Reklama

Wojna na Ukrainie

Unowocześnione rosyjskie czołgi w drodze na Ukrainę

T-80BWM model 2023.
T-80BWM model 2023.
Autor. Omsktransmasz

W serwisie X pojawiło się nagranie z transportu kolejowego rosyjskich czołgów T-80BWM wyposażonych w fabryczne ulepszenia powstałe na bazie doświadczeń z wojny na Ukrainie.

Widoczne na nagraniu dziewięć czołgów T-80BWM to wdrożona kilka miesięcy temu modyfikacja charakteryzująca się m.in. montażem popularnej osłony klatkowej nad wieżą (tzw. daszku), na której zainstalowano także moduły wybuchowego pancerza reaktywnego. Ma to zwiększyć odporność wozu na uderzenia bezzałogowców klasy FPV w strop wieży. Wzmocnione zostały także boki kadłuba, gdzie umieszczono więcej modułów ciężkiego wybuchowego pancerza reaktywnego Relikt. Oprócz tego na czołgach miano zamontować zagłuszarki Wolnorez (chociaż nie widać ich w materiale wideo).

Reklama

Czołg w takiej konfiguracji zademonstrowano po raz pierwszy podczas targów Armija 2023. Według serwisu ArmyRecognition wozy w tej wersji miały już wcześniej pojawić się w rosyjskich jednostkach działających na froncie zaporoskim. Jak dotąd w walkach na Ukrainie Rosjanie mieli bezpowrotnie utracić co najmniej 25 wozów opisywanego wariantu T-80BWM, z czego 20 to strata bezpowrotna. Warte podkreślenia jest to, że to już kolejny w ostatnich kilku tygodniach transport kolejowy czołgów obok T-72B3M, T-90M oraz T-62M.

Czytaj też

T-80BWM to najnowsza wersja czołgów z rodziny T-80. Pojazd wdrożono do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zaledwie kilka lat temu. Bazą do modernizacji są starsze wozy w wariancie T-80BW. Podniesienie do nowego standardu ma na celu zwiększenie zdolności bojowych w trzech podstawowych kategoriach: sile ognia, ochronie oraz mobilności. Nacisk położono także na zwiększenie świadomości sytuacyjnej załogi.

Reklama

Przewidziano montaż następujących podzespołów: nowego wybuchowego pancerza reaktywnego Relikt, wielokanałowego celownika działonowego Sosna-U, zmodyfikowanego zapasowego celownika działonowego 1P67, nowego przyrządu obserwacyjnego kierowcy TWN-5/TWN-5M, systemu ochrony załogi PKUZ-1Ak, a także nowego systemu gaśniczego i łączności. Oprócz tego czołg otrzymał wzmocnioną jednostkę napędową o mocy 1250 KM, która zrekompensowała wzrost masy wynikający z dołożenia dodatkowego opancerzenia, a przy tym zwiększyła prędkość maksymalną na biegu wstecznym z 12 do 20 km/h.

T-80BWM (zdjęcie poglądowe).
T-80BWM (zdjęcie poglądowe).
Autor. Mil.ru/CC BY 4.0
Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. sprawiedliwy

    Taktyka uzycia to drugie 50% wartosci czolgu

  2. Ma_XX

    to jest wersja WE!!!! Wanna Emaliowana

  3. LMed

    No cóż, coś robią. Ale czołg to tylko czołg. Łatwy cel.

    1. Czytelnik D24

      On zawsze coś robią tylko nigdy nic z tego nie wynika.

  4. skition

    Ten "tank" jest tyle wart co jego pancerz nomen omen "relikt"...czyli fura kryta słomą, którą można spalić zwykłym niebieskim proszkiem cynkowym piroforycznym .."pancerza nie przebije" ale po pożarze taki szmelc nawet do remontu się nie nadaje .Jedynie nadaje się na złom.