy państwa i dowodzących armią to jest luksus??!!

Fox
czwartek, 15 kwietnia 2021, 12:24

Co Ci po głowie państwa i dowodzących na obczyźnie? Chyba tylko to że będziesz już wiedział że jak oni są tam to u nas jest wróg. Brakuje w naszych boeingach funkcji latających cystern. Taka opcja istnieje na świecie i wtedy ten zakup byłby w 100% ok. My musimy wydawać pieniądze mądrze.

Polak
czwartek, 15 kwietnia 2021, 11:40

A w czym oni lepsi są od Kowalskiego?

Janka
środa, 14 kwietnia 2021, 17:06

W punkt

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 15:57

Kupiono samoloty dla VIP-ów bo była taka potrzeba. Służą do wykonywania różnych zadań, nie tylko transportu najważniejszych osób w państwie. Sugerowanie że jacyś politycy mieli by się nimi ewakuować to zwykła spekulacja niczym niepoparta.

Alfret
środa, 14 kwietnia 2021, 20:12

Samoloty dla VIPow sa potrzebne, bo wtedy latwo mozna uziemic np. niepotrzebna liczbe generalow wyslanych oszczednosciowo jednym lotem. I to w zasadzie nie do konca wiadomo jakiej opcji politycznej.

mick8791
środa, 14 kwietnia 2021, 17:32

A do jakich to innych celów niż transport VIPów mają niby służyć samoloty wykonane w standardzie luksusowej salonki? Może raczysz nas oświecić?

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 18:54

Latali nimi również żołnierze, nie mówię o samolotach Gulfstream tylko Boeing. Można też transportować rannych na długich dystansach.

mick8791
czwartek, 15 kwietnia 2021, 23:32

Jacyś tam żołnierze może i nim polecieli jest tylko jeden mały szkopuł... ten pierwszy Boeing przyleciał do nas tymczasowo w standardowej konfiguracji pasażerskiej. Jak otrzymamy kolejne dwa (wykonane już w konfiguracji docelowej czyli VIP) ten poleci do przebudowy również na salonkę VIP. Więc ponawiam pytanie - do jakich to innych celów niż transport VIPów mają niby służyć te samoloty?

Wert
czwartek, 15 kwietnia 2021, 11:40

Tak sobie tłumacz Tomasz

Wredny i to bardziej
środa, 14 kwietnia 2021, 20:14

To prawda, ale powinniśmy już pożegnać się z działaniami "na dalekich dystansach". Wieczne podlizywanie się USA i wchodzenie w ich konflikty za poklepanie po plecach niewiele nam dało. U siebie mamy potencjalnie najtrudniejsze: 1) przeciwnika, 2) sytuacją w razie konfliktu z nim (nie widzę aby któryś z "sojuszników" w NATO palił się do obrony nas jeśli USA otwarcie za nami nie stanie - a nawet i wtedy narażanie się np. na "uderzenie deeskalacyjne" nie tylko "sojusznikom" ale i nam będzie niewskazane).

lol
czwartek, 15 kwietnia 2021, 20:43

Firmy z USA, wbrew gromko gloszonej przyjazni itp, zainwestowaly u nas od 1989 roku jakies 5 do 6 miliardow USD zaledwie. Naprawde ktokolwiek wierzy ze, beda sie narazac na wojenke atomowa z ruskimi dla obrony 6 miliardow baksow? Skonczy sie jak zwykle, na wyrazach ubolewania, wsparciu moralnym itp. Jesli juz to wiekszy, i to o wiele, interes w pomaganiu nam w razie W maja Niemcy i to nie tylko ekonomiczny, ot ironia losu.

Davien
czwartek, 15 kwietnia 2021, 11:41

Te twoje"uderzenie deeskalacyjne" oznacza że Rosja dostanie taka odpowiedż ze niewiele z niej zostanie.

Dalej patrzący
środa, 14 kwietnia 2021, 15:24

KAŻDY z 238 śmigłowców winien mieć montowalne pylony i być w potrzebie nosicielem efektorów precyzyjnych "fire-and-forget", najlepiej NLOS, zwłaszcza do przechwycenia w locie nawigacji/pozycjonowania celów przez środowisko sieciocentryczne. Tymczasem na chwile obecną ANI JEDEN śmigłowiec nie jest operacyjny do przenoszenia kppanc. Zresztą tak samo wszystkie Bieliki i Orliki i Bryzy [i nawet C296M] - czyli wliczam lotnictwo szkolne i transportowe - winny być pierwszym stopniem/nosicielem dla precyzyjnych, pozahoryzontalnych efektorów operujących w środowisku sieciocentrycznym. Tak - by w "godzinie W" mieć przynajmniej 300 nosicieli pozahoryzontalnych kppanc i innych precyzyjnych efektorów dalszego zasięgu - czyli dla skutecznego operowania poza zasięgiem Pancyrów itp środków plot. Bo F-16 i przyszłe F-35 - tylko do bardziej zaawansowanych misji. Oczywiście - taki SW-4 uniesie ze 2, góra 4 kppanc - ale tu chodzi o masową dyspozycyjność i saturację szybkiej mobilnej projekcji siły. I działanie w trybie szybkiego dolotu-odpalenia-powrotu i ponowienia cyklu "dostawy" tych efektorów w strefę odpalenia - najlepiej kilkukrotnie. cała "mądrość" naprowadzania/wyboru/pozycjonowania celów winna być w układzie "efektor-pozahoryzontalnie rozciągnięte środowisko sieciocentryczne". My chcemy kupować drogi nowy sprzęt - a wystarczy zmodernizować sieciocentrycznie sprzęt posiadany - oczywiście do misji pozahoryzontalnych - z precyzyjnymi efektorami pozahoryzontalnymi dla maksymalnego polepszenia kalkulacji koszt/efekt i minimalizacji strat..

Krzys
czwartek, 15 kwietnia 2021, 08:39

A rozważał Pan budowę, np. w Radomiu, takiej malutkiej, na jaką nas stać, gwiazdy śmierci? Gdyby ją wynieść nad Suwałki, na powiedzmy, 5 km, nasze bezpieczeństwi byłoby prawie zapewnione.

Jestem za
środa, 14 kwietnia 2021, 21:03

Popieram pomysł. Jest prosty, a efektywny. Np. Amerykanie mają te swoje AH-6, my moglibyśmy mieć SW4 w roli platformy - nośnika ppk albo kierowanych laserowo Hydr70. Wystarczy głowica opto i system celowniczy. Dostępne w kraju, logistyka zapewniona na miejscu i serwis!! A taka Casa moglaby przenosić pociski typu JASSM-ER a może nawet rakiety przeciwokrętowe. A w przyszłości być aero-wyrzutnią jakichs dronów uderzeniowych jakichś przyszłościowych "Warmate-TL ER"! Bo i tak chodzi tylko o szybkie dostarczenie efektorów do punktu odpalenia!!

Gts
czwartek, 15 kwietnia 2021, 07:56

Niestety SW4 niczego wiecej nie udzwignie. Tak to jest konstrukcja. To nie jest jelcz czy star ktorego mozna jakos tam dopakowac.

Dalej patrzący
czwartek, 15 kwietnia 2021, 14:50

Udźwignie - 1 pilot albo wersja bsl - zmniejszony zapas paliwa - i udźwignie. Jak się chce, to naprawdę wiele można. Nie chcieć, to gorzej, niż nie móc.

F.Dolas
środa, 14 kwietnia 2021, 18:14

Dlaczego nie pójść krok dalej i nakazać każdemu pełnoletniemu obywaletowi posiadaną broni palnej długiej, w rezultacie niewątpliwie powstanie 20 milionowa armia.

Znowu fantaści strzelnicowi ?
środa, 14 kwietnia 2021, 20:23

Pasjonaci broni to niemal w 100% duże dzieci .... Wojna w Polsce przeciwko Rosji będzie wyglądać tj. na Ukrainie wygląda, a broń strzelecka nie odegra żadnej roli. Bo jaką miałaby odegrać gdyby dać ją tłumowi ludzi nie będących żadną organizacją o jednolitym dowodzeniu / wyszkoleniu ? Poczytaj trochę o II w.ś. i zastanów się co zrobisz mając nawet ukm PK z zapasową lufą i skrzynką amunicji jeżeli wkroczą Rosjanie i w ramach represji za akcje partyzanckie zaczną mordować cywilów. Poczytaj o Wojnie Czeczeńskiej - tam obrońcy byli tak zdeterminowani, że nawet sięgnęli po terroryzm i co ? Przegrali mimo olbrzymich ofiar (porównując z liczebnością ich populacji). Polacy znajdą się w takiej samej sytuacji i prywatne AKMS dla intelektualnych ofiar ROMB & Turczyna NICZEGO NIE ZMIENIĄ. Polska to ani Wietnam (gęsta dżungla porastająca większość powierzchni kraju i trudny klimat), ani Afganistan (wysoko położony kraj, rozległe góry o dużej wybitności szczytów co pogrążyło nawet lotnictwo śmigłowcowe i bojowe dzięki prostym i o małym zasięgu Stingerom). Oba zresztą graniczyły w krajami skąd można było ich partyzantkę wspierać.

Pjoter
środa, 14 kwietnia 2021, 15:36

I tak powinno być taksówki powietrzne nam nie potrzebne

Janusz
czwartek, 15 kwietnia 2021, 12:06

Właśnie tak.

Wojciech
środa, 14 kwietnia 2021, 15:18

"Posłowie opozycji wskazywali, że stan posiadania jest wprost tragiczny," A ile to bsp zostało kupionych za czasów rządów PO-PSL dla wojsk operacyjnych? Zero? Przez 8 lat.

CdM
środa, 14 kwietnia 2021, 15:41

FlyeEye są kupowane od 11 lat. W 2010 to było coś. Dobrze się sprawdzają w artylerii i zwiadzie. Szkoda że zakupy są tak skąpe.

Mixi
środa, 14 kwietnia 2021, 15:38

Dokładnie, w większości osiem lat poważnego zaniedbania stanu armii. Gdyby nie to dzisiaj bylibyśmy w zupełnie innym miejscu bardziej zaawansowanej modernizacji. Kasa mogła się znaleźć, przez 8 lat budżet państwa okradziono na przynajmniej 230- 250 mld PLN z wyłudzeń VAT i akcyzy

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 16:01

Armia jest modernizowana od wielu lat, zarówno za czasów SLD, PO-PSL jak i PiS. Pierwsza dekada po upadku komunizmu była zaniedbana. Później powoli ruszyło. Najważniejsza jest ciągłość.

gnago
piątek, 16 kwietnia 2021, 16:43

Ta w promilach, ale faktycznie ciągła

Legendarny Troll Bagienny
środa, 14 kwietnia 2021, 15:30

A ile w latach 2005-2007 ? Pis rządzi od 6 lat, skończcie z "a za peło" bo to nudne się robi nie można wiecznie i wszystkiego na poprzedników zrzucać.

Krystian
środa, 14 kwietnia 2021, 15:51

Plan modernizacji PiS z lat 2005-7 został zatrzymany przez PO i PSL. Poza tym MON w latach gdzie rządziło PO PSL zwrócił do budżetu 10 mld zł. Dodam, że Klich minister obrony stwierdził, że przez 20 lat Polsce nic nie zagraża i nie bedzie wojny blisko naszych granic, a już napewno nie z użyciem czołgów. 4 miesiące później Rosja zatakowala Krym. Jeśli nie będziemy rozliczać poprzedników to nigdy się nic na lepsze nue zmieni.

Edee
niedziela, 18 kwietnia 2021, 03:07

Trafnie to Pan zauważył

Ecco
środa, 14 kwietnia 2021, 20:25

I nigdy się nie zmieni, bo Naród jest głupi, a nie ma sił "politycznych" które byłyby zainteresowane rozliczeniem kogokolwiek. Zasada jest znana, "my nie rozliczamy was, a wy nas"! Sądy zrobią to, co "władza" im każe.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 17 kwietnia 2021, 11:55

100%

trzcinq
środa, 14 kwietnia 2021, 19:23

Pełna zgoda

Trzeźwy
środa, 14 kwietnia 2021, 13:17

Obraz polskiego lotnictwa: niemal 60 samolotów transportowych ??? 60??? Ale żadnego samolotu mogącego naprowadzić NSM?? Ani jednego do rozpoznania elektronicznego? Aż 52 samoloty szkolne i aż 33 szkolne śmigłowce?? Niemal 240 śmigłowców , ale ani nawet jednej eskadry śmigłowców uzbrojonych do zwalczania czołgów (pomijam z oczywistych względów Mi24) ! Niech mnie ktoś przekona , że MON n i e sabotuje modernizacji technicznej. Te liczby sprzętu wyłącznie pomocniczego to krzyczące dowody, że ktoś celowo nam szkodzi.

bender
środa, 14 kwietnia 2021, 16:34

Skąd pomysł, że "żadnego samolotu mogącego naprowadzić NSM"? Na ćwiczeniach robią to Bryzy i F-16.

Niby jak?
środa, 14 kwietnia 2021, 20:36

Jeśli nie wiesz co oznacza naprowadzanie z samolotu to wyjaśniam. BRYZA nie ma łącza/Linka ze swojego radaru do systemu kierowania NSM, więc namiary są podawane głosowo, do ręcznego wprowadzania danych na stanowisku dowodzenia. To NIE jest naprowadzanie z samolotu. Nie zrobi tego też F16. A na naszych ćwiczeniach "efektywną i skuteczną" obronę plot "zapewniają" ręczne wyrzutnie Grom i zestawy plot Hibneryt. A w ostatnich naszych ćwiczeniach to my nawet wykorzystaliśmy.... "nasze F35"!! Podziwiam twój optymizm, lecz uważam że jest naiwny i bezpodstawny.

Davien
czwartek, 15 kwietnia 2021, 11:48

A to ciekawe bo F-16 jakos jest wyposażony w datalink, Bryza juz tez wskazywała cele dla NSM. Aha, NSM wymaga jedynie wskazania pozycji celu, sam leci na INS/GPS a potem włacza głowice IIR.

Piotr
środa, 14 kwietnia 2021, 16:06

Bardzo trafna analiza.

Fflyer
środa, 14 kwietnia 2021, 15:40

To właśnie bardzo ciekawe i trafnie Pan to zauważył, coś może być na rzeczy od wielu lat

JP
środa, 14 kwietnia 2021, 13:13

MIG 29 powinien być zastąpiony raczej przez F15, F 35 to raczej następca Su22, dobry do przełamywania obrony. Nasze siły powinny mieć F35, maszyny klasy F15 do wywalczenia przewagi w powietrzu. Wtedy F16 mają racje bytu, bo wchodziły by w wyrąbany korytarz i orały to co zostało.

trzcinq
środa, 14 kwietnia 2021, 19:24

Dlaczego powinniśmy posiadać obok F-16 typowy myśliwiec przewagi powietrznej a dopoero myśleć o tym by F-16 zastąpić F-35 lub KF- X a wszelkie su-22 i mig-29 na złom

czytelnik D24
czwartek, 15 kwietnia 2021, 16:10

Nikt obecnie nie brnie w maszyny przewagi powietrznej. Co takiego zrobi samolot przewagi powietrznej czego nie zrobiłaby maszyna wielozadaniowa? Nawet europejski EF jest przystosowywany do wielozadaniowości.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 17 kwietnia 2021, 11:57

Ef to samolot przewagi powietrznej a wielozadaniowosc to dodatek odwrotnie to niedziala

Davien
czwartek, 15 kwietnia 2021, 11:50

Nie ma obecnie mysliwców przewagi powietrznej jako takich, wszystkie to maszyny wielozadaniowe . No chyba ze chcesz takie F-15C wycofywane z USAF( bez modernizacji) czy EF-2000 z poczatków produkcji:)

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 17 kwietnia 2021, 11:59

Bzdura.

podbipięta
środa, 14 kwietnia 2021, 12:45

Grzmot to Grom 2 o zwiekszonych parametrach.

Ra
czwartek, 15 kwietnia 2021, 00:38

To do czego gazodynamika opracowywana za środki z ncbr?

Ra
środa, 14 kwietnia 2021, 15:12

A nie 9m33pl?

Nicco
środa, 14 kwietnia 2021, 21:07

Nie. Nie istnieje nic takiego. Nawet Białoruś mająca dostęp do technologii i modyfikujac oraz modernizujac najróżniejsze typy rosyjskich rakiet to akurat 9M33 sobie darowała. Nikt poza Rosją nie modernizował tych rakiet.

Ra
czwartek, 15 kwietnia 2021, 00:41

Nie chodzi o modernizację.

Davien
środa, 14 kwietnia 2021, 18:40

A jest chociaz jeden dowód na istnienie mitycznych 9M33PL?

ME_SKO
środa, 14 kwietnia 2021, 15:41

Nie. GRZMOT to PIORUN + / PIORUN +. Pułap do 7 km, zasięg 10 do 12 km. Przy dobrych wiatrach za 3 lata będzie gotowy do wprowadzenia na wyposażenie. Najbliższe MSPO mogą być ciekawe - konkretne daty.

Gts
czwartek, 15 kwietnia 2021, 08:05

Juz sie boje to co dodadza kolejne pol metra do pocisku, zeby wygladal juz jak tyczka do skoku o tyczce? Tam powaznie trzeba srednice zwiekszyc.

Troll z Polszy
środa, 14 kwietnia 2021, 22:33

Jedno mówią daty, inni konkretne kontrakty, i każdy może mieć rację i każdy może się mylić ;-)

biały
środa, 14 kwietnia 2021, 20:14

ciekawe czy wejdzie na poprady , na okręty zamiast piorunów też było by super

Fflyer
środa, 14 kwietnia 2021, 16:08

Oby Pioruna+/ 2 jak najszybciej zapoczątkowano a to zapewni dalszy rozwój rodzimych technologii rakietowych. Oby także pozyskano obecnego Pioruna w większej ilości również z wyrzutniami dla ochrony jednostek morskich i portów o czym nie powinno się zapominać.

Fflyer
środa, 14 kwietnia 2021, 16:05

Oby Pioruna + / Pioruna 2 jak najszybciej zapoczątkowano a to zapewni dalszy rozwój rodzimych technologii rakietowych. Również obecnego Pioruna należy większe ilości pozyskać, także z wyrzutniami dla najniższej strefy ochrony jednostek morskich i portów o czym się nie powinno zapominać.

Zmęczony, zrezygnowany i zdegustowany
środa, 14 kwietnia 2021, 12:40

Czy może mi ktoś wytłumaczyć jakie znaczenie dla obronności naszego kraju ma 39 samolotów Bryza, 16 samolotów CASA, flota naszych "śmigłowców". Obawiam się, że znam odpowiedź - żadne znaczenie. Po co to utrzymywać w służbie? Ciężko wypracowane przez nas - podatników pieniądze są miliardami przepalane na wynagrodzenia wojskowych, dodatki, emerytury, urzędników w różnych niepotrzebnych instytucjach podległych MON, agencje wojskowe i inne bzdury. Siła polskiego lotnictwa jest poza Jastrzębiami zerowa. Mamy albo złomy albo sprzęt szkoleniowy i transportowy. Jesteśmy beznadziejnie słabi, nie mamy czym walczyć i nikomu nie zależy, żeby coś zmienić. Wiadomość z dzisiaj - kupujemy następne Herkulesy. Ja się pytam, po co? Czy to wzmocni jakoś nasz kraj, w razie wojny to tylko latające cele. Potrzebujemy broni, na już, na teraz. Nie dialogów technicznych i perspektyw, że może za 10 lat coś się pojawi. Si vis pacem para bellum.

abra kadabra
środa, 14 kwietnia 2021, 23:56

Mogę wytłumaczyć. Mamy sporo wydawać na armię ale nasza siła uderzeniowa i środki do obrony mają być znikome. Ktoś tego pilnuje, to widać. Herkulesy kupujemy do misji poza granicami kraju czyli nie do obrony ojczyzny.

Rafi333
środa, 14 kwietnia 2021, 17:26

5 samolotów więcej na defiladzie.

Ciekawy
środa, 14 kwietnia 2021, 16:24

Herkules wyląduje w każdym aeroklubie i wystartuje, taka ciekawostka.

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 16:05

Z cyklu: "nie wiem ale się wypowiem". No do czego mogą służyć samoloty i śmigłowce transportowe? Siła polskiego lotnictwa będzie coraz większa z roku na rok. Piloci mający pilotować F-35 już się szkolą.

czytelnik D24
czwartek, 15 kwietnia 2021, 16:15

Do czego mogą służyć? A do zaopatrzenia. W trakcie wojny utworzone zostaną korytarze powietrzne celem przerzutu broni i amunicji, leków, paliwa itp itd.

Skąd ten optymizm??
środa, 14 kwietnia 2021, 20:45

Z cyklu :" zero logiki, zero wiedzy, zero zrozumienia, plus próżny optymizm - ale się wypowiem?" Jaki wpływ na wroga wywrze naszych 60 samolotów transportowych i 240 nieuzbrojonych śmigłowców?? Rosja wystraszy się naszych kolejnych C130 czy Bryz? Pytanie nie do czego można je wykorzystać, tylko jaką wartość bojową mają nie uzbrojone samoloty transportowe i ponad 2 setki nieuzbrojonych śmigłowców. ŻADNEJ!!! Siłę polskiego lotnictwa ma reprezentować 39 Bryz, Casy i 5 używanych C130? A może 58 starych Mi2? Czy 68 nieuzbrojonych w nic Sokołów/W3?? Sanitarkami powietrznym będziesz walczył z rosyjską nawałą pancerną?

Gts
czwartek, 15 kwietnia 2021, 08:08

To nie do konca tak. Na jednego zolnierza w linii przypada 3 w logistyce. Tak samo jest z samolotami czy smiglowcami. Obsluge, zaloge, paliwo, amunicje, czesci, narzedzia itp czyms trzeba przewozic.

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 23:34

Na nowe śmigłowce jest przewidziane w PMT ponad 16 mld zł. 4 sztuki AW 101 już zamówiono. 4 sztuki Black Hawków trafiło do wojsk specjalnych. Trwa postępowanie na program Kondor i Kruk. I od kiedy to Sokoły czy Mi-24 nie są uzbrojone? W przypadku tych drugich brakuje ppk, ale nic pozatym.

Lord Godar
środa, 14 kwietnia 2021, 15:18

Widzisz ... te Herkulesy to akurat mogą się przydać , nawet przewieźć na szybko dodatkowe wsparcie dla nas z innych baz NATO np. amunicję , granatniki których nie mamy czy inne potrzebne wyposażenie .

Litości
środa, 14 kwietnia 2021, 21:09

Lord! Argumentujesz zakup tych samolotów transportowych możliwością przewozenia nimi.... granatnikow?? I to dopiero w czasie W??

viper
środa, 14 kwietnia 2021, 15:14

Transport żołnierzy/ładunków w Polsce i między krajami NATO, sanitarny, desant, służba patrolowo-ratownicza?

tia...
czwartek, 15 kwietnia 2021, 20:55

...przy szczatkowej i w sporej czesci archaicznej obronie plot to na pewno sie przyda w przypadku jakby ruscy czdecydowali sie nas w zadek kopnac. Szczegolnie przy ich masakrujacej przewadze w wojskach rakietowych, lotnictwie, pociskach samosterujacych i wielowarstwowej obronie plot. Pewnie ze, logistyka jest potrzebna, w tym transport lotniczy, ale zeby to dzialalo trzeba zapewnic im warunki do dzialania, a nie wysylac na misje samobojcze.

Eter
środa, 21 kwietnia 2021, 16:22

Ruscy już dawno nie maja przewagi w lotnictwie. Co do reszty to maja dużo sprzętu średniej jakości i dość przestarzalego.

gnago
środa, 14 kwietnia 2021, 15:03

Taak ekologicznie będzie przerzucić się na furmanki. Dlaczego bo broń potrzebuje amunicji , sprawnej i kompetentnej obsługi. Aby nie było jak w piosence "ostatnie trzy" naboje

Stefan
środa, 14 kwietnia 2021, 13:45

Bryzy, CASY, Herkulesy to akurat samoloty szczególnie intensywnie użytkowane w czasach pokoju. Np. Bryzy patrole morskie i nie dotyczy to tylko działań wojskowych ale również bezpieczeństwa na morzu np. rybaków. Bryzy to również tańsze szkolenie pilotów samolotów CASA i Herkulesów. To również tańsze szkolenie spadochroniarzy.

hehe
środa, 14 kwietnia 2021, 22:00

+ transport na nasze wojny wspierajace USa w Iraku Afgastanie itp. Moze sie przyda tez na transport do Tajwanu.

Sami pacyfisci tutaj rządzą??
środa, 14 kwietnia 2021, 21:14

Mowa jest o samolotach transportowych których mamy ponad 60. Szkolenie soadochroniarzy?? Będziemy robić brygadowe desanty powietrzne?? Szkolenie pilotów samolotów transportowych?? T O maja być argumenty by mieć mnóstwo samolotów transportowych?? A gdzie bojowe? Wygląda, że dla ciebie dużo ważniejsze są samoloty niebojowe. Tylko po co nam one gdy nie masz czym zaatakować i pokonać wroga?

Eter
środa, 21 kwietnia 2021, 16:25

Pytanie z cyklu czemu poprzednicy z MON chcieli kupić 50 caracali równych niebojowych wersji. Może to taka tradycja?

Ktoś
środa, 14 kwietnia 2021, 12:31

Wg. MON na wydatki inwestycyjne wojsko wydaje 15 mld zł rocznie. 120 mld na tarczę, czyli nie kupując nic innego można ją mieć w 8 alt. ALE! Toczące się obecnie zakupy, planowane kolejne samoloty wielozadaniowe, drony, śmigłowce... Do tego rozbudowa marynarki wojennej, BWP i systemy przeciwpancerne dla wojsk lądowych... To też kosztuje, więc obawiam się, że może nie starczyć na wszystko...

Stefan
środa, 14 kwietnia 2021, 13:49

To tylko oznacza, że tarcze będziemy budowali 20-25 lat. W zależności jak będzie rósł budżet MON w kolejnych latach.

seitz
środa, 14 kwietnia 2021, 13:37

Mądry artykuł czytać do końca, a nie do początku: Obecnie prowadzone są programy systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego kr. Wisła, krótkiego zasięgu Narew, systemu artyleryjsko-rakietowego Pilica, systemu bardzo krótkiego zasięgu Poprad, systemu klasy MANPADS Piorun, artyleryjskiego systemu Sona, przeciwlotniczych systemów artyleryjskich Noteć, systemów zwalczania bezzałogowców z powietrza Nida, stacji radiolokacyjnych Bystra, i systemów rakietowych krótkiego zasięgu kr. Grzmot. Łączna wartość zadań tych w PMT to 122,6 mld zł.

Słowa, słowa słowa jak pisał Shakespeare
środa, 14 kwietnia 2021, 21:31

Zatem podsumujmy wyniki tych "prowadzonych" programów. Wisła? 2letnie opóźnienie. Narew? MON po 6 latach stworzył.... wytyczne. Hurra? Pilica? MON zmienił plany i zamiast radarów z RADWARU, kupuje z Izraela. A sama Pilica to żenujące nędzne 6 systemów. Sona? Nadal MON nie stworzył nawet wymagań docelowych, są ledwo koncepcje. Noteć? Jakie to szczęście że PIT-Radwar chce nad nią pracować, bo zamówień z MON wciąż brak. Jaka znowu Nida? Nieeee, to nie "Nida" to "Bida"!!! Grzmot??? Jest w ogóle taki program, bo pierwsza wzmianka była tylko medialna przed pół rokiem.

MMS
środa, 14 kwietnia 2021, 12:28

Może po drogich F35 dokupić tańszych myśliwców 5 generacji z Korei Kia KF-X? Mają być tańsze i nie wiele ustępować F35 a ich wartość będzie kilka razy większa niż Mig29.

hehehe...
czwartek, 15 kwietnia 2021, 20:58

...a moze tak kupmy po sztuce kazdego produkowanego obecnie samolotu bojowego bo w sumie czemu nie...

gnago
środa, 14 kwietnia 2021, 15:05

? W aktualnej wersji. Ale skoro nie w wersji producenckiej miga 35 czy Sm to może polskiej modernizacji zwiększającej możliwości bojowe. Skoro jankesi modernizują półwieczne starocie to biedniejszych stać jedynie na nowe

trzcinq
środa, 14 kwietnia 2021, 13:41

Harpia powinna być anulowana. Zakup dodatkowych 32 F-16 powinen być wystarczajacy. Środki zaoszczędzone przerzucić na opl (Narew) w przyszłości wiele się wyjaśni i wtedy można zdecydować F-35 a może KF-X a może jesZcze coś innego. Środków finansowych na wszystko na raz nie starczy. Uszeregować piorytety i realizować. Wycofać się z finansowania stałej obecności wojsk USA na terytorium Polski. Nie siać bezpodstawnego zamętu z wymyślonym zagrożeniu płynącym ze wschodu! Kubeł zomnej wody na łeb PiS by się przydał a jak nie pomoże to taczka i sąd

sobota, 17 kwietnia 2021, 15:04

Placic w zamian niemco-ruskim?.

kd12
środa, 14 kwietnia 2021, 16:03

F35 to nowa przełomowa jakość dla SZ WP.

trzcinq
środa, 14 kwietnia 2021, 19:28

kd12- Bez watpienia ale przypominam że jesteśmy pozbawieni właściwie opl a zmech nadal buja się na bwp1. T-72 przechodzi modyfikacje a MW pochwalić się może właściwie zerową wartością bojową. I dlatego nie dla F-35 na teraz! Zakup plus koszta eksplatacji i ........ słabo to widzę.

Davien
czwartek, 15 kwietnia 2021, 11:56

Tylko zapomniałes że OPL mam, co prawda starsze systemy posowieckie, ale jak udowodniła niedawno S-200 w Syrii na rosyjskie samoloty wystarczajace. Czołgów mamy ok 500 Leo2A4/A5 i PT-91, a lotnictwo to całe 48 F-16 I dlatego F-35 na teraz.

Pjoter
środa, 14 kwietnia 2021, 15:41

Tez jestem tego zdania f35 nie dzis

opl
środa, 14 kwietnia 2021, 13:39

jakie beda to dopiero sie okzaze za wiele wiele lat, zatem po co te fantazje?

Pjoter
środa, 14 kwietnia 2021, 12:28

Nie w temacie ale zastanawia mnie jedno dlaczego mon nie korzysta z takich ofert jak MBDA czy K2pl przeciez w tych programach z tego co piszą oferują nam wszystko ?

.
sobota, 17 kwietnia 2021, 15:09

K2 ma ciagle problem z pancerzem i silnikiem/przeniesieniem.

Wyer
środa, 21 kwietnia 2021, 16:47

Wszystko ma już koreańskie. Problemy z kontrahentem niemieckim rozwiązane.

Driver25
środa, 14 kwietnia 2021, 16:10

To są bardzo dobre dla naszej zbrojeniówki oferty zapewniające transfery technologii i rozwój tego sektora gospodarki na długie lata oraz wymierne korzyści dla Polski

Gts
czwartek, 15 kwietnia 2021, 08:10

I wlasnie dlatego dobra zmiana z nich nie korzysta.

Stefan
środa, 14 kwietnia 2021, 13:54

Kwestia kasy. K2PL, opłata za licencje, nowe technologie, które musisz wdrożyć do produkcji, np. nowy pancerz, napęd, system kierowania ogniem. Kasa za przeprojektowanie i dostosowanie do naszych potrzeb. Korea płaci 25 mln dolarów /szt. Nawet polska robocizna to będzie ok 70-90 mln pln za sztukę. Czyli potrzebujesz ok. 2,5 -3 miliardy złotych rocznie na 30 szt.

Fflyer
środa, 14 kwietnia 2021, 15:43

Obstawiam 2.5-2.7 mld złotych rocznie ale za 58 sztuk. Pozdrawiam

eds
środa, 14 kwietnia 2021, 13:40

a kase na to masz?????

ad
środa, 14 kwietnia 2021, 18:36

to co dają dla rydzyka przeznaczyć na K2PL

.
sobota, 17 kwietnia 2021, 15:10

Bedzie na lusterko do jednego k2?

Pjoter
środa, 14 kwietnia 2021, 15:44

Jak zwykle na jedno jest na drugie nie starcza tylko dlaczego nie wydawać z głową uważam ze MBDA to dobra propozycja

Driver25
środa, 14 kwietnia 2021, 16:12

Również tak uważam a OPL to absolutny priorytet dla nas o transferze technologii nie wspomnę

Nowakbdg
środa, 14 kwietnia 2021, 12:18

Dziwne że tyle danych jest udostępnionych. Czy ktoś zna odpowiedź, czemu do programu "Albatros" nie wykorzystuje się opracowanego w Polsce ILX-27 ??

ja
środa, 14 kwietnia 2021, 22:01

pewnie wiele jest naciaganych. Np liczba sprawnych f16. Takie liczenie pod pubiczke.

mick8791
środa, 14 kwietnia 2021, 17:59

Chociażby dlatego, że termin realizacji umowy to 15 miesięcy więc logicznym jest, że krótki czas realizacji i wyklucza konstrukcje, które w chwili obecnej nie są eksploatowane operacyjnie i produkowane seryjnie. A ILX-27 to był tylko demonstrator technologii...

Driver25
środa, 14 kwietnia 2021, 15:44

No właśnie, powinno się dbać o własny interes i rozwój

gnago
środa, 14 kwietnia 2021, 15:06

Bo nie jest zagraniczne tj. brak nadziei na wykłady w West point czy konto w Szwajcarii

Sceptyk
środa, 14 kwietnia 2021, 12:03

Zefirow powinno byc conajmnie 30 a gryfow 60 w PL zawsze na pol gwizdka ja tego nie rozumiem. No PPK pirat super bron ale dlaczego tylko 500mm rha naprawde nie daloby sie dociagnac do tych 800 rha i zrobic niego naprawde suteczny ppk ? A gdzie termobaryki taka prosta bron a zaraztem tak skuteczna ????

SAS
środa, 14 kwietnia 2021, 11:46

Na tą chwilę, jako pilna potrzeba operacyjna potrzeba kilka eskadr MQ9 albo TB2. Wszystko inne może poczekać.

Box123
środa, 14 kwietnia 2021, 11:38

Jeśli chodzi o f35 to pozyskanie 2 eskadr pomiędzy 2030, a 35 jest ok ale do 2030 powinna być dołożona jeszcze jedna

...
środa, 14 kwietnia 2021, 22:02

lub wycofac sie z tej puki jeszcze mozna

xXx
środa, 14 kwietnia 2021, 15:23

Nie jedna a dwie. Mowa była o 7. docelowych eskadrach do 2035r. Tylko no właśnie, skąd wziąć ... pieniądze?

gnago
środa, 14 kwietnia 2021, 15:07

No i dwie eskadry TIE dla zrównoważenia rosyjskich kosmicznych sił.

Jabadabadu
środa, 14 kwietnia 2021, 11:30

"W ramach obniżenie poziomu dolnej ciągłej granicy rozpoznania radiolokacyjnego na granicy wschodniej pozyskane mają też zostać cztery radary na aerostatach w programie o kryptonimie Barbara." Pomysł z początku lat 80-tych, kiedy pojawiły się systemy typu cruise missle. Wówczas ten problem rozwiązano w inny, bardzo skuteczny sposób.

Bono
środa, 14 kwietnia 2021, 19:36

Żadnego cudownego, skutecznego sposobu nie ma do dziś. Najwyraźniej zostałeś wprowadź, ony w błąd.

mick8791
środa, 14 kwietnia 2021, 18:02

Tak, a w jaki to "bardzo skuteczny sposób" obniżono horyzont radiolokacyjny bez podnoszenia anteny w górę? To jest parametr czysto fizyczny i nie da się go obejść przy zastosowaniu magicznych zaklęć...

Eter
czwartek, 22 kwietnia 2021, 07:11

Z prawami fizyki walczą wyłącznie ruscy. Ich „rozwiązania” nie mają analogów.

Dawo
środa, 14 kwietnia 2021, 11:14

Niepokojacy jest brak pozycji "modernizacja samolotów F-16."

Pjoter
środa, 14 kwietnia 2021, 12:56

Nasze ida na Ukraine. My dostaniemy Eagle II.

rozbawiony
środa, 14 kwietnia 2021, 11:06

Poza już znanym terminem dostarczenia F-35 żadnych konkretnych terminów pozyskania OPL i systemów bezzałogowych . Wszystko tylko w planach , dialogach , realizacji . W rzeczywistości wszystko jest przeciągane w nieskończoność , ogromny niedowład , tylko propaganda działa bez zarzutu .

Kiks
środa, 14 kwietnia 2021, 10:58

Teraz rozumiecie, dlaczego nie powinno kupować się jak najmniej od ruskich, a zwłaszcza ropybi gazu? Bo to jest właśnie całkowity koszt zakupu.

Gts
czwartek, 15 kwietnia 2021, 08:12

Za to wegla kupujemy co raz wiecej. Juz prawie 2x wiecej niz za PO.

prawda
środa, 14 kwietnia 2021, 22:04

Ostatnio czytalem ze w tym roku o 7% wzrosly zakupy Ropy w Rosji przez USa

Kiks
środa, 14 kwietnia 2021, 22:45

Zapytaj o to USA ;).

moze
środa, 14 kwietnia 2021, 22:03

Za czasow Ukadu Warszwskiego mielsmy kilkaset samolotow bojowych

Kiks
środa, 14 kwietnia 2021, 22:45

My? Czy ruscy?

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 12:47

Od przyszłego roku gaz z Rosji tylko w krótkoterminowych umowach, i to też tylko jeśli cena będzie atrakcyjna. Polska po wybudowaniu drugiego pływającego gazoportu i Baltic Pipe już nic nie będzie musieć.

dropik
środa, 14 kwietnia 2021, 16:35

to ci się tylko wydaje. niedługo będziemy zastępowac elektrownie weglowe gazowymi i wtedy sie okaże ze te gazoporty to ciut mało. Prota gazowy to bedzie ok 7-8 mld m3, baltic pipe 10 mld , plywajcy pewnie do 1-2 mld , plus krajowe 5czli na styk bo .za 10 lat zużycie moze być ok 30mld

środa, 14 kwietnia 2021, 19:08

Gazoport możliwy do rozbudowy do 10 mld Baltic pipe 10 mld pływający 5 mld własne ok. 4.5 do tego dochodzą biogazownie w planach.

Dropik
niedziela, 18 kwietnia 2021, 08:42

Szwinoujcie to Max 8 mld. Gdańsk 4. Biogazownie tu nic się nie dzieje.

gnago
środa, 14 kwietnia 2021, 15:09

To tak jak z analizami . A rzeczywistość skrzeczy gaz w górę o 100% prąd również . A zarobki maleją w porównaniu z inflacją

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 15:38

Gaz to potaniał ostatnio o 10%. Prąd zdrożał trochę. Zarobki to w Polsce rosną co roku nieprzerwanie od wielu lat. Emerytury też są waloryzowane o wskaźnik inflacji. W poprzednim miesiącu była podwyżka. Do tego dochodzą 13 i 14 emerytury(nie jestem ich fanem ,lepiej obniżyć podatki). Ale jak już są to ok.

dropik
środa, 14 kwietnia 2021, 16:40

moze gaz potaniał ale nie koniecznie dla wszystkich , a zresztą ceny gazu są regulowane a za chwile przestana wiec podwyżka murowana

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 17:08

Gospodarstwa domowe mają tańszy gaz. O podwyżkach na razie nic nie słychać. A jeśli będą, to nie dlatego że Polska przestała kupować drogi gaz z Rosji. Wystarczy wspomnieć kilkumiliardową karę, którą Gazprom zapłacił Polsce.

Dropik
niedziela, 18 kwietnia 2021, 08:43

Jak nie słychać. Wczoraj o nim czytałam a uwolnienie cen to jeszcze przed 2025

BUBA
środa, 14 kwietnia 2021, 10:52

Po co pokazywać/reklamować produkt Ratheona skoro jeszcze nie istnieje w tej formie? Widać że ten system ma problemy z chłodzeniem i musi mieć potężne zapotrzebowanie na energię. ile tej energii w rzeczywistości zmieni się w fale a ile system utraci w postaci ciepła. Ciekawe jaka będzie sygnatura cieplna radaru przy takiej wentylacji? Może będzie ciepły jak silnik czołgu?................................................................................................... ...................................................................................................................................................................................... To co jest pewne, że Minister Błaszczak potrafi wycofywać uzbrojenie z linii planowo. Patrząc na stan marynarki Wojennej ciężko nad tym pracował. I ciekawostka Minister nie zna stanu MiGów-29.................... ........................................................................................................................................................................................ "wiceminister Skurkiewicz w linii pozostaje też 28 MiGów-29 i 18 Su-22, choć nie wiadomo jaki jest ich wskaźnik gotowości operacyjnej."............................................................................................................................. ....................................................................................................................................................................................... Brawo Wy. To są wysokie standardy - mam 46 samolotów -50% sił bojowych sił powietrznych co coś by mogły jakby miały nowoczesna amunicję i były zmodernizowane, latają ale ich stan jest niewiadomy..................... ....................................................................................................................................................................................... Czyli mamy sprawne od 30/41 F-16 (Mon kontra Defence24) i to by się zgadzało bo to sinusoida gdy sprzęt wraca z USA z remontu i przeglądów na ta chwile sprawność jest większa. Ja podałem około 36 sprawnych bojowo F-16 czyli trafiłem w średnią nas podstawie jawnych kosztów eksploatacji w oparciu o dane GAO/USA i 10 letnie analizy eksploatacji F-16. Sam jestem zdziwiony że w miarę blisko trafiłem....................................... .........................................................................................................................................................................................

Davien
środa, 14 kwietnia 2021, 13:35

BUBA, mamy sprawne 48 F-16 a 41 w pełnej gotowosci bojowej więc znowu zmyslasz:) Co do MiG-29 to ich sprawność bojowa jest praktycznie zerowa po ostatnich wypadkach, podobnie jak Su-22. Natomiast co do radaru LTAMDS to wchodzi do produkcji BUBA, a to co pokazali ci na zdjeciu to stary demonstrator z czasów przetargu

BUBA
środa, 14 kwietnia 2021, 20:53

Poproszę zdjęcie Patriota Next Generation, LTAMDS - prototypu przedprodukcyjnego, SkyCeptora wraz z wyrzutnią dla Wisły...kontynuować?.................................................................................................. ............................................................................................................................................................................ Mon zdradza na rzecz wroga żołnierzy którzy obsługują niezmodernizowany sprzęt z przestarzałą amunicją, a zakup[ nowyych R-27ET1 i ER1 to nie problem i integracja z MiGiem 29. 9.12.................. ........................................................................................................................................................................... Jednostki Armii Rosji właśnie koncentrują się nad granica Ukrainy. Mamy powtórkę z 1919/20.........

Davien
czwartek, 15 kwietnia 2021, 12:01

Sam chciałes: Raytheon integruje SkyCeptora z Patriotem, LTAMDS jak pisałęm jest w produkcji pierwszych sztuk, po obrazki do Raytheona . Pociski R-27ET1/ER1 to stare R-27R/T z wydłuzonym zasięgiem i zerowa skutecznoscią. A nasz MiG-29 wykrywqa drugiego Mig-29 z 50km wiec nie wiem po kiego ci na nim pociski o zasięgu balistycznym 112km i skutecznym 62km z przodu i 13 z tyłu:)) A Rosja niech uwaza by nie było powtórki z 22VI 1941r.

BUBA
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:34

Poproszę zdjęcia Sky Ceptora skoro go integrują. Moim zdaniem integrują Stunnera. A jak go zubożą dla Polaków wyjdzie SkyCeptor. Zapłacimy za nowy efektor do Patriota dla Izraela :)............................................................................................................. ................................................................................................................................................. Klepiesz jak Wikipedia która podaje dla R-27ET1 i R-27T1 ten sam zasięg :)................. .................................................................................................................................................

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 12:45

Nikt nie musi podawać do publicznej wiadomości stanu sprawności danego typu sprzętu. W przypadku F-16 zostało to udostępnione po to, żeby uciąć spekulacje na temat niskiej ich sprawności, bo ta jest całkiem wysoka i wynosi ponad 80%, czyli 41 sztuk.

BUBA
środa, 14 kwietnia 2021, 20:48

Czyli nie czytamy ze zrozumieniem tekstu. Stwierdzenie ze dany sprzęt jest w stanie nieznanym oznacza niesprawność. A a niesprawność odpowiada MON................................................................. ........................................................................................................................................................................ Dostali samoloty wyremontowane i doposażone. Owszem niesprawny był system bezpieczeństwa ale po roku dobrej zmiany nadzór nad stanem technicznym był taki że spadły 3 MiGi-29. Nie uzupełniono strat mimo ze podobno grozi nam Rosja a samoloty są zaniedbane celowo co zakrawa na sabotaż w tej sytuacji militarnej............................................................................................................

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 23:38

Od kiedy wasz własny kraj wam grozi:)? Stiwerdzenie że dany sprzęt jest w stanie nieznanym dokładnie to oznacza. Czyli nie wiemy ile procent jest sprawne. Migi mają swoje lata więc mają prawo się psuć i spadać. Biorąc pod uwagę rosyjską technikę i jej wypadki w Rosji( a samoloty tego typu są tam nowsze niż polskie MiGi i SU) nie ma się co dziwić.

BUBA
czwartek, 15 kwietnia 2021, 22:02

" Stiwerdzenie że dany sprzęt jest w stanie nieznanym dokładnie to oznacza. " - Takie rzeczy tylko w Polsce - samolot w stanie nieznanym może latać, pilot sam sobie odnawia uprawnienia, są wypadki nie ma wniosków raportu końcowego Komisji Badania Wypadków Lotniczych w PSP, kapitan pilot prezydenta nie ma uprawnień do lotów bez widoczności i ląduje we mgle i gen Błasik wie o tym ( Według raportu końcowego Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP), badającej przyczyny katastrofy, w dniu 10 kwietnia 2010 nie miał ważnych dopuszczeń do wykonywania lądowań jako dowódca samolotu Tu-154M w systemach ILS, NDB, VOR DME, PAR i RSL, a także nie miał ważnych uprawnień do wykonywania lotów w charakterze dowódcy samolotów Tu-154M i Jak-40)...... ....................................................................................................................................... I oczywiście wszystkiemu winni inni, Oni. Ruscy. No i ostry cień mgły................. ...................................................................................................................................... Typowa polska patologia........................................................................................... ........................................................................................................................................ Rosjanie mają 200 MiGów-29. I co roku nie spada jeden z powodu zaniedbań technicznych. Polska miała 32 i ustanowiła światowy rekord ilość wypadków w stosunku do ilości użytkowanych samolotów.......................................................... Ukraina ma około 60 maszyn MiG-29 i ile spadło przez 3 lata?.............................. ........................................................................................................................................ Polska w liczbie i tempie katastrof MiGa-29 wyprzedziła nawet Indie w ostatnich latach - nie liczę czasu wyłączenia MiGa-29 z lotów bo by było więcej rekordów. ......................................................................................................................................... Wiec MON raczej nie należy do autorytetów w lotnictwie........................................

Eter
czwartek, 22 kwietnia 2021, 07:28

Ile macie procentowo gotowych bojowo SU i MIGów? Wywiady NATO szacują że do 30% Jak chcecie prowadzić wojnę z zachodem skoro nigdy nie uzyskacie przewagi w powietrzu.

dropik
środa, 14 kwietnia 2021, 16:04

Są rożne stanu sprawności. Jeden samolot z niesprawnym systemem lub elementem nie może latać w czasie pokoju , ale w czasie wojny nikt tym się nie bedzie przejmować. Inny z niesprawnym np radarem może latać w czasie pokoju . Za to w czasie wojny już niekoniecznie. A pan Skurkiewicz - no cóż wielokrotnie mijał się z prawdą więc w jego słowa nie muszę wierzyć.

Davien
czwartek, 15 kwietnia 2021, 12:03

Dropik, masz 48 F-16 sprawnych z czego 41 w pełnej gotowości bojowej czyli je tankuja, podwieszaja rakiety , wsiadają piloci i leca na dowolna misje bojowa .

Dropik
niedziela, 18 kwietnia 2021, 09:43

Nie zrozumiałeś nic z tego co napisałem.

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 17:10

Nikt nie musi wierzyć, ale to są słowa ministra konstytucyjnego który ma wgląd w papiery. Więc i argumentów żeby jed podważyć też nie ma.

Gurney H
środa, 14 kwietnia 2021, 15:58

Było podać 100%, to by jeszcze bardziej ucięło spekulacje.

gnago
środa, 14 kwietnia 2021, 15:10

Uwierzę jak zobaczę te 41 sztuk na defiladzie razem

Davien
czwartek, 15 kwietnia 2021, 12:05

Ostatnio było 20, dolicz do tego maszyny zapasowe, pary dyzurne i nagle robi się te 41 sztuk:))

ME_SKO
środa, 14 kwietnia 2021, 15:44

Na defiladzie to możesz nawet jednocześnie 46 zobaczyć. Samoloty sprawne to nie znaczy w stanie lotnym. Sprawnych jest 41, lotnych może być o kilka więcej. :-)

Davien
czwartek, 15 kwietnia 2021, 12:04

Nie, sprawne sa 48 a w pełnej gotowosci bojowej 41, wprawdz sobie co ten termin oznacza.

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 15:40

Nie ma mowy żeby na czas defilady zebrać wszystkie F-16 w jednym miejscu. Żadne państwo tak nie robi. Jest jasny i czytelny komunikat i to zamyka sprawę.

zamaskowany Ranger
środa, 14 kwietnia 2021, 10:42

Plany , plany co my to będziemy mieć na stanie w 2030 i po 2035 roku . Skandalem jest , że taki kraj jak Polska ma obecnie do obrony tylko 41 gotowych do walki samolotów / o ile to prawda ? / A tu Rosjanie koncentrują się na granicach Ukrainy a wkrótce ogromne ćwiczenia Zapad które mogą być wykorzystane do agresji na któreś z państw Europy Środkowej . Taka możliwość stanie się realna w przypadku wybuchu konfliktu USA - Chiny wokół Tajwanu . Tak więc przewidywanie ile to my będziemy mieć samolotów po 2035 roku nie ma sensu , liczy się co posiadamy obecnie .

viper
środa, 14 kwietnia 2021, 15:27

Jeżeli Rosja wejdzie mocniej na Ukrainę, to wzrośnie zagrożenie dla krajów NATO, co wymusi ruch po ich stronie w celu wzmocnienia flanki. Racjonalnym stanie się skierowanie do krajów "frontowych", w tym Polski dodatkowego sprzętu wojskowego, w tym czołgów i samolotów, m. in. zmagazynowanych w USA. Już teraz nieomal za friko dostajemy od Amerykanów 5 transportowych Herculesów.

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 12:43

NIe. Liczy się to co posiada Ukraina obecnie. Bo to ona jest bezpośrednio zagrożona. A sądząc po bardzo żywiołowych reakcjach USA na to co się tam dzieje, i działania Rosji to jestem spokojny. Pzypomnę że Ukraina nawet nie jest w NATO. A Polska ma pieniądzie i konkretne plany oraz ich finansowanie. Zbudowanie sobie odpowiedniego potencjału to tylko kwestia czasu.

gnago
środa, 14 kwietnia 2021, 15:12

Minęło ich trzy dekady a w sumie armia ma mniejszy potencjał bojowy niż w 1990 po dekadzie chudym w zakupy stanie wojennym i sankcji. A patrząc na skalę analiz i zakupów to raczej półwiecze minie

ds
czwartek, 15 kwietnia 2021, 09:49

W 1990 to był jeszcze potencjał peerelowski, zmilitaryzowanego kraju szykującego się do udziału w wojnie napastniczej. Ten potencjał był uzyskany kosztem ogólnej nędzy społeczeństwa. Co tu w ogóle porównywać.

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 15:43

Trzy dekady, ale przez połowę tego czasu niewiele się działo. Myślę że polscy politycy i opinia piubliczna widzą co się dzieje na wschodzie, i od czasu aneksji Krymu nastąpił znaczący wzrost wydatków na wojsko, nie tylko w Polsce ale i w Europie. Jasne że jeszcze dużo czasu musi upłynąć, ale czas to pojęcie względne.

T-1973
środa, 14 kwietnia 2021, 10:36

Obecnie sprawą priorytetową jest pilne pozyskanie systemu pozwalającego na zwalczanie BSP. Najlepiej coś taniego w użyciu np. system artyleryjski: km, wkm itp. Nie powinno to trwać latami, to sprawa "na teraz" ! W przypadku ewentualnego konfliktu zbrojnego za pomocą dość prostych BSP możemy utracić znaczną część cennego sprzętu (w tym Leopard 2PL, zestawy OSA itp).

środa, 14 kwietnia 2021, 13:19

Dokładnie. Ale jakiś sabotażysta np. wyznaczył termin

Herr Wolf
środa, 14 kwietnia 2021, 12:44

A co nie jest piorytetem?

gnago
środa, 14 kwietnia 2021, 15:13

rozum i kompetencja generalicji i polityków. Tu raczej krzywa opada

podatnik
środa, 14 kwietnia 2021, 10:33

Jak poinformował wiceminister Skurkiewicz w linii pozostaje też 28 MiGów-29 i 18 Su-22, choć nie wiadomo jaki jest ich wskaźnik gotowości operacyjnej. - już tyle lat rządzi PIS i tego nie wiedzą - to jakaś farsa czy żart?

yar
środa, 14 kwietnia 2021, 13:50

Przeczytaj artykuł ze zrozumieniem! To Defence24 nie wie jaki jest ich stan gotowości! W informacji MON nie było podanych tych informacji! Czasem trzeba trochę pomyśleć, to nie boli... Nie tylko siać propagandę...

Rafał
środa, 14 kwietnia 2021, 12:53

POprzednicy też nie wiedzieli.

xXx
środa, 14 kwietnia 2021, 15:32

Poprzednicy uruchomili programy: ZSSW-30, Borsuk i wiele innych. Uratowali AH Krab, o który związkowcy oskarżali ówczesnych rządzących (czyli PO) o zdradę polskich interesów. A teraz okazuje się, że KRAB-y, to jedne z najlepszych armatohaubic na świecie. Nie porównuj obecnych amatorów z zawodowcami.

Takiefakty
środa, 14 kwietnia 2021, 16:22

Kilka sukcesów rzeczywiście było, ale więcej zdecydowanie minusów i niszczenia armii. Kasa mogła się na modernizację znaleźć bo w samej aferze Batorskiej budżet kraju stracił ponad 200 mld PLN!

dropik
środa, 14 kwietnia 2021, 10:33

po co minister M. kupił te boeingi ? przecież nasi w zasadzie nigdzie nie latają. A jesli już to gulfstreamy wystarczą. Po to żeby raz na 5 lat polecieć do chin lub Australii?

zeneq
środa, 14 kwietnia 2021, 13:53

Ale będą latać. Już dawno WP ma przydział na formację ekspedycyjną. Bo do obrony kraju nadaje sie tak sobie co ostatnie zabawy sztabowe wykazały niezbicie. Teraz pewnie prędzej będziemy wspierać Tajwan niż Ukrainę. Do takiej wycieczki potrzeba sporej maszyny...

Dropik
niedziela, 18 kwietnia 2021, 09:46

O a330 mrtt slyszal ?

Grzesiek
środa, 14 kwietnia 2021, 12:56

Gulfstreamy przerobią na takie coś, co niedawno Izrael pokazał i zostaną tylko Boeingi dla VIP

bender
środa, 14 kwietnia 2021, 16:46

Nie ma takich planów.

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 10:29

Gdyby ktoś nie doczytał lub się martwił o liczbę sprawnych polskich samolotów F-16, to ta sprawność wynosi ponad 80%(41 na 48 maszyn). Często w komentarzach pojawiały się bardzo zaniżone liczby, niemające pokrycia z rzeczywistością. Co do dat i rodzajów toczących się postępowań i przetargów, to wszystko można znaleźć w tym artykule. Jest tego trochę, i jak widać, konkretne środki które mają być na nie przeznaczone też są podane.

CdM
środa, 14 kwietnia 2021, 16:10

Ja się nadal martwię. Co mi z tego, że jakiś podsekretarz podał jakąś liczbę? Kto jest w stanie to skontrolować niby? Zresztą, droga między jednostką a ministrem długa. A na każdym etapie sprawozdawczości, z dołu do góry idąc, liczby się robią coraz piękniejsze, a szczegóły zacierają. Tak było, jest i będzie, chyba że się chce na serio kontrolować - ale po co, skoro to nikomu nie na rękę?

redda
środa, 14 kwietnia 2021, 13:45

o kolega z MON sie uaktwnił...witamy....takimi bajdami jak podane w artykule żyjemy od lat...zero konkretów, sama propaganda...zapytaj dowódcy może jest bardziej zorientowany w temacie....

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 15:46

Coś ci się pomyliło, nie pacuję w MON. Ale wystarczy przeczytać artykuł żeby się dowiedzieć, że jest plan modernizacji technicznej, a konkretne programy mają podane kwoty finansowania(i często też daty wprowadzenia). Wszystkiego w tym artykule nie ma, to też prawda. Ale wiele jest.

zdziwiony
środa, 14 kwietnia 2021, 10:27

Nie mogę pojąć czemu na gwałt już teraz nie dokupujemy samolotów typu F16? Przecież główny nacisk ze względów ekonomicznych kładziony jest na obronę przeciwlotniczą krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu (chodzi mi o rakiety ziemia powietrze, działa przeciwlotnicze i radary). I tak musi być bo zakup a potem eksploatacja np 120 baterii Patriot jest kosmiczny. Kupujemy jakoś 8 baterii patriot zatem w uproszczeniu zdecydowana większość wrogich obiektów latających powyżej 10 kilometrów powinna niszczona za pomocą samolotów typu F16. F35 to zbyt odległy horyzont i jego przeznaczenie będzie jak rozumiem lekko odmienne. Dokupienie już teraz najlepiej minimum 64 samolotów typu F16 w najnowszej konfiguracji oraz zmodernizowanie do najnowszej konfiguracji obecnie eksploatowanych F16 jest według mojej oceny priorytetowy. A w tym artykule niema o tym mowy a podaje się horyzonty czasowe na rok 2035.

mick8791
środa, 14 kwietnia 2021, 18:43

A Ty myślisz, że F-16 stoją w salonie i są dostępne od ręki? No wybacz ale nie - trzeba na nie czekać tak samo jak na F-35. I jeżeli już to jest akurat odwrotnie - to F-35 lepiej nadaje się do niszczenia wrogich samolotów od F-16.

viper
środa, 14 kwietnia 2021, 15:30

Dlatego, że licząc potencjał Polski powinieneś również doliczać potencjał sojuszników z NATO.

AW3
środa, 14 kwietnia 2021, 13:23

Raz że do 70/72 jest za duża kolejka i dostalibyśmy je za kilka lat, dwa przepłacilibyśmy.

OptymistaPl
środa, 14 kwietnia 2021, 10:26

Trochę to dziwne że jest mowa o planie na min 7 eskadr WSB w momencie kiedy w najbliższych latach jest ich redukcja z 6 do 5.... gdzie tu logika???

Grzesiek
środa, 14 kwietnia 2021, 20:56

Ale teraz to chyba jest 3, bo reszta to do "podtrzymania nawyków". Więc z 3 do 7 to raczej nie redukcja.

gnago
środa, 14 kwietnia 2021, 15:14

pojęcie nieznane polskim elitom politycznym gospodarczym i wojskowym

Herr Wolf
środa, 14 kwietnia 2021, 12:47

Kogo chcesz oskarżyć o logikę?!

Olo75
środa, 14 kwietnia 2021, 10:26

Czyli celujemy w posiadanie 80 samolotów bojowych? Trochę mało. Ponad połowa z tego na dodatek w tym 2030 będzie znowu przestarzała. Chyba, że nie zauważyłem tekstu na temat moderki i ewentualnego zwiększenia stanu posiadania F-16? Szału ni ma. Natomiast jeżeli chodzi o drony i śmigłowce to w ogóle katastrofa...

Rah Warsz
środa, 14 kwietnia 2021, 17:01

5x1680 do 2030; 7x16112 w okolicy 2035 z możliwością zakupu kolejnych eskadr w późniejszym czasie. Stan posiadania dodatkowo zwiększy się i to znacznie po uruchomieniu programu Harpi Szpon czyli lojalnego skrzydłowego z dronami LM czy Boeniga.

Hoze
środa, 14 kwietnia 2021, 13:15

7 eskadr po 16 samolotów to 80 maszyn? Ciekawa matematyka.

olo75
środa, 14 kwietnia 2021, 15:59

32 F35 + 48 F16 ?

D.M.
środa, 14 kwietnia 2021, 16:55

Ale to 5 eskadr + 32

mc.
środa, 14 kwietnia 2021, 10:26

1/ Ponieważ planowane jest pozyskanie jeszcze dwóch dodatkowych eskadr (do 2035 roku) chciałbym wskazać samolot który kiedyś został odrzucony przez Amerykanów czyli F-16XL A/B SCAMP. Był zbyt dobry, a pojawił się w lutym 1980 roku. Dowództwo Amerykańskie było wściekłe bo uznało że Lockheed Martin chce dwa razy zarobić na tym samolocie. Po raz pierwszy proponują wersję słabszą, a potem jeszcze raz dając siłom powietrznym wersję samolotu pośrednią między samolotami F-14 i F-16. Obecnie amerykańskie siły lotnicze wróciły do tego pomysłu, bo F-16 już nie spełnia ich wymagań, a XL nie wprowadza zamieszania logistycznego i technicznego (po prostu dużo lepszy F-16). 2/ Temat dronów. Czy ktoś się zastanawiał jak kierować "Chmurą dronów" ? Systemy zachowania odległości miedzy nimi, systemy wskazywania celów tak by każdy dron atakował inny cel, itd. Niezbędny jest system zarządzający, oraz system niszczący system zarządzający dronów przeciwnika - możemy go nazwać "Mały Jastrząb" :)))

.
sobota, 17 kwietnia 2021, 16:34

Operowanie grupami dronow jest opanowane ale potrzeba tych grup dronow do operowania

Davien
środa, 14 kwietnia 2021, 13:40

F-16XL to demonstrator technologii powstały w dwóch egzemplarzach, który miał byc potem przeciwnikeim dla F-15E w programie ETF wiec skad ci się wzieły te "rewelacje".....

mc.
środa, 14 kwietnia 2021, 16:37

Znam tę historię (j.w.) ale piszę o tym ponieważ to Amerykanie ogłosili że w 2023 roku ogłoszą decyzję jaki samolot (kontynuację F-16) chcą kupić. Ma to być maszyna tańsza i bardziej ekonomiczna od F-35, choć te już mają niższą cenę niż kilka lat temu. Zdaje się tylko że koszty eksploatacyjne (F-35) nie chcą się "skurczyć". Jeśli mamy dobre (?) kontakty z Amerykanami to już powinny być prowadzone rozmowy, choćby w temacie jakie maszyny amerykanie wybiorą i jak bardzo będą technicznie podobne do F-16 (EKONOMIA !!!)

mick8791
środa, 14 kwietnia 2021, 18:58

A jak chcesz teraz rozmawiać z Amerykanami o tym co chcą wybrać skoro sami tego nie wiedzą, bo jeszcze nie wybrali? Poza tym ich stać na posiadanie wielu różnych modeli samolotów. Nas zdecydowanie nie.

Dr House
środa, 14 kwietnia 2021, 10:23

To są jakieś żarty ? 5 eskadr po 16 samolotów czyli 80 maszyn. Na defiladę wystarczy ale w razie konfliktu to będzie katastrofa. Władze polski nie wyciągnęły żadnych wniosków z 1939r.

viper
środa, 14 kwietnia 2021, 15:43

Liczba samolotów NATO znacznie przekracza zdolności Rosji, o przewadze technologicznej nie mówiąc.

.
sobota, 17 kwietnia 2021, 16:36

Czy jestesmy pewni ze lotnictwo NATO bedzie mialo chociaz ulotki?

yar
środa, 14 kwietnia 2021, 14:01

To i tak najwięcej od 1990 roku! A na defiladę to trochę za dużo...

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 12:36

A później jeszcze 2 eskadry, czyli razem 112 maszyn do 2035 roku. Jest za dużo zakupów i trzeba je realizować po kolei. Żeby potencjalny przeciwnik miał przewagę w powietrzu, to potrzebuje 3 razy więcej samolotów. Pytanie czy jest w stanie tyle wystawić. Raczej nie. Dlatego priorytetem jest obrona przeciwlotnicza.

mick8791
środa, 14 kwietnia 2021, 19:02

Mistrzu jakby plan na 2 kolejne eskadry był realny to praktycznie już musielibyśmy te maszyny mieć zamówione. Bo chciałbym przypomnieć, że F-35, które już zamówiliśmy będziemy dostawać między 2026, a 2030 rokiem.

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 20:02

Pierwsze 6 maszyn F-35 to Polska ma odebrać pomiędzy rokiem 2024 a 2025. Później po kilka sztuk rocznie, aż do 2030 roku.

Baba Jaga
środa, 14 kwietnia 2021, 16:15

Jasne, 3x więcej, bo przecież siłę naszych maszyn walczących na naszym niebie spotęguje nasza rozbudowana OPL, a ich OPL w rejon walk nie sięga (tak, to była ironia). Kolego, obawiam się, że jest niestety dokładnie odwrotnie, i nawet przewaga technologiczna F-35 niewiele jest w stanie zrekompensować.

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 17:11

Dlatego Polska inwestuje w pierwszej kolejności w OPL, kosztem mniejszej liczby samolotów.

werdds
środa, 14 kwietnia 2021, 13:48

Nieprawda....mylsenie rodem z XIX wieku...wystarczy że będzie miał rozbudowaną wielowartwową OPL....liczba samolotów ni ema nic do rzeczy, to nie IIWS.... w MON nie macie kursów i szkoleń????

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 15:49

Ja u siebie w prywatnym mieszkaniu nie mam szkoleń:) Może dlatego że nie pracuję w MON. W kwestii przewagi w powietrzu, to dlatego właśnie Polska stawia w pierwszej kolejności na obronę przeciwlotniczą, kosztem mniejszej liczby samolotów.

mick8791
środa, 14 kwietnia 2021, 19:01

A co niby stawia na OPL? Bo jak na razie to zostały zakupione całe (!) 2 (słownie: dwie) baterie Wisły...

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 20:00

Na OPL (również radary itp) ma być wydane 122,6 mld zł. To dużo więcej niż na samoloty w najbliższej przyszłości. Pierwsze bateriie Wiłsy mają być przecież wcześniej niż samoloty F-16. A ten program jest w połowie realizacji.

mick8791
piątek, 16 kwietnia 2021, 00:02

Poza tym niby jak baterie Wisły przez F-16 skoro te mamy już od ponad 10 lat?

biały
środa, 14 kwietnia 2021, 10:20

no f-35 do 2070 to chyba lekka przesada , te mi-2 które jeszcze latają , brak dronów rozpoznawczych orlik , brak narwi , no jeszcze duże duże zakupy przed nami

Zatroskany
środa, 14 kwietnia 2021, 10:20

Po siedmiu latach od zajęcia przez Rosjan Krymu Polska nie ma praktycznie żadnego systemu obrony powietrznej. Podjęte działanie, a właściwie ich brak, powodują że takiego systemu nie będziemy mieli przez najbliższe 10-15 lat. To czyni np. nasze wojska operacyjne bezbronne w przypadku nawet lokalnego ataku powietrznego. Plus zupełny brak środków rozpoznania na szczeblu operacyjnym. To albo bezgraniczna głupota albo sabotaż. Nie wiem co gorsze. Tracimy kolejne lata. Nasze siły zbrojne nie są zupełnie.przygotowane na ewentualny nowoczesny konflikt, no może z Czechami o Zaolzie...choć nawet w tym przypadku nie jestem pewien sukcesu.

viper
środa, 14 kwietnia 2021, 15:49

Nie ma czegoś takiego jak lokalny atak powietrzny. Jest za to wojna z NATO.

Zły jest tylko jeden
środa, 14 kwietnia 2021, 13:53

Sabotaż , to oczywiste. Przecież w tym co r o b i MON nie ma cienia logiki. Logika pojawia się natychmiast gdy odwrócić kwestie pytając : jak skutecznie osłabić dowolną armię? Oglaszać programy i tak negocjować by je potem zamykać (Orka, Pegaz, Kruk, Płomykówka, Grot - nie mylić z MSBS). Zmieniać po 10-o kroć wymagania by odwlekać ukończenie choćby prototypu (Baobab). Tworzyć takie wymagania by nie było na rynku żadnego sprzętu spełniającego te wymagania (Orlik, Ottokar-Brzoza!). Wybierać takie programy , które dziesiątki lat nie przyniosą efektu, ale pochłoną krociowe kwoty już teraz (Himars, F35, Harpi Szpon, Mieczniki). Wykluczać z zakupów krytycznie istotne dla skuteczności elementy (amunicja dla Kraba, Raka, wozy i drony kierowania ogniem, TOPAZ wyższego poziomu niż bateria, radary i wozy rozpoznania artylerii). Wyznaczać absurdalnie odległe terminy dostaw (9 lat na dostawę stacji WRE do zakłócania obcych radarów). Pomijac kluczowe aspekty obecnego pola walki (drony, systemy zwalczania dronów, środki WRE) . Wybierać najdroższe w opracowaniu i utrzymaniu, najbardziej czasochłonne , skomplikowane i trudne do pozyskania typy sprzętu (gąsienicowe rakietowe niszczyciele czołgów). Wycofywać BEZ NASTEPCÓW kluczowe środki bojowe (Komar, ppk na Mi24, KUB, w planach tez OSA). Za priorytetowe uznawać i błyskawicznie WYDAWAĆ KASĘ na sprzęt nie-bojowy i pomocniczy (kolejne samoloty transportowe, śmigłowce niebojowe). Czasem po prostu nie kupować (Warmate, wyrzutnie Spike, miny z Belmy, pociski Feniks, kamuflaże multispektralne, ASOP, Obra, system Noteć, Kryl). Modyfikować posiadamy sprzęt tak by pieniądze wydać nie podnosząc zdolności parametrów bojowych (remont OS bez wymiany rakiet, "modyfikacja" T72). Blokować wszystkie remonty lub modyfikacje, które mogłyby nas wzmocnić (Bm21 i Rm70, dozbrojenie Ślązaka, Orkany, Orzeł, Mi24, radary na Bryzach, BWP1). Jest ktokolwiek kto udowodni, że się mylę z listą tych ewidentnych SZKÓD wyrządzonych polskim siłom zbrojnym ?

M
środa, 14 kwietnia 2021, 21:42

Wow. Dobry komentarz.

ghjkl
środa, 14 kwietnia 2021, 16:22

i cisza...jest ktoś??

Herr Wolf
środa, 14 kwietnia 2021, 12:49

Odzyskania przez Krym niepodległości!

Eter
czwartek, 22 kwietnia 2021, 08:10

Za raz po tym jak niepodległość „odzyska” Petersburg!

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 12:39

Jak to nie ma? Systemy NEWA, WEGA, KUB, OSA. Na niektóre z nich była podpisna umowa na naprawę i serwis. Mają wytrzymać do czasu wprowadzenia systemu WISŁA i NAREW. Dolne piętro to nowe Poprady, Pilice, Gromy czy Pioruny. Pierwsza faza WISŁY zamówiona. Niedługo pierwsze dostawy.

mick8791
środa, 14 kwietnia 2021, 19:08

NEWA, WEGA, KUB, OSA to jest sprzęt nadający się do muzeum techniki. Ich wartość bojowa w dzisiejszych czasach jest podobna do właśnie wycofanych ze służby Kobbenów... I pomimo wielkiej estymy jaką darzę polski przemysł zbrojeniowy ( :-D ) to wybacz ale Poprad, Pilica, Piorun ma jakąś przydatność jeżeli samolot jest bardzo blisko i dość nisko. Wystarczy podnieść pułap lotu powyżej 5 tys metrów i te systemy już nie stanowią absolutnie żadnego zagrożenia dla lecącego samolotu. A 5 tys. metrów dla samolotu bojowego to żadna wysokość.

Davien
czwartek, 15 kwietnia 2021, 12:13

Jak udowodniła ostatnio Wega w Syrii ciagle moga zestzreliwac rosyjskie maszyny , Newa Kub tak samo . Sa to stare systemy ale ciagle mają pewne mozliwości. Powyzej 5 tys m. własnei sa takie systemy jak Newa czy Kub albo nawet Wega. A Narwi wczesneij niz za 6-7 lat nie zobaczysz bo uparli się w Polsce zrobic wszystko sami łacznie z efektorami na licencji i pełna polonizacją. Aha, zapomniałem o dwóch bateriach Pac-3+ które dostaniemy w ciagu 2 lat. Na pozostałe 6 musimy poczekac az USA wprowadzi LTAMDS do seryjnej produkcji bo SkyCeptora juz integrują.

ret
wtorek, 27 kwietnia 2021, 07:14

Vega w Syrii zestrzeliła nie tylko prawie pasażerski Ił-20 ale również F-16.

mick8791
piątek, 16 kwietnia 2021, 00:12

A zwłaszcza pasażerskie... Davien, oczywiście, że te systemy mają "pewne" możliwości operacyjne ale umówmy się "raz nie wciąż". Jakby się tak uprzeć to przecież przy stosownej bazie farta i z procy komandosa zabijesz ale chyba się ze mną zgodzisz, że nie oznacza to, że proca jest skutecznym orężem na współczesnym polu walki? Co do Narwi pełna zgoda (chociaż może nie zupełnie, bo coś mi się wydaje, że te 6-7 lat nie wystarczy, bo zwyczajnie z tym programem nie dzieje się kompletnie nic...). Co do kolejnych baterii Wisły to najpierw musielibyśmy je zamówić ;-) Wyznacznikiem miało być przyjęcie przez USA nowego, docelowego radaru ale jak pokazuje praktyka dla nas jednak to nie okazało się wystarczające.

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 19:56

Separatyści w Donbasie wykorzystują stare S-125. Więc wszystkie 4 systemy wymienione powyżej nadają się do zwalczania środków napadu powietrznego na wyższych wysokościach. Do momentu wprowadzenia "Narwii" i "Wisły" nikt ich nie wycofa. Dolne piętro, czyli systemy Poprad, Pilica, Piorun czy Grom to Polska ma jedne z lepszych w Europie obecnie. A w przygotowaniu jest Piorun 2 o większym zasięgu i pułapie. Wprowadzenie go zajmie może 3 lata, raczej nie więcej.

mick8791
piątek, 16 kwietnia 2021, 00:18

"Separatyści w Donbasie wykorzystują stare S-125." - i co w związku z tym? Piszesz o pół partyzanckim konflikcie próbując to przekładać na pełnoskalowe działania wojenne... Oczywiście, że taki system raz na ruski rok jest w stanie coś zestrzelić (np samolot pasażerski) ale to raz na jakiś czas jak się pofartuje. "Do momentu wprowadzenia "Narwii" i "Wisły" nikt ich nie wycofa." - i tu się możesz ostro zdziwić, bo już są takie palny. "Dolne piętro, czyli systemy Poprad, Pilica, Piorun czy Grom to Polska ma jedne z lepszych w Europie obecnie." - pełna zgoda ale co z tego jeżeli operują tylko do pułapu 5-6 tys metrów? " A w przygotowaniu jest Piorun 2 o większym zasięgu i pułapie." - w przygotowaniu to on być może będzie, bo na razie to są tylko plany...

Wojtek
środa, 14 kwietnia 2021, 10:04

5 eskadr samolotów bojowych ( 3 eskadry F-16 i 2 eskadry F-35 ) to razem 80 samolotów , w stosunku do Rosji to tyle co nic . W 1939 też mieliśmy podobno nowoczesne czołgi tylko było ich tyle że nie odegrały większej roli . Czyżby to samo miało być z samolotami . Mamy super nowoczesne dla propagandy ,co z tego że tylko 5 eskadr.

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 12:21

Do 2035 roku ma być 7 eskadr po 16 maszyn. Żeby Rosja miała przewagę nad Polską czy jakimś innym przeciwnikiem, to musi na tym kierunku wystawić siły 3 razy większe. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę to, że Polska wystawi 80 samolotów(F-16 + F-35), to pytanie czy Rosja jest w stanie wystawić 240 sztuk na tym kierunku? Wątpię. A połowa wojska stoi na granicy z Chinami. Dlaczego?

PSSRJAC
środa, 14 kwietnia 2021, 10:00

Jednym zdaniem....Nie mamy prawie nic do obrony...Bardzo źle to wygląda. 41 F-16 i tyle...

ge9fviub
środa, 14 kwietnia 2021, 12:30

realnie patrząc to prawda, nie będzie chętnych do latania w czasie w na 29tkach czy tym bardziej su22

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 12:25

Ale ich sprawność jest bardzo wysoka. Są MiGi-29 i SU-22 które mają wykonywać zadania w czasie pokoju, ale gdyby doszło co do czego, to wzięły by udział w konflikcie. I są konkretne plany ich zastąpienia do 2035 roku. Wtedy ma być 7 eskadr po 16 maszyn.

mick8791
środa, 14 kwietnia 2021, 19:20

A że tak zapytam - to czym niby te Migi i Su, by walczyły? Jest plan powołania jakichś dywizjonów kamikadze? Przecież te maszyny praktycznie są już pozbawione uzbrojenia, które mogą przenosić, a całkowicie uzbrojenia, które w obecnych czasach można uznać za skuteczne (no może oprócz działka pokładowego). Dlatego właśnie Panie Tomasz34 praktycznie zawsze, kiedy się o nich wspomina jest dookreślenie "mogą wykonywać zadania w czasie pokoju"... One nie zostały dotąd wycofane głównie na to żeby piloci mieli na czym podtrzymywać swoje nawyki.

Davien
czwartek, 15 kwietnia 2021, 12:15

MiG-i maja R-27 i R-73 a te drugie sa dosyc skutecznymi pociskami. Gorzej z samymi MiG-ami bo to całkowicie przestarzałe maszyny dobre może na bombowce i maszyny ala Su-25.

mick8791
piątek, 16 kwietnia 2021, 00:45

Davien 40 szt. R-27 kupionych od Ukrainy co czyni szalone 1,428 rakiety na samolot? R-73 z szalonym zasięgiem 30 km... Ile ich mamy i z jakiej transzy produkcyjnej, bo chyba raczej dość archiwalnej? Ja Cię proszę, umówmy się - nie mamy wartościowego (również w kwestii ilości) uzbrojenia do MiG'ów.

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 19:51

Migi mają zdolności zwalczania innych samolotów za pomocą pocisków, choć o ograniczonym zasięgu. A SU mają amunicję kasetową. Co nie zmienia faktu że będą zastępowane przez F-35.

dak
środa, 14 kwietnia 2021, 09:45

Proszę zwrócic uwagę na lotnictwo śmigłowcowe. Mi-2, Mi-8 i Mi-14 bedą musiały być stopniowo wycofywane z racji wyczerpania resursów. . Daje nam to 93 śmigłowce. Nie ma planów ich zastępienia. Program Perkoz wstrzymany. Wartość bojowa SW-4 jest żadna, służą tylko do szkolenia. Kamanów też nie liczę choć one chyba najszybciej doczekają się następców. Wychodzi że za kilka lat zostaniemy ze 140-145 śmigłowcami.. Czyli postępująca zapaść..O wartości bojowej naszych Mi-24D/W na współczesnym polu walki nie chce pisać bo już chyba wszystko napisano..

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 12:28

Przecież pisze wyraźnie że na śmigłowce w nowym planie modernizacji przewidziano 16,2 mld zł. Trwa postępowanie na program Kondor i Kruk. Zostały zamówione AW101 dla MW i kupione Black Hawki dla wojsk specjalnych.

mick8791
środa, 14 kwietnia 2021, 19:22

No dobra - to mamy już 8 śmigłowców szkoda tylko, że bez wyposażenia i uzbrojenia... Co do Kondor i Kruk - fajnie, że się toczą postępowania tylko zadaj sobie trochę trudu i sprawdź sobie od ilu lat już się toczą (Kruk) i kompletnie nic z tego nie wynika.

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 23:46

Przecież pisze w artykule że te maszyny(Black Hawki są doposażane). W przypadku AW 101 nie ma takie potrzeby, bo już będą miały wszystko co jest potrzebne. W przypadku Kruka ważna jest data graniczna i zakończenie przetargu, a nie od kiedy toczy postępowanie. Zmieniały się priorytety, a i pieniędzy na wszystko na raz nie było.

mick8791
piątek, 16 kwietnia 2021, 01:09

Po pierwsze nie "pisze", a JEST NAPISANE! Nie kalecz języka ojczystego. Po drugie to w zasadzie nie Black Hawki (bo to jest nazwa własna UH-60), my natomiast kupiliśmy S-70i... Ich wspólną cechą jest w zasadzie tylko skorupa kadłuba. Tak, owszem są doposażane co oznacza tyle, że kupiliśmy śmigła w konfiguracji, która jest nam zbędna, a teraz dopłacamy za ich przebudowę. AW-101 kolego również przyjdą jako "golasy" i później będziemy musieli je przebudować (ale przynajmniej Świdnik ma zagwarantowane, że zrobi dla nich tapicerkę - i to dosłownie). "W przypadku Kruka ważna jest data graniczna i zakończenie przetargu, a nie od kiedy toczy postępowanie." - cool, a jaka jest ta data graniczna, bo ja i zapewne wielu innych czytelników tego portalu była by szczęśliwa gdyby mogła ją poznać? Trochę może osłabię Twój entuzjazm i napiszę (bo zapewne nie zdajesz sobie z tego sprawy), że MON zlecił PZL Świdnik badania wytrzymałościowe skorupy MI-24 żeby sprawdzić ile jeszcze one potencjalnie mogą latać i żeby się zastanowić czy zamiast kupowania nowych śmigieł nie zrobić jakiegoś malowania syfa pudrem (coś na kształt T-72)...

Nick
środa, 14 kwietnia 2021, 09:43

A czy przypadkiem liczba f-16 w gotowości operacyjnej to nie jest informacja co najmniej niejawna?

środa, 14 kwietnia 2021, 12:55

No tak tylko 36 to bojowe a reszta szkoleniowa. Powinny być zakupione jeszcze szkoleniowe f35

C 130
środa, 14 kwietnia 2021, 19:45

Szkolne f35 będą dopiero jak je wymyślisz -fachowcu

mick8791
środa, 14 kwietnia 2021, 19:24

Wszystkie są bojowe. Tyle, że 12 z nich jest w wersji 2-miejscowej. Nie ma (i raczej nie będzie) wersji szkoleniowej F-35 - od tego są symulatory. Widzisz - technologia tak ma.

Kancelaria
środa, 14 kwietnia 2021, 12:36

80% to jest jawna u nas a w USA 70%. Teraz niech każdy sobie przemyśli, kto zaniża a kto zawyża bo w przeciwnym przypadku to pręgież się należy.

ACAN
środa, 14 kwietnia 2021, 09:37

Czy ktoś wie coś więcej na temat systemów rakietowych krótkiego zasięgu kr. Grzmot. Pierwszy raz o tym słyszę .

asd
środa, 14 kwietnia 2021, 13:43

To chyba jakiś projekt b+r związany z opracowaniem całego szeregu zagadnień związanych z wykonawczymi układami sterowania rakiet, gdzieś kiedyś czytałem, że ma być opracowany nawet własny system nawigacji inercyjnej. Efektem ma być pocisk rakietowy o zasięgu min. 10km.

fox
środa, 14 kwietnia 2021, 09:37

ilość dronów rozpoznawczych w artylerii to jest skandal. artyleria która nie będzie wiedziała do czego strzelać jest bezużyteczna. 7 eskadr do 2035? proponuję już dziś zacząć analizę koncepcji, dialog techniczno-taktyczny, potem analizę do dialogu bo się chłopaki mogą z czasem nie wyrobić jakie mają być wybrane samoloty na dwie pozostałe do zagospodarowania eskadry..

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 12:31

Cytat z artykułu "W kontekście bezzałogowców minister mówił o 12. Bazie w Mirosławcu, która posiada 15 rozpoznawczych zestawów klasy mini Orbiter 2B. Trwają procedury mające na celu pozyskanie zestawów BSP taktycznych krótkiego zasięgu (Orlik), 15 zestawów taktycznych średniego zasięgu (Gryf) i czterech klasy MALE (Zefir). Płk Waldemar Bogusławski reprezentujący Inspektorat Uzbrojenia dodał, że obecnie opracowywane są już dwie umowy, dotyczące BSP klasy mikro i Orlików. Prowadzone są też postępowania na BSP mini kr. Wizjer i morskie BSP Albatros."

gnago
środa, 14 kwietnia 2021, 15:21

procedurami będziesz robił rozpoznanie na maksymalny zasięg artylerii?

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 15:51

Nie procedurami, ale ich końcowymi wynikami, czyli realnymi dronami które w wyniku tych programów zostaną kupione. Jest PMT do 2035 roku i w tym kontekście trzeba na to patrzeć. Oczywiście drony to pieśń raczej bliższej, niż dalszej przyszłości.

RafR
środa, 14 kwietnia 2021, 12:23

Gwoli ścisłości, WRiA nie są częścią Sił Powietrznych, zatem nie o artylerii jest ten artykuł. Niemniej jednak masz rację, jednak dla WL powinny być odrębne programy - dokupienie kilkudziesięciu zestawów FlyEye to żaden koszt.

Norbert
środa, 14 kwietnia 2021, 12:09

Nie mogę uwierzyć, że blokada dla wyrobów grupy WB Elektronics dedykowanych dla artylerii została tak skutecznie przeprowadzona. To wygląda jak sukces dywersantów. W Polsce jest producent BSL, który zintegrował swoje wyroby z naszą artylerią i zrobił do na najwyższym światowym poziomie, a nasz MON konsekwentnie pomija zakupy w tej firmie. Odrobina Warmate i Flayeye. Np. taki system rozpoznawczy WARMATE R - to powinien być w standardzie każdego wozu dowodzenie kompanii wsparcia Moździerzy RAK . Mamy system TOPAZ, to trzeba z niego wycisnąć pełnię możliwości. Nie wystarczy w kolejnych budżetach zapisywać miliardy zł, jeszcze trzeba je wydać na wartościowe programy.

Extern
środa, 14 kwietnia 2021, 16:25

No niestety, zbyt dużą wartość dodaną przy niskiej cenie ich wyroby wnosiły do naszej armii, a przecież nie taki jest obecnie cel naszych decydentów.

Rataj
środa, 14 kwietnia 2021, 11:53

Również należy skromnie nadmienić, że z tych teoretycznych 7 eskadr w 2035r., 4 to będą 30-letnie f-16. Hm...

asdf
środa, 14 kwietnia 2021, 09:26

Jak zwykle bron defensywna ktora nie zrobi kuku agresorowi, za ulamek 120mld zl mozna nakupic dronow i amunicji krazacej i to niech nasz przeciwnik martwi sie o tarcze i oslone swoich wojsk, sama OPL plot Aster, Camm tez wyszlaby wielokrotnie taniej od przeplaconego Patriota.

9vgne
środa, 14 kwietnia 2021, 11:46

zwłaszcza, że system można przeciążyć masą tanich efektorów, które będą zestrzeliwane bardzo drogimi efektorami. A jak już się wystrzelamy to wtedy przylecą właściwe rakiety. Lepiej ze 100 razy wydać ułamek tej kasy na okręty podwodne z wyrzutniami rakiet manewrujących np. Scorpene. Szczególnie, że USA nie mogą w tym zakresie być konkurencją bo mają tylko atomowe OP - zatem nie powinni się obrazić.

R
środa, 14 kwietnia 2021, 09:25

Czyli generalnie mamy 41 samolotow zdolnych do walki plus nadzieje na lepsze jutro.

viper
środa, 14 kwietnia 2021, 15:53

Plus NATO, ale to taki drobiazg strategiczny.

mc
środa, 14 kwietnia 2021, 09:25

drony drony i jeszcze raz drony w jakiejkolwiek postaci i dużo najlepiej z naszego przemysłu bo możemy

Herr Wolf
środa, 14 kwietnia 2021, 12:54

I obronisz tymi dronami zmasowany atak rakietowy i artyleryjski???

asdf
środa, 14 kwietnia 2021, 17:02

tak, jezeli zniszczysz je przed wystrzeleniem salwy (a od tego wlasnie jest amunicja krazaca i drony) tak samo z Iskanderami zniszczyc je jak tylko wysciubia nosy z nory po Gorskim Karabachu widac ze to dziala.

Alfret
środa, 14 kwietnia 2021, 20:39

Wychodzi NA TO, ze wystarczy monitorowac teren przeciwnika 24h z odpowiednim nasyceniem i moca obliczeniowa osrodkow decyzyjnych. Potem tylko szybka kontra na takie rakiety. Niestety jest ta niepewnosc odwetu.

asdf
czwartek, 15 kwietnia 2021, 22:41

Obwod Kaliningradzki to nie jest jakis potezny obszar nie do ogarniecia, od odwetu bardziej przejmowalbym sie tym jak zareaguja poszczegolne panstwa NATO i takie czesanie Obwodu Kaliningradzkiego nie bylo dla nich pretekstem do nieudzielenia nam pomocy. Szkoda ze oprocz NATO nie mamy oddzielnych mutualnych sojuszy z najblizszymi sasiadami.

Extern
środa, 14 kwietnia 2021, 16:32

Zmasowanego ataku rakietowego i tak własnymi rakietami nie odeprzesz. Dotychczas tylko Żydzi próbowali. Musieli się bronić przed rurami wypełnionymi saletrą odpalanymi z małej enklawy o wielkości kilkudziesięciu kilometrów w najszerszym miejscu, a i tak nie koniecznie dawali radę. Zresztą kogo na to stać, musisz używać bardzo skomplikowanych i drogich rakiet przeciwko znacznie tańszej technologii.

czytelnik D24
czwartek, 15 kwietnia 2021, 16:21

Najprostszą metodą na atak saturacyjny jest nie dopuścić do niego. Innymi słowy należy zaatakować wyrzutnie. Przy zwiadzie satelitarnym NATO taka bateria Gradów czy czego tam jeszcze będzie wykryta jeszcze zanim się ustawi na pozycjach do strzału.

Dr House
środa, 14 kwietnia 2021, 09:24

Co to za program rakietowy "Grzmot" ? Mógłby ktoś wyjaśnić.

say69mat
środa, 14 kwietnia 2021, 09:12

Hmmm ... czyli nasze Ministerstwo ON nie przewiduje konieczności zastąpienia MiGów29 i Su22 przez pozyskanie ntp. z rezerwy USAF samolotów F16??? Nie jestem pewien czy - ze względu na niestabilną sytuację pomiędzy Rosją a Ukrainą oraz agresywną politykę antypolską Prezydenta Białorusi - jest to rozsądnym rozwiązaniem??? Po drugie, trochę dziwne jest, że nasze SPRP nie artykułują potrzeby posiadania własnych samolotów rozpoznania radioelektronicznego oraz tankowców??? Po trzecie, posiadanie systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu 'Grzmot', jest fatalnym prognostykiem odnośnie profesjonalizmu przy redakcji projektu modernizacji technicznej naszych sił powietrznych.

Alfret
środa, 14 kwietnia 2021, 20:42

Mnie przeraza posiadanie przez Czechy osrodka rozpoznania satelitarnego. To cos co Polska powinna miec na pierwszym miejscu potrzeb, potem dopiero rozpoznawcze samoloty.

hermanaryk
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:00

Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach.

Obym się mylił...
środa, 14 kwietnia 2021, 08:55

Plany ambitne, ale od planów do realizacji daleka droga. Nauczyłem się być skrajnym sceptykiem obserwując poczynania "czynników decyzyjnych" w kwestii modernizacji i wzmocnienia WP. Prawdopodobnie za kilka lat spotkamy się na tym portalu a sprawa niewiele posunie się do przodu...

hehe
środa, 14 kwietnia 2021, 11:48

będą nowe, jeszcze lepsze....plany

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 13:28

Całe życie składa się z planów i celów do których trzeba dążyć. To samo słyszałem kiedy planowano modernizację Leopardów, zakup F-35, systemu Wisła, Himars, Poprad, Pilica, Grom, Piornu, PPK Spike, Javelin, JASSM, JASSM ER, dwóch wywizjonów NDR z pociskami NSM, Rosomaków, BWP Borsuk( gotowy do produkcji) czy integracji wieży do KTO Rosomak i BWP Borsuk z PPK. A to nie wszystkie programy. Niby nic miało nie dojść do skutku, a doszło. Trzeba poczekać i w zależności od efektów końcowych zweryfikować swoje negatywne osądy i sceptycyzm.

Koil23
środa, 14 kwietnia 2021, 15:55

O Borsuk gotowy do produkcji? Przeszedł wszelkie testy i został certyfikowany? Nie wiedziałem. Wieże w końcu też są zintegrowane? Pilica to nadal 23 mam z słabymi rakietami więc... A Poprad korzysta z tych samych rakiet. No żadnych negatywów nie widać. Btw fakt że mamy Spiker i Javeliny też nie wygląda zbyt dobrze. Ale kto bogatemu zabroni...

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 17:16

Borsuk przeszedł testy na poligonie. Stąd już tylko krok do produkcji. Wieże są zintegrowane, było je widać już zamontowane na Rosomakach na poligonie podczas testów. Pilica to dolne piętro z całkiem dobrymi rakietami jakimi są Gromy, a przecież będą tam zainstalowane jeszcze lepsze Pioruny. Podobnie system Poprad, obecnie są Gromy a będą Pioruny. Od kiedy to PPK Spike czy Javelin są złe? Przecież to światowa czołówka.

Alfret
środa, 14 kwietnia 2021, 20:46

"Borsuk przeszedł testy na poligonie. Stąd już tylko krok do produkcji" - Prosze Pana jest jeszcze partia probna zanim rozpocznie sie masowa produkcje. Ta partia probna rowniez jest uzywana bez ulg, aby wykryc wady produkcyjne, jak to mialo miejsce w przypadku pierwszych nie walczacych samolotow F-35.

Tomasz34
środa, 14 kwietnia 2021, 23:51

Ale nazywa się to produkcją, tak czy siak. A czy jest ona masowa, czy próbna to inna historia.

Tweets Defence24