Reklama

Polityka obronna

"Prezent dla Putina". Słowacja dostarczyła nowoczesne haubice Ukrainie

Fot. Jaro Nad/Twitter

Minister Obrony Narodowej Słowacji Jaro Nad poinformował, że na Ukrainę zostały przekazane kolejne dwie kołowe armatohaubice samobieżne Zuzana 2.

Reklama

Rosyjska agresja militarna na terenach Ukrainy w dalszym ciągu jest daleka od powstrzymania. Z tego względu stale podkreśla się istotę wsparcia militarnego dla naszych wschodnich sąsiadów. W tym kontekście jeszcze raz z z pomocną dłonią wychodzi Słowacja, która w minionym tygodniu zrealizowała dostawę kolejnego zestawu pomocy wojskowej składającego się z dwóch nowych, kołowych armatohaubic samobieżnych Zuzana 2, o czym poinformował za pomocą swojego twitterowego konta Minister Obrony Narodowej Słowacji, Jaro Nad. W swoim internetowym wpisie Minister Obrony Słowacji oznajmił, że nowy sprzęt został dostarczony Ukrainie w niedzielę 9 września, z okazji 70. urodzin Wladimira Putina.

Reklama

Reklama

Zuzana 2 to zmodernizowana wersja słowackiej kołowej armatohaubicy samobieżnej Zuzana (która z kolei stanowi modernizację czechosłowackiego systemu Dana vz. 77) zaprojektowana i produkowana przez słowacką spółkę KONŠTRUKTA-DEFENCE. W odróżnieniu od poprzedniej wersji Zuzana 2 została uzbrojona w nową, dłuższą lufę o długości 52 kalibrów (wcześniej 45 kalibrów) i wyposażona w nową, opancerzoną kabinę. Dodatkowo wieża dysponuje pełnym obrotem w zakresie 360 stopni (wcześniej tylko 60 stopni), a dzięki automatyzacji liczba członków załogi została zmniejszona z 4 do 3.

Czytaj też

Pierwsze cztery z ośmiu zamówionych przez Ukrainę samobieżnych haubic Zuzana 2 dotarły do odbiorcy w sierpniu br. Dzięki tej transakcji Słowacja znalazła się w gronie państw, których pomoc jest najbardziej odczuwalna dla Ukrainy. Zakup przez Kijów nowoczesnych kołowych armatohaubic o donośności 41 km niewątpliwie znacząco zwiększy zdolności tamtejszej artylerii. Należy podkreślić, że w październiku br. nimiecka minister obrony Christine Lambrecht ogłosiła, że Niemcy wraz z Danią i Norwegią sfinansują dostarczenie na Ukrainę kolejnych 16 haubic Zuzana 2 słowackiej produkcji. Według doniesień telewizji ARD wartość tej umowy wynosi 93 mln EUR.

Komentarze (2)

 1. Jameson

  No i pięknie, Niemcy płacą, a Słowacy produkują i dostarczają super sprzęt - nikt w Polsce nie wpadł na pomysł, żeby zamiast planowanych 1000 haubic na gąsienicach część zamówić na podwoziu kołowym? Przecież Polska jest poprzecinana drogami, po polnej to przejedzie, a jest pewnie dużo tańsze w zakupie, szybciej się przemieszcza po drogach, a strzela tak samo dobrze i daleko jak gąsienicowa.

  1. bc

   Na UA pocisk upadł 15m od Kraba, przetrwał a skąd to wiadomo? z wywiadu TV z nietkniętą załogą. To jest ta różnica.

  2. Pitbull

   Krab zbiera znakomite opinie na Ukrainie, a my kupujemy K9A1 w Korei za 11.3 mln dolarow za sztuke.

  3. kapusta

   @Jameson - HSW w 2014 r. stworzyła prototyp rozwiązania o którym piszesz, czyli AHS Kryl - 3 lata później przeszedł on próby poligonowe i... MON postanowił nic dalej nie robić w tej sprawie. Przez całe lata obecne kierownictwo MONu sabotowało polski przemysł i modernizację Sił Zbrojnych, a teraz używają tego jako pretekstu, by kupować za granicą - "no bo przecież potrzeba na już, a nasza zbrojeniówka nie da rady"

 2. Valdi

  Przypomnijmy Ramstein 6 3x M270 Francja 18 x M270 USA 15mln EUR na rakiety Iris t SLS Holandia 500tys kurtek zimowych Kanada