Reklama

Wojna na Ukrainie

"Rakietowy Humvee" na Ukrainie

Humvee w barwach Sił Zbrojnych Ukrainy (zdjęcie poglądowe).
Humvee w barwach Sił Zbrojnych Ukrainy (zdjęcie poglądowe).
Autor. VoidWanderer/ Wikipedia

Ukraińcy ponownie skonstruowali improwizowaną samobieżną wieloprowadnicową wyrzutnię pocisków rakietowych,jeszcze raz wykorzystując jako efektory zasobniki lotnicze w postaci S-8 kal. 80 mm. Tym razem jednak platformą stał się wojskowy samochód wielozadaniowy Humvee, wyrzutnia zaś to, choć to ponownie rozwiązanie improwizowane, wydaje się jednak lepiej wykonana od wcześniejszych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Improwizowanych wieloprowadnicowych wyrzutni pocisków rakietowych w czasie konfliktu na Ukrainie powstało już wiele , o licznych informowaliśmy na naszych łamach. Proces ich budowy był często przykładem recyklingu sprzętu wojskowego, uszkodzonego w wyniku u walk , a potem, np. umieszczonego na pick-upie, lub samochodzie ciężarowym małej ładowności (Unimog)- jak miało to miejsce w przypadku prowadnic z systemu BM-21 Grad. Powstawały w ten sposób pojazdy, które mógł prowadzić ogień na dystansie ok. 20 km, zachowując dość wysoką mobilność, przy których budowie korzystano z szeroko dostępnych podzespołów, jeżeli można tak określić wraki wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet.

Czytaj też

Czytaj też

Innym przykładem improwizowanych środków artyleryjskich, do których zalicza się wspomniany "rakietowy Humvee" jest wykorzystanie efektorów w postaci zasobników lotniczych podwieszanych standardowo pod śmigłowce/samoloty bojowe jak np. 80 mm S-8, które były powszechnie montowane przez obie strony, na samochodach typu pick-up. W opisywanym przypadku Ukraińcy zdecydowali się jednak na stworzenie całkowicie nowej wyrzutni o nazwie  "Siwalka VM-8" i osadzenie jej na pojeździe wielozadaniownym HMMWV. W przeciwieństwie do wcześniejszych, podobnych konstrukcji, ta sprawia dość solidne wrażenie i nie wydaje się rozwiązaniem całkowicie improwizowanym. Wyrzutnia nie jest zespolona na stałe z pojazdem, zatem ijstnieje możliwość jej przenoszenia między pojazdami, co w przypadku uszkodzenia nośnika np. przez wybuch miny pozwoli na jej odzyskanie i i umieszczenie na nowym wozie.

Reklama

Czytaj też

Czytaj też

S-8 to niekierowany pocisk rakietowy kal. 80 mm stosowany w zasobnikach lotniczych B-8 podczepianych pod różnego rodzaju samoloty i śmigłowce bojowe Może on być zaopatrzony w głowicę kumulacyjną zdolną do przebicia 300-440 mm RHA, odłamkowo-burzącą czy świetlną. Zasięg maksymalny większości wersji tego pocisku  jest podawany w źródłach na poziomie 4-5 km, jednak ta wartość dotyczy odpalania z platformy powietrznej ogniem bezpośrednim, dla ognia pośredniego z ziemi wartość ta jest, zapewne, niższa.

Czytaj też

Czytaj też

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama