Reklama

Wojna na Ukrainie

Kolejne Mini Grady na Ukrainie

Fot. 129 Brygada Obrony Terytorialnej

Recykling wojenny jest zjawiskiem powszechnym w każdym konflikcie zbrojnym, co widywaliśmy wielokrotnie na Ukrainie po obu stronach. Chyba najczęściej powstającym systemem uzbrojenia, jaki powstawał w ramach tego procesu były różnego rodzaju wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków rakietowych. Jak widać, są one stale tworzone przez Ukraińców.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rakietowe systemy artyleryjskie są bardzo skutecznym systemem uzbrojenia przeznaczonym do "pokrycia" ogniem danego terenu używając tylko np. jednego pojazdu z posadowioną na nim wieloprowadnicową wyrzutnią. Wiele z nich zostało zniszczonych podczas ostrzału kontrbateryjnego lub po najechania na minę, przez co nośnik został wykluczony z walki lub po prostu zniszczony. Jednak wielokrotnie widać na tego typu pojazdach nietknięte wyrzutnie, co pozwala na ich ponowne wykorzystanie np. w innych tego samego typu systemach lub tworząc nowe. Przykłady takich improwizowanych samobieżnych wyrzutni wielokrotnie pokazywaliśmy na łamach na naszego portalu.

Czytaj też

Jak widzimy, na pace samochodu ciężarowego małej ładowności Unimog zainstalowano tylko cztery rurowe wyrzutnie, zatem siła ognia względem systemu BM-21 jest znacznie mniejsza, jednak nadal jest to uzbrojenie o o znacznie większym zasięgu strzału względem systemów z zasobnikami wyposażonymi w rakiety S-8 kal. 80 mm, które były używane w takim samym celu. Donośność pocisku rakietowego 122 mm określa się w zależności od jego rodzaju na 15-40 km. W tym wypadku zasięg jest zapewne zbliżony do tej dolnej granicy, zatem 15-20 km (donośność rzędu 40 km mają jedynie pociski najnowszej generacji). Na zdjęciu powyżej najpewniej znajduje się opisywany już przez nas pojazd, ale w przygotowaniu mają być kolejne tego typu systemu. Możliwe jest to dzięki znacznej liczbie przekazanych Ukrainie pojazdów tego typu.

Reklama

Czytaj też

Unimog to samochód ciężarowy małej ładowności i wysokiej mobilności o szerokim zastosowaniu m.in. w rolnictwie, służbach porządkowych i ratunkowych, leśnictwie czy wojsku (m.in. jako podstawa specjalistycznych zabudów kontenerowych) itd., a także w ciężkich pracach transportowych w trudnym terenie. Polska pozyskała 69 sztuk tego pojazdu w wersji U1300L, wraz z zakupem używanych Leopardów 2A4 w latach 2002-2003. Są one jedynymi samochodami ciężarowymi małej ładowności wysokiej mobilności użytkowanymi w Wojsku Polskim.

Czytaj też

Kolejny improwizowany system został oparty o podwozie samochodu Mitsubishi L200. Zwykle na pojazdach tego typu osadzane były zasobniki z rakietami mniejszego kalibru, jednak tutaj udało się zintegrować 3 wyrzutnie pocisków rakietowych kal. 122 mm z systemu BM-21 Grad, pozyskane ze zniszczonego rosyjskiego systemu. Dodatkowo poza wyrzutnią został zainstalowany system stabilizacji i celowania.

Czytaj też

Komentarze (3)

  1. Mondry015

    L3HARRIS produkuje system Wampir czyli 4x 70 mm APKWS czyli laserowo kierowany pocisk Pikanterii dodaje Fakt że głowica opto wes cam mx10 na maszcie teleskopowym wybiera cel EXTRA

  2. Był czas_3 dekady

    Nasi desantowcy powinni posiadać tego typu broń.. Kiedyś w czasach PRLu posiadali wyrzutnie ciągnione WP-8z. Być może teraz powinny to być wyrzutnie z pociskami 70mm - patrz "Projekt OBR SM w Tarnowie - 40-prowadnicowa wyrzutnia lekkich pocisków rakietowych kalibru 70 mm oznaczona KPR-70 Krewetka, czyli NLPR-70 w wersji na pojeździe lub holowanej" z 2014roku.

  3. Pucin:)

    Taka broń nazywać się powinna - Rockets and Roses!!!!! :0