Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie wyposażyli BMP-3 w lepszy pancerz i zagłuszarki

BMP-3 (zdjęcie poglądowe).
BMP-3 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia

Rosyjskie zakłady KurganMaszZawod poinformowały o przekazaniu rosyjskiej armii partii ulepszonych bojowych wozów piechoty BMP-3, które mają charakteryzować się nie tylko wzmocnionym pancerzem, ale także zastosowaniem zagłuszarek sygnału mających zwiększyć odporność pojazdów na ataki ukraińskich dronów kamikaze.

Reklama

Zmiany, jakie otrzymały BMP-3 wynikają z doświadczeń rosyjskich żołnierzy na Ukrainie, którzy wielokrotnie skarżyli się na niski poziom ochrony swoich pojazdów. Odpowiedzią na to mają być dodatkowe płyty pancerza m.in. na burtach kadłuba. Zastosowanie na wozach zagłuszarek nieokreślonego typu może jednak być znacznie bardziej skuteczne, jeżeli chodzi o zwiększenie przeżywalności BMP-3 z racji na częste stosowanie przez Ukraińców do ich eliminacji dronów kamikaze. W połączeniu ze zbliżającą się zimą (krócej działająca bateria) może to znacząco utrudnić pole manewru ukraińskim żołnierzom. Oczywiście i na to jest wyjście, które jakiś czas temu zostało opracowane przez stronę ukraińską, zakładające umieszczenie na bezpilotowcu urządzenia wykorzystującego częściowo sztuczną inteligencję do sterowania nim, po zerwaniu łączności z operatorem.

Reklama
Reklama

Dzięki bazie danych dotyczących sygnatur celu pozwalało to na dokończenie lotu bezzałogowa i atak na rozpoznany obiekt. Nie jest wiadome, ile dokładnie zostało przekazanych ulepszonych BMP-3, jednak firma wskazuje na zmianę charakteru tego typu odbiorów na comiesięczne, potwierdzając rzeczywiście zwiększenie swoich mocy produkcyjnych. Mowa tutaj zapewne zarówno o remontach pojazdów dostarczonych z frontu, wyciągniętych z rezerwy sprzętowej, jak i produkowanych od nowa. Dotychczas Rosjanie tylko w I kwartale tego roku mieli dostarczyć armii około 100 BMP-3, zatem można przypuszczać przekroczenie liczby 300 wozów do końca grudnia. Według planów, liczba dostarczonych w tym roku BMP, BMD oraz BTR do rosyjskiej armii miała wynieść ponad 600 sztuk.

BMP-3 to gąsienicowy bojowy wóz piechoty, będący w założeniach następcą BMP-1 i BMP-2. Wprowadzono go na uzbrojenie armii radzieckiej w 1990 roku. Nie stał się jednak głównym bwp armii rosyjskiej - jak pierwotnie zakładano. Główne uzbrojenie BMP-3 składa się z gwintowanej armato-wyrzutni 2A70 kal. 100 mm, w karuzeli automatu znajdują się 22 naboje (łączny zapas amunicji to 40 naboi). Z armaty głównej można prowadzić ogień, przy szybkostrzelności praktycznej 10 strz./min, zarówno klasycznymi pociskami odłamkowo-burzącymi (ZUOF-17/19), jak i pociskami ppk rodziny 9M117 Bastion, 9M117M Kan i 9M117M1 Arkan. Te drugie pozwalają na (zależnie od wariantu) przebicie ekwiwalentu 550-750 mm stali RHA osłoniętych pancerzem reaktywnym. Pozwala to na eliminację starszego typu czołgów w przypadku trafienia w przednią półsferę wozu. Armato-wyrzutnia 2A70 jest sprzężona z armatą automatyczną 2A72 kalibru 30 mm i czołgowym karabinem maszynowym PKT.

Czytaj też

BMP-3 (zdjęcie poglądowe).
BMP-3 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Dmitriy Fomin/Wikipedia
Reklama

Komentarze (12)

 1. Tani2

  Ja mam propozycję aby stronę pro rosyjską nie nazywać rosjanami. Na ukr necie nazywają ich komunistami i jest w tym i racja bo odbudowują pomniki Lenina budują Stalina czyli wracają do ZSRR? Ja ich nazywam sowieci za zespołem Kult i ich piosenką o tym tytule. Sowieci znowu swoich przeciwnikòw nazywają faszystami lub niemcami zresztą też nie bez powodu bo armia ukr przeszła na symbolikę Wermachtu i SS czasu drugiej wojny światowej. Jest to wojna domowa o kształt tych terenòw ktòre dzisiaj nazywają się Ukraina. Jak się będą nazywać w przyszłości? Zobaczymy.

 2. Buczacza

  Wiem miałem już nie odpisywać. Ale od kilku godzin tak się śmieję, że nie mogę... Jeśli o psychice pisze (coś co kiedyś nazywało się zniesmaczony). I potrafiło między 5 a 6 rano strzelić do mnie 7 kom w odpowiedzi na mój 1. Coś co w ciągu 24 h w wątku o nie mającym analoga su -57. Pisze ok 70 kom. Traktuję to jako przedni dowcip. A atak....bez muzgu bez głowy i bez butów . Rozumiesz już czemu bez muzgu przez u otwarte...

  1. Nabosaka

   @Buczcz po artykułem "Su-57 na Ukrainą beż stealth" napisałem 61 komentarz w przeciągu czterech dni, od 10 do 13 listopada. Dyskusję prowadziĺem z dziewięcioma osobami. ßrednio wychodź 15,2 komentarza dziennie, 6,8 komentarza na osobę przez cztery dni, 1,7 komentarza na osobę dziennie. Ale chyba to nie jest jakaś zatrważająca ilość jeżeli się rozmawia. Taka ilość świadczy teź o mojej wiedzy. Więc nie 70 j nie w 24 dodziny jak twierdzisz. Już w pierwszych klasach szkoły podstawowe dzieci potrafią liczyć do stu, może niech Ci któreś pomoże. Ty z kolei w kółko piszesz o dwóch lat w kółko o dwóch latach trzydniowej operacji specjalnej, obrażasz łudź i im komentarze liczysz. No ale jak nie masz źadnej wiedzy to tylko tego można się po tobie spodziewać.

  2. Nabosaka

   @Buczacz, "MUZGU", nie dość że nie znasz podstaw ortografi, to jeszcze nie umiesz liczyć. Ja 70 komentarzy o Su-57? Tłumaczyłem wam głównie co to jest szóstą generacja. Było też trochę o silnikach odrzutowycy, o Wietnamie. O Su-57 napisałem tak: "Ruscy już na etapie konstruowania Su-57 wiedzieli, że sąna tyle zacofani technologicznie, że nie zbudują samolotu o charakterystykach stealth jak F-22, dlatego poszli w stronę supermanewrowości. Rozumiesz", widzę że dalej nie rozumiesz o czym była mowa.

  3. Nabosaka

   @Buczaczek, jest takie przysłowie: "Poznasz głupiego, po śmiechu jego". A to dzisiaj mogłeś przeczytać w polskiej prasie: "Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego w Kongresie USA Jake O'Sullivan stwierdził, że możliwości wsparcia Ukrainy przez jego kraj maleją z każdym tygodniem.". i to "Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba przekazał, że Unia Europejska nie będzie w stanie zrealizować swojego planu dostarczenia Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich do marca 2024 roku ze względu na stan produkcji obronnej i przeszkody biurokratyczne.". Rozumiesz co to znaczy?

 3. Tani2

  Forsa nie śmierdzi ,Jordania umie robić kasę. USA zakupiło w tym kraju 60 szt Geparda za 110mln Euro. Pojazdy te Jordania kupiła za 20mln Euro. Znając stan techniczny Os to pociechy Wermacht z tego sprzętu miał nie będzie. Forsa nie śmierdzi

 4. Tani2

  Ja nie patrzę na komunikaty tylko na mapki. A że są one zgodne po obydwu stronach więc napiszę, czarno to widzę dla ukr.

 5. PRS

  Kurna, nie dobrze... ja tam manufaktury i bajzlu nie widzę ,,na zakładzie". Ciekawe czy w ,,nowych" montują zubożoną optoelektronikę czy jednak sankcje to fikcja.

  1. Buczacza

   W temacie bajzlu... Musisz dalej sięgnąć....

  2. Vixa

   Jak się przyjrzysz, to klucz nasadowy jest za duży, gościu czyta plany z pustej kartki, wiesz, trawa pomalowana na zielono itd... Tak jak w jakimkolwiek filmie amerykańskim ktoś nieprzytomnie szlifuje flexem gdziekolwiek by to nie było🤣🤣🤣 Efekty tej poprawy poznamy wkrótce: kto zaiwanił (skąd to słowo?) środki na zagłuszarki, a kto "zarobił" na wzmocnieniu pancerza.

  3. młodygrzyb

   Niestety ale opanowali i montują nowoczesne. Sankcje spowodowały tylko to ze sami opanowali produkcję.Nawet tutaj o tym pisano.

 6. Eytu

  Powinniśmy do swoich nowych BWP - Borsuk zakupić od Słowaków zuśyty Uran i własnym sumptem wyprodukować płyty uranowe. Pancerz ustawić pod kątem 60 stopni do horysontu. I ustawić go na sprężynkach i na kulkach łożyskowych. Jak w niego pierdyknie Kornet, to powinien się unieść w górę i przejąć dużą część energii w pokonanie siły grawitacji.

 7. Prezes Polski

  Ostatnio pojawiły się filmy z bmd4 z baldachimem i dodatkowymi wielkimi płytami pancernymi z boków. Tak wielkimi, żeby mógł się za nimi chować desant, który u ruskich tradycyjnie jeździ na górze, a nie w środku. Ciekawe czy te dopancerzone sprzęty zachowują zdolność pływania. A u nas nadal niektórzy będą jak dziewictwa bronić tezy, że borsuk jest wystarczająco opancerzony, no najwyżej mu się doda płytę z przodu i wystarczy bo ruskie 30mm jej nie przebiją (wiadomo, będą strzelać tylko od przodu...). Najważniejsze żeby pływał.

 8. Monkey

  Pytanie, jak skuteczne będą te zagłuszarki oraz dodatkowy pancerz. Niemniej jednak widać niestety, że Rosjanie może powoli, ale uczą się na własnych błędach. Co gorsza, niby stracili setki tysięcy żołnierzy i tysiące sztuk uzbrojenia; do tego są pod zachodnimi sankcjami, ale jakoś nie wymiękają. Kiepsko to wróży Ukrainie.

  1. bezreklam

   Za to Ukraina straciła zero

  2. Fargo-12

   dokładnie, codziennie doniesienia ile Rosja traci, a Ukraina nic nie traci

 9. GB

  Ostatnio jest wysyp filmików pokazujących jak ukraińskie drony wręcz masowo trafiają, niszczą/uszkadzają ruską technikę, tak jakby zagluszarek nie było lub były nieskuteczne. Parę dni temu Ukraińcy trafili nawet wóz OPL systemu TOR, co upublicznili w necie.

  1. Buczacza

   Też codziennie oglądam ten reality show. Po miesiącu spektakularnej akcji 2 armii 3 świata. W rejonie Awdijewki można to podsumować krótko i treściwe. Ponad 7 tys onuc ubitych i ponad 500 szt sprzętu pancernego zniszczonego. Amen

  2. user_1053123

   papier wszystko przyjmie

  3. Chyżwar

   @Buczacza Romantyzm miła rzecz. Tyle, że on sprowadza się do powiedzenia: "Roman tyś mnie dziecko zrobił". Prędzej czy później Ukraina zostanie zmuszona do zawarcia pokoju na niekorzystnych dla siebie warunkach. Mnie to nie odpowiada tak samo, jak tobie i nic na to nie poradzę, tak samo, jak ty. Dlatego może warto by się było zainteresować tym, żeby Polski nie dało się rzucić jak mokrą szmatę rzuca się o podłogę?

 10. Pucin:)

  cytat z artykułu : - "Dotychczas Rosjanie tylko w I kwartale tego roku mieli dostarczyć armii około 100 BMP-3, zatem można przypuszczać przekroczenie liczby 300 wozów do końca grudnia. Według planów, liczba dostarczonych w tym roku BMP, BMD oraz BTR do rosyjskiej armii miała wynieść ponad 600 sztuk." --- zaczęła się wojna fabryk a Europa i WP-RP śpi!!!!! :(

  1. Chyżwar

   WP-RP nie śpi. Europa nadal śpi.

  2. Reo

   Większość zakładów przemysłu zbrojeniowego w Polsce jest teraz rozbudowywanych lub modernizowanych a zamówienia mają pod korek na następną dekadę więc o czym ty mówisz.

  3. ElMar

   To chyba nie jesteś na bieżąco. Akurat Polska się zbroi a zbojeniówka ma kontraktów na kolejną dekadę.

 11. Tani2

  Dawniej mòwiono,,ruch w interesie interes w ruchu,, Złoty czas dla zbrojeniòwki.

 12. tatu

  wieczny wyścig miecza i tarczy.. teraz zamiast zdalego kierowania przez operatora FPV na całej trasie, wystarczy w przypadku utraty łączności tak przerobić dron by dalej kierował się na sygnał zagłuszarki.

Reklama