Reklama

Wojna na Ukrainie

Słowacja dostarczyła kolejną armatoahubice na Ukraine

Słowacja AHS Zuzana 2 155 mm
Słowacja AHS Zuzana 2 155 mm
Autor. Słowackie Ministerstwo Obrony

Minister Obrony Słowacji poinformował o dostarczeniu siódmego egzemplarza samobieżnej kołowej armatohaubicy Zuzana 2 kal. 155 mm na Ukrainę. Łącznie na Ukrainę mają trafić 24 egzemplarze tego systemu artyleryjskiego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pierwotnie Ukraina nabyła 8 sztuk tego pochodnego wariantu dobrze znanej kołowej armatohaubicy Dana wz. 77, jednak na początku października ogłoszono że Dania, Niemcy i Norwegia przekażą fundusze na zakup kolejnych 16 egzemplarzy. Ma to pozwolić na przyspieszenie dostaw nowoczesnych AHS na Ukrainę, które dadzą używającym je załogom przewagę względem rozwiązań postsowieckich oraz uzupełnią straty poniesione w walkach.

Zuzana 2 to zmodernizowana wersja słowackiej kołowej armatohaubicy samobieżnej Zuzana (która z kolei stanowi modernizację czechosłowackiego systemu Dana vz. 77) zaprojektowana i produkowana przez słowacką spółkę KONŠTRUKTA-DEFENCE. W porównaniu do poprzedniej wersji Zuzana 2 posiada nową, lufę o długości 52 kalibrów (wcześniej 45 kalibrów), co pozwoliło zwiększyło donośność do 41 km. Została też wyposażona w nową opancerzoną kabinę.

Reklama

Czytaj też

Dodatkowo wieża dysponuje pełnym obrotem w zakresie 360 stopni (wcześniej tylko 60 stopni), a dzięki automatyzacji liczba członków załogi została zmniejszona z 4 do 3. Haubica posiada automat ładowania, a także możliwość prowadzenia ognia w trybie MRSI (Multi Round Simultaneous Impact), czyli zaplanowania ostrzału tak, by kilka pocisków uderzyło w cel w tym samym momencie.

Czytaj też

W 2018 roku Słowacja zamówiła 25 egzemplarzy Zuzan 2, a pierwsze pojazdy artyleryjskie przekazano armii słowackiej w lipcu 2021 roku. Miały one zastąpić wcześniejszą wersję (16 dział Zuzana 1), jednocześnie zwiększając możliwości prowadzenia ognia przez słowackich artylerzystów.

Autor. Jaro Nad/Twitter
Reklama

Komentarze (5)

 1. Szwejk85/87

  Każda lufa się przyda. Dlaczego nasze orły dyplomacji, np pani Fotyga nie potrafią załatwić takiego układu dla polskiej zbrojeniówki ? Może Pan Rau znajdzie chwilkę czasu ? Zapomniałem ! Oni walczą o reformę polskiego sądownictwa! A vel sęk, to jest tak walczący o ojczyznę patriota, że chyba już jutro przerwie kretynkowate dyskusję o posadkach kilku sędziów ulubionych przez Ziobro i zajmie się Polską racją stanu. Trzymam kciuki za tą wesołą gromadkę.

  1. Piotr Glownia

   Acz te wścibskie pytania, kierowane przez Ziobro do Morawieckiego, przebijają wszystko inne, nie uważasz Szwejk 86/87? Nasz narodowy czempion marketingu nie miał tyle wpadek nawet w czasie Covid-19. Nawet ta stępka pod prom chowa się w porównaniu z tymi niewinnymi pytankami ministra sprawiedliwości.

  2. Prawdziwy

   Tow., w j.polskim nazwiska się odmienia( chyba ,że właściciel tegoż, sobie nie życzy),kupta se, chopy, porządne oprogramowanie.

  3. mick8791

   Chłopcze jak chcesz się wypowiadać na jakiś temat to najpierw zdobądź trochę wiedzy przedmiotowej! Na podobnej zasadzie w Polsce zamówiono już wcześniej 54 Kraby dla Ukrainy!

 2. szczebelek

  Słowacy za darmo ich nie wysyłają mają być 24, za 8 pierwszych zapłaciła UE lub Ukraina, a za 16 kolejnych trzy inne państwa.

  1. mick8791

   No i co w związku z tym? Przecież w naszym przemyśle też zostało złożone zamówienie na 54 Kraby dla Ukrainy i ktoś ten zakup finansuje.

 3. rwd

  Stopniują napięcie, po dostarczeniu ostatniej wystawią rachunek.

 4. Orthodoks

  Ciekawość, jak Ukraińcy ogarniają logistycznie ten cały misz masz rozmaitego uzbrojenia, często praktycznie w pojedyńczych sztukach?

 5. LMed

  Znowu będą Leosie?

Reklama