Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjskie czołgi jadą na front

Czołg T-62 oraz T-62M podczas transportu koleją.
Czołg T-62 oraz T-62M podczas transportu koleją.
Autor. Glenn J. Mason/Wikipedia

W serwisie X (dawniej Twitter) opublikowane zostało nagranie przedstawiające kolejny transport kolejowy rosyjskich czołgów T-62M zmierzających w stronę Ukrainy. Dotychczas Moskwa straciła ponad 100 tego typu pojazdów.

Obecnie trwa masowy proces przywracania do służby T-62, chociażby przez zakłady remontowe nr 103, które w październiku 2022 roku otrzymały zlecenie wyremontowania łącznie i zmodernizowania około 800 czołgów T-62 dla Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Za prace te odpowiada wspomniany 103. Zakład Naprawy Czołgów, który ma jednak nie być tak wydajny, jak zapowiadała rosyjska administracja (problemy z podzespołami oraz brakiem odpowiedniej liczby pracowników). Mimo tego jednak udaje się Rosjanom remontować i modernizować/modyfikować wspomniane pojazdy, w tym widoczne na poniższym filmie.

Są one transportowane koleją, zważywszy na odległość, jaka dzieli front, a placówkę gdzie trwają pracę. Zgodnie z „tradycją” czołgi otrzymały osłonę dodatkową w postaci daszków nad stropem wieży oraz pancerza prętowego w jej tylnej części. Nie jest wiadome, czy wyposażono je, przykładowo, w przyrządy termowizyjne. Takie rozwiązanie otrzymała modernizacja określana roboczo jako T-62M model 2023.

Reklama

T-62M to modernizacja czołgu T-62 z roku 1983 polegająca na znaczącej poprawie parametrów bojowych pojazdu m.in. siły ognia czy poziomu ochrony załogi. Dodano w niej pancerz specjalny na przód wieży i kadłuba, poprawiono odporność dna kadłuba, co zwiększyło poziom ochrony wozu do standardu zbliżonego w czołach T-64A czy T-72 Ural. System kierowania ogniem „Wołna” został ulepszony przez zamontowanie dalmierza laserowego KTD-2 (lub KTD-1) w pancernej skrzyni nad głównym uzbrojeniem. Poprawiono również mobilność pojazdu, poprzez implementację nowego silnika W-55U o mocy 620 koni mechanicznych.

Czytaj też

T-62M
T-62M
Autor. Vitaly V. Kuzmin
Reklama

Komentarze (7)

 1. rwd

  Co jest prawdą, Rosja wysyła na front złom czołgowy w postaci T-62 czy to, że Rosja jest gotowa do wojny z NATO. Bo obie te informacje wykluczają się nawzajem.

  1. Ghost

   Rosja jest gotowa na wojnę z Zachodem nawet na czołgach T34 ściągniętych z.pomnikow.

 2. Prezes Polski

  Ja czekam na IS-y 3-10 i t34/44. To dopiero będzie, jak trafią na front.

 3. szczebelek

  To chyba pierwsza albo druga dostawa tych czołgów na front w tym roku, więc tempo nie jest jakieś wybitne.

  1. Buczacza

   W ogóle to tempo 3 dniowej szpec operacji. Po 2, 5 roku nie jest jakieś wybitne.

  2. Chyżwar

   Bo dopiero teraz putin wybłagał części do nich od kima.

 4. MiP

  My będziemy mieli 1000 nowych czołgów na bieżące potrzeby a co z rezerwami.... Jak prawie wszystko co mieliśmy pojechało na Ukrainę a ta garstka co została to też tam zapewne pojedzie

  1. skition

   To te rupiecie a w zasadzie skanibalizowane resztki w błocie ,bez dachu , w trawie po kolana to "rezerwa" ..Aha... Tak "przechowywano" rezerwę czołgów Leopard 2A4 w Wesołej.

  2. szczebelek

   1400 nowych czołgów i 232 Leopardy w magazynie chyba, że faktycznie te 25% cięć to rzeczywistość 🤣

 5. Buczacza

  Tak wygląda rzeczywistość al'a kreml po 2, 5 roku spektakularnej 3 dniowej akcji.....

 6. Chyżwar

  Akurat do tych czołgów ruscy mogą dostać podzespoły od Kima. Oni je tam tłukli przecież na masowa skalę a prócz tego mają jeszcze ruskie.

 7. skition

  "Zakłady remontowe" wyglądają jak przerośnięta szopa..

Reklama