Wojna na Ukrainie
Ukraina dostanie więcej artylerii z Niemiec
Ukraina otrzyma łącznie 54, a nie jak wcześniej zakładano 36 kołowych systemów artyleryjskich RCH 155, co potwierdził europejski koncern KNDS w komunikacie prasowym oraz ambasador Ukrainy w Niemczech Oleksij Makijew.
Dotychczas sądzono, że na Ukrainę powędruje sztuk 36 RCH 155 (18+18), które oficjalnie kupuje Ukraina, jednak opłaty za nie poniosą Niemcy w ramach pomocy wojskowej dla Kijowa. Kilka tygodni temu niemiecki minister obrony Boris Pistorius wspomniał o tej konstrukcji przy okazji kolejnego pakietu wsparcia i jak się okazuje mowa o oddzielnych 18 egzemplarzach od dotychczas zamówionych. Ich dostawa ma mieć miejsce w roku 2025, zaś realizacja wszystkich dotychczas zamówień ma trwać do 2027 roku. Pierwsze egzemplarze mają dotrzeć do Ukraińców pod koniec obecnego cyklu kalendarzowego. W komunikacie prasowym KNDS czytamy także, że Niemcy oraz Wielka Brytania zgodziły się na wspólne pozyskanie RCH 155, a ich zapotrzebowanie może sięgnąć…. 400 sztuk.
Interesting detail announced in a press release published today by KNDS. Ukraine will apparently receive 54 (!) RCH 155s, whereas so far only 36 were known to have been financed by Germany (18 + 18 announced on 09/22 & 02/24). My strong guess on the financier of the remaining 18:… pic.twitter.com/SRvgNKbuM8
— German Aid to Ukraine (@deaidua) June 18, 2024
RCH 155 to artyleryjski zdalnie sterowany moduł uzbrojenia osadzony na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Boxer. System wieżowy bazuje na wielu rozwiązaniach wypracowanych na potrzeby Panzerhaubitze 2000, z identycznym uzbrojeniem głównym włącznie. Dzięki temu RCH 155 legitymuje się donośnością zbliżoną do gąsienicowego kuzyna. Strzelając standardową amunicją z gazogeneratorem dennym trafi w cel oddalony o ponad 40 km. Korzystając z amunicji specjalnej, np. pocisków M982 Excalibur lub M2005 V-LAP, wartość ta może wynieść nawet ponad 50 km. Moduł wieżowy jest całkowicie zautomatyzowany, a dwuosobowa załoga przebywa w kadłubie pojazdu. Szybkostrzelność teoretyczna wynosi dziewięć strzałów na minutę. Zapas amunicji to 30 pocisków i 144 modułowe ładunki miotające.
Jednostkę napędową stanowi silnik MTU V8 199 TE21 o mocy 815 KM, który umożliwia Boxerowi osiągnięcie 100 km/h. Z pełnym zapasem paliwa wóz przejedzie około 700 km. Moduł wieżowy RCH 155 również zostać osadzony na innym podwoziu. Przykładowo, Szwajcarii oferowany jest wariant na bazie wydłużonego KTO Piranha V.
Tani2
Broń bez sensu. UK tego nie kupi bo nie ma forsy. Partia Pracy o armię nigdy nie dbała. Czy Niemcy kupią chyba tylko w ramach walki z bezrobociem. Chora koncepcja i nic jej nie pomoże.
eee
Nawet łap nie rozstawia, jakiś podpór, wieża ok, ale ja bym wolał ciężarówkę. Bo i taniej i trwalej. Poza tym parametry dobre, ale jakby lufa dłuższa i magazyn wiekszy, czy miejsce na opończe, siatkę, stelaż do naciągniecia osłon, skrzynki, kosze, etc.
OptySceptyk
Ojej, ale jak to tak? Bez gąsienic? To tak się da? Od razu widać, że Niemcy i Ukraińcy się nie znają. nasz MON by im to wszystko ładnie wytłumaczył, jakby poprosili.
szczebelek
Może dlatego, że sieć dróg w Niemczech i UK spełniają warunki gęstości i nie muszą nawalać na leśnych drogach, które czasami przypominają ukraińskie stepy wiosną..
szczebelek
Wygląda na to, że UK i Niemcy wolą przerobione podwozie KTO niż typową platformę gąsienicową .
Davien3
Bo RCH155 to haubica o trakcji kołowej a nie gąsienicowej Także Austria wybrała zdaje sie dla niej podwozie Piranii 5
HataKumba
Dlaczego na Twitterze nie ma konta Polish aid to Ukraine?
Robs
2025 - 2027 do tego czasu nie wiadomo co się jeszcze będzie działo na Ukrainie. W obliczu trwającego konfliktu takie dostawy powinny być skrócone maksymalnie czasowo