Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: Salwa seryjnych mikro Gradów

Improwizowane wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet stają się już ukraińską specjalnością, liczba powstałych konfiguracji przekracza zapewne kilkanaście. W ostatnich miesiącach pojawia się coraz więcej nagrań z integracji modułu określanego jako „Siwalka VM-8” na podwoziach różnego rodzaju samochodów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Improwizowanych wieloprowadnicowych wyrzutni pocisków rakietowych w czasie konfliktu na Ukrainie powstało wiele, o licznych informowaliśmy na naszych łamach. Proces ich budowy jest często przykładem recyklingu sprzętu wojskowego, uszkodzonego w wyniku u walk , a potem, np. umieszczonego na pick-upie, lub samochodzie ciężarowym małej ładowności (Unimog)- jak miało to miejsce w przypadku prowadnic z systemu BM-21 Grad. Powstawały w ten sposób pojazdy, które mógł prowadzić ogień na dystansie ok. 20 km, zachowując dość wysoką mobilność, przy których budowie korzystano z szeroko dostępnych podzespołów, jeżeli można tak określić wraki wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet.

Czytaj też

Te na powyższym nagraniu to przykład osiągnięcia już wysokiego poziomu rzemiosła przez ukraińskich konstruktorów, którzy stworzyli uniwersalny moduł rakietowy określany mianem "Siwalka VM-8". W przeciwieństwie do wcześniejszych, podobnych konstrukcji, ta sprawia dość solidne wrażenie i nie wydaje się rozwiązaniem całkowicie improwizowanym. Wyrzutnia nie jest zespolona na stałe z pojazdem, zatem istnieje możliwość jej przenoszenia między pojazdami, co w przypadku uszkodzenia nośnika np. przez wybuch miny pozwoli na jej odzyskanie i i umieszczenie na nowym wozie. Dodatkowo prowadnice są osłonięte w większej części przez blachy pancerne, co zwiększa ich odporność np. na odłamki lub pociski broni strzeleckiej.

Reklama

Czytaj też

S-8 to niekierowany pocisk rakietowy kal. 80 mm stosowany w zasobnikach lotniczych B-8 podczepianych pod różnego rodzaju samoloty i śmigłowce bojowe Może on być zaopatrzony w głowicę kumulacyjną zdolną do przebicia 300-440 mm RHA, odłamkowo-burzącą  czy świetlną. Zasięg maksymalny większości wersji tego pocisku  jest podawany w źródłach na poziomie 4-5 km, jednak ta wartość dotyczy odpalania z platformy powietrznej ogniem bezpośrednim, dla ognia pośredniego z ziemi wartość ta jest, zapewne, niższa.

Czytaj też

Na nagraniu poniżej widać także improwizowane wyrzutnie pocisków rakietowych, jednak są to prowadnice pochodzące z systemu BM-21 Grad. Najpewniej zostały one odzyskane ze zniszczonych egzemplarzy ukraińskich lub rosyjskich. Osadzono je y na samochodach terenowych, z których każdy otrzymał po kilka prowadnic pocisków kal. 122 mm

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama