Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina otrzymała 30 wozów piechoty od Słowacji

bwp-1
Autor. Ozbrojene Sily Slovenskej Republiky/mil.sk

Słowacja przekazała Ukrainie ostatnie z 30 bojowych wozów piechoty (BWP-1), które Bratysława latem obiecała dostarczyć Kijowowi - poinformował we wtorek minister obrony Słowacji Jaroslav Nad«. W zamian za darowiznę Słowacja otrzyma od Niemiec 15 czołgów Leopard 2A4.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pierwszy z niemieckich czołgów ma trafić na Słowację w grudniu. Kolejne, jeden lub dwa, będą przekazywane co miesiąc, aż do wypełnienia zobowiązania ze strony Berlina.

Umowę o dostawie czołgów Leopard na Słowację w zamian za przekazanie przez Bratysławę transporterów BWP-1 na Ukrainę, ministerstwa Słowacji i Niemiec zawarły w połowie listopada.

Reklama

Dostawy z Niemiec będą obejmować także części zamienne i amunicję, Niemcy zapewnią również szkolenia dla słowackich żołnierzy.

Czytaj też

Według Nad'a niemieckie maszyny wzmocnią słowacki batalion czołgów, wyposażony w postsowieckie maszyny T-72. Minister przypomniał, że jego kraj zobowiązał się stworzyć w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego ciężką brygadę pancerną. Będzie wyposażona między innymi w czołgi Leopard 2A4, które znajdują się na uzbrojeniu lub mają trafić do Polski, Czech i Węgier.

Czytaj też

Starsze pojazdy BWP-1, które zostały przekazane Ukrainie, nie były już używane przez słowacką armię, stanowiły jedynie część zasobów mobilizacyjnych. W tym roku Słowacja zdecydowała się na zakup nowych kołowych pojazdów opancerzonych Patria AMVXP oraz nowych gąsienicowych pojazdów opancerzonych CV90.

Czytaj też

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym, Słowacja podarowała już Kijowowi m.in. amunicję, system rakietowy S-300 oraz pięć śmigłowców. Oba kraje zawarły również umowę handlową, na mocy której Ukraina zakupiła osiem samobieżnych haubic Zuzana 2. Wyprodukowanie kolejnych 16 słowackich haubic dla Ukrainy sfinansują Niemcy, Dania i Norwegia.

Czytaj też

YouTube cover video
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama