Wojna na Ukrainie
Ukraina otrzymała 30 wozów piechoty od Słowacji
Słowacja przekazała Ukrainie ostatnie z 30 bojowych wozów piechoty (BWP-1), które Bratysława latem obiecała dostarczyć Kijowowi - poinformował we wtorek minister obrony Słowacji Jaroslav Nad«. W zamian za darowiznę Słowacja otrzyma od Niemiec 15 czołgów Leopard 2A4.
Pierwszy z niemieckich czołgów ma trafić na Słowację w grudniu. Kolejne, jeden lub dwa, będą przekazywane co miesiąc, aż do wypełnienia zobowiązania ze strony Berlina.
Glad to confirm that 30 #Slovak #BMP1 infantry fighting vehicles were donated to #Ukraine based on #ringtausch agreement with #Germany. Thanks Christine #Lambrecht for excellent coop.🇸🇰🤝🇩🇪 #SlavaUkraini @UKRinSR @SlovakiaMFA @oleksiireznikov @DefenceU @Slovakia_NATO 💛💙🇺🇦 pic.twitter.com/s0PCwvtUmJ
— Jaro Nad (@JaroNad) November 29, 2022
Umowę o dostawie czołgów Leopard na Słowację w zamian za przekazanie przez Bratysławę transporterów BWP-1 na Ukrainę, ministerstwa Słowacji i Niemiec zawarły w połowie listopada.
Dostawy z Niemiec będą obejmować także części zamienne i amunicję, Niemcy zapewnią również szkolenia dla słowackich żołnierzy.
Czytaj też
Według Nad'a niemieckie maszyny wzmocnią słowacki batalion czołgów, wyposażony w postsowieckie maszyny T-72. Minister przypomniał, że jego kraj zobowiązał się stworzyć w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego ciężką brygadę pancerną. Będzie wyposażona między innymi w czołgi Leopard 2A4, które znajdują się na uzbrojeniu lub mają trafić do Polski, Czech i Węgier.
Czytaj też
Starsze pojazdy BWP-1, które zostały przekazane Ukrainie, nie były już używane przez słowacką armię, stanowiły jedynie część zasobów mobilizacyjnych. W tym roku Słowacja zdecydowała się na zakup nowych kołowych pojazdów opancerzonych Patria AMVXP oraz nowych gąsienicowych pojazdów opancerzonych CV90.
Czytaj też
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym, Słowacja podarowała już Kijowowi m.in. amunicję, system rakietowy S-300 oraz pięć śmigłowców. Oba kraje zawarły również umowę handlową, na mocy której Ukraina zakupiła osiem samobieżnych haubic Zuzana 2. Wyprodukowanie kolejnych 16 słowackich haubic dla Ukrainy sfinansują Niemcy, Dania i Norwegia.