Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Ministrowie i parlamentarzyści padli ofiarą ataku hakerskiego?; Polska zacieśnia współpracę z Turcją

Fot. SSB
Fot. SSB

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, „Hakerzy w poselskich skrzynkach”: Co najmniej 150 osób, w tym ministrów i parlamentarzystów, miało paść ofiarą ataku nieznanego hakera. „Zdaniem ABW i SKW tak liczna grupa osób publicznych padła ofiarą ataku cybernetycznego. [...] 150 osobom publicznym policja już dostarczyła pisma firmowane przez CERT NASK (zespół reagowania na incydenty w sieci) z informacją, że istnieje <<wysokie prawdopodobieństwo, że osoby trzecie mogły uzyskać dane do twojej skrzynki>>. Wielu jest zaskoczonych. Michał Dworczyk, szef KPRM, od którego zaczęła się <<afera e-mailowa>> zdradził że <<zostały przejęte skrzynki i media społecznościowe kilku osób>>.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Erdogan, czyli polska broń na Bidena i Merkel”: Warszawa chce także wprzęgnąć Turcję do grupy krajów na wschodniej flance NATO, które tworzą antyrosyjską koalicję, tzw. Bukareszteńską Dziewiątkę. „Zacieśniając współpracę z Ankarą, Warszawa chce zyskać margines manewru wobec bojkotującego ją Waszyngtonu i forsującego Nord Stream 2 Berlina. To już jest prawdziwa kampania dyplomatyczna. [...] Teraz jednak, bez przetargu i jako pierwszy kraj tak w NATO, jak i UE, kupiła 24 drony wytwarzane przez zakłady zięcia prezydenta Recepa Erdogana Selcuka Bayraktara. Mowa o kluczowej na dzisiejszym polu walki broni.”


Reklama

Komentarze

    Reklama