Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Kontrowersje wokół zakupu tureckich dronów; Polskie organy ścigania wszczęły śledztwo ws. samolotu zmuszonego do lądowania w Mińsku; UE zawiesi połączenia lotnicze z Białorusią?; Rosyjskie siły morskie wokół Wielkiej Brytanii

Fragment zdjęcia z ośrodka Baykar Makina. Dobrze widoczne dwie maszyny Bayraktar TB2S z "garbem" łącza satelitarnego. Fot. Baykar
Fragment zdjęcia z ośrodka Baykar Makina. Dobrze widoczne dwie maszyny Bayraktar TB2S z "garbem" łącza satelitarnego. Fot. Baykar

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Tureckie drony lecą na skróty”: Nie milkną komentarze po kontrowersyjnym zakupie tureckich dronów przez resort obrony narodowej. „Czy ekspresowo kontraktowany bezzałogowiec Bayraktar TB-2 znad Bosforu nas obroni? MON ekspresowo kontraktuje tureckie drony uderzeniowe Bayraktar TB-2, które nie dały szans czołgom w konflikcie azersko-ormiańskim w Górskim Karabachu. [...]  Już tydzień temu szef MON Mariusz Błaszczak zaskoczył ekspertów, zapowiadając dronową transakcję na Twitterze. [...] Bayraktar TB-2 to taktyczny bojowy dron średniego zasięgu, zaprojektowany i zbudowany siłami tureckiego przemysłu wspieranego przez rząd i wprowadzony do służby po 2015 r.”


Agata Łukaszewicz, Paweł Rochowicz, Rzeczpospolita, „Co mogą śledczy i co zrobi Unia”: Polscy śledczy zajmą się sprawą przymusowego lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair, który był zarejestrowany w Polsce. „Niedzielny incydent lotniczy miał miejsce nad Białorusią, samolot irlandzkich linii lotniczych zmierzał z Grecji na Litwę, ale to polska prokuratura będzie prowadziła śledztwo w tej sprawie. Dlaczego? Bo samolot Ryanaira jest zarejestrowany w Polsce, a to oznacza że jego pokład to polskie terytorium. Taką zasadę ustanawia art. 5 kodeksu karnego. [...] Wszczęcie polskiego śledztwa w tej sprawie polecił Zbigniew Ziobro, prokurator generalny. - Postępowanie będzie prowadzone w kierunku użycia podstępu i groźby w celu przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym oraz pozbawienia wolności jego pasażerów - informuje Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Krajowej. Śledztwo prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego”


Magdalena Cedro, Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Unia stara się odpowiedzieć jak nigdy dotąd”: Jakie sankcje nałoży Unia Europejska na Białoruś? Czy zawiesi wszystkie połączenia lotnicze z Białorusią? „Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wczoraj przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu zapowiadała, że sankcje na Białoruś będą dotyczyć sektora lotniczego, osób powiązanych z niedzielnym porwaniem samolotu Ryanaira oraz przedsiębiorstw, które wspierają białoruski reżim. Szefowa KE poinformowała też, że przygotowany został plan ekonomiczny i inwestycyjny o wartości 3 mld euro, który pozostanie zamrożony do czasu, gdy Białoruś <<stanie się demokratyczna>>. O plan gospodarczy apelowała Polska od czasu zeszłorocznych wyborów prezydenckich na Białorusi.”


Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Z Erdoganem o południowej flance NATO”: Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z prezydentem Turcji rozmawiał o bezpieczeństwie i wschodniej flance NATO. „O bezpieczeństwie, współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i gospodarce - rozmawiał Andrzej Duda ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem. Polski prezydent od wczoraj jest z dwudniową wizytą w Turcji. Wczorajsze spotkanie poświęcono też sytuacji na Bliskim Wschodzie, na południowym Kaukazie i polityce migracyjnej. Podpisano dokumenty dotyczące zakupu przez Polskę samolotów bezzałogowych dla wojska Bayraktar TB2”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Putin otoczył Wielką Brytanię okrętami”: Wielka Brytania jest zaniepokojona operowaniem rosyjskich sił morskich wokół brytyjskich wód terytorialnych. „Władze w Londynie wyrażają zaniepokojenie prowokacyjną postawą Rosji w pobliżu swoich wybrzeży. Szczególne zagrożenie dla Wielkiej Brytanii wynika z działalności rosyjskich okrętów podwodnych. [...] W wywiadzie dla dziennika <<Daily Telegraph>> brytyjski minister obrony Ben Wallace powiedział, że rosyjskie okręty podwodne okrążają całe brytyjskie wybrzeże, i przyznał, że kraj ten jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Podczas rozmowy ujawnił, że pod koniec ub.r. rosyjska łódź podwodna została zauważona nawet na Morzu Irlandzkim, co miało miejsce pierwszy raz od dłuższego czasu. Do tej pory władze w Londynie informowały o zagrożeniu wynikającym z obecności rosyjskich okrętów podwodnych na kanale La Manche lub na Morzu Północnym. W ciągu ostatnich ośmiu lat wykryto co najmniej 150 takich przypadków.”


Rafał Stefaniuk, Nasz Dziennik, „Akt piractwa powietrznego”: Jaka będzie reakcja Polski na przechwycenie samolotu przez fałszywy alarm bombowy? „Polska domaga się od społeczności międzynarodowej surowego ukarania białoruskich władz za zmuszenie do lądowania samolotu, który odbywał lot z Aten do Wilna. [...] Białoruskie władze przekroczyły kolejną cienką granicę. W niedzielę tamtejsze służby zmusiły do lądowania w Mińsku zarejestrowany w Polsce samolot linii Ryanair. - Stanowisko Polski jest jednoznaczne: białoruski reżim musi być ukarany za uprowadzenie samolotu pasażerskiego. W Europie w XXI wieku nie ma miejsca na jakiekolwiek akty terroryzmu, a zwłaszcza gdy dopuszczają się ich władze jednego z państw. Jest to sprawa wstrząsająca i będziemy się domagać wyciągnięcia jak najdalej idących konsekwencji względem Aleksandra Łukaszenki i jego otoczenia - poinformował [...] Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów”


Reklama

Komentarze

    Reklama