Zgoda na plany obronne NATO na wschodniej flance

1 lipca 2020, 14:49
dwnld632892387
Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Z kwatery głównej NATO przyszła wiadomość, że plany GRP, tzw. stopniowej odpowiedzi dla Polski i państw bałtyckich wzmacniające nasze bezpieczeństwo i system obronny, zostały sojuszniczo zatwierdzone — poinformował w środę w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie) prezydent Andrzej Duda.

Informacje te Andrzej Duda przekazał w czasie swojej wizyty w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim, gdzie spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami, którzy brali udział w ćwiczeniu Defender-Europe 20 Plus. Prezydentowi towarzyszył minister obrony Mariusz Błaszczak. Prezydent w czasie swojego wystąpienia stwierdził też, że podjęcie tej decyzji wzmacnia bezpieczeństwo i system obronny Polski.

Tzw. plany stopniowej odpowiedzi (Graduated Response Plans, GRP) to plany obronne NATO dla Polski i państw bałtyckich. Dotychczas ich oficjalne przyjęcie było skutecznie blokowane przez Turcję. Ostatecznie jednak m.in. w wyniku rozmów polskiego prezydenta z tureckim odpowiednikiem — Recepem Tayyip Erdoğanem udało się uzyskać zgodę tego kraju, co miało otworzyć drogę do oficjalnego zatwierdzenia tych planów.

"Cieszę się z tego bardzo, bo to ostateczne wojskowe, można powiedzieć, techniczne zatwierdzenie politycznych decyzji, które były podjęte w czasie ostatniego szczytu NATO w Londynie w grudniu 2019 roku" - dodał Andrzej Duda.

Z zatwierdzenia planów cieszą się także państwa bałtyckie.

„Dzisiaj mamy świetną wiadomość dla Litwy. Proces uzgadniania szczegółów technicznych dotyczących planów obrony NATO został zakończony – oświadczył Nauseda, cytowany w komunikacie kancelarii szefa państwa.

Porozumienie polityczne w tej sprawie zostało osiągnięte na szczycie Sojuszu w Londynie w grudniu ubiegłego roku - przypomniano w komunikacie.

Teraz „wkraczamy w równie ważny etap realizacji planów, który też będzie wymagał wielu wspólnych wysiłków i skoncentrowanej pracy” – oznajmił Nauseda. Dodał, że „ten plan dla Litwy jest także praktycznym wyrazem artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego” o obronie zbiorowej i „potwierdza, że bezpieczeństwo Sojuszu jest niepodzielne”.

W komunikacie urzędu prezydenta podkreślono, że „stała obecność sił sojuszniczych na Litwie (…) jest najważniejszym gwarantem bezpieczeństwa i obrony” kraju.

Dla Litwy „szczególnie ważna jest obecność międzynarodowego batalionu NATO pod dowództwem niemieckim, misja lotnicza NATO (Baltic Air Policing) i ćwiczenia odbywające się z udziałem strategicznego sojusznika, żołnierzy amerykańskich” – podkreślił prezydent.

W środę Nauseda spotkał się z ministrem obrony Litwy Raimundasem Karoblisem oraz z dowódcą sił zbrojnych generałem Valdemarasem Rupszysem. „Prezydent zaapelował o zwrócenie szczególnej uwagi na rozwój infrastruktury niezbędnej do potrzeb obrony kraju, co jest bardzo ważnym czynnikiem zapewniającym sprawną logistykę zdolności wojskowych Sojuszu na terenie Litwy” – czytamy w komunikacie.

W rozmowie z dziennikarzami doradca prezydenta Darius Kulieszius wskazał, że „ten plan jest ważny z tego względu, iż wzmacnia bezpieczeństwo regionu, jest elementem odstraszania i oznacza, że Litwa i kraje bałtyckie nie są same w obliczu zagrożenia”.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Reklama
Litwinów
czwartek, 2 lipca 2020, 21:38

NATO informuje Dude o decyzjach na wschodniej flance SZOK

Kaczor
czwartek, 2 lipca 2020, 20:08

Duda zgodził się wschód nato BEZ konsultacji z Bałtami ŻENADA

Śliwka Estonka
czwartek, 2 lipca 2020, 21:36

Duda jeszcze nie wie ze dywizję nato lokują ma Łotwie po wizycie NIEMCA DIABŁA

Kaczor
czwartek, 2 lipca 2020, 19:44

Ten soloch i bbn CHYBA MA NAS WSZYSTKICH ZA DURNI

Kiks
czwartek, 2 lipca 2020, 15:43

Patrzę na tego z lewej i tego w środku i aż ciśnie się pytanie "czy leci z nami pilot?" To chłopcy w krótkich spodenkach. Ich teksty może trafiają do pań z kółka gospodyń wiejskich.

zdziwiony
czwartek, 2 lipca 2020, 01:47

Dziwne, że prezydent Litwy, który podkreślił rolę niemieckiego dowództwa i amerykańskich żołnierzy na występach gościnnych, nie wymienił Polski jako kraju kluczowego dla zapewnienia bezpieczeństwa Litwie (i udzielenia ewentualnej pomocy w razie agresji rosyjskiej).

sesa
środa, 1 lipca 2020, 20:05

oby jak najwieksza

Turecki
środa, 1 lipca 2020, 19:17

TUREK dogadal sie z usa a Polska to kość przetargowa Niech duda NIE cwaniaczy bo on byl od tego daleko

ryba
środa, 1 lipca 2020, 20:55

chyba nie ogarniasz ,polska też może zawetować plany turecie w NATO i potrzebna bedzieproceduraaby projekt przepchnąć ,tak działa demokracja !!! A czy yda miał być tam blisko ? to niby po co ?

feovf
czwartek, 2 lipca 2020, 03:20

hehe dobry żart, naprawdę dobry (o tym zawetowaniu)

Ruski A2/AD
czwartek, 2 lipca 2020, 00:42

Polska to se moze podskoczyć na Białoruś

Milutki
środa, 1 lipca 2020, 23:44

Rzecz w tym że Turcja nie musi szczególnie zabiegać o obecność NATO na swoim terytorium, to NATO zabiega o obecność w Turcji. Polska nie miałaby zbytnio co zawetować Turcji

olo
czwartek, 2 lipca 2020, 10:51

I tu się mylisz. Turcja otoczona jest przez samych wrogów. Historycznie z wszystkimi ma nieuregulowane kwestie i po prostu różne zaszłości. Gdyby nie była w NATO to i Rosja i Grecja i Syria i Iran i Armenia i Irak nie są zbyt przychylnie nastawieni do Turcji. Do tego dochodzi kwestia Kurdów. Oczywiście większość z krajów, które wymieniłem nie dąży do wojny z Turcją, ale gdyby już się coś zaczęło, to każde z nich ma interes w jej osłabianiu.

Milutki
czwartek, 2 lipca 2020, 14:37

Jeżeli chodzi o sąsiadów Turcji generanie jest jak piszesz, stosunki z niektórymi sąsiadami są złe i nienaprawialne, ich zadowoli tylko zniszczenie Turcji. Ale obecnie bazy bazy NATO które znajdują się w Turcji są potrzebne dla całego NATO, m.in w Incirlik i NATO zabiega o ich utrzymanie. Turcja też prosiła o stacjonowanie NATO w Turcji, ostatnio była to misja obrony przeciwlotniczej przy granicy syryjskiej, zagrożenie było realne więc NATO spełniło swoją rolę, później USA i chyba Francja się wycofały z tego, byli zbyt zajęci ochroną polnocnosyryjskich komunistów chociaż nie są oni związani żadnym sojuszem z NATO. Tę zdradę niektórych państw NATO wynagrodziła Hiszpania która przejęła misję ochrony nieba

Polish blues
środa, 1 lipca 2020, 17:09

Co konkretnie z tego wynika oprócz kilkunastu podpisów na kilkunastu kartkach papieru?

Baranek
środa, 1 lipca 2020, 19:38

Ta k JEST Duda oddaje Płock Radom i Kalisz

Anty Beck
środa, 1 lipca 2020, 21:47

Najlepiej się wykrwawić, ale nie oddać ani guzika, bo tylko Polacy wiedzą co to jest honor

lskdlsakdlksad
środa, 1 lipca 2020, 18:06

Coś tam wynika, np.: przygotowanie działań, zarezerwowanie pewnych zasobów, obniżenie szczebla decyzyjnego w sprawie szybkiej reakcji.

Polish blues
środa, 1 lipca 2020, 19:14

Dzięki za wyjaśnienie.

rob ercik
środa, 1 lipca 2020, 16:56

Super plany do momentu kiedy jakiś kolejny prezydent USA nie ogłosi że się wycofują. Opieramy nasze bezpieczeństwo na wydmuszce

Wachmistrz Soroka
środa, 1 lipca 2020, 21:55

Różnica jest taka że do 89 roku mieliśmy nacierać na kierunku pł. Niemcy i desantować się w Dani. Bylibyśmy agresorem. Byliśmy agresorem w Czechach (swoista misja stabilizacyjna). Teraz planujemy wspólnie z sojusznikami jak się bronić, a z Danii budujemy gazociąg. Co zostało po tamtej wydmuszce? Ano tacy jak pan...

asdsadsfsdfsd
środa, 1 lipca 2020, 18:07

To nie jest takie proste, się wycofać z planów NATO nawet dla prezydenta USA.

hagidiel
środa, 1 lipca 2020, 23:01

szczegolnie ze my od 10 lat przeznaczamy 2% na wojsko. Skrupulatnosc tego zabiegu jest gamechangerem na flance wschodniej NATP

Tweets Defence24