Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Nielegalni imigranci na granicy polsko – białoruskiej; Wywiad z prof. Szeremietiewem

Fot. SG
Fot. SG

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Hubert Kowalski, Gazeta Polska Codziennie, „Nielegalna migracja przez polsko-białoruską granicę”: Polska straż graniczna odnotowuje rosnącą liczbę osób nielegalnie przekraczających granicę polsko-białoruską. „Coraz więcej obywateli Afganistanu i Rosji nielegalnie przedostaje się do Polski przez Białoruś. Niewykluczone, że jest to efekt działań reżimu Aleksandra Łukaszenki, który na dużą skalę kieruje imigrantów do granicy z Litwą.[...] <<Wśród tych osób dominują obywatele Afganistanu oraz Rosji (narodowości czeczeńskiej). W 2020 r. nielegalnie granicę polsko-białoruską w grupach przekroczyło 114 osób. Zatrzymane osoby trafiają do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców>> - czytamy w przesłanej nam wiadomości. Część ekspertów uważa, że rosnąca liczba imigrantów może oznaczać początek fali migracji będącej odwetem Alaksandra Łukaszenki za sankcje nałożone na reżim przez Unię Europejską oraz za wspieranie białoruskiej opozycji m.in. przez Polskę.”


Rafał Stefaniuk, Nasz Dziennik, „Trójmorze musi przyspieszyć”: Wywiad z byłym wiceministrem resortu obrony narodowej oraz wykładowcą Akademii Sztuki Wojennej, prof. Romualdem Szeremietiewem. „Już teraz Rosja zgromadziła znaczne siły w obwodzie kaliningradzkim i rozwija tam ofensywny komponent lądowy. Wojska rosyjskie są więc bardzo blisko naszej północnej granicy. Nie widzę czynników, które powstrzymałyby prezydenta Władimira Putina przed dodatkowym zaznaczeniem swojej obecności przy naszych granicach - tym razem od wschodniej białoruskiej strony. Nie wykluczam, że rosyjskie wojska pojawią się w rejonach Grodna i Brześcia.”


Reklama

Komentarze (4)

 1. Szwej

  Fajne zdjęcie, tylko na miłość Boską czemu oni jeszcze ganiają z kałasznikowami?

  1. Palmel

   widać że nigdy nie miałeś broni w rękach nawet takiej giwery jak kałach - jest sprawdzona i niezawodna a na takiej broni może polegać żołnierz niejednemu życie uratowała

  2. Karol

   Fotografia poglądowa. Zdjęcie z archiwum SG.

 2. Rokita

  Zaminować na 100 metrów w głąb ziemi niczyjej.

 3. gnago

  Zgodnie z prawem do aresztu i wysyłki z powrotem. TAk jak każdego gościa co bezprawnie przekracza granicę . Dziadek w 1939 uchodźca był raptem dwa dni i 50 km

 4. Michnik

  @„Trójmorze musi przyspieszyć” - Białoruś to już republika Rosji. Białoruska armia też już jest zależna całkowicie od ruskich. Trzeba się z tym pogodzić. Nie ma już raczej szans na pokojową zmianę sytuacji w tym kraju. A do tego ruscy topią Łukaszenkę w krwi Białorusinów i coraz bardziej go oplatają swoimi mackami i uzależniają od siebie.

Reklama